کندل‌ ها در فارکس: نکاتی که درباره انواع کندل در تحلیل تکنیکال باید بدانید

خواندن این مطلب

8 دقیقه

زمان میبرد!

کندل‌ها در فارکس

کندل‌ ها در فارکس: نکاتی که درباره انواع کندل در تحلیل تکنیکال باید بدانید

تحلیل تکنیکال یکی از روش‌های کاربردی و شناخته شده در بازار‌های مالی به منظور بررسی روند تغییرات قیمت است. کندل به عنوان یکی از ابزارهای اصلی برای تحلیل تکنیکال در فارکس شناخته می‌شود. شناسایی انواع مختلف کندل‌ها در فارکس به شما کمک می‌کند پیش بینی درستی از وضعیت بازار در آینده داشته باشید. کندل تنوع بسیاری دارد که در این مقاله قصد داریم شما را با انواع کندل در تحلیل تکنیکال و کاربرد هر یک آشنا کنیم.

کندل به چه معناست؟

کندل استیک (Candle Stake) که امروزه بیشتر با اسم کندل در فارکس شناخته می‌شود؛ یک ابزار کاربردی در تحلیل تکنیکال است. برای اولین بار در ژاپن از کندل، به منظور تحلیل قیمت برنج در بین تجار استفاده می‌شد؛ ولی امروزه کارایی انواع کندل‌ها در فارکس گسترش یافته است و نقش مهمی ‌در بازار‌های مالی ایفا ‌می‌کند.

کندل در تحلیل تکنیکال نه تنها حداقل و حداکثر قیمت معاملاتی را نشان ‌می‌دهد؛ بلکه با تحلیل دقیق‌تر آن ‌می‌توان نقاط مناسب برای خرید و فروش را نیز شناسایی کرد. کندل‌ها در فارکس ویژگی‌های منحصر به فردی نسبت به سایر ابزار‌های تحلیلی مثل نمودار‌های مختلف دارند. از این تفاوت‌ها می‌توان به منظور تحلیل ساده‌تر در معاملات و تصمیم گیری‌ها استفاده کرد.

اجزای کندل چیست؟

برای این‌که بتوانید به تحلیل درستی از کندل دست یابید؛ بهتر است که در ابتدا با اجزای کندل و ویژگی هر یک آشنا شوید؛ تا بتوانید تفاوت بین انواع مختلف کندل‌ها را از هم تشخیص دهید

اجزای کندل
اجزای مختلف ساختار کندل در تحلیل تکنیکال

بدنه کندل | Real Body

بدنه کندل قیمت آغازی و پایانی را نشان ‌می‌دهد و در واقع بازه‌ای از قیمت باز شدن و بسته شدن را در طول روز به نمایش می‌گذارد. اطلاعاتی که بدنه کندل در اختیار شما قرار ‌می‌دهد تنها محدود به قیمت آغازی و پایانی نمی‌شود؛ بلکه رنگ و توپر یا تو خالی بودن بدنه نیز اطلاعات ارزشمندی برای تحلیل در اختیار شما قرار ‌می‌دهد.

اگر بدنه کندل به رنگ سبز یا تو خالی باشد، این نشان دهنده صعودی بودن قیمت‌هاست و برعکس نزولی بودن قیمت با رنگ بدنه قرمز یا توپر نشان داده می‌شود؛ نزولی بودن بازار به این معنی است که قیمت بسته شدن در پایان روز از قیمت گشایش کم‌تر است.

سایه کندل | Shadow

میله عمودی که در هر کندل دیده ‌می‌شود؛ به اسم سایه کندل شناخته ‌می‌شود. این میله در واقع کم‌ترین و بیش‌ترین قیمت معاملاتی در آن روز را به شما نشان ‌می‌دهد و با توجه به بلند یا کوتاه بودن آن ‌می‌توان به میزان نوسانات قیمت پی برد. به بخشی از سایه که در بالای بدنه کندل وجود دارد سایه بالا و بخش پایینی سایه پایین گفته ‌می‌شود.

انوع کندل در تحلیل تکنیکال

حال که با اجزای کندل آشنا شدید؛ به منظور تحلیل بیشتر و کسب اطلاعات لازم برای معاملات، شناخت الگوی کندل نیز کاربرد دارد. در ادامه به معرفی برخی از الگوی کندل‌های مشهور و پرکاربرد ‌می‌پردازیم:

الگوی کندل مرد دار آویز

الگوی مرد دار آویز در انتهای روند‌های صعودی ایجاد ‌می‌شود. این الگوی منفرد یک الگوی بازگشتی نزولی است که یکی از مهم‌ترین انواع کندل در فارکس می‌باشد. این الگو روند بازار را از صعودی به نزولی تغییر ‌می‌دهد و سیگنال روند نزولی ایجاد ‌می‌کند. از مشخصه‌های این الگوی ‌می‌توان به ویژگی‌های کندل اشاره کرد؛ به طور معمول کندل سایه بالایی ندارد و بدنه آن نیز کوچک است.

