مدیریت سرمایه در فارکس؛ نکاتی برای ضرر کمتر

خواندن این مطلب

6 دقیقه

زمان میبرد!

مدیریت سرمایه در فارکس

مدیریت سرمایه در فارکس؛ نکاتی برای ضرر کمتر

مدیریت سرمایه در فارکس مرز بین موفقیت و شکست سرمایه‌گذاران و معامله‌گران است و در واقع یک ابزار موفقیت در بازارهای مالی محسوب می شود. این دانش، یعنی مدیریت سرمایه به حفظ سرمایه معامله‌گران کمک میکند و هر تریدر برای موفقیت نیاز به یادگیری و استفاده از این ابزار قدرتمند دارد.

مدیریت سرمایه در هر بازاری متفاوت است. ما قصد داریم در این مقاله به بررسی مدیریت سرمایه در بازار فارکس بپردازیم. زیرا استفاده صحیح از مدیریت سرمایه به یک تریدر فارکس، شانس رشد سرمایه را می‌دهد، در حالی که ترید کردن در فارکس بدون استفاده ازاین موضوع چیزی نیست جز قماربازی!

در واقع روش‌های مدیریت ریسک و سرمایه  در بازار فارکس جزء اصلی استراتژی‌های معاملاتی محسوب می‌شوند زیرا ندانستن یا به کار نبردن اصول مدیریت سرمایه، دلیل اصلی شکست تریدرهای تازه‌وارد در بازار فارکس است. آنها باید این اصول را یاد بگیرند و به کار ببندند تا موفق شوند.

اصول مدیریت سرمایه در فارکس

بازارهای مالی بسیار بی‌رحم‌اند!

بازار فارکس هم از این قاعده مستثنی نیست؛ افراد زیادی بعد از ورود به بازار فارکس به دلیل آگاهی ناکافی از ماهیت بازار و نبود تسلط بر اصول مدیریت سرمایه و با خوش‌بینی‌های مفرط، متحمل ضرر و زیان های بسیاری، از جمله از دست دادن سرمایه خود می‌شوند.

مدیریت سرمایه در معاملات فارکس، یک مفهوم نسبتاً گسترده است پس یک معامله‌گر فارکس در قدم اول باید بداند که در مدیریت سرمایه این دو هدف اصلی را دنبال کند:

 • حفظ سرمایه اولیه
 • تلاش برای کسب سود حداکثری

در بازار فارکس مدیریت سرمایه با مدیریت ریسک بسیار همسو است؛ زیرا هیچ معامله‌ای بدون ریسک نخواهد بود. در ادامه به توضیحات بیشتری در این باره خواهیم پرداخت.

 

 

 

 

مدیریت سرمایه در فارکس چه کمکی به ما می‌کند؟

مدیریت سرمایه در فارکس یک دانش است. دانشی که به شما اجازه می‌دهد با مدیریت ریسک و خطرات احتمالی معامله در بازار فارکس، کسب سود کنید.

معامله‌گری در بازار فارکس با هیجانات بسیاری همراه است، هیجاناتی که می‌توانند منجر به اتخاذ تصمیمات احساسی و معاملات ناخوشایندی شوند. در کنار هیجانات طبیعی حاکم بر بازار فارکس، پیچیدگی‌های این بازار نیز می‌تواند معامله‌گر را به اشتباه بیندازد. در تمام این موارد مدیریت سرمایه به کمک شما خواهد آمد.

با استفاده از مدیریت سرمایه متوجه می‌شوید که:

 • حداقل سرمایه مورد نیاز برای معامله‌گری در بازار فارکس چقدر است ؟
 • چند درصد از سرمایه اولیه خود را باید در هر کدام از معاملات درگیر کنید؟
 • آیا می‌توانید در همه معاملات وارد شوید؟
 • میزان سود حاصل از سرمایه‌گذاری در یک معامله خاص برای شما چقدر خواهد بود؟

قوانین مدیریت سرمایه در فارکس

به شما توصیه می‌کنم که این بخش را با دقت بیشتری مطالعه کنید زیرا در این قسمت به چند نکته اساسی در رابطه با مدیریت سرمایه خواهیم پرداخت.

قبل از اینکه  قوانین مدیریت سرمایه را بگویم این نکته را به یاد داشته باشید که این قوانین برای هر شخص می‌تواند متفاوت باشد و نمی‌توان یک نسخه مشترک برای همه معامله‌گران در نظر گرفت؛ زیرا عوامل مختلفی در انتخاب روش مدیریت سرمایه موثر هستند.

برای مثال می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • هدف از ترید کردن
 • میزان ریسک پذیر بودن تریدر
 • میزان سرمایه تریدر
 • سن و سال تریدر
 • مدت زمان ترید کردن

در ادامه نیز نکات مهمی را درباره قوانین مدیریت سرمایه بیان می‌کنیم:

هر سرمایه ای مناسب برای معامله گری نیست!

