حساب اسلامی در فارکس چیست؟

خواندن این مطلب

4 دقیقه

زمان میبرد!

حساب اسلامی در فارکس

حساب اسلامی در فارکس چیست؟

طبیعی است که با گسترش روزافزون دنیای تجارت و معاملات تجاری، شاهد حضور مسلمانان زیادی در این زمینه باشیم. اما سوالی که شاید ذهن خیلی از مسلمانان را به خود مشغول کرده باشد این است که:

آیا درآمدی بوسیله معاملات تجاری همچون معاملات فارکس بدست می‌آوریم، حلال است یا خیر؟

اگر حرام است، چرا حرام است؟

در پاسخ به این سوال باید این را گفت که به‌طور کلی گاهی در معاملات فارکس موقعیت‌هایی پیش می‌آید که مجبور به این هستیم تا یک موقعیت یا پوزیشن تجاری را باز نگه‌داریم، در این حالت باید در ازای مدت زمان صرف‌شده، مبلغی را به عنوان سوآپ یا بهره شبانه – که چیزی شبیه به ربا در اسلام است- پرداخت کنیم. با توجه به اینکه ماهیت چنین چیزی در اسلام احرام است، پس ممکن است در کل معامله و سود شبهاتی از نظر حرام بودن آن مطرح شود.

با توجه به این موضوع، چطور می‌توانیم معاملاتی در فارکس انجام دهیم که از نظر دینی و عقیدتیمان نیز درست و در اصطلاح حلال باشد؟!

اینها از جمله سوالاتی است که ذهن ما مسلمانان را به خود درگیر کرده و مایلیم تا تمام شیوه و عادات زندگیمان، بخصوص در معاملات تجاری نیز موافق با اسلام و شریعت باشد. پس همواره بدنبال راهی هستیم تا تمامی معاملاتمان حتی در زمینه فارکس نیز مطابق با دینمان، اسلام، قرار دهیم.

خبر خوش اینکه، حسابی با عنوان «حساب اسلامی فارکس» برای راحتی و آسایش خاطر ما، مسلمانان، بوجود‌آمده‌است.

حساب اسلامی در فارکس چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

حساب اسلامی در فارکس چیست؟

در پاسخ به سوال پرسیده‌شده، باید اینطور گفت که در حوزه معامله در فارکس برای ما، معامله‌گران مسلمان، بروکرهایی فراهم‌شده تا بوسیله آن بتوانیم از معاملاتمان سود بدست بیاوریم؛ بدون اینکه نگران پرداخت بهره و ربا حاصل از آن – که از نظر دینی حرام است – باشیم.
حساب اسلامی فارکس این امکان را برایمان فراهم می‌کند تا بتوانیم بدون پرداخت بهره شبانه یا سوآپ شبانه در معاملات تجاری، درآمد بدست بیاوریم.

 

 

 

 

 

نحوه تشخیص حساب اسلامی در بروکرها

خوب، تا اینجای کار، با حساب اسلامی فارکس آشنا شدیم. اما سوال اینجاست که آیا همه بروکر‌ها این مزیت را در اختیار ما قرار می‌دهد یا خیر؟!
و اگر خیر، چطور بروکرهای دارای حساب اسلامی را تشخیص دهیم؟

برای اینکه تشخیص دهید آیا بروکری از حساب اسلامی پشتیبانی میکند یا خیر چند راه وجود دارد:

۱. وارد سایت بروکر مورد نظر شوید و با جستجو احتمالا واژه «حساب اسلامی» را پیدا خواهید کرد. در صورتی که چیزی در مورد حساب اسلامی پیدا نکردید میتوانید راه دوم را تست کنید.

۲. راه دوم و مطمئن‌تر این است که از پشتیبانی بروکر سوال بپرسید. اکثر بروکر‌ها یک راه ارتباطی برای تماس یا چت کردن در اختیار مخاطبان خود قرار میدهند (اگر بروکری این ویژگی را نداشت باید به آن شک کرد). میتوانید با تماس جویای این موضوع شوید و از دارا بودن حساب اسلامی مطمئن شوید.

 

 

 

 

مزایا و معایب حساب اسلامی

این نوع حساب نیز مانند دیگر حساب‌ها دارای مزایا و معایبی است که در اینجه به اساسی‌ترین آنها می‌پردازیم.

مزایا حساب اسلامی

همانطور که شاید تا اینجا متوجا شده‌باشیم، از اساسی‌ترین مزایای آن می‌توان به این مورد اشاره کرد که مطابق با شریعت دینی ما تنظیم شده و در این حساب چیزی به نام بهره شبانه ندارد. و می‌توانیم تا یه یازده زمانی مشخصی پوزیشن تجاریمان را باز نگه داریم، بدون اینکه بهره‌ای برایش پرداخت کنیم.

معایب حساب اسلامی

فقط در این مورد مهم‌ترین عیبی که دارد این است که در برخی از معاملات باید کمسیونی اضافه پرداخت کنیم، که چیزی در حدود سود حاصل از آن معامله می‌شود، که البته لازم به ذکر نیست که این به نوعی به ضرر ما به عنوان معامله‌گر خواهد بود. و دوم اینکه امکان معامله با این شیوه اسلامی برای همه شاخص‌ها و ارز‌ها وجود ندارد. به زبان ساده‌تر اینکه برای معامله با بعضی از ارز‍‌ها و شاخص‌هایی، که ممکن است سود قابل توجهی هم داشته باشند، وجود ندارد؛ و باید سوآپ و بهره شبانه آن را پرداخت کنیم.

کلام آخر

در این مقاله سعی بر این شد تا ویژگی‌ها و مزایا و معایب حساب اسلامی در فارکس توضیحات سودمندی داده شود؛ تا به شما در شناخت و بکار گیری آن کمکی کرده‌باشد. اما اگر بخواهیم به عنوان یه شیوه معاملاتی به قضاوت کلی در موردش آن بپردازیم؛ باید به این موضوع توجه داشته‌باشیم که در چه زمینه‌ای قصد معامله داریم و این معامله لازم است برای چه مدت باز بماند و دیگر اینکه باید این را در نظر داشته باشیم که هدفمان از انجام این معامله چیست و می‌خواهیم چقدر سود از آن داشته باشیم.

چرا این پیشنهاد را می‌دهم؟

چون هر کدام از بروکر‌های گفته شده، ویژگی‌ها و مزایای بخصوصی را دارند که نمی‌توان به قطع یقین گفت که برای همه معاملات مناسب و کاربردری است. پس بهتر این است که در ابتدا کار هدف از معامله و زمینه فعالیتی خود را معین کنیم و بعد، با توجه به آن بروکر مناسب فعالیت خود را انتخاب کنیم. در نتیجه، علاوه‌بر اینکه به قوانین اسلامی را در معاملاتمان رعایت کردیم، از آن سود رضایت‌بخشی را نیز بدست آورده‌ایم.

نوشته شده توسط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

دوره‌های جدید

دوره اشتباهات معامله‌گری
رایــگان

جستجو کنید ...

ثبت نام

نام*

ایمیل

شماره موبایل*

کد تایید*

کد تایید ارسال شده به موبایل خود را وارد کنید