کندل مرد دار آویز یکی از انواع کندل‌ها در تحلیل تکنیکال

الگوی کندل چکش

الگوی چکش را ‌می‌توان نقطه مقابل الگوی مرد دار آویز در نظر گرفت. این الگوی صعودی منفرد در انتهای روند نزولی دیده ‌می‌شود که معمولا سایه بالایی بسیار کوتاهی دارد یا به طور کلی سایه بالایی ندارد. بعد از دیده شدن این کندل، تغییر سیگنال قیمت مشاهده ‌می‌شود به نحو‌ه‌ای که روند بازار به افزایش قیمت و صعودی بودن، تغییر ‌می‌یابد.

کندل چکش یک نوع کندل‌ در تحلیل تکنیکال

الگوی کندل دوجی

الگوی دوجی نیز یکی از کندل‌ها در فارکس است که اطلاعات زیادی در اختیار تحلیلگران ‌می‌گذارد. این کندل از الگوهای ادامه دهنده است و زمانی تشکیل ‌می‌شود که در این کندل منفرد قیمت باز شدن و بسته شدن بازار بسیار نزدیک به هم باشند. این الگو وجود نوعی بلاتکلیفی را در بازار نشان ‌می‌دهد که فروشندگان و خریداران با نزدیک کردن قیمت به هم سعی در غلبه برهم دارند؛ ولی هیچ کدام موفق به کنترل بازار به نفع خود نمی‌شوند.

الگوی کندل فرفره

الگوی فرفره از نظر وضعیت بازار با الگوی دوجی شباهت زیادی دارد فقط تفاوت در این است که در الگوی فرفره دوره بلاتکلیفی بازار در حجم وسیع‌تری است و بازار از کنترل خریداران و فروشندگان بزرگ خارج شده است. در این دوره تغییر محسوسی در قیمت مشاهده نمی‌شود و بازار تقریبا حالت سکون دارد به همین دلیل کندل در تحلیل تکنیکال با بدنه بسیار کوتاه مشاهده ‌می‌شود که گاها به شکل خطی هم دیده ‌می‌شود.

کندل فرفره یک نوع الگوی کندل در فارکس

الگوی کندل ماروبزو (Marubozu)

کندل ماربزو در 2 دسته زیر قرار می‌گیرد:

الگوی ماروبزو مشکی: هرگاه کندل در روند نزولی قرار بگیرد و سایه پایینی و بالایی آن قابل‌مشاهده نباشد، ماروبزو مشکی را می‌توان مشاهده کرد. هرگاه این کندل دیده شود، می‌توان فشار بالای فروشندگان را حدس زد. در این حالت، قیمت بسته‌شدن به اندازه قیمت کف، و قیمت باز شدن به اندازه قیمت سقف است.

الگوی ماروبزو سفید: هرگاه کندل در روند صعودی قرار بگیرد و سایه پایین و بالای کندل قابل‌مشاهده نباشد، ماروبزو مشکی را می‌توان مشاهده کرد. در این کندل، قیمت باز شدن به اندازه قیمت کف بوده و قیمت بسته شدن به اندازه قیمت سقف است. 

الگوی کندل ماروبزو   

الگوی کندل هارامی که در لغت به معنی باردار است، از دو کندل شامل می‌شود که یکی از آنها در نقش مادر و دیگری در نقش فرزند است. با مشاهده این کندل، می‌توان نتیجه گرفت که روند حرکت در حال کند یا حتی متوقف شدن است. همچنین در این الگو، کندل‌ها از نظر رنگ با هم متفاوت هستند.

مثلا، در صورتی که کندل مادر سفید رنگ باشد، کندل کودک مشکی خواهد بود که رنگ سفید مثبت بودن را نشان می‌دهد و رنگ مشکی نشان‌دهنده منفی بودن است.

الگوی کندل هارامی

الگوی کندل چکش معکوس (Inverted Hammer)

این الگو تا حد زیادی شبیه به الگوی چکش بوده و هر دو الگو را اغلب در انتهای روند نزولی مشاهده خواهید کرد. در الگوی چکس معکوس بدنه در انتهای الگو قرار می‌گیرد و سایه بالایی به اندازه یک دوم بدنه است.

با مشاهده رنگ بدنه سفید می‌توان گفت که قدرت الگو برای بازگشت روند بالاست. 

الگوی کندل چکش معکوس

الگوی کندل ستاره ثاقب (Shooing Star)

این الگو را در انتهای روند صعودی مشاهده خواهید کرد. در الگوی ستاره ثاقب، در انتهای پایینی، بدنه قرار داد و اندازه بدنه نسبت به بدنه 2 برابر است. 

