ریسک در فارکس؛ خطرات، استراتژی‌های معامله و کسب سود بیشتر

خواندن این مطلب

5 دقیقه

زمان میبرد!

ریسک در فارکس؛ خطرات، استراتژی‌های معامله و کسب سود بیشتر

ریسک در فارکس؛ خطرات، استراتژی‌های معامله و کسب سود بیشتر

کسب سود در فارکس این بازار ارز بزرگ جهانی هر کسی را وسوسه می‌کند تا قدم به این بازار مالی پر خطر بگذارد. بازار فارکس به دلیل انعطاف پذیری زمانی که دارد (بازگشایی 24 ساعته) هر کسی را از هر صنف و شغلی ترغیب می‌کند که در ساعات آزاد خود وارد این دنیای معاملات پر سود و البته پر ریسک شود.

ریسک در فارکس اجتناب ناپذیر است و اگر بدون داشتن اطلاعات کافی وارد این بازار مالی شوید، احتمال دارد بخش قابل توجهی از سرمایه خود را در همان چند روز اول از دست بدهید. در این مقاله ریسک‌ها و خطرات اصلی در بازار مالی فارکس را بررسی می‌کنیم و نکاتی برای جلوگیری از این خطرات و متضرر شدن در این بازار مالی را به شما ارائه می‌کنیم.

پیشنهاد می‌کنیم اگر قصد ورود به بازار فارکس پرسود و پرخطر را دارید، تا پایان این مقاله با ما همراه باشید. خواندن این مقاله می‌تواند بخش زیادی از سرمایه اولیه شما را حفظ کند.

 

 

 

 

ریسک در بازارهای مالیریسک در فارکس؛ خطرات، استراتژی‌های معامله و کسب سود بیشتر

به صورت کلی فعالیت در هر کدام از بازارهای مالی جهانی از بورس گرفته تا طلا و سکه با ریسک همراه است. همان‌طور که شما می‌توانید سود قابل توجهی از این بازارها کسب کنید، با یک اشتباه ممکن است بخش قابل توجهی از سرمایه اولیه خود را نیز از دست بدهید.

حتی ممکن است ماجرا کمی پیچیده‌تر باشد و اصلا ربطی به اشتباه شما نداشته باشد. اخبار‌ و شرایط اقتصادی در یک لحظه می‌توانند جهت بازار و به تبع شرایط معاملات را تغییر دهند.

ریسک در فارکس نیز از این قاعده مستثنی نیست و می‌تواند به عوامل مختلفی ارتباط داشته باشد. بخش بعدی ریسک‌های مرتبط با معاملات در فارکس را بررسی می‌کنیم.

ریسک‌های مرتبط با معاملات در فارکس چیست؟

ریسک در معاملات فارکس

بازار مالی فارکس، بازار تبدیل ارزهاست. در این بازار معامله‌گران از ارز یک کشور برای خرید ارز کشور دیگر استفاده می‌کنند. بدیهی است اولین ریسک در فارکس مربوط به ریسک در معاملات است. اگر ارز مورد نظر برای معامله را به درستی انتخاب نکنید، متحمل ضرر در معامله خواهید شد. برای جلوگیری از ریسک در معاملات فارکس، تحیلیل‌ها و سیگنال‌های بازار را با دقت بررسی کنید.

اخبار و شرایط سیاسی

اخبار و شرایط سیاسی در یک لحظه می‌توانند روند بازار و معاملات را تغییر دهند. برای مثال خبر جنگ اوکراین به طرز قابل توجهی ارزش یورو در بازارهای جهانی را کاهش داد.

انتخاب استراتژیریسک در فارکس؛استراتژی‌های معامله و کسب سود بیشتر

معامله در فارکس و خرید و فروش ارز در فارکس به آن راحتی که به نظر می‌آید نیست. برای معامله در فارکس باید استراتژی داشته باشید و البته استراتژی معاملاتی خود را با دقت و آگاهانه انتخاب کنید.

چندین استراتژی معاملاتی برای فعالیت در بازار فارکس وجود دارد که برای کمترین ریسک در فارکس باید با توجه به شرایط خودتان (میزان سرمایه، زمان معامله و …) بهترین استراتژی معاملاتی را انتخاب کنید.

