لایو ترید فارکس چیست؟

خواندن این مطلب

7 دقیقه

زمان میبرد!

لایو ترید فارکس

لایو ترید فارکس چیست؟

اگر بازار فارکس مثل یک دریا و معامله‌گری مثل شنا کردن در این دریا باشد، شما ابتدا باید شنا را در استخر یاد بگیرید و بعد از اینکه کاملا مسلط شدید، در دریا شنا کنید. در این تمثیل، لایو ترید فارکس دریاست و نسخه دمو استخری است که در آن شنا را یاد می‌گیرید. در لایو ترید شما با پول واقعی سروکار دارید و واقعا معامله‌گری انجام می‌دهید؛ سودها به حسابتان واریز می‌شود و زیان‌ها از حسابتان کسر خواهد شد.

در این مقاله ابتدا بررسی می‌کنیم لایو ترید فارکس چیست، مزایا و معایب این روش ترید را بررسی می‌کنیم و روش استفاده از آن را توضیح می‌دهیم.

لایو ترید فارکس چیست؟

لایو ترید فارکس چیست

در لایو ترید فارکس (Forex Live Trading) شما به‌صورت زنده در بازار فارکس فعالیت می‌کنید؛ یعنی معاملات شما در زمان واقعی انجام می‌شود و متناسب با نوسانات بازار، سود به‌دست می‌آورید یا ضرر می‌کنید. در این روش معاملاتی، شما به‌ صورت زنده دو ارز را باهم معامله می‌کنید؛ مثلا می‌توانید یورو را در ازای دلار معامله کنید و از اختلاف قیمت‌هایی که در لحظه بین این ارزها به‌وجود می‌آید، سود کنید.

از آنجایی که فروش یک ارز و خرید دیگری به‌صورت همزمان انجام می‌شود، آن‌ها را با نام جفت‌ارز معاملاتی می‌شناسند. به‌عنوان مثال زمانی که شما یورو را می‌فروشید، در لحظه دلار می‌خرید و جفت ارز USD/EUR را معامله می‌کنید.

در حساب‌های لایو ترید شما می‌توانید از انواع ابزارهای مدیریت ریسک و تحلیل بازار استفاده کنید. برای فعالیت حرفه‌ای به‌صورت زنده در بازار فارکس، باید دانش و تجربه کافی داشته باشید تا بتوانید نمودارها و شاخص‌ها را تحلیل کنید و استراتژی مناسبی برای معامله‌گری داشته باشید.

در بسیاری از منابع، لایو ترید با ترید در حساب دمو مقایسه شده است. در حساب دمو شما به‌صورت کامل به روندهای بازار دسترسی دارید و می‌توانید معامله‌گری انجام دهید، اما هیچ پول واقعی در کار نیست. بنابراین در سنگین‌ترین ضررها هم چیزی از دست نمی‌دهید و در سودآورترین موقعیت‌ها هم سودی به دست نمی‌آورید. اساتید به‌نام جهان برای موفقیت در بازار فارکس به مبتدی‌ها توصیه می‌کنند ابتدا در حساب‌های دمو معامله‌گری را یاد بگیرند و سپس وارد لایو ترید شوند. این همان حکایت استخر و دریاست که در ابتدای مقاله راجع به آن صحبت کردیم. در مقاله «موفقیت در بازار فارکس» توصیه‌های بیشتری برای سودآوری در این بازار مالی ارائه می‌دهیم.

دلایل استفاده از لایو ترید فارکس چیست؟

اگر می‌خواهید با معامله‌گری در فارکس درآمد مستمر داشته باشید، باید به سراغ لایو ترید بروید. مهم‌ترین دلایل استفاده از این نوع حساب کاربردی در بازار فارکس عبارتند از:

