بهترین بروکر فارکس چه ویژگی‌هایی دارد؟

خواندن این مطلب

13 دقیقه

زمان میبرد!

بهترین بروکر فارکس چه ویژگی‌هایی دارد؟

بهترین بروکر­های فارکس برای ایرانی‌­ها انگشت شمار هستند؛ زیرا به دلیل تحریم‌­های موجود، بسیاری از بروکرها استفاده از خدمات خود را برای ایرانی‌­ها ممنوع اعلام کرده‌اند. در این مقاله قصد داریم بروکرهایی که در این زمینه به معامله­‌گران خدمات می­‌دهند معرفی کرده و با بررسی نقاط ضعف و قوت آن­ها بهترین بروکر­ فارکس را برای کاربران ایرانی مطرح کنیم، پس تا پایان همراه ما باشید.

بروکر چیست؟

بروکر واسطه میان معامله‌گر و بازار جهانی است.

بروکر، واسط میان معامله­‌گر و بازار جهانی بوده و در حقیقت معامله‌­گری در بازار فارکس منوط به استفاده از خدمات بروکر­ها است. اگر در این بازار فعال باشید، می‌­دانید یکی از پرچالش‌ترین مسئله­‌ها مربوط به انتخاب بروکر مناسب برای فعالیت در بازار فارکس است.

همان طور که گفتیم، کارگزاری یا بروکر، شما را به بازار جهانی متصل می‌­کند، به بیانی دیگر فعالیت شما در بازار فارکس بدون استفاده از خدمات بروکر­ها غیر ممکن است. معامله­‌گران برای فعالیت در بازار فارکس باید یک بروکر را برگزینند و در آن حساب باز کنند تا بتوانند در بازار فارکس معامله کنند. اگر شما هم به تازگی تصمیم گرفته‌اید که در این بازار فعالیت کنید و نمی‌­دانید کدام بروکر را انتخاب کنید، توصیه می­‌شود قبل از هر اقدامی اطلاعات کافی جمع‌آوری کنید.

 

 

چرا انتخاب بروکر مناسب در بازار فارکس مهم است؟

فعالیت در بازار مالی با ریسک همراه است، لذا انتخاب یک بروکر معتبر برای معامله­‌گران و کسانی که به تازگی قصد دارند وارد بازار فارکس شوند، اهمیت بالایی دارد. نوع استراتژی معاملاتی معامله‌­گر نیز در انتخاب بروکر مناسب حائز اهمیت است. از طرفی شما سرمایه خود را وارد بازار می‌­کنید، بنابراین لازم است بروکری انتخاب کنید تا در سطح جهانی امن و معتبر باشد.

بهترین بروکر فارکس باید چه ویژگی­‌هایی داشته باشد؟

بهترین بروکر فارکس دارای گواهینامه‌های معتبر بین المللی است.

در ادامه به برخی از ویژگی­‌های بهترین بروکر فارکس اشاره می­کنیم:

1_ دارای به‌روزترین پلتفرم­‌های معاملاتی باشد را داشته باشد

پلتفرم­‌های معاملاتی که هم در تلفن همراه و هم در سیستم کامپیوتری قابل استفاده باشد. این پلتفرم تجاری که تحت عنوان متاتریدر شناخته می­‌شود، باید روش استفاده آسانی داشته و سرعت بالایی نیز داشته باشد تا معامله­‌گر برای اعمال معاملات خرید و فروش مشکلی نداشته باشد.

2_ دارای گواهینامه بین المللی معتبر باشد

کنترل بروکر توسط نهاد­های نظارتی بین المللی ضروری است؛ بنابراین بروکر انتخابی شما باید از طرف نهادهای بین المللی مورد تایید قرار گرفته باشد.

