۵ مورد از کتاب‌های روانشناسی ترید که باید بخوانید

خواندن این مطلب

9 دقیقه

زمان میبرد!

بهترین کتاب‌های روانشناسی معامله‌گری

۵ مورد از کتاب‌های روانشناسی ترید که باید بخوانید

روانشناسی معامله‌گری وضعیت ذهنی افراد را نشان می‌دهد، افراد با کمک آن می‌توانند موفقیت یا شکست خود را در معامله‌ها پیش‌بینی کنند؛ هرچه قدرت ذهنی فرد معامله‌گر بالاتر برود، احتمال موفقیت او در معامله‌ بیشتر است. روانشناسی معامله‌گری، رفتار و شخصیت فرد را از جنبه‌های مختلف مورد بررسی قرار می‌دهد و تصمیم‌های او را زیر نظر می‌گیرد.

این موضوع همانقدر که به رفتار معامله‌گری مربوط است در انتخاب یک استراتژی قوی نیز نقش دارد. در واقع بدون داشتن قدرت ذهنی، بهترین استراتژی‌های معاملاتی هم بی‌اثر خواهند بود. بهترین معامله‌گران علاوه بر تکامل و تسلط بر یک استراتژی خوب، ویژگی‌های فردی خود مانند نظم و شکیبایی را رشد و گسترش می‌دهند و آگاهی بیشتری از آنها پیدا می‌کنند. این مساله به افراد این امکان را می‌دهد که در راهبرد استراتژی‌های خود و انجام معامله‌ها موفق‌تر باشند.

تعداد زیادی از کتاب‌های روانشناسی معامله‌گری وجود دارد که قطعا شما فرصت مطالعه همه آن‌ها را ندارید. در هر کتاب روانشناسی معامله‌گری جنبه‌ها و ویژگی‌های مختلفی از افراد بررسی شده است. اما تمام این کتاب‌ها با تمرکز بر رواشناسی معامله‌گری باعث بهبود ویژگی‌های فرد معامله‌گر می‌شوند. انتخاب بهترین کتاب روانشناسی معامله‌گری آسان نیست چون تعداد کتاب‌های خوب بسیار زیاد است.

کدام یک از کتاب‌های روانشناسی معامله‌گری را اول بخوانیم؟

سرمایه‌گذاری و معامله‌گری (Trading) در مدارس و دانشگاه‌ به روش صحیح و جامع به ما آموزش داده نمی‌شود. بسیاری افراد علاقه دارند در بازار سهام، ارزهای دیجیتال و فارکس فعالیت داشته باشند و یک تریدر حرفه‌ای شوند. برای تمامی این مباحث کتاب‌هایی نوشته شدند؛ کتاب‌ روانشناسی معامله‌گری فارکس هم موجود است و از اطلاعات آن برای بهتر شدن معامله‌ها می‌توان استفاده نمود. با مطالعه کتاب‌ روانشناسی معامله‌گری می‌توان سود خوبی از سرمایه‌گذاری‌های مختلف به دست آورد.

همچنین با خواندن کتاب‌های روانشناسی ترید و کتاب روانشناسی فارکس می‌توان بازارهای مختلف را شناخت. در ادامه این مقاله ۵ مورد از بهترین کتاب‌های روانشناسی ترید و معامله‌گری به شما معرفی خواهد شد.

کتاب معامله‌گر منضبط | The Disciplined Trader

کتاب روانشناسی ترید معامله‌گر منضبط (The Disciplined Trader)  نوشته مارک داگلاس در سال 1990 که به موضوع روانشناسی بازار پرداخته است. هدف این موضوع ایجاد نظم ذهنی به منظور موفقیت در بازار می‌باشد. نویسنده معتقد است  80درصد موفقیت‌ها در تجارت روانی است و فقط 20 درصد به روش‌ها و استراتژی‌های مختلف بستگی دارد.

