کپی تریدینگ در فارکس چیست؟

خواندن این مطلب

13 دقیقه

زمان میبرد!

کپی تریدینگ در فارکس چیست؟

کپی تریدینگ در فارکس چیست؟

اگر در بازار فارکس فعال باشید، حتما نام کپی ترید به گوشتان خورده است. این بازار فرصت بی‌نظیری برای کسب درآمد فراهم می‌کند، البته به شرطی که درک درست و عمیقی از مفاهیم بازار و اوصول اولیه آن داشته باشید. یکی از موضوعاتی که بین معامله‌گران مورد بحث قرار می‌گیرد، کپی تریدینگ در فارکس و نحوه انجام آن است که در این مقاله می‌خواهیم به این موضوع بپردازیم، تا انتها با ما همراه باشید.

کپی تریدینگ چیست؟

کپی تریدینگ به شما این امکان را می‌دهد تا معاملات دیگر معامله‌گران را کپی کنید.

امروزه بسیاری از پلتفرم‌های معاملاتی فارکس، گزینه‌ای تحت عنوان کپی تریدینگ به کاربران ارائه می‌کنند، کپی تریدینگ همان طور که از نامش پیدا است، به شما این امکان را می‌دهد تا معاملات دیگر معامله‌گران را کپی کنید و درحقیقت حساب خود را به حساب آن‌ها متصل کنید. با متصل نمودن حساب خود به حساب دیگر معامله‌گران، شما قادر خواهید بود تا پوزیشن‌های فعلی آن‌ها و هر اقدامی که از این پس انجام می‌دهند، کپی کنید.

به بیانی دیگر با کپی تریدینگ، اگر آن‌ها یک معامله جدید باز کنند، شما یک معامله جدید باز می‌کنید، اگر معامله را ببندند، شما نیز می‌بندید، سود کنند، سود می‌کنید و اگر ضرر کنند شما نیز متحمل زیان خواهید شد.

البته لازم به ذکر است که، این به این معنا نیست که شما هیچ کنترلی بر نتیجه ندارید، در اکثر پلتفرم‌های معاملاتی، شما می‌توانید بعد از اتصال به حساب مورد نظر، پوزیشن‌های موجود را خود ببندید و پوزیشن‌های جدید باز کنید و بنابراین روی نتیجه کنترل داشته باشید. با این حال، شما می‌توانید از این طریق از مهارت‌های معامله‌گران با تجربه برای کسب سود بهره ببرید.

چرا کپی تریدینگ محبوب است؟

در حال حاضر، کپی تریدینگ به دلیل این که به معامله‌گران تازه کار این امکان را می‌دهد تا از بازار سود کسب کنند، به طور فزاینده‌ای در حال محبوب شدن است. به بیانی دیگر معامله‌گران مبتدی و تازه کار به جای این که خود معامله و سرمایه‌گذاری کنند، روی دیگر سرمایه‌گذاران و معامله‌گران سرمایه‌گذاری می‌کنند و خود معامله نمی‌کنند.

اصول کپی تریدینگ

نحوه انجام کپی تریدینگ بسته به پلتفرمی که انتخاب می‌کنید، متفاوت است اما اصل اساسی در همه یکسان می‌باشد. شما بخشی از سرمایه خود را بر روی یک معامله‌گر خاص سرمایه‌گذاری می‌کنید و تمام معاملات او را به صورت درصدی کپی می‌کنید. همچنین جهت تنوع، بسیاری از وب سایت‌ها به شما اجازه نمی‌دهند که بیش از 20 درصد سرمایه خود را روی یک معامله‌گر سرمایه‌گذاری کنید. این سیاست بسیار خوبی است؛ چرا که گاهی اوقات، معامله‌گران بهتر از آنچه که هستند به نظر می‌رسند و یا ممکن است به سادگی سبب زیان بزرگی برای شما شوند. زمانی که این اتفاق می‌افتد، دیگر شما نمی‌خواهید،بیش از این روی معامله‌گر مورد نظر سرمایه‌گذاری کنید. البته برای کسب اطلاعات بیش‌تر به پلتفرم مورد نظر خود رجوع کنید، اما در حال حاضر این تنها چیزی است که باید بدانید.