3_ کمیسیون و اسپرد مناسبی داشته باشد

بروکر­ها در این زمینه متفاوت عمل می­‌کنند. باید از این نظر بروکر­های مختلف را بررسی کنید. در حقیقت بروکرها در ازای ارائه خدمات به معامله­‌گران هزینه‌ای تحت عنوان کمیسیون و اسپرد دریافت می­‌کنند. معمولا معامله‌­گران بروکری انتخاب می‌کنند که کمیسیون و اسپرد پایینی داشته باشد، اما این را به خاطر داشته باشید که الزاما بروکر مناسب بروکری نیست که هزینه کم‌تر دریافت کند. از این رو شما باید با توجه به شرایط و استراتژی معاملاتی که دارید بهترین بروکر را برای خود برگزینید.

4_ واریز و برداشت آسانی داشته باشد

همان­طور که می­‌دانید به دلیل وجود تحریم‌ها، ارتباط بانک­‌های داخلی با بانک­‌های بین المللی قطع است. بنابراین امکان واریز و برداشت ریالی وجود ندارد. بنابراین بروکری مناسب است که هم به صرفه و کم هزینه باشد و هم از کاربرانی ایرانی در این زمینه پشتیبانی کند.

5_ پشتیبانی مناسبی داشته باشد

بهترین بروکر فارکس برای ایرانیان، بروکری است که پشتیبانی 24 ساعته به زبان فارسی داشته باشد؛ تا معامله­‌گران بتوانند در صورت بروز مشکل سریع آن را برطرف کنند. و در کوتاه­‌ترین زمان پاسخ سوالات خود را دریافت کنند.

6_ حساب­‌های متنوعی داشته باشد

حسای‌های متنوعی داشته باشد تا معامله­‌گران بتوانند براساس شرایط خود، میزان سرمایه و استراتژی معاملاتی که دارند، حساب مناسبی را برای خود انتخاب کنند.

7_ امکان افتتاح حساب دمو یا آزمایشی در بروکر امکان­‌پذیر باشد

معامله­‌گران مبتدی برای این که با اتواع تحلیل‌­ها، انواع استراتژی و دیگر ابعاد بازار فارکس آشنا شوند، توصیه می­‌شود حساب آزمایشی یا دمو باز کنند و با آن تمرین کنند و به آزمون خطا بپردازند. در این حساب پول واقعی وجود ندارد، به بیانی دیگر در این حساب معامله­‌گر پولی از دست نمی‌دهد و یا بدست نمی‌آورد.

8_ امکان اجرای معاملات در سریع­‌ترین زمان برای ­معامله‌­گر وجود داشته باشد

در حال حاضر بیش­تر بروکر­های معتبر در سطح دنیا برای سرعت بخشیدن به اعمال سفارشات خرید و فروش از جانب معامله­‌گران از سرورهای خوبی استفاده می­‌کنند. با این وجود برخی از بروکر­ها ممکن است با تاخیر سفارشات خرید و فروش معامله­‌گران را ثبت نمایند، لذا بهترین بروکر فارکس آن است که، در کوتاه‌ترین زمان ممکن بدون آن که اسپرد افزایش داشته باشد، سفارشات خرید و فروش را اجرا کند.

9_ امنیت داشته باشد

همان طور که می‌­دانید بازار فارکس بیش­ترین نقدینگی حال حاضر دنیا را دارد. این گردش نقدینگی و تبادل پول از طریق بروکر انجام می‌­شود؛ از این رو امنیت بروکر به یکی از دغدغه­‌های بسیار مهم برای معامله­‌گران تبدیل می­‌شود تا بتوانند با خیال راحت پول خود را وارد بازار کنند. بنابراین بهترین بروکر فارکس، بروکری است که به طور کامل امنیت را برای معامله­‌گران تامین کند و آن‌ها از این بابت هیچ نگرانی و دغدغه‌ای نداشته باشند. داشتن گواهینامه معتبر بین‌المللی برای بروکر الزامی است.

