نحوه تشخیص بازگشت روند در فارکس

خواندن این مطلب

9 دقیقه

زمان میبرد!

نحوه تشخیص بازگشت روند در فارکس

به دنبال بروکر مناسب کاربران داخل کشور هستید؟
برورکر fx24 یکی بهترین انتخاب‌هاست!

همانطور که از نام آن مشخص است بازگشت روند، معکوس شدن روند قیمتی در بازار فارکس است. در این مقاله، ما به بررسی مفهوم بازگشت روند و روش‌های تشخیص آن می‌پردازیم تا بتوانید زیرساختی قوی در اقدام قیمت و تحلیل تکنیکال داشته باشید.

 

بازگشت روند چیست؟

بازگشت روند چیست؟

بازگشت روند به معنای معکوس شدن روند قیمت دارایی‌ها در بازار فارکس است. یک بازگشت روند می‌تواند به معنای صعودی یا نزولی شدن روند قیمتی باشد. بازگشت روند معکوس معمولاً براساس جهت کلی قیمت هستند و برطبق یک یا دو دوره زمانی در نمودار نیستند. برخی از اندیکاتورها مانند میانگین متحرک، نوسانگرها یا چنل‌ها می‌توانند به جداسازی نقاط بازگشت روند و مشخص کردن آنها کمک کند.

 

بیشتر بخوانید:

 

روش‌های تشخیص بازگشت روند (بدون اندیکاتور وبا اندیکاتور و…)

درک و تشخیص بازگشت روند در بازار فارکس می‌تواند به شما مزیت‌های کلیدی را ارائه دهد. بنابراین، در این بخش قصد داریم تا به مهمترین روش‌های تشخیص بازگشت روند بپردازیم و ویژگی‌ها و نحوه تشخیص آن را شرح دهیم.

1- الگوی سر و شانه (Head and Shoulders)

الگوی سر و شانه نشان دهنده یک الگوی معکوس کلاسیک است که اغلب نشان دهنده پایان یک روند صعودی است. الگوی سر و شانه از یک قله میانی (سر) و دو قله مجاور (شانه‌ها) تشکیل شده است. این الگو زمانی تکمیل می‌شود که قیمت خط گردن را بشکند. خط گردن یک خط حمایتی است که دو فرورفتگی بین قله‌ها را به یکدیگر متصل می‌کند. وقتی که خط گردن شکسته می‌شود معامله گران ممکن است به دنبال تغییر روند به سمت صعودی یا نزولی شدن باشند.

الگوی سر و شانه در بازگشت روند

2- الگوی دو دره دو قله (Double Top and Double Bottom)

الگوی دو دره، دو قله الگوهای دوگانه‌ای هستند که به ترتیب پایان یک روند صعودی یا نزولی را نشان می‌دهند. الگوی دو قله زمانی رخ می‌دهد که قیمت دو بار به سطح مقاومت برسد اما نتواند از آن عبور کند. به همین صورت، الگوی دو دره زمانی اتفاق می‌افتد که قیمت دو بار به سطح حمایت برسد ولی نتواند از آن عبور کند. این الگو زمانی تایید می‌شود که قیمت از خط گردن عبور کند، که نشان دهنده تغییر روند از صعودی به نزولی برای دو قله و از نزولی به صعودی برای دو دره است.

  بازیگران بازار فارکس کدامند؟

الگوی دو دره دو قله در بازگشت روند

 

الگوی دو دره دو قله در بازگت روند

3- الگوی کف و سقف سه قلو (Triple Top and Triple Bottom)

الگوی کف و سقف سه قلو مشابه نمودارهای دو قله دو دره هستند با این تفاوت که به جای دو تا از سه قله یا دره تشکیل شده است. وقتی قیمت سه بار بدون شکستن به یک سطح مقاومتی می‌رسد، در پایان یک روند صعودی یک الگوی سقف سه قلو تشکیل می‌شود. در حالی که الگوی کف سه گانه زمانی رخ می‌دهد که قیمت سه بار به سطح حمایت برسد بدون اینکه به پایین‌تر از آن برسد. این الگوها به محض اینکه قیمت خط گردن را بشکند، با تغییر از صعودی به نزولی برای سقف سه قلو و از نزولی به صعودی برای کف سه قلو ارسال کننده سیگنال‌های بازگشت روند هستند.

