اندیکاتور حجم تعادلی (OBV)

خواندن این مطلب

7 دقیقه

زمان میبرد!

اندیکاتور حجم تعادلی

اندیکاتور حجم تعادلی (OBV)

به دنبال بروکر مناسب کاربران داخل کشور هستید؟
برورکر fx24 یکی بهترین انتخاب‌هاست!

اندیکاتور حجم تعادلی، یک اندیکاتور فنی است که از جریان حجم می‌توانید برای پیش بینی تغییرات قیمت ارز دیجیتال و بازار فارکس استفاده کنید. از جمله مزایای اندیکاتور حجم تعادلی عبارتند از:

 • فرمول محاسبه اندیکاتور حجم تعادلی ساده است و استفاده از آن راحت است.
 • اندیکاتور حجم تعادلی، سیگنال‌های متنوعی را از ادامه روند یا معکوس شدن روند ارائه می‌دهند. آنها دارای جهت خط OBV، واگرایی با نمودار قیمت هستند.
 • تأخیر زمانی در این اندیکاتور بسیار کوتاه است و در بیشتر موارد سیگنال‌ها زود اتفاق می‌افتند.

معرفی اندیکاتور حجم تعادلی (OBV)

اندیکاتور حجم تعادلی

اندیکاتور حجم تعادلی On-Balance-Volume (OBV) یک اندیکاتور فنی حرکت است که از جریان مثبت و منفی معاملات برای منعکس کردن فشار خرید و فروش نسبی بر یک دارایی مالی با هدف پیش بینی احتمالی در یک بازه زمانی نزدیک استفاده می‌کند. به عبارت ساده‌تر، OBV افزایش یا کاهش حجم را برای پیش بینی حرکات قیمت در آینده را دنبال می‌کند.

اندیکاتور حجم تعادلی اولین بار توسط جوزف گرانویل در سال 1960 ایجاد شد و در کتاب Granville’s New Key to Stock Market Profits نحوه کار آن توضیح داده شد. بر طبق استدلال گرانویل حجم یک عامل تعیین کننده است و یک پیش بینی قابل اعتماد برای حرکات قیمت سهام خواهد بود.

در حالی که او فقط از این اندیکاتور برای تجزیه و تحلیل سهام استفاده کرد، به مرور زمان توسط معامله گران در سایر بازارهای مالی از جمله بازارهای معاملات مالی، معاملات آتی و معاملات فارکس مورد استفاده قرار گرفت.

نحوه تفسیر اندیکاتور OBV

برای محاسبه اندیکاتور OBV ممکن است از محاسبه حجم موجود در ترازنامه استفاده کنید که بستگی به قیمت پایانی دارایی مالی معامله شده دارد و فرمول‌‌های آن به صورت زیر است:

 • OBV: previous OBV از دوره قبل
 • Close: قیمت پایانی دوره
 • Current Period’s Volume: حجم دوره جاری
  انواع تحلیل بازار فارکس برای سود بیشتر

اگر قیمت پایانی بالاتر از قیمت بسته شده روز قبل باشد:

OBV= OBV قبلی + حجم روز جاری

اگر قیمت پایانی دارایی با قیمت بسته شده روز قبل یکسان باشد در اینصورت:

OBV= OBV قبلی (+0)

اگر قیمت پایانی دارایی کمتر از قیمت بسته شده روز قبل باشد:

OBV = OBV قبلی – حجم روز جاری

با افزودن حجم به مجموع OBV در حال اجرا در روزهایی که قیمت اوراق بهادار افزایش می‌یابد و کاهش حجم در روزهای که کاهش قیمت رخ می‌دهد، روند حجم موجود در ترازنامه معمولاً باید روند فعلی قیمت را منعکس کند.

