مزایای فارکس برای سرمایه‌ گذاران چیست؟

خواندن این مطلب

9 دقیقه

زمان میبرد!

مزایای فارکس برای سرمایه گذاران

مزایای فارکس برای سرمایه‌ گذاران چیست؟

فارکس از دو کلمه foreign و exchange تشکیل یافته است و از مزایای آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بازاری بزرگ و جهانی است
 • بازاری مناسب برای مبتدیان
 • معامله 24 ساعته
 • هزینه‌های معاملاتی پایینی وجود دارد
 • بازاری با نقدینگی بالا
 • کسب سود از اهرم‌ها
 • خرید و فروش جفت ارزها بسته به شرایط بازار
 • وجود فناوری های خوب برای معامله
 • وجود هجینگ برای معامله

در ادامه به توضیح بیشتری در مورد مزایای فارکس برای سرمایه گذاران خواهیم پرداخت.

 

ویژگی‌های بازار فارکس

مزایای فارکس برای سرمایه گذاران

بازار فارکس دارای ویژگی‌هایی است که آن را از سایر بازارهای مالی متمایز می‌کند، این ویژگی‌ها عبارتند از:

 • شفافیت بازار: بازار فارکس از شفافیت خوبی برخوردار است و قیمت‌ها و اطلاعات بازار به راحتی در دسترس همه شرکت کنندگان قرار دارد. این شرایط برای همه معامله‌گران این بازار یکسان است.
 • نوسانات بالا: بازار فارکس در واکنش به اخبار و رویدادهای اقتصادی به سرعت در حال نوسان است و فرصت‌هایی را برای معامله‌گران ایجاد می‌کند که می‌توانند از این تغییرات سود برند.
 • نقدینگی بالا: همانطور که در مقدمه اشاره شد بازار فارکس با حجم معاملات روزانه 5 تریلیون دلار، بزرگترین و نقدشونده‌ترین بازار مالی در جهان است. به این معنا که خریداران و فروشندگان می‌توانند معاملات زیادی را انجام دهند و اسپردهای پیشنهادی معمولاً محدود است.
 • تنوع بازار: بازار فارکس از تنوع خوبی برخوردار است و جفت ارزهای زیادی در آن برای معامله وجود دارد. این به معامله‌گران اجازه می‌دهد تا از شرایط متنوع این بازار برای انجام معاملاتی سود آور بهره ببرند.
 • اهرم‌ها: معاملات فارکس به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهد تا با استفاده از اهرم‌ها موقعیت‌های برجسته‌ای را با استفاده از سرمایه کم به دست آورند.
 • ساعات کاری: بازار فارکس به صورت شبانه روزی فعال است و با توجه به اختلافات زمانی بین کشورهایی که در آسیا، اروپا و آمریکای شمالی واقع شده‌اند به سرمایه‌گذاران این اجازه را می‌دهد تا از فرصت‌های مختلف برای انجام معامله استفاده کنند.
 • کارمزد کمتر: در مقایسه با سایر بازارهای مالی، بازار فارکس هزینه معاملاتی کمتری دارد. به همین دلیل، هیچ کارمزدی مبادله‌ای وجود ندارد و اسپرد این بازار نسبت به سایر بازارها کمتر است.

 

مزایای فارکس برای سرمایه گذاران چیست؟

مزایای فارکس برای سرمایه گذاران

هر معامله‌گری که در این بازار وارد می‌شود دلایل خاص خود را برای تجارت در این بازار ارائه می‌دهد و شما ممکن است که با اطلاعات متنوع مواجه شوید که تصمیم گیری را برای شما چالش برانگیز کند. با این حال، ما با بررسی این بازار و توجه به نظرات افراد مختلف مزایای فارکس برای سرمایه گذاران را به صورت لیست زیر درآورده‌ایم. از جمله مزایای فارکس برای سرمایه گذاران عبارتند از:

1_ بازار فارکس، بازاری بزرگ و جهانی

وقتی صحبت از بازار فارکس می‌شود به طور حتم اندازه و مقیاس جهانی آن اولین نکته‌ای است که در مرکز توجه افراد قرار می‌گیرد. بازار فارکس به عنوان بزرگترین بازار مالی در جهان به طور متوسط روزانه بیش از 4 تریلیون دلار در آن مبادله می‌شود. معامله‌گران در هر نقطه‌ای از جهان که باشند می‌توانند جفت ارزها را خرید و فروش کنند و فارکس به عنوان یک بازار جهانی واقعاً توانسته است تا فضای زیادی را برای سودآوری ایجاد کند.