 

 

معرفی بهترین بروکر فارکس

همان طور که در بخش­‌های قبلی گفتیم، بروکر واسط بین معامله‌­گر و بازار جهانی است. به بیانی دیگر معامله‌­گر برای اتصال به بازار جهانی و انجام معاملات خود باید در یک بروکر ثبت نام و حساب افتتاح کند. از این رو انتخاب یک بروکر که در سطح جهانی از اعتبار بالایی برخوردار باشد و امنیت کامل برای معامله‌­گر را تامین کند، بسیار اهمیت پیدا می‌­کند. در ادامه برخی از بهترین بروکر­های فارکس برای ایرانی­‌ها را معرفی می­‌کنیم:

1_ بروکر آلپاری (Alpari)

آلپاری یک از بروکر‌های محبوب بین ایرانی‌ها است.

بروکر آلپاری یکی از محبوب‌ترین و قدیمی‌­ترین بروکر­های فارکس در ایران محسوب می‌­شود. این بروکر در سال 1998 تاسیس شد و سابقه فعالیت آن به بیش از 23 سال می­رسد. هر چند برخی از شعبات این بروکر در گذشته اعلام ورشکستگی کرده‌اند، اما در حال حاضر در شعبه اصلی خود در کشور روسیه به معامله‌­گران در سراسر جهان از جمله کاربران ایرانی خدمات ارائه می‌­دهد. از این رو در بین معامله­‌گران ایرانی نامی آشنا است؛ چرا که بیش­تر معامله‌­گران ایرانی در این بروکر دارای حساب معاملاتی هستند.این بروکر حساب­‌های معاملاتی متنوعی از جمله میکرو، استاندارد، ECNو ECN PRO دارد؛ و معامله­‌گر با افتتاح حساب در این بروکر به حدود 250 دارایی دسترسی پیدا می‌­کند.

یکی از بهترین ویژگی­‌های بروکر آلپاری برای کاربران ایرانی، پشتیبانی فارسی است. معامله­‌گران ایرانی در صورت داشتن سوال و بروز مشکل از افتتاح حساب گرفته تا واریز و برداشت می­‌توانند در کوتاه‌­ترین زمان ممکن با استفاده از پشتیبانی فارسی این بروکر در شبکه‌های اجتماعی مختلف و همچنین مکاتبه از طریق آدرس الکترونیکی آن‌ها را برطرف کنند. در ادامه به برخی از مزایا و معایب این بروکر محبوب اشاره می­‌کنیم:

مزایا

 1. امکان معامله در حدود 250 دارایی
 2. دارای قدمت و سابقه طولانی
 3. امکان اجرای معاملات در به روزترین پلتفرم‌­ها اعم از MT4 و MT5
 4. دارای گواهینامه معتبر بین المللی
 5. بدون هزینه کمیسیون

معایب

 1. وجود برخی مشکلات در ارائه نمودارهای قیمتی
 2. ورشکسکتی در برخی شعبات از جمله در کشور انگلیس و آمریکا
 3. وجود اسپرد­های نسبتا بالا در برخی از نماد­های معاملاتی

رتبه بندی: این بروکر در بین بروکر­ها از 10 امتیاز رتبه 8.5 را به خود اختصاص داده است.

 

 

2_ بروکر آمارکتس (Amarkets)

یکی دیگر از بروکر­های محبوب بین ایرانی­‌ها بروکر آمارکتس است. سابقه فعالیت این بروکر به حدود 16 سال می­‌رسد. این بروکر فعالیت خود را رسما از سال 2007 آغاز نمود. شعبه اصلی این بروکر در مونته نگرو است؛ و در کشورهایی نظیر ارمنستان، اوکراین، قبرس، روسیه، ترکیه، انگلیس، آفریقای جنوبی و سایر کشورها نیز شعبه دارد. در حقیقت این بروکر یکی از بهترین بروکر­ها از لحاظ امنیت است؛ چرا که این بروکر در حفظ سرمایه کاربران خود قوانین بسیار سختگیرانه‌­ای دارد.

