میزان اهرم مناسب در فارکس چقدر است؟

خواندن این مطلب

12 دقیقه

زمان میبرد!

اهرم در فارکس چیست؟

میزان اهرم مناسب در فارکس چقدر است؟

آموختن اهرم در بازار فارکس ممکن است ترسناک باشد. تمامی معاملات در فارکس از اهرم استفاده می‌کنند؛ استفاده از اهرم یکی از دلایل اصلی ریسک بالا در انجام معاملات جفت ارزها محسوب می‌شود. بنابراین بسیار مهم است قبل از آن‌که به عنوان یک معامله‌گر فارکس شروع به فعالیت کنید، به طور کامل از چگونگی عملکرد اهرم آگاه باشید. با ما همراه باشید تا با میزان مناسب اهرم در فارکس و نحوه عملکرد آن آشنا شویم.

 لوریج یا اهرم (leverage) چیست؟

اهرم سرمایه قرضی بروکر برای معامله‌گران است.

اهرم  یا لوریج به استفاده از پول قرضی تحت عنوان سرمایه برای سرمایه‌گذاری در ارز، سهام یا اوراق بهادار گفته می‌شود. مفهوم اهرم در معاملات فارکس بسیار رایج است؛ چرا که معامله‌گران در فارکس از اهرم استفاده می‌کنند. به بیانی دیگر سرمایه‌گذاران و معامله‌گران فارکس با قرض گرفتن سرمایه از بروکر، معاملات خود را با حجم بیش‌تری نسبت به سرمایه اصلی خود انجام می‌دهند. باید توجه داشته باشید که اهرم مانند شمشیر دولبه عمل ‌می‌کند؛ به همان میزان که سود معاملات را افزایش می‌دهد، زیان معاملات نیز بیش‌تر خواهد شد. بنابراین معامله‌گران فارکس باید بیاموزند چگونه اهرم را مدیریت کنند؛ و برای کاهش زیان معاملات خود از استراتژی‌های مدیریت ریسک بهره ببرند.

بیشتر بخوانید:

 اهرم در بازار فارکس

بازار فارکس بزرگ‌ترین بازار مالی در جهان است که روزانه  حدود 7/5 ترلیون دلار مبادلات ارزی در آن انجام می‌شود. معاملات در بازار فارکس شامل معاملات خرید و فروش جفت ارزها می‌شود. معامله‌گر با هدفی مبنی بر این‌که جفت ارز مورد معامله در جهت پیش‌بینی او حرکت خواهد کرد، وارد معامله می‌شود. قیمت جفت ارزها تحت عنوان قیمت  ask یا درخواستی و قیمت bid یا پیشنهادی در بروکر برای معامله‌گران قابل مشاهده است. زمانی که سرمایه‌گذار بخواهد جفت ارزی را بخرد، قیمت ask به او پیشنهاد می‌شود؛ و زمانی که بخواهد جفت ارزی بفروشد، باید با قیمت bid در بروکر فروش خود را انجام دهد.

به عنوان مثال معامله‌گر جفت ارز یورو دلار(EUR/USD) را با امید اینکه صعودی می‌شود، خریداری می‌کند. او جفت ارز را با قیمت درخواستی بروکر 1.10 دلار می‌خرد. فرض می‌کنیم قیمت طبق انتظار او حرکت کرده است و او حالا می‌خواهد این جفت ارز را با قیمتی پیشنهادی بروکر بفروشد؛ تفاوت قیمتی بین خرید و فروش در واقع همان سود یا زیان معامله‌گر محسوب می‌شود که در این مثال معامله سود ده بوده است.

سرمایه‌گذاران در بازار فارکس از اهرم استفاده می‌کنند تا سود حاصل از معاملات را افزایش دهند. بازار فارکس بالاترین میزان اهرم را در اختیار سرمایه‌گذاران قرار می‌دهد. اهرم اساساً قرض یا وامی است که بروکر در اختیار سرمایه‌گذار قرار می‌دهد. معامله‌گر با ایجاد حساب فارکسی، امکان معامله با مارجین یا سرمایه قرضی را برای خود فراهم می‌کند. برخی از بروکرها ممکن است میزان اهرم را برای سرمایه‌گذاران مبتدی محدود کنند. در اکثر اوقات معامله‌گران می‌توانند حجم معامله را بر اساس اهرمی که می‌خواهند، تنظیم کنند. بروکر درصدی از میزان مبلغ فرضی معامله را تحت عنوان وجه نقد در حساب نگه‌داری می‌کند که به آن مارجین اولیه می‌گویند.