2_ بازار فارکس، بازاری مناسب برای مبتدیان

دسترس‌پذیری یکی دیگر از مزایای فارکس برای سرمایه گذاران محسوب می‌شود. در مقایسه با سایر بازارها که برای ورود افراد به بازارهایشان نیاز به آموزش دارند، ورود به این بازار برای افراد تازه کار راحت است و نیاز به سرمایه‌گذاری اولیه زیادی نیست و به منظور آشنایی بیشتر با تکنیک‌ها معامله‌گری در فارکس، می‌توانید مقاله آموزش فارکس برای مبتدیان را دنبال کنید، به همین دلیل محبوبیت این بازار را در میان افراد مبتدی به دلیل راحتی کاملاً روشن شده است.

با این حال، صرفنظر از میزان سرمایه، تجارت موفق و پایدار ماندن در این بازار نیاز به دانش و تجربه دارد. به همین جهت، این بازار حساب‌های آزمایشی رایگانی را در اختیار افراد قرار می‌دهد تا افراد بتوانند تجارت فارکس را بدون اینکه با ریسکی مواجه شوند انجام دهند و اساساً یک اجرای آزمایشی قبل از خرید را تجربه کنند.

شبیه‌سازی محیط عملیاتی زنده در حساب‌های آزمایشی به افراد تازه کار این امکان را می‌دهد تا به این پلتفرم معاملاتی عادت کنند، با روند بازار آشنا شوند و بتوانند یک استراتژی مدیریتی مبتنی بر دانش و مهارت عملی به منظور کاهش ریسک ایجاد کنند و با خیالی آسوده و بدون هیچ گونه تعهد مالی بتوانند مهارت و تجربه خود را افزایش دهند.

3_ معامله 24 ساعته

بازار فارکس از ساعات کاری منعطفی برخوردار است. ارز خارجی در خارج از بورس معامله می‌شود، به این معنا که معاملات مستقیماً بین طرف‌های درگیر در معامله انجام می‌گیرد که توسط یک کارگزار تسهیل می‌شود.

به همین دلیل، معاملات فارکس شامل هیچ سیستم صرافی متمرکزی نیست. و تا زمانیکه بازاری در جایی از جهان باز باشد، این معاملات می‌تواند انجام شود.

از جمله مواردی که در معاملات فارکس باید در نظر بگیرید این است که در تعطیلات آخر هفته بازار فارکس برای معامله‌گران خرده فروش بسته می‌شود اما نرخ‌ها همچنان به حرکت خود ادامه می‌دهند و شما باید در استراتژی معاملاتی که در پیش گرفتید این موضوع را در نظر داشته باشید.

4_ هزینه‌های معاملاتی پایینی وجود دارد

علاوه بر اینکه برای ورود به بازار فارکس هزینه پایینی مورد نیاز است، بلکه پس از وارد شدن به این بازار هزینه تراکنش‌های بازار فارکس نیز بسیار پایین است. به طور معمول، کارگزاران از اسپردها کسب درآمد می‌کنند که در واحد پیپ اندازه‌گیری شده‌اند و در قیمت یک جفت ارز لحاظ می‌شود.

وقتی یک کارگزار یک جفت ارز را به شما پیشنهاد می‌کند، قیمت پیشنهادی و قیمت خرید را نقل قول می‌کند، تفاوت پیپ بین این دو نشان دهنده اسپرد است که ارزش مرتبط با آن را به کارگزار می‌پردازید.

اسپردها معمولاً کم هستند و باعث می‌شوند معاملات فارکس نسبتاً ارزان باشند. با این وجود، هنگام انتخاب یک کارگزار باید تمام هزینه‌های مرتبط را بررسی کنید، زیرا برخی ممکن است هزینه ثابت یا کارمزد متغیر را نیز دریافت کنند.