الگوی کندل ستاره ثاقب

الگوی کندل انبرک پایینی

در الگوی کندل انبرک پایینی، دو کندل را مشاهده خواهید کرد که رنگ آنها متفاوت است. در این الگو، ابتدا کندل نزولی مشکی رنگ شکل می‌گیرد و اندازه بدنه این کندل، بزرگ بوده و در آن سایه مشاهده نمی‌شود.  

پس از شکل‌گیری کندل اول، کندل دوم شروع به تشکیل شدن می‌کند و در محدوده قمیتی کندل اول خواهد بود. این کندل، اغلب به صورت چکش معکوس یا دوجی شکل می‌گیرد. 

الگوی کندل انبرک پایینی

الگوی کندل سه ستاره صعودی

این الگو، شامل سه کندل است که بین کندل اول و دوم یک شکاف نزولی ایجاد شده و بین کندل دوم و سوم یک شکاف صعودی قرار دارد. با مشاهده این الگو می‌توان گفت که روند نزولی، صعودی خواهد شد. 

الگوی کندل سه ستاره صعودی

الگوی کندل ابر تیره

این الگو از دو کندل با رنگ‌های متفاوت تشکیل شده است. با مشاهده الگوی کندل ابر تیره می‌توان گفت که سهم به قیمت مقاومت می‌رسد. در این الگو، هر دو کندل بدنه بزرگی دارند که کندل اول سفید رنگ بوده و کندل دوم با رنگ متفاوت، 50 درصد شمع اول را پوشش داده است.

در صورتی که این کندل ها در نقاطی بالاتر از سایر کندل ها شکل گرفته باشند، می‌توان گفت که روند صعودی، نزولی خواهد شد. 

الگوی کندل ابر تیره

الگوی کندل تاسوکی رو به پایین

الگوی کندل تاسوکی رو به پایین را دو کندل تشکیل داده که یکی از انها مشکلی و دیگری سفید است. در این الگو، کندل صعودی بین شکاف قیمتی کندل اول و دوم تشکیل شده است. با مشاهده کندل نزولی می‌توان به قدرت فروشندگان پی برد.

الگوی کندل تاسوکی رو به پایین

کاربرد کندل در تحلیل تکنیکال

همان‌طور که اشاره شد استفاده از ابزار‌‌های مختلف در فارکس و ‌می‌تواند کمک شایانی به شما بکند تا بتوانید سرمایه خود را به درستی به سود دهی برسانید. انواع کندل در تحلیل تکنیکال ‌می‌تواند روند بازار را به شما نشان دهد. با استفاده از این‌ها نه تنها شما صعودی یا نزولی بودن بازار را ‌میفهمید، بلکه با شناخت الگوی کندل‌‌ها در فارکس ‌می‌توانید تغییر روند‌‌ها نیز پیش بینی کنید و با روانشناسی بازار و کندل در تحلیل تکنیکال، رفتار معامله کنندگان را مورد بررسی قرار دهید. با برررسی و تحلیل‎‌ها می‌توانید با تعیین تقریبی حدود سود و ضرر گام‌‌های درستی بردارید. در کل ‌می‌توان موارد زیر را به عنوان کاربرد شناخت انواع کندل در تحلیل تکنیکال به حساب آورد:

  • تعیین تقریبی سود و ضرر با دقت بیشتر
  • تحلیل هیجانات بازار و تصمیم گیری در مورد زمان خرید و فروش
  • تحلیل روند‌‌های بازار و پیش بینی روند‌‌ها در آینده

نتیجه گیری ـ چرا کندل در تحلیل‌ها مهم است؟

چه بخواهید چه نخواهید، این گونه تحلیل‌ها به شما کمک می‌کند که در معاملات خود دید بهتری داشته باشید. اگر شما هم قصد ورود به بازارهای مالی و مخصوصا فارکس را دارید باید بدانید که کسب اطلاعات و شناخت بیشتر این بازار است که می‌تواند سرمایه شما را حفظ کند.

شناخت انواع کند‌ها در فارکس یکی از مواردیست که می‌تواند به شما در تحلیل این بازار و تصمیم‌گیری بهتر، کمک کند.

در این مقاله به کاربرد کندل در تحلیل تکنیکال پرداختیم و گفتیم که کندل‌ها در فارکس، چه اطلاعاتی را می‌توانند به ما بدهند.

نوشته شده توسط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

دوره‌های جدید

دوره اشتباهات معامله‌گری
رایــگان

جستجو کنید ...

ثبت نام

نام*

ایمیل

شماره موبایل*

کد تایید*

کد تایید ارسال شده به موبایل خود را وارد کنید