سشن های فارکس؛ چه زمانی معامله کنیم؟

خواندن این مطلب

6 دقیقه

زمان میبرد!

سشن های فارکس

سشن های فارکس؛ چه زمانی معامله کنیم؟

بازار فارکس بزرگ‌ترین بازار مالی دنیاست که ۵ روز در هفته (از دوشنبه تا جمعه) به‌صورت ۲۴ ساعته کار می‌کند. سرمایه‌گذاران، بانک‌های مرکزی، شرکت‌های سرمایه‌گذاری و نهادهای مختلفی از سراسر جهان در بازار فارکس فعالیت می‌کنند. از آنجایی که بین نقاط مختلف کره زمین اختلاف ساعت وجود دارد، همه کشورها نمی‌توانند در یک زمان به‌ معامله بپردازند. به همین منظور مفهومی به‌نام سشن فارکس طراحی شده است. در این مقاله از سایت کندل بررسی می‌کنیم که سشن های فارکس چه هستند، انواع آن‌ها چیست و چرا انتخاب سشن مناسب برای معامله اهمیت بسیاری دارد.

سشن فارکس چیست؟

تعریف سشن فارکس بسیار ساده است. در طول ۵ روز فعال بازار فارکس، هر منطقه در بازه زمانی مشخصی معاملات خود را انجام می‌دهد؛ به این بازه‌های زمانی سشن های فارکس می‌گویند. سشن‌های روزانه بازار فارکس با سیدنی استرالیا شروع می‌شود، از سمت شرق به غرب پیش می‌رود و با نیویورک به پایان می‌رسد.

فعالیت ۲۴ ساعته بازار فارکس به تریدرها اجازه می‌دهد در هر زمان از شبانه‌روز معامله داشته باشند. البته نظم در ترید اهمیت بسیاری دارد و شما به عنوان یک تریدر باید بدانید در زمان کدام سشن مشغول معامله‌گری هستید. همچنین بعد از مدتی باید تشخیص دهید کار در کدام سشن فارکس برایتان راحت‌تر است. معامله‌گرانی که در سشن‌های مشخص و مطابق با استراتژی معامله انجام می‌دهند، نیازی ندارند ۲۴ ساعته بر بازار نظارت داشته باشند.

بیشتر بخوانید:

انواع سشن های فارکس به وقت ایران

۴ سشن بازار فارکس به عنوان سشن‌های اصلی شناخته می‌شوند. در ادامه این سشن‌ها را به همراه ساعت کاری آن‌ها به وقت ایران نام می‌بریم.

 • سشن اقیانوس آرام (سیدنی): زمان فعالیت این سشن از ۱:۳۰ بامداد تا ۱۰:۳۰ صبح است.
 • سشن آسیا (توکیو): این سشن از ساعت ۴:۳۰ بامداد تا ۱۳:۳۰ دقیقه ظهر کار می‌کند.
 • سشن اروپا (لندن): این سشن از ساعت ۱۱:۳۰ قبل‌از ظهر تا ۱۹:۳۰ غروب فعالیت می‌کند.
 • سشن آمریکای شمالی (نیویورک): این سشن از ساعت ۱۶:۳۰ هرروز تا ۱:۳۰ بامداد روز بعد فعال می‌شود.

علاوه بر زمان سشن های فارکس باید به ساعت کاری بروکری که از آن استفاده می‌کنید نیز توجه داشته باشید. به عنوان مثال بعضی از بروکرها از ساعت ۱:۳۰ تا ۲:۳۰ بامداد خدمات ارائه نمی‌دهند؛ در نتیجه در ابتدای ساعات فعالیت بازار سیدنی نمی‌توان معامله انجام داد.

همپوشانی سشن‌ های فارکس

در بعضی از ساعات روز ممکن است دو سشن فارکس به‌صورت همزمان با یکدیگر فعالیت کنند. این هم‌پوشانی‌ها باعث افزایش حجم معاملات و نقدینگی در بازار می‌شود. هم‌پوشانی دو بازار بزرگ لندن و نیویورک برای تریدرها اهمیت بسیاری دارد و بسیاری از افراد زمان این هم‌پوشانی را برای ترید انتخاب می‌کنند. در تصویر پایین می‌توانید همپوشانی سشن‌های مختلف فارکس را بررسی کنید.

همپوشانی سشن‌های فارکس

چرا انتخاب درست سشن معاملاتی اهمیت دارد؟

روندهای بازار در هر کدام از سشن های فارکس متفاوت است. گاهی حجم معاملات کم‌تر است و نوسانات قیمت هم محدودتر می‌شود. در چنین مواقعی به‌دست آوردن سود از موقعیت‌های شورت کار ساده‌ای نخواهد بود؛ زیرا ممکن است قیمت برای مدت طولانی ثابت بماند. پس شما باید با توجه به استراتژی معاملاتی خود، سشنی را انتخاب کنید که حجم معاملات متناسبی دارد و نوسانات قابل قبولی را تجربه می‌کند. در قسمت بعدی راهنمای انتخاب بهترین سشن فارکس را ارائه می‌دهیم.

