ثبت نام در فارکس چگونه انجام می‌شود؟

خواندن این مطلب

12 دقیقه

زمان میبرد!

ثبت نام در فارکس چگونه انجام می‌شود؟

فارکس بزرگ­ترین بازار مالی جهان و مخفف عبارت Foreign exchange، محل معامله ارز­های مختلف دنیا در مقابل یک‌دیگر است. معاملات در این بازار بزرگ، به صورت غیر متمرکز و الکترونیکی در فرابورس انجام می­‌شود. همین ویژگی باعث شده تا ثبت نام در فارکس و فعالیت در آن در ایران هم ممکن باشد. این بازار مملو از فرصت­‌های معاملاتی برای تمام معامله‌­گران و سرمایه‌­گذاران به ویژه کسانی است که به صورت حرفه ای در آن فعالیت می‌­کنند. درصورتی که دانش و مهارت کافی برای ورود به این بازار را داشته باشید می‌­توانید سود خوب و مستمری از آن داشته باشید. برای فعالیت و آغاز به کار در این بازار باید اطلاعات کافی داشته باشید. به همین منظور در این مقاله به نحوه ثبت نام در فارکس و فعالیت در آن می‌­پردازیم.

مفاهیم فارکس

باید درک صحیحی از مفاهیم پایه‌ای در فارکس داشته باشیم.

قبل از اقدام به هر گونه ثبت نام، برای عملکرد بهتر لازم است درک صحیحی از اصطلاحات و مفاهیم پایه‌ای در فارکس داشته باشید. به بیانی دیگر شما قبل از ثبت نام باید نسبت به مفاهیم پایه‌­ای این بازار اطلاعات کسب کنید. به همین منظور برخی از اصطلاحات فارکسی به شرح زیر است:

۱- جفت ارز(Currency pair)

به ترکیب دو ارز که در مقابل یک‌دیگر معامله می­‌شوند، گفته می‌شود. جفت ارزها به سه دسته کلی تقسیم می‌شوند؛ اصلی، فرعی و غیر معمول. مانند جفت ارز یورو دلار(EUR/USD) که جزء جفت ارزهای اصلی محسوب می‌شود.

۲- قیمت درخواستی (ASK)

قیمتی که یک معامله‌گر می‌تواند یک جفت ارز را خریداری کند.

۳- قیمت پیشنهادی(BID)

قیمتی که یک معامله‌گر می‌تواند یک جفت ارز را بفروشد.

۴- اسپرد(SPREAD)

تفاوت قیمت بین قیمت درخواستی و قیمت پیشنهادی را اسپرد می‌گویند.

۵- لات(LOT)

واحد استاندارد معاملاتی برای سنجش حجم معاملات است.

۶- پیپ(PIP)

کوچک‌ترین واحد سنجش در فارکس که نشان‌دهنده حرکت یک جفت ارز است.

۷- اهرم(LEVERAGE)

به سرمایه قرضی گفته می‌شود که بروکر یا کارگزاری در اختیار معامله‌گر قرار می‌دهد، تا با حجم زیاد چندین برابر سرمایه اولیه معامله انجام دهد. بروکر در ادامه شرح داده خواهد شد.

۸- مارجین(MARGIN)

میزان پول مورد نیاز برای باز کردن و باز نگه داشتن معاملات.

۹- حد ضرر(STOP LOSS)

شما برای جلوگیری از ضرر‌های احتمالی می‌توانید با مشخص کردن یک نقطه قیمتی به صورت خودکار معامله خود را ببندید تا سرمایه خود را حفظ کنید.

۱۰- حد سود(TAKE PROFIT)

شما برای تضمین سود می‌توانید قیمتی را مشخص کنید که با رسیدن حرکت به آن نقطه، معامله به صورت خودکار بسته شود.

۱۱- داده‌های اقتصادی

داده‌های بسیار مهم اعم از تولید ناخالص داخلی، نرخ بهره، تورم و گزارش اشتغال بخش غیر کشاورزی که بر بازار تاثیر به سزایی دارند.

۱۲- تقویم اقتصادی

داده‌های اقتصادی در تقویم اقتصادی به صورت روزانه، ماهیانه، هفتگی و سالانه منتشر می‌شوند و هر کدام تاثیر متفاوتی بر بازار دارند. برخی از این داده‌‌ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار هستند؛ درنتیجه تاثیری که بر بازار میگذارند، بسیار قابل توجه است.