یکی از خدمات خوب این بروکر برای معامله­‌گران اسپرد مقرون به صرفه و حساب اسلامی است. معامله‌­گران می‌­توانند با افتتاح حساب اسلامی بدون بهره شبانه و با کم‌ترین اسپرد در این بروکر معامله کنند. این بروکر دارای حدود 200 دارایی قابل معامله است که از بین آن‌ها می‌­توان به 7 فلز و 20 ارز دیجیتال اشاره نمود. در ادامه به برخی مزایا و معایب این بروکر محبوب بین ایرانی­‌ها اشاره می­‌کنیم:

مزایا

 1. دارای گواهینامه معتبر بین المللی
 2. دارای قدمت طولانی
 3. دارای شرایط واریز و برداشت آسان
 4. دارای حساب­‌های معاملاتی گوناگون
 5. انجام معاملات خرید و فروش در کوتاه­‌ترین زمان ممکن

معایب

 1. نداشتن حساب نانو یا سنتی به ویژه برای معامله­‌گران مبتدی
 2. اسپرد بالا در برخی از حساب‌­ها

رتبه بندی: این بروکر در رتبه‌­بندی از 10 امتیاز رتبه 8.2 را به خود اختصاص داده است.

3_ بروکر روبوفارکس (Robo forex)

درصورتی که علاقمند هستید بر روی نماد­های معاملاتی مختلفی معامله کنید، این بروکر برای شما مناسب است. این بروکر دارایی­‌های متنوعی برای معامله در اختیار معامله­‌گران قرار می­‌دهد که از میان آن‌ها می­‌توان به سهام‌­های آمریکایی و رمز ارزهای مختلف اشاره نمود. این بروکر از سال 2009 فعالیت خود را در بازارهای مالی آغاز نمود.

این بروکر توسط نهاد­های نظارتی کنترل می­شود؛ از این رو دارای تاییدیه و گواهینامه معتبر در سطح جهانی است. برخی از مزایا و معایب این بروکر شامل موارد زیر است:

مزایا

 1. امکان معامله در نمادهای معاملاتی متنوع
 2. دارای اسپرد مقرون به صرفه
 3. امکان افتتاح حساب نانو یا سنتی
 4. انجام معاملات با حداکثر اهرم 1.2000

معایب

 1. واریز و برداشت آسانی ندارد
 2. پشتیبانی ضعیف به زبان فارسی برای کاربران ایرانی

 

 

4_ بروکر فیبوگروپ (FIBO group)

این بروکر یکی از قدیمی‌ترین بروکرهای فارکس است؛ که بیش از 24 سال قدمت دارد. این بروکر در بین ایرانی­‌ها از محبوبیت برخوردار است و از سال 1998 آغاز به کار نموده است. شعبه اصلی این بروکر در کشور بریتانیا واقع است؛ و در سایر کشورها نظیر اتریش و آلمان نیز شعبه دارد. این بروکر دارای تاییدیه از سوی نهاد­های نظارتی است، از این رو به عنوان یک بروکر معتبر مطرح می­شود.

بروکر فیبوگروپ دارای انواع حساب نظیر نانو، فیکس و NDD است. شما با داشتن حداقل سرمایه 50 دلار می­‌توانید در حساب­‌های فیکس و NDD حساب باز کنید؛ البته برای افتتاح حساب نانو یا سنتی تنها 1 دلار نیز کافی است. برخی از مزایا و معایب این بروکر به شرح زیر است:

مزایا

 1. دارای حساب نانو یا سنتی با حداقل شارژ اولیه 1 دلار
 2. دارای قدمت طولانی
 3. دارای گواهینامه معتبر بین‌المللی
 4. دارای حساب‌­های معاملاتی گوناگون و پشتیبانی از آن‌ها

معایب

 1. پشتیبانی نامناسب و ضعیف به زبان فارسی برای کاربران ایرانی
 2. وجود برخی مشکلات در ارائه نمودار­های قیمتی
 3. تاخیر در ثبت معاملات
 4. دارای اسپرد بسیار بالا

رتبه بندی: این بروکر از 10 امتیاز، رتبه 7.4 را به خود اختصاص داده است.