از ویژگی‎های مثبت این کتاب ساده بودن متن در عین توضیح مسائل پیچیده است. هدف این کتاب روانشناسی معامله‌گری این است که معامله‌گران بازارهای مالی عوامل موفقیت در این بازارها را متوجه شوند. نظم، خودشناسی و بازنگری شخصیتی جزو موارد مهمی است که همه معامله‌گران باید به آنها توجه کنند.

این کتاب چهار بخش اصلی دارد:

  • توضیح و مرور الزامات روانشناختی در محیط تجارت
  • توضیح مشکلات و چالش‌های یک معامله‌گر موفق
  • نگرش‌های اساسی درباره تغییر رفتارها و نحوه ایجاد چارچوب به منظور رسیدن به این هدف
  • نحوه بهبود مهارت‌های معاملاتی خاص طبق چشم‎اندازهای روشن و درباره اقدام بازار

این کتاب را در مقاله بهترین کتاب‌ها برای فارکس نیز معرفی کرده‌ایم. اگر به دنبال کتاب‌های بیشتری هستید می‌توانید مقاله زیر را نیز بخوانید:  کتاب‌ های آموزش فارکس 

کتاب سرمایه‌گذار هوشمند | The Intelligent Investor

یکی دیگر از کتاب‌های روانشناسی معامله‌گری دیگر که در لیست بهترین کتاب‌های روانشناسی معامله‌گری است، کتاب سرمایه‌گذار هوشمند (The Intelligent Investor) نوشته بنجامین گراهام (Benjamin Graham) در سال 1949 می‌باشد. این کتاب یکی از منابع کلاسیک برای استراتژی سرمایه‌گذاری مبنی بر ارزش می‌باشد. این استراتژی تا امروز جزو مهم‌ترین و مشهورترین استراتژی‌های بازار است و زیرساخت بسیاری دیگر از استراتژی‌های سرمایه‌گذاری است که پس از انتشار کتاب گراهام به وجود آمده‌اند.

کتاب‌های روانشناسی معامله‌گری

 در این کتاب روانشناسی معامله‌گری، گراهام فلسفه اصلی خود را این‌گونه بیان می‌نماید:

ارزش ذاتی یک سهام را در ابتدا بشناسید و بعد سراغ سرمایه‌گذاری با قیمتی کمتر از ارزش ذاتی آن بروید.

فلسفه گراهام «سرمایه‌گذاری ارزش» است که به حفظ سرمایه‌گذاران از خطای اساسی می‌پردازد و به ایشان ساخت استراتژی‌های طولانی‌مدت را می‌آموزد.

 وارن بافت (Warren Buffett) سرمایه‌گذار معروف، از این کتاب به عنوان «بهترین کتاب نوشته شده در زمینه سرمایه‌گذاری» یاد کرده است.

کتاب تصویر ذهنی معامله‌گری | The Mental Game of Trading

کتاب روانشناسی ترید تصویر (بازی) ذهنی معامله‌گری (The Mental Game of Trading) از جرد تندلر  یکی دیگر از بهترین کتاب‌های روانشناسی معامله‌گری است. این کتاب درباره بازی‌های ذهنی در معامله‌گری صحبت می‌کند و بیان می‌کند «معامله‌گری نمود تمام شخصیت ماست».

کتاب‌های روانشناسی ترید

در این کتاب به این موضوع اشاره می‌کند که برای رسیدن به موفقیت در هر کاری باید بیش از حد نیاز تلاش و عمل کرد. و باید همه جوانب را برای داشتن چنین عملکردی سنجید. علاوه برآن درباره خودشناسی برای رسیدن به اهداف و خواسته‌های والا صحبت می‌کند و می‌گوید مسیر رسیدن به چیزهای ارزشمند همیشه سربالا می‌باشد و بدون شناخت رفتارهای خود آسان نیست.