درست مانند معاملات معمولی، کپی تریدینگ نیز مبتنی بر تجزیه و تحلیل نمودار قیمتی و آمار و ارقام است، با این تفاوت که شما به جای رصد و تحلیل بازار، افراد معامله‌گر را رصد و دنبال می‌کنید. پیش از این که یک معامله‌گر را انتخاب کنید، بسیار حائز اهمیت است که تاریخچه معاملات او را بررسی کنید، باید استرتژی او، میزان موفقیت، نحوه مدیریت ریسک و دیگر موارد را نیز ارزیابی کنید

انواع کپی تریدینگ

کپی تریدینگ به سه دسته اعم از اتوماتیک، نیمه اتوماتیک و دستی تقسیم می‌شود.

کپی تریدینگ در فارکس روش‌های گوناگونی دارد، اما به طور کلی می‌توان در سه دسته تقسیم‌بندی کرد: کپی تریدینگ اتوماتیک، کپی تریدینگ نیمه اتوماتیک و کپی تریدینگ دستی

در ادامه به تفصیل هر یک را شرح می‌دهیم:

کپی تریدینگ اتوماتیک

در کپی تریدینگ اتوماتیک، شما بر اساس ترجیحات شخصی معاملاتی و میزان ریسک‌پذیری، معامله‌گر مورد نظر را انتخاب می‌کنید، پس از آن تمام معاملاتی که توسط معامله‌گر مربوطه انجام می‌شود، در حساب شما نیز به طور خودکار اعمال می‌شود. در این روش هیچ گونه دخالت انسانی وجود ندارد و تماما به طور اتوماتیک انجام می‌شود.

کپی تریدینگ نیمه اتوماتیک

در کپی تریدینگ نیمه اتوماتیک، شما می‌توانید تمام پوزیشن‌های باز شده توسط معامله‌گر انتخابی را ببینید و سپس پوزیشن‌هایی که می‌خواهید در حساب معاملاتی شما نیز انجام شود، انتخاب می‌کنید. زمانی که معاملات مورد نظر شما کپی شد، می‌توانید آن‌ها را رصد کنید و هر زمانی که مایل بودید آن‌ها را ببندید. با این حال می‌توانید به آن‌ها اجازه بدهید باز بمانند تا زمانی که ارائه‌دهندگان سیگنال معاملات خود را ببندند، معاملات شما نیز به طور خودکار بسته می‌شود.

کپی تریدینگ دستی

این نوع کپی تریدینگ کمی بیش‌تر شبیه معاملات معمولی است، فقط معامله‌گر به دانش و استراتژی معامله‌گران با تجربه دسترسی پیدا می‌کند. شما می‌توانید از تجربیات آن‌ها در زمینه ورود و خروج به معامله و دیگر موضوعات بهره کافی ببرید. به بیانی دیگر شما به صورت دستی تصمیم می‌گیرید که چه کسی را دنبال کنید و کدام معاملات و استراتژی‌های آن‌ها را کپی کنید که از آن به عنوان کپی تریدینگ اجتماعی یاد می‌شود.

کدام بروکرها دارای پلتفرم معاملاتی کپی تریدینگ هستند؟

بروکرهایی نظیر Etoro، FOREX.COM، IG و OANDA دارای پلتفرم معاملاتی اختصاصی برای معاملات کپی تریدینگ هستند.

بهترین پلتفرم معاملاتی برای کپی تریدینگ کدام است؟

بررسی‌ها نشان می‌دهد که در مقایسه با طیف وسیعی از پلتفرم‌های کپی تریدینگ، Etoro بهترین پلتفرم کپی تریدینگ را در سال 2024 ارائه می‌کند. به طور کلی این بروکر بهترین پلتفرم معاملاتی کپی تریدینگ را به کاربران مخصوصا در بازار ارز دیجیتال و در زمینه کپی تریدینگ اجتماعی ارائه می‌کند.