 • مارجین چیست؟

تمام معاملات فارکس در یک حساب مارجین که توسط بروکر در اختیار معامله‌گر قرار می‌گیرد، انجام می‌شود. مارجین به میزان سرمایه معامله‌گر در حساب معاملاتی او گفته می‌شود؛ اما در حقیقت حساب مارجین، معامله‌گران فارکس را قادر می‌سازد با قرض گرفتن سرمایه از بروکر، دارایی‌های مورد نظر را خریداری کرده و پوزیشن‌های معاملاتی خود را مدیریت کنند.

در واقع میزان موجودی یا سرمایه‌ای که معامله‌گر به بروکر منتقل می‌کند، نوعی وثیقه برای استفاده از سرمایه قرضی بروکر محسوب می‌شود. همین سپرده‌گذاری به حساب مارجین اجازه می‌دهد، معامله‌گر برای خرید و فروش دارایی‌ها از جمله جفت ارزها از اهرم بهره ببرد. زمانی که یک معامله اهرم دار بسته می‌شود، سرمایه موجود در حساب مارجین آزاد می‌شود تا مجددا مورد استفاده قرار بگیرد (جز در مواردی که حساب مارجین معامله‌گر به طور کامل از بین رفته یا در معرض ریسک قرار دارد.)

 • رابطه میان اهرم و مارجین

معامله بدون اهرم یعنی استفاده 100 درصدی از مارجین توسط معامله‌گرمارجین به میزان سرمایه شما در حساب معاملاتی گفته می‌شود. اگر می‌خواهید رابطه بین اهرم و مارجین را بررسی کنید، توجه داشته باشید که باز نمودن یک پوزیشن معاملاتی بدون اهرم یعنی اینکه شما در آن معامله از 100 درصد مارجین خود استفاده می‌کنید. به بیانی دیگر میزان اهرم 0 برابر است با 100 درصد مارجین.

 انواع نسبت‌های اهرمی در بروکر

مارجین مورد نیاز در هر بروکر با توجه به اندازه یا حجم معامله متفاوت است. به طور مثال اگر معامله‌گر 100000 دلار یورو دلار خریداری کند، ممکن است بروکر از او بخواهد 1000 دلار به عنوان مارجین در حساب خود نگه‌داری کند. به عبارت دیگر مارجین مورد نیاز در بروکر 1 درصد خواهد بود.

نسبت اهرمی نشان می‌دهد حجم یا اندازه معامله، در نتیجه‌ی مارجین نگه‌داری شده توسط بروکر چند برابر خواهد شد. با استفاده از مثال مارجین اولیه که در بخش قبلی گفته شد، نسبت اهرمی برای معامله 1:100خواهد بود؛ یعنی هر 1000 دلار، برابر با 100000 دلار خواهد شد. به بیانی دیگر برای یک سپرده 1000 دلاری شما قادر خواهید بود تا سقف 100000 دلار در یک جفت ارز به معامله بپردازید. در زیر دو نمونه مارجین مورد نیاز و نسبت‌های اهرمی مربوطه آورده شده است:

 1. مارجین مورد نیاز 0.5 درصد= نسبت اهرمی 1:200
 2. مارجین مورد نیاز 1 درصد= نسبت اهرمی 1:100
 3. مارجین مورد نیاز 2 درصد=  نسبت اهرمی 1:50

همان طور که می‌بینید، هر چه میزان مارجین مورد نیاز کم‌تر باشد، میزان اهرم بیش‌تری در معامله می‌تواند استفاده شود. با این وجود در بروکر بسته به نوع جفت ارز مورد معامله، ممکن است به مارجین بالاتری نیاز باشد. برای مثال در جفت ارز پوند دلار(GBP/USD) یا در نماد انس جهانی(XAUUSD) به دلیل نوسات بالا که ممکن است سبب حرکت بزرگی در قیمت جفت ارز مورد نظر شود، بروکر به مارجین بالاتری نیاز دارد. از این رو بروکر در جفت ارزهای پر نوسان و به طور کلی زمانی که بازار با نوسات زیادی همراه است، به مارجین بالاتری نیاز پیدا می‌کند.

 اهرم و حجم معامله

میزان مارجین مورد نیاز در معاملات با حجم زیاد، نسبت به معاملات با حجم کم متفاوت است. برای مثال نسبت اهرمی 1:100 که در قسمت بالا عنوان شد، به این معنی است که معامله‌گر باید میزان 1 درصد(100/1) از حجم کل معامله را به عنوان وثیقه در حساب معاملاتی خود داشته باشد.