5_ بروکر یو اس جی اف ایکس (USGFX)

این بروکر یکی از بروکر­های شناخته شده در ایران است. شعبه اصلی این بروکر در کشور استرالیا واقع شده بود؛ اما به دلیل وجود برخی مشکلات مجبور به ترک این کشور شده است. این بروکر دارای گواهینامه معتبر بین‌المللی و دارای 60 دارایی قابل معامله نظیر طلا، نفت و شاخص­‌های اقتصادی اعم از داوجونز است.

این بروکر در ایران شناخته شده است و محبوبیت بالایی بین معامله‌­گران ایرانی دارد. یکی از اصلی­‌ترین دلایل محبوبیت بین ایرانی­‌ها، پشتیبانی 24 ساعته و به زبان فارسی است. معامله­‌گران در این بروکر می­‌توانند در کوتاه‌ترین زمان ممکن مشکلات خود را برطرف کرده و پاسخ سوالات خود را دریافت کنند. بروکر یو اس جی اف ایکس دارای حساب اسلامی بدون بهره شبانه بوده و معامله‌­گران با میزان سرمایه 250 دلار می‌­توانند حساب پیشرفته و یا به اصطلاح حساب VIP افتتاح کنند. برخی مزایا و معایب این بروکر محبوب به شرح زیر است:

مزایا

 1. دارای پشتیباین قوی به زبان فارسی در پیام­رسان تلگرام
 2. انجام معاملات با حداکثر اهرم 1.500
 3. دارای حساب اسلامی بدون بهره شبانه یا سوآپ

معایب

 1. امکان معامله رمز ارزهای مختلف وجود ندارد
 2. دارای نمادهای معاملاتی محدود در زمینه سهام کشورها

رتبه­‌بندی: این بروکر از 10 امتیاز رتبه 7.5 را به خود اختصاص داده است.

 

 

6_ بروکر ارانته (ERRANTE)

بروکر ارانته یک بروکر نو پا است.تمام بروکر­های ذکر شده در بخش­‌های قبلی قدمتی طولانی دارند، به بیانی دیگر جزء قدیمی‌ترین بروکر­ها محسوب می­‌شوند. در این بخش می‌­خواهیم بروکری به نام ارانته معرفی کنیم که تقریبا نو پا است. این بروکر از سال 2020 فعالیت خود را در ایران آغاز نمود و توانست بین معامله­‌گران ایرانی به محبوبیت چشم­گیری دست یابد.

این بروکر پشتیبانی به زبان فارسی برای کاربران ایرانی دارد؛ به همین دلیل بین کاربران ایرانی از محبوبیت بالایی برخوردار است. برخی مزایا و معایب این بروکر نوپا شامل موارد زیر است:

مزایا

 1. اسپرد مقرون به صرفه در اکثر نماد­های معاملاتی از قبیل جفت ارزها
 2. دارای حساب اسلامی بدون بهره شبانه و پشتیبانی از آن
 3. دارای پشتیبانی به زبان فارسی برای کاربران ایرانی

معایب

 1. تازه تاسیس و نوپا است
 2. پشتیبانی در بازه ساعتی محدودی انجام می­‌شود

رتبه­‌بندی: این بروکر از 10 امتیاز رتبه 7.6 را به خود اختصاص داده است.

 

 

7_ بروکر ویندزور (Windsor)

یکی دیگر از بروکر­های محبوب بین ایرانی­‌ها، بروکر ویندزور است که قدمتی طولانی دارد. این بروکر به دلیل داشتن گواهینامه بین‌المللی در سطح جهانی از جمله بروکر­های معتبر به شمار می‌­رود. دارایی‌های مختلفی از جمله سهام، انرژی، کالا برای معامله به کاربران ارائه می‌­دهد. برخی از مزایای این بروکر به شرح زیر است:

مزایا

 1. دارای گواهینامه معتبر بین‌المللی است
 2. دارای بیش از 150 دارایی قابل معامله است
 3. دارای حساب اسلامی بدون بهره شبانه یا سوآپ است
 4. برای کابران ایرانی پشتیبانی به زبان فارسی دارد
 5. انجام معاملات با حداکثر اهرم 1.1000

رتبه‌­بندی: این بروکر رتبه 7.4 از 10 امتیاز را به خود اختصاص داده است.