بیش‌تر بخوانید:

۱۳- استراتژی معاملاتی

باید گفت که هر معامله‌گر و سرمایه‌گذارحرفه ای و با مهارت، دارای استراتژی معاملاتی است. استراتژی معاملاتی در واقع همان روش شما برای انجام معاملات است که با تحلیل و اندیشه طراحی شده‌اند. شما با استراتژی معاملاتی، آینده بازار را تحلیل و پیش بینی می‌کنید و بر این اساس معاملات خود را انجام می‌دهید.

بیش‌تر بخوانید:

۱۴- حساب دمو یا مجازی

حسابی که بروکرها یا کارگزاری ها ارائه می‌دهند تا افراد مبتدی و تازه کار بدون وارد کردن سرمایه واقعی در شرایط واقعی بازار قرار بگیرند.

نحوه ثبت نام فارکس چگونه است؟

بروکر واسط میان بازار و معامله‌گر است.

اگر شما هم برای ورود به این بازار بزرگ و کسب سود در آن مشتاق هستید، لازم است نحوه ثبت نام در آن را بدانید. بسیاری از افراد تصور می‌کنند که ثبت نام فارکس برای ایرانی‌ها غیر ممکن است؛ ولی همان طور که در بخش اول گفتیم این بازار فاقد بانک مرکزی و غیر متمرکز بوده؛ پس شما با داشتن یک سیستم کامپیوتری و اینترنت می‌توانید در آن معامله کنید. به بیانی دیگر شما در هر کجای جهان باشید، می‌توانید در آن فعالیت کنید. برای آشنایی با نحوه ثبت نام فارکس، باید مراحل زیر را انجام دهید:

۱- بروکر و انتخاب بروکر (Broker)

ثبت نام فارکس اصلا کار سخت و پیچیده‌ای نیست. کافی است یک بروکر انتخاب کنید؛ برای اتصال به بازار جهانی و فعالیت در آن باید از طریق بروکر اقدام کنید. به بیانی دیگر بروکر یا کارگزاری واسط بین معامله‌گر و بازار جهانی است.

درحقیقت مرحله نخست برای ثبت نام فارکس، انتخاب بروکر است. بروکرهای مختلفی در سراسر جهان هستند که خدمات ارائه می‌دهند. این بروکرها هر کدام شرایط و ویژگی‌های مربوط به خود را دارند. اما سوالی که مطرح می‌شود: کدام بروکر معتبر است؟ در ادامه به برخی از ویژگی‌های یک بروکر معتبر و امن اشاره می‌کنیم:

 • دارای گواهینامه‌های معتبربین المللی باشد؛ یا به اصطلاح رگوله باشد. بروکری که انتخاب می‌کنید باید توسط نهاد‌ها یا سازمان‌های نظارتی در فارکس تاییدیه گرفته؛ و یا رگوله شده باشد. به این سازمان‌های نظارتی رگولاتور گفته می‌شود. شما باید قبل از ثبت نام فارکس در انتخاب بروکر بسیار دقت کنید؛ چرا که سخن از پول واقعی درمیان است. از این رو باید بروکری انتخاب کنید که امن و معتبر باشد تا در صورت بروز مشکل، سرمایه شما به خطر نیافتد.
 • اسپرد مقرون به صرفه داشته باشد. بروکرها در ازای انجام معاملات از شما هزینه‌ای تحت عنوان اسپرد دریافت می‌کنند. همان طور که در بخش قبلی گفتیم، به تفاوت قیمت بین قیمت درخواستی و پیشنهادی اسپرد می‌گویند. شما باید بروکری انتخاب کنید که اسپرد مقرون به صرفه داشته باشد.
 • از پشتیبانی مناسبی برخوردار باشد. شما به عنوان یک کاربر ایرانی باید بروکری انتخاب کنید که دارای پشتیبانی به زبان فارسی است. بروکری که پشتیبانی 24 ساعته به زبان فارسی داشته باشد جزء بهترین بروکر‌ها محسوب می‌شود.

انتخاب بروکر مناسب دارای معیارهای زیادی است که در مقاله «انتخاب بروکر مناسب» بیش‌تر به آن پرداخته‌ایم. 

نکته کنکوری!