چگونه معاملات کپی تریدینگ را شروع کنیم؟

از نظر رتبه‌بندی عملکرد و آمار، انواع ارائه‌دهندگان سیگنال را با یکدیگر مقایسه کنید.

معامله‌گری را انتخاب کنید که مکمل اهدف معاملاتی شما و همسو با میزان تحمل ریسک شما باشد.

تعیین کنید که می‌خواهید چه میزان از موجودی حسابتان را به معاملات کپی تریدینگ اختصاص دهید.

تنظیمات مربوط به مدیریت ریسک را به درستی اعمال کنید و تعیین کنید که می‌خواهید پوزیشن‌های باز معامله‌گر را کپی کنید یا اینکه پوزیشن‌های جدید را در همان ابتدا می‌خواهید کپی کنید.

زمانی که تنظیمات مورد نظر را اعمال نمودید و با آن‌ها راحت بودید، بر روی معامله‌گری که می‌خواهید معاملاتش را کپی کنید، کلیک می‌کنید.

بسته به تعداد معاملات کپی ترید انجام شده در حساب معاملاتی کپی تریدینگ، گاهی اوقات لازم است عملکرد این حساب را مورد نظارت قرار دهید.

با تغییر شرایط از جمله عملکرد ارائه ذهنده سیگنال یا تغییر انتظارات شما از بازار می‌توانید تنظیمات و یا حتی معامله‌گری که معاملاتش را کپی می‌کنید، تغییر دهید و تنظیمات را با انتظارات جدیدتان از بازار همسو کنید.

مزیای استفاده از کپی تریدینگ

مزیت کپی تریدینگ، فرصت کسب درآمد با دانش محدود و اندک است.

در حال حاضر بسیاری از معامله‌گران موفق معاملات کپی تریدینگ انجام می‌دهند. مزایای استفاده از کپی تریدینگ به شرح زیر است:

مزیت اصلی کپی تریدینگ، فرصت کسب درآمد از بازار با دانش اندک و محدود است. زمانی که معامله‌گران تازه کار به سوددهی می‌رسند، اعتماد به نفس بیشتری پیدا می‌کنند و تلاش می‌کنند تا دانش معاملاتی خود را توسعه دهند؛ چرا که اکنون می‌دانند که می‌توان با داشتن دانش تخصصی در بازار موفق بود و کسب درآمد کرد.

معاملات کپی تریدینگ، هم برای معامله‌گران با تجربه و هم معامله‌گران مبتدی می‌تواند کارآمد باشد؛ چرا که در زمان صرفه‌جویی می‌کند. حتی سرمایه‌گذارانی که برنامه‌های فشرده کاری دارند، می‌توانند بدون نیاز به نظارت در تمام طول روز، از بازار درآمد کسب کنند.

معاملات کپی تریدنگ به معامله‌گران این امکان را می‌دهد که سبک معاملاتی‌ای انتخاب کنند که متناسب با تحمل ریسک و ترجیحات شخصی معاملاتی آن‌ها باشد.

معاملات کپی تریدینگ امکان تنوع بخشیدن به ریسک را فراهم می‌کند. به این معنا که خودتان می‌توانید به صورت دستی معامله کنید، علاوه بر این می‌توانید بینش و دانش خود از بازار را به وسیله معاملات کپی تریدینگ تقویت کنید. همچنین می‌توانید معامله‌گران مختلفی را برای انجام معاملات کپی تریدینگ انتخاب کنید تا موفقیت شما در بازار حتمی باشد؛ چرا که هر کدام از این معامله‌گران یا ارائه دهندگان سیگنال، سبک‌ها و استراتژي‌های مختلفی دارند.