کتاب ترید چرا میبرید؟ چرا میبازید؟ | Why you win or lose

نویسنده در هشت کتاب، نحوه معاملات را از دید روان‌شناختی تحلیل می‌کند. در فصل اول، نویسنده می‌گوید برخی مواقع بهتر است برخلاف جریانی که حاکم است حرکت کنید اما باید یک پشتوانه منطفی داشته باشید.

کتاب‌های روانشناسی معامله‌گری که میتوانید بخوانید

فصل دوم و سوم با ذکر مثال‌هایی عینی درباره پرداخت غرامت، به دلیل غرور و طمع زیاد است. در فصل چهارم راه‌های دوری از زودباوری نشان داده شده است. فصل پنج نشان می‌دهد که ممکن است گاهی غیرمنطقی رفتار کردن باعث موفقیت شخص بشود. در فصل ششم گروه‌های ائتلافی در بازار سهام را نشان می‌دهد و شایعاتی که جزو برنامه واقعی آنها نیست و عاقبت پیوستن به این گروه‌ها را به روشنی نشان می‌دهد. فصل هفتم و هشتم احتیاط کردن در بازار بورس را متذکر می‌شود.

 

 

 

 

کتاب روانشناسی معامله‌گری | Trading in the Zone

کتاب روانشناسی معامله‌گری(Trading in the Zone) به نویسندگی مارک داگلاس  که در ایران با عنوان تحلیل بنیادی، تکنیکال یا ذهنی ترجمه شده است. این کتاب درباره انتخاب راه‌های کوتاه برای رسیدن به موفقیت که بیشتر مردم آنها را دنبال می‌کنند و طمع و ترس‌هایی که اکثر مردم در معامله‌گری دچار آن می‌شوند صحبت می‌کند. این چالش‌ها باعث رفتار غیر منطقی معامله‌گران می‌شود. نویسنده در این کتاب با زبانی ساده علت و چگونگی رخ دادن این مسائل را نشان می‌دهد. همچنین راه‌های مقابله با این مشکلات و جلوگیری از وقوع این مسائل را به مخاطب معرفی می‌کند.

کتاب‌های روانشناسی ترید به زبان فارسی

کتاب 7 گناه کشنده در معامله‌گری (Overcoming 7 Deadly Sins of Trading)

کتاب غلبه‌بر هفت گناه مرگ‌بار در معامله را مربی و تاجر ثروتمند و موفق، روث روزولت نوشته است. در این کتاب، هفت مورد از متداول‌ترین اشتباهات معامله‌گران را خواهید شناخت که منجر به تجربه احساسات منفی و ضررهای سنگین مالی می‌شود.

در این کتاب روانشناسی ترید، برای ارائه آموزش به معامله‌گران از یک رویکرد منحصربه‌فرد استفاده شده است. همان‌طور که از نام کتاب هفت گناه مرگبار معامله‌گران پیداست، به کمک این کتاب می‌توانید اشتباهات رایج را شناسایی کرده و بر آنها غلبه کنید

بخش اول کتاب: در این بخش با اثر 7 اشتباه و اثر آن بر عملکرد افراد آشنا خواهید شد. این هفت گناه شامل حرص، خشم، رفتار تکانشی، بی‌حوصلگی، بلاتکلیف بودن، نفس و ترس است. روزولت در بخش اول کتاب، به صورت مفصل این هفت اشتباه را شرح داده و مثال‌های مرتبط با آنها را ارائه کرده است. 

بخش دوم کتاب: در این بخش راهکارهای مدیریت این 7 گناه بزرگ آورده شده است. برای غلبه‌بر‌این هفت گناه، باید مهارت مدیریت احساسات و مهارت تصمیم‌گیری را یاد بگیرید و علاوه‌برآن، یک ذهنیت منظم ایجاد کنید. در واقع، روزولت به اهمیت خودآگاهی و لزوم توسعه طرح معاملاتی همسو با اهداف و میزان ریسک‌پذیری تاکید دارد

در این کتاب، مطالعات موردی و تمریناتی آورده شده که نشان‌دهنده نحوه اعمال استراتژی‌های موجود در کتاب، توسط معامله‌گران است. همچنین، برای مدیریت این هفت گناه معاملاتی، نویسنده روی مباحث روان‌شناختی متمرکز شده و استراتژی و طرزفکرهای ارزشمندی را ارائه کرده است.