 • شما با ارزهای واقعی معامله می‌کنید و اگر استراتژی مناسبی داشته باشید، می‌توانید از معامله‌گری زنده سود به دست آورید.
 • ابزارهای تحلیل، اهرم‌های معاملاتی و مدیریت ریسک بازار فارکس معمولا برای حساب‌های لایو در دسترس هستند.
 • در لایو ترید شما می‌توانید در بازار جهانی مطابق با زمان جهانی معامله‌گری کنید. این بازار در هر نقطه از دنیا که باشید، در دسترس شماست و فقط به اینترنت و لپ‌تاپ یا موبایلتان نیاز دارید.
 • می‌توانید جفت‌ارزهای مختلفی را معامله کنید.
 • در لایو ترید فارکس امکان هج (Hedge) یا پوشش ریسک وجود دارد. Hedge یعنی باز کردن دو پوزیشن معاملاتی در دو جهت معکوس برای یک جفت‌ارز معاملاتی است.
 • معاملات لایو ترید معاف از مالیات هستند، معتبرند و به‌صورت کامل رگولاتوری شده‌اند. البته کاربرهای ایرانی در ترید فارکس بخاطر تحریم با محدودیت‌هایی مواجه می‌شوند؛ اما با استراتژی‌هایی مثل تغییر IP یا استفاده از بروکرهای مناسب برای ایرانی‌ها می‌توان این محدودیت‌ها را از پیش رو برداشت.

مزایا و معایب استفاده از لایو ترید فارکس

بازارهای مالی بر مبنای ریسک و نوسان کار می‌کنند. بنابراین همه تریدرها سود و زیان را تجربه می‌کنند و در حدواندازه‌های مختلف روی دارایی‌هایشان ریسک می‌کنند. در لایو ترید فارکس شما سرمایه خود را در یکی از بزرگ‌ترین بازارهای مالی دنیا با نقدینگی بسیار زیاد قرار می‌دهید. این بازار مانند یک دریا موّاج است و اگر شناگر ماهری نباشید، ممکن است غرق شوید و سرمایه‌تان را از دست بدهید؛ اما اگر شناگر خوبی باشید، بر موج‌ها سوار می‌شوید و با سودی که به دست می‌آورید از معامله‌گری زنده در فارکس لذت خواهید برد. در مقاله «معامله‌گرهای برنده» رازهایی برای موج‌سواری در دریای فارکس را آموزش می‌دهیم.

در جدول پایین به‌صورت کلی مزیت‌ها و معایب لایو تریدینگ در فارکس را بررسی می‌کنیم.

مزایا

معایب

امکان معامله‌گری بدون محدودیت زمانی و مکانی ایجاد چالش زمانی برای افرادی که به‌عنوان شغل دوم در بازار فارکس فعالیت دارند
دسترسی با انواع دستگاه‌ها از جمله کامپیوتر و موبایل ریسک بالا در معاملات و به‌خصوص معاملات اهرمی یا لوریج
امکان شروع معامله‌گری حتی با سرمایه کم بی‌ثباتی و نوسان‌های قیمت زیاد که می‌تواند فرصت یا تهدید برای سرمایه شما باشد
امکان یادگیری برای تمام افراد (البته در صورت زمان گذاشتن و تمرین کردن) نیاز به صرف زمان زیاد برای یادگیری و تسلط بر معامله‌گری و پیچیدگی مفاهیم و استراتژی‌ها
کسب درآمد از یکی از بزرگ‌ترین بازارهای مالی دنیا نداشتن سود مشخص و برنامه‌ریزی‌شده
نقدینگی بالا بخاطر تعداد زیاد معامله‌گران در این بازار احتمال از دست رفتن سرمایه در صورت مسدود شدن اکانت بخاطر فعالیت خارج از قوانین بروکر
عدم وابستگی به بازار بورس و صرافی‌های متمرکز
شفافیت کامل بازار و معاملات

روش استفاده از لایو ترید فارکس

مزیت‌های معامله‌گری در لایو ترید فارکس

برای شروع لایو ترید، تنها کافی است در یکی از بروکرهای مناسب برای کاربرهای ایرانی حساب کاربری بسازید و ترید را شروع کنید. بهتر است لایو ترید را در همان بروکری انجام دهید که با حساب دموی آن کار کرده‌اید، زیرا رابط کاربری اکانت‌های لایو ترید معمولا شبیه به حساب‌های دمو طراحی می‌شود تا تریدرهای تازه‌وارد،‌ قبل از شروع معامله‌گری در بازار واقعی بتوانند با حساب دمو، کار با پلتفرم و قابلیت‌های آن را یاد بگیرند.

