معرفی کامل اندیکاتور super trend و کاربرد آن

خواندن این مطلب

6 دقیقه

زمان میبرد!

معرفی کامل اندیکاتور super trend

معرفی کامل اندیکاتور super trend و کاربرد آن

به دنبال بروکر مناسب کاربران داخل کشور هستید؟
برورکر fx24 یکی بهترین انتخاب‌هاست!

اندیکاتور super trend یک اندیکاتور تکنیکال است که تریدرها برای شناسایی روند بازار از آن بهره می‌برند. اگر به دنبال یک اندیکاتور برای تشخیص روند مارکت هستید، اندیکاتور super trend می‌تواند گزینه مناسبی باشد که در این مقاله می‌خواهیم به معرفی آن بپردازیم. مواردی که درباره آن‌ها صحبت خواهد شد، شامل موارد زیر است:

  • معرفی اندیکاتور super trend
  • نحوه استفاده و کاربرد اندیکاتور super trend
  • سیگنال خرید و فروش در اندیکاتور super trend

معرفی اندیکاتور super trend

اندیکاتور super trend برای شناسایی روند بازار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اندیکاتور super trend که توسط فردی به نام Olivier seban توسعه یافته است، برای شناسایی روند بازار توسط بسیاری از تریدرها در بازارهای مالی مختلف اعم از بازار سهام، کالا و جفت ارزها مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این اندیکاتور یک خط بر روی چارت قیمتی ترسیم می‌شود که به عنوان یک سطح حمایت و مقاومت پویا عمل می‌کند و به معامله‌گران این امکان را می‌دهد که برای نقاط ورود و خروج از معامله تصمیمات آگاهانه و درستی بگیرند.

بنابراین، تریدرها در بازارهای مالی مختلف با اهدافی نظیر شناسایی روند حاکم بر بازار، مدیریت ریسک و به عنوان تاییدیه‌ای  جهت تمایلات بازار از اندیکاتور super trend بهره می‌برند.  اندیکاتور super trend یک اندیکاتور بسیار ساده است که خط ترسیمی آن بر روی چارت قیمتی از طریق مولفه‌های زیر محاسبه می‌شود:

قیمت بسته شدن:

عدد بدست آمده از حاصل ضرب اندیکاتور ATR ( این اندیکاتور معیاری برای ارزیابی میزان نوسانات در بازار است)

و یک ضریب مشخص:

زمانی که قیمت بالای این خط پویا در حرکت باشد، روند بازار صعودی در نظر گرفته می‌شود که می‌تواند نشانه‌ای مبنی بر خرید دارایی مورد نظر باشد. برعکس، زمانی که قیمت زیر این خط در حرکت باشد، روند بازار نزولی در نظر گرفته می‌شود که می‌تواند نشانه‌ای مبنی بر فروش دارایی مربوطه باشد.

  معرفی کامل بروکر اینوسلو (INVESLO)

اندیکاتور SUPER TREND زمانی مناسب و سودمند است که بازار جهت مشخصی اعم از صعودی یا نزولی داشته باشد. تریدرها می‌توانند با ترکیب این اندیکاتور با سایر اندیکاتورها، به درک عمیقی از شرایط بازار دست یابند.

 

 

 

 

نحوه محاسبه و کاربرد اندیکاتور Super trend

شما می‌توانید از اندیکاتور super trend سیگنال معاملاتی دریافت کنید.

برای محاسبه اندیکاتور super trend از فرمول زیر استفاده می‌شود:

Super trend=(High + Low)/2+(Multiplier)∗(ATR)

در ادامه هر یک از قسمت‌های این فرمول را مورد بررسی قرار می‌دهیم:

High + low: بالاترین و پایینترین قیمت در دارایی طی یک بازه زمانی مشخص به شمار می‌رود.

ATR: اندیکاتوری برای ارزیابی نوسانات بازار است. اندیکاتور ATR بر اساس بالاترین و پایین‌ترین قیمت و قیمت بسته شدن طی یک بازه زمانی خاص محاسبه می‌گردد.

ضریب یا Multiplier: ضریب مقدار ثابتی است که معامله‌گران از آن استفاده می‌کنند تا میزان حساسیت اندیکاتور را نسبت به حرکات قیمت کم یا زیاد کنند. معمولا از اعداد کامل برای این منظور استفاده می‌شود. همچنین، تریدر می‌تواند این عدد را متناسب با استراتژی معاملاتی خود انتخاب کند.