یعنی چه؟

یعنی نباید با تمام سرمایه خود، سرمایه دیگران یا پول حاصل از وام، فروش ملک یا خودرو یا از این قبیل موارد  وارد بازار شوید و بالانس خود را شارژ کنید. این یکی از بزرگترین اشتباهاتیست که معامله‌گران مرتکب می‌شوند.

به عنوان یک تریدر باید پولی را برای معامله استفاده کنید که به آن نیاز ندارید، پولی که از دست دادن آن به شما آسیب مالی یا روانی وارد نکند.

معامله با حجم معقول

اگر تازه‌وارد بازار فارکس شده‌اید به شما توصیه می‌کنم که با رویای سودهای چند برابری وسوسه نشوید و دنبال یک شبه پولدار شدن نباشید؛ افراد زیادی با همین تصور شروع به معاملات با حجم بالا کرده‌اند و تمام سرمایه خود یا بخش قابل توجهی از آن را از دست داده و با شکست‌های سنگین از بازار حذف شده‌اند.

یک معامله‌گر موفق باید برای هر معامله با توجه به سرمایه خود حجمی معقول در نظر بگیرد تا در صورت شکست آن معامله پول زیادی را از دست ندهد.

تعیین حد سود و حد ضرر

قبل از ورود به هر معامله حد ضرر و حد سود را مشخص کنید. تا بدانید که چه مقدار سرمایه بدست می‌آورید و در مقابل آن چه مقدار سرمایه از دست می‌دهید. قرار ندادن حدضرر برای معامله به این معناست که شما هیچ حد و مرزی برای اشتباه خود در نظر ندارید!!

رعایت ریسک به ریوارد

ریسک به ریوارد یعنی برای انجام هر معامله‌ای ریسک آن را نیز باید قبول کنید. اگر مقدار ریسک حاصل از انجام معامله از مقدار پاداش یا سود حاصل بیشتر باشد در این‌صورت این معامله ارزش انجام دادن را ندارد.

 

 

 

 

بیش از اندازه معامله نکنید

گاهی معامله‌گران به دلایل مختلف مثل هیجان یا طمع دست به انجام معاملات زیاد می‌زنند که این امر موجب کاهش تمرکز تریدر و عدم مدیریت صحیح معاملات می‌شود و در نهایت منجر به آسیب به سرمایه تریدر می‌شود.

پس باید به تعدادی معامله کنید که بتوانید آن‌ها را مدیریت کنید و درصد زیادی از مارجین شما درگیر معامله نشود.

برای ریسک درصد خاصی مشخص کنید

معامله‌گران با تجربه معمولاً حداکثر ریسک ۳ درصد را برای معاملات خود در نظر می‌گیرند. فراموش نکنید اولین وظیفه شما در بازارهای مالی حفظ ارزش سرمایه اولیه‌ تان است؛ بنابراین، نباید در معاملات ریسک‌های عجیب‌ وغریب کنید.

مدیریت معاملات باز

این مورد به تنهایی مبحثی کامل دارد که در این مقاله به آن نمی‌پردازیم. زیرا مدیریت معاملات باز به پارامترهای زیادی همچون نوع استراتژی معامله‌گر، میزان ریسک پذیری، وضعیت حساب، نوع پوزیشن و از این دست موارد بستگی دارد.

احساسات را کنار بگذارید

یکی از مهم‌ترین عوامل موفقیت یا شکست معامله‌گران در بازارهای مالی، میزان توانایی آن‌ها در زمینه کنترل احساسات است؛ زیرا عدم کنترل احساسات توسط تریدر منجر به انجام معاملات هیجانی و خارج از چارچوب می‌شود.

آنچه درباره مدیریت سرمایه در فارکس خوانیدم

اگر قصد دارید در بلندمدت در بازار فارکس باشید، داشتن یک برنامه مناسب مدیریت ریسک فارکس که شامل شیوه‌های صحیح مدیریت سرمایه است، می‌تواند به شما کمک کند تا در طولانی مدت به عنوان یک معامله‌گر موفق فارکس شناخته شوید و بتوانید کسب سود مستمر داشته باشید.

مدیریت سرمایه یکی از مهم‌ترین مهارت‌های لازم برای موفقیت در بازار پر ریسک فارکس است. معامله‌گران موفق با رعایت اصولی چون تعیین سرمایه مناسب، معامله با حجم معقول، تعیین حد سود و ضرر، رعایت نسبت ریسک به پاداش، کنترل هیجانات و … می‌توانند از سرمایه خود محافظت کنند و شانس موفقیت خود را افزایش دهند.

توجه نکردن به این اصول باعث ورود ضرر و زیان‌های جبران‌ناپذیری خواهد شد. پس هر معامله‌گری برای موفقیت بلندمدت در بازار فارکس باید اصول مدیریت سرمایه را به خوبی فراگرفته و به کار ببندد.

نوشته شده توسط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

دوره‌های جدید

دوره اشتباهات معامله‌گری
رایــگان

جستجو کنید ...

ثبت نام

نام*

ایمیل

شماره موبایل*

کد تایید*

کد تایید ارسال شده به موبایل خود را وارد کنید