زمان آغاز معاملات لایو ترید فارکس

بعد از اینکه سبک معامله‌گری در فارکس مخصوص به خودتان را ایجاد کردید و در حساب دمو به یک معامله‌گر سودآور تبدیل شدید،‌ زمان آغاز معاملات لایو ترید فارکس فرا رسیده است. توصیه می‌کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر درباره سبک‌های معامله‌گری، مقاله «سبک معامله‌گری در فارکس» را بخوانید.

در ادامه ۱۳ علامتی که نشان می‌دهد شما برای آغاز معاملات لایو ترید فارکس آماده هستید را نام می‌بریم:

 • به‌راحتی می‌توانید با پلتفرم بروکر خود کار کنید و همه قابلیت‌های آن را می‌شناسید.
 • استراتژی ترید اختصاصی خود را چیده‌اید، آن را در حساب دمو پیاده کرده‌اید و نتیجه مطلوب گرفته‌اید. اکنون آماده‌اید تا آن را در بازار واقعی اجرا کنید.
 • مشتاق شروع فعالیت در لایو ترید هستید.
 • با استراتژی‌ها و ابزارهای مدیریت ریسک آشنا شده‌اید و می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.
 • در حساب دمو، بیشتر از اینکه ضرر کنید، یک معامله‌گر سودآور هستید.
 • سرمایه کافی برای شروع فعالیت در لایو ترید فارکس دارید.
 • برای معامله‌گری خود اهداف معقول و منطقی تعریف کرده‌اید.
 • می‌دانید قرار است در کدام گروه از تریدرهای فارکس قرار بگیرید؛ معامله‌گرهای روزانه، معامله‌گرهای اسکالپینگ یا معامله‌گرهای بلند مدت.
 • می‌توانید هیجانات و احساسات خود را کنترل کنید و در معاملات منطقی عمل می‌کنید.
 • حتی در صورت ضرر کردن، باز هم به استراتژی معاملاتیتان متعهد می‌مانید و اگر هم قصد تغییر آن را دارید، با منطق این کار را انجام می‌دهید.
 • صبور هستید و برای معاملات خود عجولانه تصمیم‌گیری نمی‌کنید.
 • به دنبال طی کردن یک شبه ره صد ساله نیستید و می‌دانید بازار فارکس هیچوقت سود کلان لحظه‌ای به شما نمی‌دهد.
 • به یادگیری و بروزرسانی اطلاعاتتان علاقه دارید و متعهد هستید.

اگر هنوز یک یا چند مورد از ویژگی‌های بالا را ندارید،‌ نوشتن ژورنال معاملاتی به شما کمک می‌کند فعالیت‌هایتان را با دقت بیشتری تحت نظر بگیرید و توانمندی‌هایی که نیاز دارید را در خود ایجاد کنید. در مقاله «ژورنال معاملاتی» توضیحات بیشتری درباره این روش توضیح می‌دهیم.

کلام آخر

در این مقاله بررسی کردیم لایو ترید فارکس چیست، چه ویژگی‌هایی دارد و مزیت‌ها و معایب آن را نیز مورد بررسی قرار دادیم. شاید در روزهای اولی که لایو ترید را شروع می‌کنید، به‌دلیل ناآشنایی با فضای بازار واقعی، دچار ضرر شوید، اما با استراتژی صحیح و صبوری به کارتان ادامه دهید تا در نهایت به اهدافی که از معامله‌گری دارید،‌ دست پیدا کنید.

 

منابع:

نوشته شده توسط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

دوره‌های جدید

دوره اشتباهات معامله‌گری
رایــگان

جستجو کنید ...

ثبت نام

نام*

ایمیل

شماره موبایل*

کد تایید*

کد تایید ارسال شده به موبایل خود را وارد کنید