به زبان ساده، OBV در روزهایی که قیمت بسته شدن افزایش می‌یابد، حجم را اضافه می‌کند و زمانی که قیمت پایانی کاهش می‌یابد، حجم را کم می‌کند و در صورتی که قیمت بسته شدن نسبت به قیمت بسته شده قبلی تغییر نداشته باشد OBV ثابت می‌ماند.

با این حال، هنگامی که اندیکاتور OBV حرکت قابل توجهی را بدون توجه به اینکه در قیمت حرکتی مشاهده شود یا اینکه قیمت حرکت مخالفی را داشته باشد، در چنین شرایطی معامله‌گران شروع به پیش بینی روند حرکتی قیمت که به زودی ظاهر می‌شود می‌کنند.

 

بیشتر بخوانید:

 

بررسی واگرایی در تفسیر اندیکاتور OBV

اندیکاتورهای عقب ماندگی واگرایی، سیگنال‌های کاملاً رایجی در بازارهای مالی محسوب می‌شوند. واگرایی زمانی رخ می‌دهد که شاخص و حجم روزانه در نمودار در جهت مخالف یکدیگر قرار می‌گیرند. بسته به فشار حجمی‌ مثبت یا منفی، واگرایی می‌تواند به صورت نزولی یا صعودی وجود داشته باشد. اجازه دهید تا از طریق نمودار چند نمونه از واگرایی را برای شما توضیح دهیم:

  همه چیز در مورد تسلا در فارکس

واگرایی در اندیکاتور حجم تعادلی

در نمودار بالا، واگرایی‌ها از طریق خطوط بنفش نمایش داده شده‌اند. توجه داشته باشید که نمودار یک روند نزولی را نشان می‌دهد در حالی که خط حجم تعادل به تدریج شروع به افزایش می‌کند. در نهایت، روند معکوس می‌شود و به جای یک نتیجه نزولی، یک روند صعودی مشاهده می‌شود (خط قرمز).

واگرایی خرسی در موقعیت مخالف روی می‌دهد. نمودار قیمت افزایش می‌یابد و خط OBV پایین می‌آید و فشار حجمی‌ منفی را نشان می‌دهد. حرکت جانبی OBV در روند صعودی است. در هر دو مورد، سیگنال به معنای معکوس شدن سریع قیمت است و روند نزولی شروع می‌شود که به معنای افزایش فشار فروش است.

نمودار یک واگرایی نزولی (خطوط بنفش) را نشان می‌دهد. روزهای صعودی افزایش حجم روزانه را نشان می‌دهند و خط افزایش می‌یابد در حالی که حجم‌های موجود به تدریج در حال کاهش هستند. بعداً، روند نزولی می‌شود (خط قرمز).

نکاتی مهم برای استفاده از اندیکاتور OBV

نکات مهم اندیکاتور obv

با توجه به توضیحاتی که درباره اندیکاتور OBV داده شد، لازم دیدیم تا نکاتی را در مورد استفاده از OBV برای اندازه گیری حجم روزانه و نظارت بر روند قیمت را ارائه دهیم:

 • از ابزارهای مناسب استفاده کنید، سیگنال‌های برگشتی را فیلتر کنید و قدرت ترند را بررسی کنید.
 • نه تنها واگرایی‌های رایج، بلکه تمام واگرایی‌ها در شاخص OBV و داده‌های نمودار را در نظر بگیرید چرا که همه آنها در درک حرکت‌های قیمت در آینده تأثیر دارند. همچنین، از برش‌های سطوح کلیدی و سایر الگوهای نمودار در پنجره حجم تعادل استفاده کنید.
 • نوسانگر OBV مکمل خوبی برای هر دو اندیکاتور روند تحلیل تکنیکال و نوسانگرها محسوب می‌شوند. اگر استراتژی که شما در پیش گرفته‌اید، خوانش حجم را در نظر نمی‌گیرد، این ابزار خوبی برای تشخیص روند قیمت محسوب می‌شود.
 • از اندیکاتورهای سیگنال در دارایی‌هایی با نقدینگی کم و بازه‌های زمانی کوتاه استفاده نکنید. از آن در بازه‌های زمانی کمتر از M15 استفاده نکنید، چرا که پیش بینی دقیقی برای تغییرات قیمت در آینده ارائه نمی‌دهند.
 • اندیکاتور حجم تعادلی برای دارایی‌های مختلف از جمله ارز دیجیتال و سهام مناسب است. اما این اندیکاتور در بازه‌های زمانی کوتاه به دلیل نویز قیمت کارآمد نیست. بنابراین، متخصصان ترجیح می‌دهند OBV را در نمودارهای M15 به کار ببرند تا بتوانند حجم روزانه را اندازه گیری و روندهای قیمت را درک کنند.
 • سیگنال‌های OBV نمی‌تواند به عنوان یک استراتژی مستقل برای معاملات استفاده شود و باید توسط سیگنال‌های سایر ابزارهای تحلیل تکنیکال مورد استفاده قرار بگیرند.
  بلاک ذهنی در معاملات فارکس چیست؟

تفاوت بین اندیکاتور OBV با خط تراکم و توزیع

اندیکاتور OBV و تراکم و توزیع از قیمت و حجم استفاده می‌کنند که البته تا حدودی از یکدیگر متفاوت هستند. اندیکاتور OBV به این موضوع می‌پردازد که آیا قیمت بسته شدن فعلی بالاتر یا پایین‌تر از قیمت بسته شدن قبلی است یا خیر. اگر قیمت بسته شده بالا باشد، حجم دوره اضافه می‌شود، اگر قیمت بسته شده نزدیک به پایین باشد، حجم دوره کم می‌شود.

اندیکاتور A/D عاملی برای قیمت بسته شده قبلی نیست و از یک ضرب براساس جایی که قیمت در محدوده بسته می‌شود استفاده می‌کند. بنابراین، اندیکاتورها از محاسبات مختلفی استفاده می‌کنند و ممکن است اطلاعات متفاوتی را ارائه دهند.

 

بیشتر بخوانید:

 

محدودیت‌‌های اندیکاتور OBV

چالش های اندیکاتور OBV

از جمله محدودیت‌های اندیکاتور OBV عبارتند از:

 • افزایش حجم معاملات می‌تواند منجر به جهش شدید و غیرمنطقی در اندیکاتور شود و سیگنال نادرستی را در قیمت بسته شدن بدهد.
 • اندیکاتور OBV برای ابزارهای کم نوسان با حجم معاملات کم مناسب نیست.
 • در بازه‌های زمانی کوتاه مدت، سیگنال‌های OBV قبلی را می‌توان با نوسان طبیعی یا نویز قیمت مخلوط کرد. در این حالت، اندیکاتور OBV می‌تواند سیگنال‌های نادرستی را ایجاد کند.
 • به منظور تحلیل کارآمد بازار شما نیاز به سابقه طولانی مدتی از معاملات دارید و قیمت بسته شدن دیروز و امروز کافی نیست.

کلام آخر

اندیکاتور OBV از حجم معاملات و قیمت یک دارایی به عنوان شاخصی برای شناسایی فشار خرید و فروش استفاده می‌کند. معامله‌گران از اندیکاتور OBV می‌توانند برای شناسایی و پیش بینی روند قیمت دارایی‌ها استفاده کنند. اگر می‌خواهید تا تصور درستی از حرکات قیمت توسط اندیکاتور OBV به دست آورید بهتر است آن را با سایر ابزارها به کار ببرید.

  حساب اسلامی در فارکس چیست؟

منابع

نوشته شده توسط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

دوره‌های جدید

دوره اشتباهات معامله‌گری
رایــگان

جستجو کنید ...

ثبت نام

نام*

ایمیل

شماره موبایل*

کد تایید*

کد تایید ارسال شده به موبایل خود را وارد کنید