5_ کسب سود از اهرم‌ها

از میان همه دلایلی که جزء مزایای فارکس برای سرمایه گذاران محسوب می‌شود، در دسترس بودن اهرم جذاب‌ترین آنها است چرا که به شما امکان می‌دهد با سرمایه نسبتاً کم پوزیشن بالایی را باز کنید.

اکثر کارگزاران فارکس به معامله گران خرده فروش اجازه می‌دهند که سپرده‌ای را کنار بگذارند و از طریق آن وام بگیرند و بتوانند سهام‌های بیشتری را کنترل کنند.

اهرم موجود به صورت یک نسبت بیان می‌شوند، اکثر کارگزاران فارکس حداکثر اهرم را برای معاملات خرده فروشی محدود می‌کنند و معمولاً 1:50 و 1:30 است. به طور مثال، اگر از اهرم 1:50 استفاده کرده باشید، می‌توانید به ازای هر 1 پوند سرمایه در حساب خود می‌توانید تا 50 پوند معامله کنید.

6_ بازاری با نقدینگی بالا

مقیاس جهانی بازار فارکس با حجم بالا و فعالیت 24 ساعته، بازار فارکس را به نقد شونده‌ترین بازار در دنیای تجارت تبدیل کرده است. این موضوع برای معامله گران به معنای آن است که اگر با جفت ارزهای اصلی مانند GBP/USD  یا EUR/GBP معامله می‌کنید، شما به راحتی می‌توانید با اختلاف کمی ‌با ارزش دارایی‌هایی که دارید ارزهای مورد نظر خود را مبادله کنید.

همچنین، واریانس کم به معنای سود کم است، اما با یک استراتژی معاملاتی قوی، این میزان نقدینگی به شما اجازه می‌دهد تا طرز کارآمدی با حداقل ریسک معامله کنند. نرخ نقدینگی در بازار فارکس زمانی که با جفت ارزهای کمتر شناخته شده یا خارج از معمول حرکت می‌کنید کاهش می‌یابد. در نهایت، مسیری را که انتخاب می‌کنید به رویکرد مدیریت ریسک و اعتماد شما به پیش بینی‌های بازار برمی‌گردد.

7_ نوسانات بازار فارکس

مزایای بازار فارکس برای سرمایه گذاران چیست؟

بازار فارکس از برخی از عوامل خارجی تأثیر می‌پذیرد اما توسط آنها محدود نمی‌شود، این عوامل عبارتند از:

 • ثبات اقتصادی یک کشور خاص
 • اقتصاد جهانی
 • اخبار سیاسی، رویدادها و سیاست‌ها
 • معاملات تجاری
 • بلایای طبیعی

تأثیر این عوامل می‌تواند نوسانات شدیدی را در بازار فارکس ایجاد کند، به این معنا که می‌تواند تأثیرات قابل توجهی را در ارزش ارزها ایجاد کند و متعاقباً فرصتی‌های خوبی را برای کسب سود ایجاد کند.

اگر چه این مورد می‌تواند به عنوان مزایای فارکس برای سرمایه گذاران شناخته شود، اما با سطح بالایی از ریسک همراه است، چرا که این نوسانات می‌تواند در هر جهتی رخ بدهد.

نوسانات بازار فارکس به شدت با نقدینگی همراه است و جفت ارزهای اصلی که به راحتی نقد می‌شوند از نوسانات کمتری برخوردار هستند. دلار استرالیا/ دلار آمریکا (AUD/USD) و دلار کانادا/ ین ژاپن (CAD/JPY) و همچنین برخی از ارزهای نوظهور در معرض نوسانات بیشتری قرار دارند. در نهایت، اگر به دنبال این هستید که از نوسانات بازار سود بیشتری کسب کنید، باید استراتژی‌های خود را با ریسک‌های احتمالی تنظیم کنید.

 

 

8_ جفت ارزها را می‌توانید بسته به بازار خرید و فروش کنید

هدف نهایی در هر شکلی از معامله در بازار فارکس، خرید کم و فروش بالا است که باعث سود بیشتر می‌شود. یکی از مزایای معاملات فارکس این است که شما می‌توانید بسته به وضعیت بازار جفت ارزها را خرید و فروش کنید.