اهرم به سرمایه قرضی یا پول قرضی بروکر گفته می‌شود که در اختیار معامله‌گران قرار می‌گیرد، تا به وسیله آن با چندین برابر میزان سرمایه اولیه خود معامله انجام دهند. باید توجه کنید که وجود اهرم ممکن است مثل یک شمشیر دو لبه عمل کند؛ در حقیقت هر چه میزان اهرم بیش‌تر باشد میزان سود و زیان شما نیز بیش‌تر خواهد شد. اگر سرمایه شما اندک است، می‌توانید از اهرم استفاده کنید؛ ولی اگر میزان سرمایه بسیار بالایی دارید، و قصد دارید در جفت ارزهای پر نوسان معامله کنید، توصیه می‌شود از اهرم کم‌تری استفاده کنید. همچنین هر بروکری از لحاظ میزان اهرم متفاوت عمل می‌کند، این معامله‌گر است که باید با توجه به استراتژي و سبک معاملاتی خود بروکر مناسب را انتخاب کند.

۲- ثبت نام در بروکر

برای شما هم ممکن است سوال باشد؛ بعد از این که بروکر مناسب را انتخاب نمودیم، برای فعالیت در فارکس و انجام معامله باید چه کنیم؟

در حقیقت ثبت نام در فارکس با ثبت نام در بروکر آغاز می‌شود. نحوه ثبت نام در تمام بروکر‌ها معمولا شرایط یکسانی دارد. حداقل سن برای ثبت نام در بروکر 18 سال است. در این مرحله به نحوه ثبت نام در بروکر می‌پردازیم:

قدم اول: رجوع به سایت بروکر

در این مرحله به سایت اصلی بروکری که انتخاب نمودید، وارد می‌شوید؛ و از قسمت ‌Open an account به صفحه ثبت نام منتقل می‌شوید. البته برخی از بروکرها ثبت نام به زبان فارسی نیز دارند که کار برای کاربران ایرانی را بسیار راحت می‌کند. زمانی که وارد فرم ثبت نام می‌شوید باید اطلاعات شخصی خود اعم از نام و نام خانوادگی، کشور، شماره تماس و آدرس الکترونیکی خود را وارد نمایید. سپس باید شرایط قرارداد بروکر را با علامت تیک مشخص نمایید؛ که آیا با شرایط موافقت می‌کنید یا خیر.

برای ثبت نام از شماره تماس و آدرس الکترونیکی واقعی استفاده کنید؛ چرا که ثبت نام اولیه منوط به تایید این اطلاعات از سمت بروکر می‌باشد.

قدم دوم: تایید بروکر

در این مرحله بروکر شماره تماس و آدرس ایمیل شما را تایید می‌کند و شما باید اطلاعات شخصی و محل سکونت خود را به صورت دقیق وارد نمایید. در نهایت نام کاربری و رمز عبور برای ورود به سایت برای شما مشخص می‌شود.

۳- تصمیم گرفتن درباره شیوه معامله

این مرحله به تجربه و سابقه‌ی شما در زمینه‌ی معامله بستگی دارد و به دو دسته تقسیم می‌شود:

1ـ معامله‌‌گر مبتدی

پس از طی کردن تمام این مراحل اکنون شما می‌توانید حساب معاملاتی بسازید. برای ساختن حساب معاملاتی در صورتی که مبتدی هستید پیشنهاد می‌شود حساب دمو یا مجازی بسازید و با تمرین در آن تجربه کسب کنید تا بتوانید با پول واقعی معامله کنید. برای طراحی استراتژی معاملاتی که پایه و اساس کسب سود مستمر در فارکس است، ساخت حساب دمو و آزمون و خطا در آن، راه شما را بسیار هموار می‌کند.

2ـ معامله‌گر با استراتژی معاملاتی

اگر قبلا به حد کافی آزمون و خطا نمودید می‌توانید بقیه مراحل ثبت نام که مربوط به ساخت حساب واقعی معاملاتی است، پیش ببرید. به بیانی دیگر در این مرحله شما به حد کافی تمرین کرده‌اید، دارای استراتژی معاملاتی هستید و اکنون می‌خواهید با ساختن حساب واقعی، معاملات خود را آغاز نمایید. برای ساخت حساب واقعی باید اطلاعات زیر را در فرم مربوطه کامل کنید:

 • نوع پلتفرم معاملاتی (برنامه‌ای که از طریق آن به بازار متصل می‌شوید) را مشخص می‌کنید.
 • نوع ارزی که قرار است با آن حساب خود را شارژ نمایید مشخص می‌کنید. (که معمولا دلار است.)
 • نوع حساب معاملاتی را تعیین می‌کنید. بروکرها دارای انواع حساب معاملاتی با توجه به میزان سرمایه و سبک معاملاتی شما هستند.
 • میزان اهرم یا لوریج را مشخص می‌کنید.
 • آدرس دقیق محل سکونت اعم از کشور، شهر و کد پستی را وارد می‌کنید.
 • تاریخ تولد و نوع جنسیت خود را مشخص می‌کنید.

قدم سوم: احراز هویت

پس از این که اطلاعات را تکمیل نمودید، حساب معاملاتی شما ساخته می‌شود؛ اما برای استفاده از آن باید احراز هویت کنید. مدارکی از قبیل مدرک شناسایی، مدرک اطلاعات سکونتی مثل قبض آب یا سند و عکسی از خود در سایت بارگذاری کنید. بعد از احراز هویت، شما می‌توانید پلتفرم معاملاتی را دانلود کنید و با شماره حساب و رمز عبوری که پس از ساخت حساب در سایت بروکر در کابین شخصی وجود دارد، وارد حساب معاملاتی خود شوید. این مرحله معمولا بین یک تا سه روز طول می‌کشد؛ چرا که مدارک شما باید توسط بروکر تایید شود.

۴-  افتتاح حساب

بروکرها دارای انواع مختلفی از حساب‌های معاملاتی هستند.اگر مبتدی هستید و به تازگی وارد این بازار بسیار پر ریسک شده‌اید، توصیه می‌شود حساب دمو بسازید. یکی از مزیت‌های بروکرها ساخت حساب دمو است. با ساخت حساب دمو وارد پلتفرم معاملاتی می‌شوید، شماره حساب و رمز عبور خود را وارد می‌کنید و وارد حساب کاربری خود می‌شوید. حساب دمو فرصتی بینظیر برای شما فراهم می‌کند تا به تمرین بپردازید و بدون این که پول واقعی بیاورید، در شرایط واقعی بازار قرار بگیرید و کسب تجربه کنید. در این مرحله شما باید برای خود یک استراتژی معاملاتی که سود ده باشد تدوین و طراحی کنید. همان طور که گفتیم طراحی استراتژی معاملاتی برای سوددهی مستمر در این بازار بسیار حائز اهمیت است. سوالی که در این جا مطرح می‌شود این است که چطور می‌توانیم دانش خود را با آزمون و خطا بالا ببریم و برای خود استراتژی طراحی کنیم؟ اصلا چطور باید این دانش را کسب نمود؟

۵- طراحی استراتژی معاملاتی و کسب دانش معامله‌گری

در این مرحله شما باید دانش خود را در زمینه انواع تحلیل، مدیریت سرمایه و روانشناسی بازار افزایش دهید. تحلیل بازار یا به عبارتی نمودار قیمت از طریق سه تحلیل امکان پذیر است: تحلیل تکنیکال، بنیادی و احساسات بازار. اکثر معامله‌گران از ترکیب این سه نوع تحلیل برای پیش‌بینی بازار و ساخت استراتژی بهره می‌برند.

 • تحلیل تکنیکال به تحلیل گذشته نمودار قیمت گفته می‌شود. معامله‌گران در این نوع تحلیل از انواع اندیکاتورهایی که برای این منظور ساخته شده‌اند، استفاده می‌کنند تا آینده قیمت را پیش‌بینی و بر اساس آن پوزیشن معاملاتی خود را باز می‌کنند.
 • تحلیل بنیادی به تحلیل اخبار، وقایع سیاسی و داده‌های اقتصادی مربوط می‌شود که بر بازار و حرکت قیمت جفت ارزها تاثیر می‌گذارد. برای مثال با انتشار داده اقتصادی نرخ بهره بانک مرکزی آمریکا، پیش‌بینی می‌کنند که جفت ارز یورو دلار صعودی می‌شود.