این استراتژی‌ها و ذهنیت‌ها، عملکرد معامله‌گران را بهبود می‌دهد و جلوی بروز اشتباهات پرتکرار را می‌گیرد. در این کتاب، یک رویکرد علمی و ویژه برای روانشناسی معاملات ارائه شده و مسیر غلبه‌بر هفت گناه مرگ‌بار آورده شده است تا معامله‌گران بتوانند به اهداف تجاری خود نزدیک شوند.

کتاب‌های روانشناسی معامله‌گری

معامله‌گری ذهن‌آگاهانه ( کتاب‌های روانشناسی معامله‌گری )

مربی و روان‌شناس معاملاتی، گری دیتون، در کتاب معامله‌گری ذهن‌آگاهانه به اهمیت و نقش ذهن‌آگاهی در معاملات پرداخته است. این کتاب روانشناسی ترید با توسعه رویکرد آگاهانه در معاملات، سعی بر این است که در تصمیم‌گیری‌ها بهبود ایجاد شود و احساسات به شکل بهتر مدیریت گردد.

در بخش اول کتاب، با جنبه‌های روانشناختی معاملات آشنا خواهید شد که شامل سوگیری‌های شناختی، احساسات و ذهنیت است. شناخت این مباحث و شکل‌گیری ذهنیت بدون قضاوت منجر به بهبود توانایی تصمیم‌گیری می‌شود.

در بخش دوم کتاب، تکنیک‌هایی را می‌آموزید که تمرکز حواس در معاملات را افزایش می‌دهد. برای ایجاد یک برنامه معاملاتی منطبق با اهداف فردی و ریسک‌پذیری، نحوه توسعه روتین آورده شده و تمرینات مدیریت ذهن و احساسات بررسی شده است.

در بخش انتهایی کتاب، معامله متمرکز و اثر ذهن‌آگاهی بر آن به صورت عملی آمده است. گری دیتون در این بخش چندین مثال از نحوه به کارگیری تکنیک‌های تمرکز حواس، جهت ارتقاء عملکرد و مدیریت احساسات آورده شده است. همه این مباحث، کتاب معامله‌گری ذهن‌آگانه را به یکی از بهترین کتاب‌های روانشناسی معامله‌گری تبدیل کرده است.

 

 

 

 

 

کتاب‌های روانشناسی معامله‌گری

نتیجه‌گیری – کدام یک از کتاب‌های روانشناسی ترید را بخوانیم؟

برای همه معامله‌گران و سرمایه‌گذاران واضح است که احساسات و طرز فکر بر قیمت‌ها و چرخه‌های بازار اثرگذار است. همه این افراد می‌دانند که دانستن روانشناسی معامله‌گری تا چه حد می‌تواند بر موفقیت در سرمایه‌گذاری و تریدینگ تاثیر بگذارد. با مطالعه کتاب‌های روانشناسی معامله‌گری همه افراد می‌توانند به دانش و آگاهی برای مدیریت سرمایه و معامله دست یابند.

دانستن روانشناسی بازار و معامله‌گری کمک می‌کند تا معامله‌گران بهترین تصمیم را بگیرند. به همین دلیل باید به دنبال بهترین کتاب روانشناسی معامله‌گری برای دست‌یابی به دانش معامله باشند.

نوشته شده توسط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

دوره‌های جدید

دوره اشتباهات معامله‌گری
رایــگان

جستجو کنید ...

ثبت نام

نام*

ایمیل

شماره موبایل*

کد تایید*

کد تایید ارسال شده به موبایل خود را وارد کنید