۱۰ نکته مهم معامله‌گری در فارکس؛ شروع با آگاهی در فارکس

خواندن این مطلب

4 دقیقه

زمان میبرد!

شروع معامله‌گری در فارکس

۱۰ نکته مهم معامله‌گری در فارکس؛ شروع با آگاهی در فارکس

معامله‌گری در فارکس یا تریدری کاریست که نیاز به تمرین و کسب تجربه دارد و به این راحتی نمیتوانید معاملات سوددهی را داشته باشید.

در واقع برای داشتن معاملات سودده در ابتدا باید به یک معامله گر موفق و حرفه ای تبدیل شوید که این امر به یک باره اتفاق نمی‌افتد؛ بلکه باید روی این موضوع کار کنید، مطالعه کنید، آموزش ببینید، رفتارها را اصلاح کنید و سپس استراتژی مناسب خود را بسازید و به آن پایبند باشید.

به این منظور در این مقاله به نکاتی کلیدی و مهم برای شروع معامله‌گری در فارکس می‌پردازیم.

نکات مهم معامله‌گری در فارکس

ترید کردن یک حرکت پلکانی و مرحله‌ای است، مثل دانشگاه رفتن و درس خواندن چیزیست که نمیتوانید یک شبه به آن برسید. در ابتدا باید آگاهی و اطلاعات کاملی را از فرآیند ترید کردن داشته باشیم و موانع و سختی‌ها را بشناسیم تا کمتر درگیر و سردرگم بشویم و زودتر به موفقیت برسیم. برای یک معامله‌گر ضروری است که مراحل زیر را بداند و به آنان عمل کند.

 • شناخت بازار فارکس و ماهیت معامله‌گری
 • آموزش اصولی مبانی تکنیکال و فاندامنتال
 • آموزش مسائل روان‌شناسی بازار و حل کردن آنان در خود
 • تسلط بر مدیریت سرمایه
 • انتخاب سبک معاملاتی سودده متناسب با شرایط و شخصیت خود
 • تلاش برای حفظ و رشد سرمایه

جدا از نکاتی که در بالا به آن‌ها اشاره کردم، نکات مهم دیگری هست که در ادامه توضیحات بیشتری را ارائه می‌دهم.

قانون 7-3-90  را اجرا کنید

به عنوان یک معامله‌گر باید 90 درصد وقت خود را صرف برنامه‌ریزی برای معاملات خود کنید و 3 درصد از وقت خود را صرف اجرای آن برنامه‌ها کنید؛ و در نهایت 7 درصد باقی مانده را به ارزیابی تریدها پرداخته که مثلا کجا را اشتباه کرده‌اید و علت آن چه بوده است.

رعایت ریسک به ریوارد

برای هر معامله باید از قبل مشخص کنید که حد سود و حد ضرر شما کجا قرار دارد. البته که این کار را باید از روی نمودارها انجام دهید و نه از روی احساسات.

همچنین برای معاملات خود ریسک به ریوارد معقول در نظر بگیرید برای مثال 1 به 2.

در معامله به پول فکر نکنید!

پول یک مساله جانبی در روند ترید کردن است. یک معامله‌گر حرفه‌ای با دیدن سود و زیان احساساتی نمی شود و نظم و قوانینش را فراموش نمی‌کند؛ بلکه تمرکز خود را روی پایبندی به استراتژی و رعایت مدیریت سرمایه می‌گذارد.

فکرانتقام از بازار را از سرتان بیرون کنید!

در یک یا چند معامله ضرر کرده‌اید و حالا می‌خواهید آن را جبران کنید؟ هیچگاه به این منظور وارد بازار نشوید چون به جز ضرر بیشتر چیزی نصیبتان نخواهد شد. بعداز ضرر کردن زیاد حداقل تا 3 روز ترید نکنید و اجازه دهید که آرامش به شما برگردد و ببینید که اشتباهتان کجا بوده است.

هنگام معامله‌گری در فارکس طمع نکنید

خطرناک‌ترین زمان معامله وقتی است که یک یا چند معامله سودده داشته‌اید و حالا ذهن شما می‌خواهد دوباره آن احساس پیروزی را تجربه کند. پس مراقب باشید که در این مواقع  با افزایش حجم پوزیشن‌ها سرمایه خود را به خطر نیاندازید.