بهترین سشن های فارکس برای معامله‌گران

هرچقدر حجم معاملات و نقدینگی بازار بالاتر باشد، کسب سود ساده‌تر خواهد بود؛ برای افزایش حجم و نقدینگی هم باید تعداد معاملات افزایش پیدا کند. پیش از هرچیز باید مشخص کنید که قصد دارید فقط در یک سشن معامله‌گری انجام دهید یا ترجیح می‌دهید در زمان‌های هم‌پوشانی سشن های فارکس ترید کنید. نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که زمانی که بازارهای مالی بزرگ به‌صورت همزمان فعالیت می‌کنند، نقدینگی و حجم معاملات به بالاترین مقدار ممکن می‌رسد. بنابراین می‌توان گفت زمان هم‌پوشانی دو بازار بزرگ لندن و نیویورک بهترین سشن برای معامله‌گری است.

در تصویر زیر نمودار حجم معاملات در طول ۲۴ ساعت ارائه شده است و می‌توانید زمانی که معاملات به اوج خود می‌رسند را بررسی کنید:

حجم معاملات در سشن‌های مختلف فارکس

البته برای انتخاب هم‌پوشانی سشن‌ها تنها معیار برای انتخاب، زمان فعالیت نیست. شما باید به موارد دیگری چون جفت‌ارزهایی که معامله می‌کنید نیز توجه داشته باشید. به عنوان مثال اگر با جفت ارز ین/دلار کار می‌کنید، باید در سشن سیدنی یا توکیو معامله‌هایتان را انجام دهید.

بیشتر بخوانید:

مقایسه سشن‌ های فارکس

در جدول پایین سشن‌های مختلف را باهم مقایسه می‌کنیم تا به کمک این اطلاعات، استراتژی‌های معاملاتی و جفت‌ارزهایی که خریدوفروش می‌کنید، بتوانید بهترین سشن‌های معاملاتی را انتخاب کنید.

همپوشانی کشورهای فعال  بهترین جفت‌ارزهای معاملاتی اخبار تأثیرگذار حجم معاملات
سیدنی توکیو استرالیا، نیوزلند دلار استرالیا اخبار اقتصادی استرالیا و نیوزلند پایین
توکیو سیدنی و لندن استرالیا، چین، سنگاپور ین، دلار استرالیا، دلار نیوزلند اخبار اقتصادی استرالیا، نیوزلند و ژاپن متوسط
لندن توکیو و نیویورک کشورهای اروپایی پوند، یورو اخبار بانک مرکزی اروپا،‌ بانک انگلیس و خبرهای اقتصادی اتحادیه اروپا بالا
نیویورک لندن آمریکا، کانادا، مکزیک، کشورهای آمریکای جنوبی تمام جفت‌ارزهای اصلی فارکس اخبار فدرال رزرو بالا و متوسط

اندیکاتور سشن‌ در متاتریدر

با استفاده از اندیکاتور سشن (Trading Session Indicator) در متاتریدر ۴ و ۵ می‌توانید داده‌های مربوط به سشن‌های معاملاتی را به‌دست آورید و بر اساس آن معامله کنید. با نصب این اندیکاتور روی نمودارها مشخص می‌شود که اکنون در چه سشنی قرار دارید. برای استفاده از این اندیکاتور می‌توانید نام آن را در گوگل جستجو کنید و فایل آن را دانلود کنید. این اندیکاتور رایگان است.

برای نصب اندیکاتور نیز گام‌های زیر را دنبال کنید. دقت داشته باشید که راهنمای زیر بر اساس MT4 ارائه شده است:

 1. نرم‌افزار متاتریدر را باز کنید.
 2. از منوی بالای برنامه روی Files کلیک کنید.
 3. از این منو روی گزینه Open Data folser کلیک کنید.
 4. در پنجره جدیدی که باز می‌شود، پوشه MQL4 را باز کنید.
 5. در پنجره جدید، پوشه Indicators را باز کنید.
 6. اکنون از بخش دانلودها، فایل اندیکاتور سشن که از قبل دانلود کرده بودید را کپی کنید و در این بخش پیست کنید. می‌توانید از کشیدن و رها کردن نیز برای انتقال فایل اندیکاتور به این پوشه استفاده کنید.
 7. بعد از اضافه شدن اندیکاتور سشن‌های معاملاتی، متاتریدر را ببندید و دوباره باز کنید. اکنون این اندیکاتور در لیست اندیکاتورهای شما وجود دارد و می‌توانید با دوبار کلیک روی آن، فعالش کنید.

سخن پایانی

در این مقاله بررسی کردیم سشن‌های معاملاتی چه هستند. همچنین شرایط ترید در هر سشن را با یکدیگر مقایسه کردیم و توضیح دادیم که چطور می‌توانید بهترین سشن معاملاتی را انتخاب کنید. تریدرهای حرفه‌ای معمولا با محدود کردن انتخاب‌های خود، تمرکزشان را مدیریت می‌کنند. آن‌ها با تمرکز روی تعداد محدودی از جفت‌ارزها و ترید در زمان خاص به سود خوبی دست پیدا می‌کنند.

نوشته شده توسط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

دوره‌های جدید

دوره اشتباهات معامله‌گری
رایــگان

جستجو کنید ...

ثبت نام

نام*

ایمیل

شماره موبایل*

کد تایید*

کد تایید ارسال شده به موبایل خود را وارد کنید