  • استراتژی معامله در محدوده‌ها
  • استراتژی روند در فارکس
  • استراتژی اسکالپ در بازار فارکس
  • معامله در زمان انتشار اخبار
  • معامله‌گری موقعیتی یا پوزیشن تریدینگ
  • استراتژی ترید روزانه در فارکس
  • استراتژی معامله بر اساس پرایس اکشن

 

 

 

 

زمان ورود و خروج یا زمان معامله

زمان ورود به یک خرید و یا زمان فروش آن، در بازار مالی فارکس اهمیت زیادی دارد و می‌تواند تعیین کننده سود و زیان شما باشد. به صورتی که یکی از استراتژی‌های انجام معامله در فارکس، معامله در زمان انتشار اخبار است. بازار مالی فارکس برای کشورهای مختلف در ساعات مشخصی باز و بسته می‌شود و شما برای معامله روی ارز هر کشور، باید بر اساس ساعات بازگشایی بازار آن کشور اقدام کنید.

نکاتی برای کاهش ریسک در بازار مالی فارکس

همان طور که گفتیم، ریسک در فارکس اجتناب ناپذیر است و شما با ورود به این بازار مالی، عملا ریسک روی سرمایه خود را پذیرفته‌اید. اما روش‌ها و تکنیک‌هایی نیز وجود دارد که با کمک آن‌ها می‌تواند تا حد زیادی این ریسک را مدیریت کنید و سرمایه خود را حفظ کنید.

آموزش

یک ضرب المثل قدیمی در مورد بازار فارکس وجود دارد:

در فارکس استاد وجود ندارد!

این یعنی برای موفقیت در بازار فارکس شما مدام باید در حال آموزش باشید. برای مدیریت ریسک در فارکس باید هر لحظه به دنبال دانش بازار باشید و از آموختن دست نکشید. حتی بزرگ‌ترین معامله گران زمانی که دست از یادگیری کشیده‌اند، ضررهای بزرگ را تجربه کرده‌اند.

مدیریت سرمایهریسک در فارکس؛ مدیریت سرمایه

تعیین میزان خرید و فروش روزانه، میزان نقدینگی مورد نیاز در پرتفوی و مواردی از این چنین، مدیریت سرمایه نامیده می‎شود. هرگز نباید همه‌ی سرمایه‌ی خود را روی یک معامله قرار دهید. حتی برای خرید یک ارز مشخص باید در چند مرحله عمل کنید تا در صورت پایین آمدن و ضرر کردن، بتوانید میانگین کم کنید و از ضرر بیشتر جلوگیری کنید.

 

 

 

 

 

 

روانشناسی معامله‌گری

بازار فارکس به شدت تحت تأثیر اخبار سیاست جهان قرار دارد. شما باید روانشناسی بازار را بلد باشید و بدانید که در صورت انتشار هر خبری، بازار ممکن است چه واکنشی نسبت به آن نشان دهد.

استفاده از ابزارهای مناسب (تکنیکال و فاندامنتال)

اندیکاتورها می‌توانند به شما کمک کنند تا شرایط بازار را شناسایی کنید و برای تصمیمات بعدی برنامه ریزی کنید. ابزارهای تحلیل بازار به صورت تکنیکال و فاندامنتال را یاد بگیرید و با بررسی تحلیل‌های کارشناسان به صورت روزانه، اطلاعات خود در مورد بازار را افزایش دهید.

برای مثال حجم در تعادل (OBV) نمایانگر فشار خرید مورد نیاز برای حفظ روندهای صعودی است و با کمک آن می‌توانید روند قیمتی ارزهای در حال صعود را بررسی کنید. فراموش نکنید که سیگنال گیری رمز موفقیت در بازار فارکس است.

نتیجه‌گیری و جمع‌بندی

ریسک در فارکس، بخش جدایی ناپذیر این بازار مالی است. اگر نمی‌توانید روی سرمایه خود ریسک کنید، وارد نه تنها وارد این بازار مالی، بلکه وارد هیچ بازار مالی دیگری نشوید. اما ریسک در فارکس به این معنا نیست که بخش سود آور این بازار را فراموش کنیم. با مدیریت سرمایه، هوشمند بودن در زمان معاملات و استفاده از تجربیات دیگران، فارکس می‌تواند سود قابل توجهی برای شما به همراه داشته باشد.

نوشته شده توسط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

دوره‌های جدید

دوره اشتباهات معامله‌گری
رایــگان

جستجو کنید ...

ثبت نام

نام*

ایمیل

شماره موبایل*

کد تایید*

کد تایید ارسال شده به موبایل خود را وارد کنید