خطرات و معایب استفاده از معاملات کپی تریدینگ

درحالی که کپی تریدینگ، راهی برای کسب درآمد با استفاده از تجربیات دیگران از بازار است، اما خطرات و ریسک‌های خود را دارد که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

خطر از دست دادن سرمایه شما وجود دارد. و این کاملا طبیعی است چرا که شما در معاملات کپی ترید، ممکن استیا سود کلانی بدست بیاورید و یا متحمل ضرر بزرگی شوید. علیرغم برخی معاملات سودآور و موفق، ارائه‌دهندگان سیگنال نیز می توانند دچار خطا یا اشتباه شوند و یا این که بازار ممکن است برخلاف پیش‌بینی حرکت کند؛ که در این صورت می‌تواند برای سرمایه شما فاجعه‌آمیز باشد.

انتخاب یک معامله‌گر برای انجام معاملات کپی ترید اصلا کار آسانی نیست. معامله‌گری که امروز در صدر جدول امتیازات قرار دارد، ممکن است چند هفته قبل آنجا نبوده باشد. همچنین، معامله‌گر ممکن است در یک دوره خوب معاملاتی باشد و یک افت جبران‌ناپذیر می‌تواند شما را غافلگیر کرده و منجر به ضررهای بزرگ شود؛ چه بسا ممکن است کل سرمایه شما را نابود کند.

کپی تریدینگ اهداف سرمایه‌گذاری شخصی شما و شرایط مالی شما را درنظر نمی‌گیرد. در حقیقت همچنان شما به یک شخص ثالث متکی هستید، اما در صورت بروز مشکل می‌توانید، حساب خود را از دسترسی به معاملات کپی تریدینگ خارج کنید.

خطرات مربوط به معامله‌گر یا ارائه‌دهندگان سیگنال نیز وجود دارد. برای مثال معامله‌گر ممکن است خدمات خود را بدون اطلاع قبلی قطع کند، یا حتی ممکن است کال مارجین شود و این قضیه برای شما به ویژه در صورت نداشتن برنامه‌ریزی قبلی می‌تواند ناراحت کننده باشد. همچنین معامله‌گری که انتخاب می‌کنید، ممکن است استراتژی‌های خود را تغییر دهد تا تهاجمی‌تر معامله کند، که این به معنای معاملات پر ریسک برای شما خواهد بود.

نکاتی برای کپی تریدینگ بهتر

معیار انتخاب شما در ارائه‌دهندگان سیگنال فقط بازدهی آن‌ها نباشد؛ چرا که پیش‌بینی حرکات بازار در 100 درصد مواقع غیر ممکن است، از این رو به دنبال معامله‌گرانی باشید که از لحاظ آماری ثابت هستند.

طیف وسیعی از معیارها و عوامل را برای بررسی عملکرد ارائه‌دهنده سیگنال بررسی و تحلیل کنید. برای مثال اطلاعاتی از قبیل حد سود و ضرر، تعداد معاملات انجام شده و میانیگین مدت زمان معامله را با دقت مورد تحیلل و ارزیابی قرار دهید.

در اهداف معاملاتی خود تنوع ایجاد کنید. کپی تریدینگ به شما این امکان را می‌دهد که انوع سبک‌های معاملاتی و بازارهای قابل معامله را در سبد سرمایه‌گذاری خود بگنجانید.

همیشه دید بلند مدت به سرمایه‌گذاری در کپی تریدینگ داشته باشید. حتی اگر عملکرذ گذشته معامله‌گر یا ارائه‌دهنده سیگنال را مورد بررسی و ارزیابی قرار دادید و مشاهده کردید که معامله‌گر مورد نظر دارای نظم و ثبات است، با این حال، به خاطر داشته باشید که استراتژی سرمایه‌گذاری ممکن است، هر روز از نظر حجم معاملات و تعداد آن‌ها متفاوت باشند.

