اندیکاتور Alligator و کاربرد آن در بازار فارکس

خواندن این مطلب

6 دقیقه

زمان میبرد!

معرفی و کاربرد اندیکاتور Alligator

اندیکاتور Alligator و کاربرد آن در بازار فارکس

اندیکاتور alligator یک ابزار تکنیکال در بازارهای مالی است که تریدرها برای اهداف بسیاری از آن بهره می‌برند. در این مقاله شما را با صفر تا صد این اندیکاتور آشنا کرده و موارد زیر را با هم بررسی خواهیم کرد:

  • کاربرد اندیکاتور alligator: شناسایی روند حاکم بر بازار، تشخیص شروع و پایان یک روند، کمک به موج شماری در تحلیل تکنیکال
  • انواع سیگنال معاملاتی در اندیکاتور alligator: اندیکاتور Alligator با استفاده از سه خط آبی، قرمز و سبز سیگنال خرید و فروش ارائه می‌کند. که در ادامه مقاله شما را به طور کامل با نحوه کارکرد آنها آشنا خواهیم کرد.

معرفی اندیکاتور Alligator (تمساح)

اندیکاتور alligator متشکل از سه میانگین متحرک است.

اندیکاتور alligator توسط فردی به نام bill Williams معرفی شد که در حوزه‌های بسیاری نظیر روانشناسی معامله، تحلیل تکنیکال و تئوری چائوس کتاب‌های بسیاری نوشته است. ویلیامز اندیکاتورهای زیادی را در بازارهای مالی طراحی و معرفی کرد که بسیاری از آن‌ها را می‌توانید در قسمت اندیکاتورها در پلتفرم معاملاتی متاتریدر مشاهده کنید.

برای مشاهده اندیکاتورهای ویلیامز در متاتریدر بر روی گزینه insert کلیک کنید، سپس بر روی گزینه اندیکاتورها کلیک کنید، با کلیک بر روی گزینه اندیکاتورها، یک گزینه در بین گزینه‌ها به نام بیل ویلیمز است که می‌توانید در این قسمت اندیکاتورها را مشاهده کنید. اندیکاتور alligator را نیز از این قسمت می‌توانید به چارت خود اضافه کنید. اندیکاتور alligator ترکیبی از سه میانگین متحرک است که به شرح زیر است:

خط آبی یا فک تمساح gator jaw

این خط آبی یک میانگین متحرک ساده است که به فک تمساح نیز شناخته می‌شود، این میانگین متحرک 13 روزه است و بر روی 8 کندل قبلی اعمال شده است. روش محاسبه آن به صورت رو به رو است:   (high + low)/2

خط قرمز یا دندان تمساح gator teeth

این خط نیز یک میانگین متحرک ساده است که 8 روزه بوده و بر روی 5 کندل قبلی اعمال می‌شود. طریقه محاسبه آن مانند خط آبی است.

خط سبز یا gator lips

این خط نیز یک میانگین متحرک ساده است که 5 روزه بوده و بر روی 3 کندل قبلی اعمال می‌گردد. نحوه محاسبه آن نیز مانند دو خط آبی و قرمز است.

 

 

 

 

کاربرد اندیکاتور alligator

اسامی میانگین متحرک‌های اندیکاتور alligator

معامله‌گران از اندیکاتور alligator برای اهداف بسیاری در بازارهای مالی از جمله بازار فارکس بهره می‌برند. در ادامه قصد داریم، برخی از این کاربردها را مطرح کنیم:

شناسایی روند حاکم بر بازار

خطوط سبز، آبی و قرمز در اندیکاتور alligator برای شناسایی روند بازار مورد استفاده قرار می‌گیرد. این خطوط در اندیکاتور می‌توانند سیگنال خرید و فروش صادر کنند.

تشخیص شروع و پایان یک روند

تریدر با استفاده از این اندیکاتور می‌تواند شروع یک روند و پایان آن را پیش‌بینی کند.

کمک به موج شماری در تحلیل تکنیکال

همان طور که می‌دانید یکی از روش‌های تحلیل تکنیکال در بازارهای مالی از طریق موج‌شماری امواج الیوت است. اندیکاتور alligator در موج شماری کاربرد زیادی دارد و می‌تواند به تریدرها در این مورد کمک‌کننده باشد. همچنین، تریدرها می‌توانند این اندیکاتور را در ترکیب با اندیکاتورهای دیگری چون RSI به کار گیرند تا سیگنال‌های معتبرتری دریافت کنند.