الگوی کف و سقف سه قلو

 

4- الگوی کنج صعودی یا کنج نزولی (Falling and Rising Wedge)

الگوهای کنج نزولی و صعودی توسط خطوط روند همگرا تشکیل می‌شوند و بسته به زمینه خود می‌توانند تغییر روند را نشان دهند. به عنوان مثال، یک کنج نزولی در طول یک روند نزولی شکل می‌گیرند و قیمت lower high و lower low را می‌سازند. اما شیب خط روند حمایت تندتر از خط روند مقاومت است. این الگو اغلب نشان دهنده بازگشت صعودی است. و به طور بالعکس، یک کنج صعودی در طول روند صعودی شکل می‌گیرند که قیمت در اوج‌ها و پایین‌ترین سطح‌ها بیشتر می‌شود اما شیب خط روند مقاومت تندتر از خط روند حمایتی است. این الگو اغلب نشان دهنده یک روند معکوس نزولی است. زمانی که قیمت از خط روند مربوطه عبور می‌کند بازگشت روند تایید می‌شود.

الگوی کنج صعودی یا کنج نزولی در بازگشت روند

اندیکاتورهای بازگشت روند

اندیکاتورهای بازگشت روند می‌توانند بینش‌های ارزشمندی را در معاملات فارکس ارائه دهند و توسط آنها می‌توانید تصمیمات آگاهانه‌ای را اتخاذ کنید. این اندیکاتورها عبارتند از:

1_ میانگین متحرک (Moving Averages)

میانگین‌های متحرک از جمله پرکاربردترین اندیکاتورهای معاملاتی در بازار فارکس به شما می‌روند. اندیکاتور میانگین حرکت به عنوان پایه‌ای برای چندین اندیکاتور دیگر مانند Donchian Channels و Bollinger Bands عمل می‌کنند. عملکرد اصلی میانگین حرکت نرم کردن داده‌های قیمت و کاهش نویز است که به معامله گران این امکان را می‌دهد تا بتوانند روندها را بهتر شناسایی کنند.

اما میانگین متحرک چگونه محاسبه می‌شود؟ میانگین متحرک میانگین قیمت‌های بسته شدن قیمت تعداد مشخصی از شمع‌ها را محاسبه می‌کند. انواع میانگین متحرک عبارتند از:

 • میانگین متحرک ساده (SMA) یا میانگین ساده، میانگین قیمت‌های بسته شدن را محاسبه می‌کند.
 • میانگین متحرک نمایی (EMA)، وزن بالاتری را به آخرین قیمت‌های بسته ارائه می‌دهد.
  چطور مانند معامله‌گرهای برنده فکر کنیم؟

برای استفاده از میانگین‌های متحرک برای شناسایی بازگشت روند رویکردهای زیر را در نظر بگیرید:

 • یک نوع میانگین متحرک و دوره زمانی را با توجه به استراتژی‌ها و ترجیحات تجاری خود انتخاب کنید.
 • میانگین متحرک انتخابی را به نمودار خود اضافه کنید.
 • حرکت قیمت را در رابطه با میانگین متحرک شناسایی کنید.

هنگامی‌ که قیمت از میانگین متحرک پس از یک روند نزولی عبور کرد، ممکن است نشان دهنده بازگشت روند صعودی باشد. و به طور بالعکس، زمانی که قیمت به دنبال یک روند صعودی از میانگین متحرک عبور کرد، ممکن است یک بازگشت نزولی را نشان دهد.