۶- تمرین با حساب دمو

شما می‌توانید با ترکیب انواع تحلیل و تمرین در حساب دمو، مراحل طراحی یک استراتژی معاملاتی را پشت سر بگذارید. به مدت حداقل چند ماه در حساب دمو تمرین کنید. زمانی که توانستید برای مدت حداقل 6 ماه سود ده باشید و برآیندی مثبت داشته باشید درحقیقت می‌شود گفت در طراحی استراتژی معاملاتی موفق عمل کرده اید. با بررسی حساب معاملاتی خود در دمو، در صورت مثبت بودن برآیند معاملاتی نوبت به ساخت حساب با پول واقعی می‌رسد.

۷- ساخت حساب واقعی در بروکر

پس از یادگیری و کسب تجربه و داشتن یک استراژی معاملاتی سود ده، اکنون زمان آن است با پول واقعی معامله کنید. بروکرها دارای انواع حساب معاملاتی از قبیل میکرو، نانو، استاندارد و ECN هستند که شما می‌توانید با توجه به میزان سرمایه، سبک معاملاتی و دیگر شرایط یکی را انتخاب کنید.

درصورتی که میزان سرمایه شما اندک است، توصیه می‌شود حساب نانو باز کنید. سود و زیان در این حساب بر اساس سنت محاسبه می‌شود و میزان ریسک پایینی دارد و شما می‌توانید با میزان سرمایه 10 دلار حساب افتتاح کنید.

۸- شارژ حساب معاملاتی

پس از ساخت حساب معاملاتی باید نحوه شارژ حساب را بدانید. روش‌های مختلفی برای شارژ حساب در بروکر وجود دارد که متاسفانه به دلیل تحریم ایران همه این روش‌ها برای ایرانی‌ها امکان پذیر نیست. یکی از روش‌های در دسترس برای کاربران ایرانی، استفاده از کیف پول‌های الکترونیک است.

الف) کیف پول‌های الکترونیک

پرفکت مانی و وب مانی دو روش پرداخت الکترونیکی هستند؛ کاربران ایرانی به راحتی می‌توانند برای شارژ حساب و برداشت پول، از آن‌ها استفاده کنند.

ب) ارز دیجیتال

واریز و برداشت در برخی بروکرها با ارز دیجیتال برای کاربران در دسترس است. این موضوع به بروکر شما بستگی دارد که چه ارز دیجیتالی را پشتیبانی می‌کند؛ برای مثال اگر بیت کوین باشد، می‌توانید پس از خرید آنلاین آن را به آدرس کیف پول بروکر انتقال دهید.

۹-  شروع معاملات

پس از شارژ اولیه حساب خود، می‌توانید معاملات را به طور جدی آغاز کنید و از نوسانات جفت ارزها کسب سود کنید. باید بدانید کسب سود مستمر در فارکس بدون داشتن استراتژی معاملاتی عملا غیر ممکن است؛ بنابراین در ساخت استراتژی معاملاتی قبل از شارژ حساب بسیارسخت کوش باشید.

سوالات پر تکرار

 • نحوه ثبت نام فارکس چگونه است؟

برای ثبت نام فارکس باید در یک بروکر معتبر حساب معاملاتی افتتاح کنید.

 • مدارک لازم برای ثبت نام فارکس چیست؟

برای ثبت نام در بروکر به مدارکی از قبیل کارت شناسایی، عکس و مدرک اثبات محل سکونت مانند سند، اجاره نامه؛ و یا قبض آب و برق نیاز است.

کلام آخر

ثبت نام فارکس و فعالیت در آن برای تمام افراد امکان پذیر است. نکته ای که حائز اهمیت است، افزایش دانش تخصصی و طراحی استراتژی معاملاتی است. همان طور که گفته شد فعالیت در فارکس بدون داشتن استراتژی معاملاتی محکوم به شکست بوده و معامله‌گر دوامی در بازار نخواهد داشت. درصورتی که در طراحی آن موفق باشید، فرصت‌های معاملاتی بی‌نظیری نصیب شما خواهد شد.  در این مقاله تلاش کردیم تا مراحل ثبت نام فارکس و فعالیت در آن را به صورت قدم به قدم بررسی کنیم تا شما بتوانید با پشت سر گذاشتن تمام این مراحل به سوددهی مستمر برسید.

نوشته شده توسط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

دوره‌های جدید

دوره اشتباهات معامله‌گری
رایــگان

جستجو کنید ...

ثبت نام

نام*

ایمیل

شماره موبایل*

کد تایید*

کد تایید ارسال شده به موبایل خود را وارد کنید