8_ بروکر کپیتال اکستند (Capital Xtend)

از دیگر بروکر­های محبوب بین ایرانی‌­ها می­‌توان بروکر کپیتال اکستند را نام برد. این بروکر قدیمی بیش از 15 سال است که رسما در بازار­های مالی فعالیت می­‌کند. یکی از دلایل محبوبیت این بروکر در بین ایرانی­‌ها؛ پشتیبانی قوی به زبان فارسی از کاربران ایرانی از سال 2020 است. برخی از مزایای این بروکر محبوب و قدیمی شامل موارد ذیل است:

مزایا

 1. برای کاربران ایرانی به زبان فارسی پشتیبانی 24 ساعته دارد
 2. معامله­‌گر برای دسترسی به سایت این بروکر نیاز به فیلترشکن ندارد
 3. انجام معاملات با حداکثر اهرم 1.5000

رتبه بندی: این بروکر رتبه 7 دارد؛ که رتبه خوبی محسوب می­‌شود.

 

 

 

 

9_ بروکر لایت فارکس (Lite forex)

این بروکر نیز یکی از بروکر­های تقریبا قدیمی است؛ که از سال 2005 فعالیت می­‌کند. برخی از مزایای این بروکر به شرح زیر است:

مزایا

 1. دارای حساب اسلامی بدون سوآپ
 2. دارای گواهنامه­‌های معتبر بین‌المللی
 3. دارای حساب­‌های معاملاتی متنوع از جمله حساب نانو

رتبه­‌بندی: این بروکر از 10 امتیاز رتبه 7.3 را به خود اختصاص می­‌دهد.

کلام آخر

بروکر رابط میان شما و بازارهای مالی از جمله بازار فارکس است، از این رو انتخاب بروکر مناسب برای معامله­‌گر اهمیت بالایی دارد. بهترین بروکر فارکس باید دارای پشتیبانی 24 ساعته به زبان فارسی، کمیسیون و اسپرد مقرون به صرفه، حساب اسلامی، حساب­های معاملاتی متنوع و دارای گواهینامه‌های معتبر بین‌المللی در دنیا باشد تا معامله‌­گر با خیال راحت در نهایت آرامش خاطر بتواند، سرمایه خود را وارد بازار کند. این که از بین تمام بروکر­هایی که در این مقاله ذکر شد کدام بهترین بروکر فارکس است، تماما به معامله­‌گر بستگی دارد.

معامله­‌گر بسته به نوع استراتژی معاملاتی و سبک معامله‌گری خود و دیگر شرایط با تحلیل و بررسی هر کدام از این بروکر­ها می­‌تواند یکی را برای خود برگزیند. درصورتی که معامله­‌گر اسکالپ هستید، ثبت و انجام معاملات خرید و فروش بدون تاخیر در سریع‌­ترین زمان ممکن برای شما اهمیت پیدا خواهد کرد؛ بنابراین باید بروکری انتخب کنید که انجام سریع معاملات را برای شما امکان­‌پذیر نماید.

اگر معامله­‌گر بلند مدت هستید باید بروکری انتخاب کنید که بهره شبانه یا سوآپ مقرون به صرفه داشته باشد. معامله‌­گر با ارزیابی تمام معیار­ها در نهایت می‌تواند تصمیم بگیرد، بهترین بروکر فارکس برای او کدام است.

نوشته شده توسط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

دوره‌های جدید

دوره اشتباهات معامله‌گری
رایــگان

جستجو کنید ...

ثبت نام

نام*

ایمیل

شماره موبایل*

کد تایید*

کد تایید ارسال شده به موبایل خود را وارد کنید