میانگین حرکت در بازگشت روند

2_ اندیکاتور باند بولینگر (Bollinger Bands)

اندیکاتور باند بولینگر یک ابزار تجزیه و تحلیل تکنیکی قدرتمند است که توسط معامله گران برای شناسایی تغییرات احتمالی روند استفاده می‌شود. این اندیکاتور از سه خط تشکیل شده است: خط وسط که یک میانگین متحرک ساده (SMA) است و دو باند بیرونی که انحراف استاندارد بالا و پایین خط وسط هستند. باندهای بولینگر به تریدرها کمک می‌کند تا نوسانات موجود در بازار را به خوبی تجسم سازی کنند و از طریق مشاهده حرکات قیمت در رابطه با باندها معکوس‌های احتمالی را شناسایی کنند. برای استفاده از اندیکاتور باندهای بولینگر مراحل زیر را طی کنید:

 • باندهای بولینگر را به نمودار خود اضافه کنید، برای این منظور معمولاً از دوره 20 SMA و انحراف استاندارد 2 برای باندهای پایین و بالا استفاده می‌شود.
 • عملکرد قیمت را در رابطه با باندها نظارت کنید. هنگامی ‌که قیمت در طول یک روند صعودی در اطراف باند صعودی حرکت می‌کند ممکن است شرایط اشباع خرید را نشان دهد. اگر در طول چنین وضعیتی، قیمت از SMA بالاتر برود، ممکن است یک روند نزولی بالقوه را نشان بدهد. بالعکس، وقتی قیمت در طول یک روند نزولی در حول باند پایین حرکت می‌کند و از SMA عبور می‌کند ممکن است یک روند صعودی احتمالی را نشان دهد.

توجه داشته باشید که به عرض باندها نیز توجه کنید، چرا که می‌توانند اطلاعات بیشتری را درباره نوسانات بازار ارائه دهند. هنگامی‌که عرض باندها باریک‌تر می‌شود، نشان دهنده نوسانات کم است و به طور بالقوه ممکن است باعث تغییر روند بشود. برعکس، وقتی باندها گسترده‌تر می‌شود، نوسانات بالا است و ممکن است نشان دهنده ادامه روند فعلی در بازار باشد.

  تحلیل تکنیکال در فارکس و ۴ سبک پرطرفدار

باند بولینگر در بازگشت روند

3_ واگرایی میانگین متحرک همگرایی (Moving Average Convergence Divergence)

واگرایی میانگین متحرک همگرایی (MACD) روندی است که از اندیکاتور فنی پیروی می‌کند و به معامله گران اجازه می‌دهد تا رابطه بین میانگین کند حرکت (26 دوره) و میانگین حرکت (12 دوره) را ارائه دهند و به آنها کمک می‌کند تا بتوانند در بازارهای نزولی و صعودی معاملات خود را انجام دهند.خط MACD تفاوت بین این دو میانگین متحرک است.

برای استفاده از اندیکاتور MACD در نمودار موارد زیر را به کار ببرید:

 • اندیکاتور MACD را در نمودار خود اضافه کنید. تنظیمات پیش فرض 12، 26 و 9 را به ترتیب برای EMA کوتاه مدت، EMA بلند مدت و خط سیگنال اعمال کنید. سپس خط MACD (تفاوت بین EMAهای کوتاه مدت و بلند مدت) و خط سیگنال (EMA 9 خط MACD) را برای متقاطع‌های احتمالی بررسی کنید. اگر خط MACD از خط سیگنال بالاتر باشد، نشان دهنده یک روند صعودی است، و برعکس اگر خط MACD زیر خط سیگنال باشد نشان دهنده یک روند نزولی خواهد بود.
 • به همین ترتیب، مراقب موقعیت‌های MACD خنثی باشید. هنگامی ‌که MACD از خط خنثی عبور می‌کند سیگنال‌های بازگشت روند را احتمال می‌دهند. به عنوان مثال، زمانی که MACD از خط خنثی بالا برود، می‌تواند بازگشت صعودی را تایید کند، در حالی که اگر از خط خنثی پایین بیاید بازگشت روند را تایید می‌کند.