داشتن ذهنیت فراوانی

ذهنیت فراوانی یعنی باور به اینکه بازار و موقعیت‌ها همیشه وجود دارند. پس نباید به نگرانی های کاذب مثل محدود بودن فرصت‌ها و نداشتن توانایی اهمیت داد. زیرا این نگرانی‌ها و فکرهای بیخود وقت و انرژی زیادی از ما می گیرند و مانند یک ترمز قوی برای پیشرفت ما عمل می کنند.

جداسازی از نتیجه محور بودن

یعنی همه تمرکز و انرژی خود را فقط روی میزان دلار اضافه یا کم شده بالانس خود نگذاریم. بلکه اولویت اول ما باید درست و بدون خطا ترید کردن باشد. حتی اگر درست عمل کردن ما منجر به ضرر بشود خیلی بهتر از برد و سود شانسی است؛ زیرا در طولانی مدت فقط پایبندی به استراتژی سودآور خواهد بود.

داشتن تفکر احتمالاتی

یعنی نداشتن ذهنیت صفر و یکی در بازار  و حتی در زندگی!

چرا؟ به این دلیل که چیزی که پیش‌بینی می کنیم حتما اتفاق نمی افتد. در این بازار هیچ اطمینانی وجود ندارد.

یعنی موضوع یا پوزیشنی که 100 درصد از آن مطمئن هستیم هم ممکن است اتفاق نیفتد پس نباید غافلگیر شد؛ زیرا  همین غافلگیری باعث عدم تمرکز کافی و احساس شکست و عدم اعتماد به نفس میشود. به بیان دیگر باید توقع هر احتمال و اتفاقی را داشته باشید و بتوانید در هنگام مناسب خودتان را کنترل کنید.

روی چند جفت ارز تمرکز کنید

بهتر است به جای پرداختن به طیف گسترده‌ای از جفت ارزها روی چند جفت ارز مهم تمرکز کنید، اخبار مهم آن را از قبل شناسائی کنید، کندل‌ها وشکست‌های آن را زیر نظر بگیرید و مهم تر از همه آن ها را درک کنید.

بیش از حد معامله نکنید

باید مراقب باشید که دچار Over Trade نشوید! گاهی سود کردن ما در ترید نکردن است! هیچ الزامی وجود ندارد که همیشه، هر روز و در هر موقعیت ترید انجام دهید و در بازار بمانید. اگر حس معامله کردن ندارید و یا به هر دلیلی فکر می‌کنید که نمی‌تواند جهت بازار را تحلیل کنید، ترید نکنید.

سخن پایانی برای شروع معامله‌گری در فارکس

برای تبدیل شدن به یک معامله‌گر موفق، نکات کلیدی بسیار زیادی وجود دارد که در این مقاله فقط به تعدادی از آنان اشاره شد.  همواره به یاد داشته باشید که برای تبدیل شدن به یک معامله‌گر حرفه‌ای باید در یادگیری و استفاده از سبک‌های جدید پویا بود و همواره به ارتقای مهارت‌های خود و سطح شخصیتی خود پرداخت.

بازار آزادی زیادی دارد و این هنر یک تریدر است که روابط و ابزارهای مرتبط  و متناسب با شخصیت و شرایط خود را پیدا کند و از آن‌ها به بهترین شکل ممکن استفاده کند.

نوشته شده توسط
نظرات کاربران
 • آذر رحمانی

  سلام، من تمام مقالات سایت رو میخونم، واقعا مطالب کاربردی هستن،
  ممنون از زحمات شما
  موفق و پرسود باشید باشید
  به امید موفقیت های روزافزون برای تیم شما

دیدگاهتان را بنویسید

دوره‌های جدید

دوره اشتباهات معامله‌گری
رایــگان

جستجو کنید ...

ثبت نام

نام*

ایمیل

شماره موبایل*

کد تایید*

کد تایید ارسال شده به موبایل خود را وارد کنید