تریدرها و سرمایه‌گذاران اندیکاتور super trend را از طریق موقعیت خط آن نسبت به قیمت دارایی و تغییرات جهت در آن دارایی مورد تحلیل و ارزیابی قرار می‌دهند. زمانی که قیمت دارایی بالاتر از خط اندیکاتور سوپر ترند باشد، نمایانگر روند صعودی در بازار است که معامله‌گران آن را فرصتی برای معامله خرید یا باز نمودن پوزیشن لانگ تفسیر می‌کنند. برعکس این حالت زمانی است که قیمت یک دارایی زیر خط اندیکاتور super trend باشد که مبنی بر روند نزولی در بازار بوده و معامله‌گران آن را سیگنالی برای فروش دارایی می‌دانند.

  ریبیت در فارکس؛ Rebate یا تخفیف فارکس چیست؟

همچنین، اگر قیمت از بالای خط اندیکاتور به زیر آن تغییر یابد یا از زیر خط اندیکاتور به بالای آن حرکت کند، می‌تواند سیگنالی مبنی بر برگشت احتمالی قیمت در آینده باشد. تریدرها می‌توانند از این سیگنال برای ورود و خروج از معامله بهره ببرند.

همان گونه که گفته شد، ضریب برای تنظیم حساسیت اندیکاتور مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر مقدار ضریب بالا باشد، حساسیت اندیکاتور نیز نسبت به تغییرات قیمت کمتر خواهد بود، درنتیجه احتمال تشکیل سیگنال‌های اشتباه نیز به حداقل خواهد رسید اما، ارائه سیگنال با تاخیر پس از حرکت قیمت شکل می‌گیرد.

اگر مقدار ضریب پایین باشد، اندیکاتور نسبت به تغییرات قیمتی بسیار حساس خواهد بود، در نتیجه سیگنال سریع دریافت می‌شود اما، احتمال خطا بودن سیگنال نیز بالا می‌رود.

علاوه بر این، از آن جایی که اندیکاتور super trend اندیکاتور ATR را نیز در خود دارد، همسو با نوسانات بازار تنظیم می‌شود. درنتیجه، این موضوع باعث می‌شود که اندیکاتور با شرایط مختلف و در انواع دارایی‌ها سازگار باشد. از طرفی، این اندیکاتور در تمام تایم فریم‌های مختلف اعم از روزانه، هفتگی و ماهانه قابل استفاده است.

 

 

 

انواع سیگنال معاملاتی و کاربرد اندیکاتور super trend

تریدرها می‌توانند نقاط ورود و خروج را با اندیکاتور super trend تنظیم کنند.

معامله‌گران و سرمایه‌گذاران می‌توانند از اندیکاتور super trend برای مدیریت ریسک و اتخاذ تصمیمات معاملاتی خود بهره ببرند.  اولین کاربرد اندیکاتور super trend تعیین نقاط ورود به معامله و خروج از معامله است؛ به این معنا که هر زمان خط اندیکاتور زیر قیمت در حرکت باشد، سیگنال خرید دریافت می‌شود، برعکس خط اندیکاتور بالای قیمت در حرکت باشد، سیگنال فروش صادر می‌شود.

  ثبت نام در فارکس چگونه انجام می‌شود؟

همچنین، برای تعیین نقاط حد ضرر نیز می‌توانید از اندیکاتور سوپر ترند استفاده کنید؛ به این صورت که در پوزیشن خرید یا لانگ، تریدر می‌تواند حد ضرر خود را زیر خط اندیکاتور قرار دهد یا در پوزیشن فروش قادر است بالای خط اندیکاتور تنظیم کند. این ویژگی به تریدر کمک می‌کند تا به استراتژی معاملاتی و نقاط ورود و خروج که از قبل تعیین شده است، پایبند باشد و در فعالیت معاملاتی خود نظم داشته باشد.

در نهایت، این اندیکاتور همان طور که از نامش پیدا است، برای تایید روند حاکم بر بازار نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. علاوه بر تمام کاربردهای گفته شده، تریدر می‌تواند از تفاوت میان خط اندیکاتور و قیمت برای تعیین حجم پوزیشن معاملاتی خود کمک بگیرد.

کلام آخر

اندیکاتور super trend در بازارهای مالی مختلفی اعم از بازار سهام، کالا و جفت ارزها توسط تریدرها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این اندیکاتور به صورت یک خط بر روی چارت قیمتی ترسیم می‌شود که به عنوان یک سطح پویا از حمایت و مقاومت عمل می‌کند.

 

منبع: https://www.investopedia.com

نوشته شده توسط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

دوره‌های جدید

دوره اشتباهات معامله‌گری
رایــگان

جستجو کنید ...

ثبت نام

نام*

ایمیل

شماره موبایل*

کد تایید*

کد تایید ارسال شده به موبایل خود را وارد کنید