لازم به ذکر است که تریدرها نباید صرفا به یک اندیکاتور و سیگنال‌های آن متکی باشند، اندیکاتور Alligator نیز از این قاعده مستثنی نیست؛ چرا که هیچ اندیکاتوری صد در صد صحیح و عاری از خطا نیست و ممکن است سیگتال‌های اشتباه هم داشته باشد. از این رو، بهتر است در کنار استفاده از این اندیکاتور، یک سبک یا استراتژي معاملاتی داشته باشید.

 

 

 

 

انواع سیگنال معاملاتی با استفاده از اندیکاتور Alligator

انواع سیگنال معاملاتی در اندیکاتور alligator

معامله‌گران با استفاده از اندیکاتور Alligator می‌توانند درک درستی از بازار داشته باشند، در نتیجه معاملات بهتری نیز خواهند داشت. اندیکاتور Alligator با استفاده از سه خط آبی، قرمز و سبز سیگنال خرید و فروش ارائه می‌کند. سیگنال خرید در اندیکاتور Alligator زمانی شکل می‌گیرد که خط قرمز، خط سبز را قطع کند، سپس دوباره به حالت نخست بازگردد. به بیانی دیگر در یک روند صعودی اگر مجددا خط سبز به بالای خط قرمز رسید، تریدرها می‌توانند پوزیشن خرید یا لانگ برای خود باز کنند.

سیگنال فروش نیز زمانی ایجاد می‌شود که خط قرمز به صورت موقتی بالای خط سبر قرار بگیرد و خط آبی در دورترین فاصله نسبت به این دو خط قرار داشته باشد، در این حالت، سیگنال فروش صادر می‌شود و تریدر می‌تواند با درنظر گرفتن استراتژی خود یک پوزیشن فروش برای خود داشته باشد.

از طرفی برخورد کندل قیمت با خط سبز نیز می‌تواند در استراتژی معاملاتی تاثیر داشته باشد. زمانی که کندل قیمتی خط سبز را به بالا قطع می‌کند، سیگنال خرید دریافت می‌شود، زمانی که کندل قیمتی خط سبز را به پایین قطع می‌کند، سیگنال فروش صادر می‌شود که البته این سیگنال‌ها مبنی بر خرید و فروش از اعتبار کمی برخوردار هستند.

یکی دیگر از سیگنال‌هایی که شما می‌توانید از این اندیکاتور دریافت کنید، فاصله میان سه میانگین متحرک نسبت به یکدیگر است. زمانی که سه میانگین متحرک به هم نزدیک می‌شوند و فاصله‌ای بین آن‌ها نیست، اصطلاحا گفته می‌شود قیمت در حال استراحت است یا در حالت رنج به سر می‌برد تا حرکت بعدی خود را آغاز کند.

همچنین، هر چه مدت زمان بیشتری این سه میانگین متحرک به هم نزدیک باشند، نشان‌دهنده این است که حرکت بعدی قیمت، حرکت بزرگ و قابل توجهی خواهد بود. برعکس، زمانی که این سه میانگین متحرک از یکدیگر فاصله می‌گیرند و در دورترین فاصله از یکدیگر قرار دارند، نشان از این دارد که قیمت دارای روند است و مومنتوم حرکت صعودی یا نزولی حاکم بر بازار در حال شدت یافتن است.

علاوه بر موارد گفته شده، این سه میانگین متحرک می‌توانند نقش سطوح حمایتی و مقاومتی پویا یا داینامیک را ایفا کنند؛ به این معنا که هر زمان این سه خط یا سطح توسط کندل‌ها به سمت بالا شکسته شوند، سیگنال خرید صادر می‌شود، برعکس زمانی که این سه خط میانگین متحرک به سمت پایین توسط کندل‌ها شکسته شوند، سیگنال فروش صادر می‌شود.

در نهایت، همان گونه که گفته شد، تریدرها می‌توانند برای به حداقل رساندن سیگنال‌های اشتباه در این اندیکاتور آن را با ترکیب اندیکاتورهای دیگری نظیر RSI و ADX استفاده کنند تا سیگنال‌های دریافتی از اعتبار بیشتری برخوردار باشند.

کلام آخر

اندیکاتور Alligator توسط فردی به نام بیل ویلیامز معرفی شد. این اندیکاتور متشکل از سه میانگین متحرک است و برای اهداف بسیاری نظیر شناسایی روند مورد استفاده قرار می‌گیرد. این اندیکاتور با توجه به موقعیت میانگین متحرک‌ها نسبت به یکدیگر سیگنال خرید و فروش صادر می‌کند.

 

منبع: investopedia

نوشته شده توسط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

دوره‌های جدید

دوره اشتباهات معامله‌گری
رایــگان

جستجو کنید ...

ثبت نام

نام*

ایمیل

شماره موبایل*

کد تایید*

کد تایید ارسال شده به موبایل خود را وارد کنید