4_ شاخص قدرت نسبی (Relative Strength Index)

شاخص قدرت نسبی (RSI) یک نوسان ساز پر قدرت است که به معامله گران کمک می‌کند تا بازگشت روند را شناسایی کنند. مقادیر شاخص قدرت نسبی بین 0 تا 100 متغیر است که مقادیر بالای 70 معمولا شرایط اشباع خرید را نشان می‌دهند و سطوح زیر 30 شرایط اشباع فروش را نشان می‌دهد. برای استفاده از RSI برای تشخیص بازگشت روند رویکردهای زیر را در نظر بگیرید:

 • اندیکاتور RSI را به نمودار خود اضافه کنید.
 • برای شناسایی سطوح خرید و فروش اشباع شده مقادیر RSI را در نظر بگیرید. به صورت پیش فرض، اندیکاتور RSI از 70 و 30 برای نشان دادن شرایط خرید و فروش اشباع شده استفاده می‌کند. با این حال، مقادیر 80 و 20 یا 90 و 10 می‌توانند سیگنال‌های قوی تری از بازگشت روند را نشان دهند.
  انواع تحلیل بازار فارکس برای سود بیشتر

ترکیب RSI با سایر ابزارها و تکنیک‌های تحلیل تکنیکال برای افزایش قابلیت اطمینان از بازگشت روند ضروری هستند. به عنوان مثال، می‌توانید از سطوح حمایت و مقاومت، خطوط روند یا الگوهای نمودار برای سیگنال‌های بازگشت روند مبتنی بر RSI استفاده کنید.

شاخص قدرت نسبی در بازگشت روند

چگونه سیگنال‌های بازگشت روند را شناسایی کنیم؟

برای شناسایی دقیق‌تر سیگنال‌های بازگشت روند، استفاده ترکیبی از تکنیک‌ها و شاخص‌هایی که یکدیگر را تکمیل و تایید می‌کنند بسیار اهمیت دارد. برای این منظور می‌توانید از نکات زیر استفاده کنید:

 • ترکیب چند اندیکاتور: استفاده ترکیبی از چندین اندیکاتور مانند میانگین متحرک، باندهای بولینگر و RSI اغلب سیگنال‌های قابل اعتمادتری را تولید می‌کنند.
 • سیگنال‌های بیشتر: همیشه قبل از اقدام بر روی سیگنال‌های بازگشت روند، به دنبال تاییدیه‌های اضافی از سایر ابزارهای تحلیل تکنیکال باشید. به عنوان مثال، اگر سیگنال بازگشت روند را از میانگین متحرک متقاطع مشاهده می‌کنید، آن را با یک اندیکاتور مکمل مانند RSI یا MACD برای تقویت تحلیل خود استفاده کنید.
 • توجه به سطوح حمایت و مقاومت: هنگامی ‌که قیمت در طول یک روند نزولی از سطح حمایت قابل توجهی عبور کند، می‌تواند نشان دهنده بازگشت روند باشد. برعکس، زمانی که روند صعودی از سطح مقاومت بحرانی عبور می‌کند، می‌تواند نشان دهنده بازگشت روند نزولی باشد.
 • خطوط روند: خطوط روند بلند مدت را در نظر داشته باشید، چرا که شکستن این خطوط می‌تواند سیگنال قوی از بازگشت روند باشد. شکست بالای خط روند نزولی در طول یک روند نزولی می‌تواند نشان دهنده بازگشت روند صعودی باشد، در حالی که شکست زیر خط روند نزولی می‌تواند نشان دهنده بازگشت روند نزولی باشد.

 

بیشتر بخوانید:

 

کلام آخر

درک سیگنال‌های بازگشت روند به منظور تصمیم گیری در معاملات بسیار اهمیت دارد. برخی از موثرترین اندیکاتور‌ها برای پیش بینی بازگشت روند شامل میانگین متحرک، باندهای بولینگر، MACD و RSI هستند.  با ترکیب اندیکاتورها و رعایت عناصر کلیدی می‌توانید به طور دقیق بازگشت روند را شناسایی کنید.

 

منابع

 

نوشته شده توسط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

دوره‌های جدید

دوره اشتباهات معامله‌گری
رایــگان

جستجو کنید ...

ثبت نام

نام*

ایمیل

شماره موبایل*

کد تایید*

کد تایید ارسال شده به موبایل خود را وارد کنید