در دایره اصطلاحات معاملات فارکس دو وضعیت به نام long و short وجود دارد. اگر پیش‌بینی و استراتژی‌های شما می‌گوید که ارزش یک جفت ارز به مرور زمان بالا می‌رود شما می‌توانید وضعیت long را انتخاب کنید. به عنوان نمونه، شما این جفت ارز را براساس پیش بینی افزایش نرخ ارز پایه در برابر ارز مظنه خرید کنید. اما اگر پیش بینی‌های شما برعکس باشد می‌توانید short را انتخاب کنید. به عنوان مثال، اگر فکر می‌کنید ارزش ارز پایه در برابر ارز مظنه کاهش می‌یابد می‌تواند آن را بفروشید.

در بازار سهام، این تجارت جهت دار معمولاً به سرمایه‌گذاری‌های قابل توجهی نیاز دارد چرا که هزینه مرتبط با آن بالا است. با این حال، به لطف کارمزد معاملات و نقدینگی کم، ارز خارجی امکان مبادله جهت دار آسان را مطابق با روند بازار فراهم می‌کند.

9_ وجود فناوری‌های خوبی برای معامله کردن

در مقایسه با سایر بازارهای مالی مانند بازار بورس و سهام، بازار فارکس از انطباق خوبی با فناوری‌های روز برخوردار است. به همین ترتیب، سعی داشته است تا همواره با جدیدترین فناوری‌ها تطبیق داشته باشد.

ماهیت غیر متمرکز بازار فارکس به معنای این است که داشتن اتصال سریع برای انجام معامله در این بازار حیاتی است و توسعه دهندگان نرم افزار همچنان در حال بهبود پلتفرم‌های موجود برای معامله گران فارکس هستند.

ادغام فناوری‌های پیشرفته مانند هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی در پلتفرم‌های معاملاتی، نحوه آنالیز داده‌ها، پیش بینی روند بازار و اجرای معاملات توسط معامله‎گران را متحول کرده است. این نوآوری‌ها پتانسیل تصمیم‌گیری آگاهانه‌تر و افزایش کارایی را در عملیات تجاری ارائه می‌دهند.

نوآوری در برنامه‌های تلفن همراه، الگوریتم‌های معاملاتی مبتنی بر هوش مصنوعی و داشتن اتصال جهانی از جمله راه‌اندازی 5G، تجارت کارآمد در زمان واقعی را در هر نقطه از جهان تسهیل کرده و فناوری موجود در فارکس از اصلی‌ترین مزایای فارکس برای سرمایه گذاران تبدیل شده است.

10_ هجینگ (Hedging ) برای محافظت از وجوه

مزایای فارکس برای سرمایه گذاران با استفاده از هجینگ

این استراتژی مستلزم باز کردن چندین موقعیت در جهت‌های مختلف است که امکان کاهش ریسک را فراهم می‌کند. نوسانات می‌تواند غیر قابل پیش بینی باشند، بنابراین، هجینگ به معامله‌گران اجازه می‌دهد تا با بستن معاملاتی که تا حد زیادی زیان را پوشش می‌دهند، ریسک‌ها را کاهش دهند. وقتی یکی از قیمت‌های ارز در خلاف جهت پیش بینی شده حرکت می‌کند، معامله باز دیگری وجود دارد که سود جبرانی را ایجاد کند.

کلام آخر

بازار فارکس برای افرادی که مایل به پیمایش و آنالیز پیچیدگی‌ها دارند، سرشار از فرصت است. با توجه به سرمایه اندک برای ورود به این بازار و 24 ساعته باز بودن آن هر فردی که دارای لپ تاپ یا گوشی هوشمند باشد می‌تواند با استفاده صحیح از تکنیک‌ها و استراتژی مناسب از بازار فارکس سود خوبی را کسب کند. با این حال فرصت‌های به دست آمده از طریق اهرم‌ها دارای ریسک زیادی هستند. بنابراین، برای موفقیت اطلاعات خود را بالا ببرید و نظم و انضباط و مهارت دقیق را در اولویت قرار دهید.

منابع:

نوشته شده توسط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

دوره‌های جدید

دوره اشتباهات معامله‌گری
رایــگان

جستجو کنید ...

ثبت نام

نام*

ایمیل

شماره موبایل*

کد تایید*

کد تایید ارسال شده به موبایل خود را وارد کنید