با تنظیمات مدیریت ریسک پلتفرم کپی تریدینگ آشنا شوید. کپی تریدینگ اجتماعی یا سوشال بدون ریسک نیست. مهم است که محدودیت‌ها و آستانه‌های خود را برای اهداف مدیریتی سفارشی یا شخصی‌سازی کنید. به عنوان مثال، شما می‌توانید میزان سرمایه در معرض ریسک را برای هر معامله‌گر یا ارائه‌دهنده سیگنال که معاملاتش را کپی می‌کنید، سفارشی کنید.

تفاوت سوشال تریدینگ با کپی تریدینگ

در حقیقت، کپی تریدینگ نوعی سوشال تریدینگ درنظر گرفته می‌شود. اما این دو روش معاملاتی تفاوت‌هایی نیز با هم دارند.

در کپی تریدینگ، حساب معاملاتی شما به حساب یک معامله‌گر متصل می‌شود و پوزیش‌های آن‌ها به طور اتوماتیک در حساب شما کپی می‌شود. اگر آن‌‌ها سود کنند، شما نیز سود می‌کنید. اگر ضرر کنند، شما نیز ضرر می‌کنید. کپی تریدینگ منفعل‌تر است زیرا معامله‌گر تنها کاری که می‌کند، کپی نمودن معاملات است که البته در بیش‌تر موارد فرایند کپی کاملا اتوماتیک انجام می‌‌شود.

با این حال، برخی پلتفرم‌ها و برنامه‌‌های کپی تریدینگ، به صورت نیمه اتوماتیک هستند؛ به گونه‌ای که شما فقط محدود به تصمیم‌گیری در مورد معاملاتی هستید که می‌‌خواهید کپی کنید. کپی تریدینگ، به طور کلی برای معامله‌گران مبتدی مناسب است؛ چرا که آن‌ها را قادر می‌سازد فراتر از سطح دانش و تجربه خود معامله کنند. یکی از معایب کپی تریدینگ این است که از روند یادگیری جلوگیری می‌کند و معامله‌گران در صورت دنبال نمودن معامله‌گران ناموفق ممکن است متحمل ضررهای جبران‌ناپذیری شوند.

سوشال تریدینگ اما استراتژی گسترده‌تری است، طوری که رسانه‌های اجتماعی در سرمایه‌گذاری گنجانده می‌شوند. درحقیقت تمرکز سوشال تریدینگ بر روی عموم است؛ با معامله‌گرانی که قادر به تعامل و اشتراک‌گذاری هستند و از فعالیت‌های معاملاتی یکدیگر مطلع می‌شوند.

برخی از ویژگی‌های سوشال تریدینگ شامل انجمن‌ها و اتاق‌های گفتگو برای اشتراک‌گذاری معاملات، صحبت در مورد استراتژي‌ها و پست‌های خبری اجتماعی که سرمایه‌گذاران از فعالیت‌های معامله‌گران مورد علاقه‌اشان به روز رسانی می‌کنند. از دیگر ویژگی‌های برنامه‌های سوشال تریدینگ می‌توان به دسترسی همه جانبه به آمار معامله‌گر از قبیل سوابق معاملاتی، میزان ریسک‌پذیری، اخبار شخصی، همچنین نسبت ریسک به ریوارد اشاره کرد.

سوشال تریدینگ به سرمایه‌گذاران این امکان را می‌دهد تا یاد بگیرند و به عموم کمک کنند. همچنین دسترسی به منابع سرمایه‌گذاری متعددی را برای کاربران فراهم می‌کند.

هر دو کپی تریدینگ و سوشال تریدینگ مفید هستند. با این حال، انتخاب استراتژی به نیاز‌های معاملاتی شما و ترجیحات شخصی شما بستگی دارد و ضروری است که متناسب با این عوامل استراتژی مناسب خود را انتخاب کنید.

سوالات پر تکرار

  • آیا برای انجام کپی تریدینگ نیاز به تجربه قبلی است؟

اگر برنامه شما فقط دنبال کردن و کپی کردن معاملات دیگر معامله‌گران است، نیازی به تجربه نیست. اما اگر تجربه داشته باشید، می‌تواند در تجزیه و تحلیل و انتخاب یک معامله‌گر خوب برایتان مفید باشد. درحقیقت این معامله‌گران تازه کار و مبتدی هستند که دوست دارند از کپی تریدینگ استفاده کنند. کپی تریدینگ می‌تواند شروع خوبی برای رشد حسابتان باشد و اگر برای تجزیه و تحلیل معاملات انجام شده، وقت بگذارید می‌تواند نکات خوبی را به شما یاد بدهد. اگر معامله‌گر مبتدی هستید و نگران از دست دادن پول با کپی تریدینگ هستید، می‌توانید با یک حساب آزمایشی امتحان کنید و سپس با پول واقعی انجام دهید.

  • آیا کپی تریدینگ دارای ریسک است؟

اگر برای شناسایی معامله‌گران خوب وقت بگذارید، ریسک زیادی نمی‌کنید. باید بدانید که بازار فارکس ذاتا یک بازار دارای ریسک است و هر لحظه امکان از دست رفتن پولتان وجود دارد. همچنین باید توجه کنید که عملکرد گذشته یک معامله‌گر تضمینی برای موفقیت در آینده نیست. برای مثال مکن است، معامله‌گر مورد نظر به مدت سه سال متوالی سودآور بوده باشد، همین که شما بخواهید از معاملات او کپی کنید، ضرر هنگفتی داشته باشد و شما نیز متحمل ضرر خواهید شد. بنابراین پیش از توان مالی خود سرمایه‌گذاری نکنید.

  • چطور می‌توان معامله‌گران با تجربه را برای کپی تریدینگ پیدا نمود؟

اگر چه کپی کردن معاملات معامله‌گری که سالانه به طور کلی 300 درصد بازدهی یا سود دارد، وسوسه‌انگیز به نظر می‌رسد، چیزی که وجود دارد این است که، این معامله‌گر احتمالا ریسک بسیار زیادی در معاملات متحمل می‌شود که ممکن است منجر به زیان بزرگی شود. معامله‌گرانی را انتخاب کنید که حداقل یک سال سابقه معاملاتی دارند و سود سالیانه آن‌ها منطقی باشد نه سود‌های هنگفتی که با عقل و منطق جور درنمی‌آید. معامله‌گری را برای کپی تریدینگ انتخاب کنید که در طول هفته حداقل با سه پوزیشن معاملاتی فعال باشد؛ چرا که این موضوع نشان می‌دهد که آن‌ها سعی دارند پایه معاملاتی خود را تقویت کنند نه این که کل پول و سرمایه شما را در تنها یک معامله ریسک کنند. اگر می‌خواهید فقط بر روی یک معامله‌گر ریسک نکنید، بهتر است که برای انجام کپی تریدینگ، 2 الی 4 معامله‌گر انتخاب کنید.

کلام آخر

خب در این مقاله به مبحث کپی تریدینگ، انواع آن و پلتفرم‌های معاملاتی که کپی تریدینگ را ارائه می‌کنند، پرداختیم. همچنین در مورد تفاوت میان کپی‌تریدینگ و سوشال تریدینگ نیز مطالبی ارائه کردیم. اگر مبتدی هستید، لازم است ابتدا با مفاهیم پایه‌ای و اصولی این بازار آشنا شوید و اگر تصمیم به کپی تریدینگ گرفته‌اید، بهتر است برای انتخاب معامله‌گر با صبر و حوصله به تحلیل و تجزیه سوابق معاملاتی او و دیگر عوامل تاثیرگذار و مهم بپردازید. سپس با دید باز و اطلاعات کافی و با توجه به شرایط خودتان، بهترین گزینه را انتخاب کنید.

نوشته شده توسط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

دوره‌های جدید

دوره اشتباهات معامله‌گری
رایــگان

جستجو کنید ...

ثبت نام

نام*

ایمیل

شماره موبایل*

کد تایید*

کد تایید ارسال شده به موبایل خود را وارد کنید