معاملات استاندارد براساس 100000 واحد از ارز پایه انجام می‌شود؛ بنابراین برای معامله این اندازه، اهرم ارائه شده توسط بروکر ممکن است 1:50یا 1:100 باشد. نسبت اهرمی بالاتر اعم از 1:200 برای پوزیشن‌هایی با حجم 50000 دلار یا کم تر مناسب است. بسیاری از بروکرها به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهند، معاملات کوچک تر با حجم 10000 تا 50000 دلار را که میزان مارجین ممکن است در آن‌ها کم‌تر باشد، با نسبت اهرمی 1:200انجام دهند. با این حال همان طور که می‌دانید برای یک حساب جدید نسبت اهرمی 1:200مناسب نخواهد بود.

در بروکر نسبت اهرمی 1:50 برای یک معامله 50000 دلاری نسبتا رایج است. نسبت اهرمی 1:50 به این معنا است که مارجین مورد نیاز برای معامله‌گر 2 درصد(50/1) محسوب می‌شود. بنابراین برای یک معامله 50000 دلاری، 1000 دلار تحت عنوان وثیقه بروکر نزد خود نگه می‌دارد. به خاطر بسپارید که مارجین مورد نیاز بسته به بروکر انتخابی و اهرم مورد استفاده در جفت ارز متغیر است. در برخی از بروکرها میزان مارجین مورد نیاز برای جفت ارزهای نو ظهور چون پزو مکزیک 10 تا 15 درصد است. با این حال با وجود افزایش میزان وثیقه اهرم مجاز ممکن است 1:20 باشد.

بروکرها باید ریسک خود را مدیریت کنند. در صورت مدیریت ریسک توسط بروکرها، میزان مارجین مورد نیاز برای معامله‌گران افزایش و اندازه پوزیشن معاملاتی و نسبت اهرمی کاهش می‌یابد.

 مقایسه اهرم در بازار فارکس و دیگر بازارها

میزان اهرم در بازار فارکس بیشتر از بازار سهام است.

اهرم در بازار فارکس به طور قابل توجهی بسیار بزرگ‌تر از اهرم 1:2 موجود در بازار سهام و اهرم 1:15 در بازار فیوچرز است. اگرچه اهرم 1:100بسیار پر ریسک به نظر می‌رسد، اما در ارزهایی که معمولا روزانه کم‌تر از 1 درصد تغییرقیمت دارند، بسیار کم ریسک محسوب می‌شود. اگر جفت ارزها در بازار فارکس مانند بازار سهام با نوسانات زیادی همراه بودند، دیگر بروکرها نمی‌توانستند اهرم بالایی برای بازار فارکس ارائه دهند.

چه میزان اهرم برای انجام معاملات فارکس مناسب است؟

هیچ پاسخ واحد و صحیحی در مورد میزان مناسب نسبت اهرمی برای انجام معامله در بازار فارکس وجود ندارد. میزان نسبت اهرمی با توجه به بسیاری از فاکتورها از قبیل اهداف معاملاتی و وضعیت مالی هر معامله‌گر می‌تواند متفاوت باشد.

به عنوان یک قانون کلی، استفاده از اهرم کم‌تر، به شما کمک می‌کند تا کنترل بیش‌تری بر مدیریت ریسک داشته باشید (البته این به این معنی نیست که شما زیان نمی‌کنید.) اهرم بالاتر منجر به سود و زیان در مدت زمان کوتاه می‌شود. عواملی که در انتخاب اهرم تاثیرگذارند، عبارت اند از:

 1. اوضاع مالی معامله‌گر
 2. اهداف معاملاتی یا سرمایه‌گذاری
 3. ریسک‌‌پذیری
 4. میزان بودجه معاملاتی
 5. سبک معاملاتی

 چرا استفاده از اهرم بالا پر ریسک است؟

حتی اگر معامله‌گر بسیار با تجربه باشد، استفاده از اهرم بالاتر غیر قابل کنترل خواهد بود و احتمالا منجر به زیان معامله‌گر می‌شود. درصورتی که اهرم درست و به جا استفاده شود، ابزار بسیار قدرتمندی برای معامله‌گر به شمار می‌رود. اما باید خاطر نشان کرد که اهرم، سود و زیان احتمالی شما را افزایش می‌دهد. متاسفانه وقایع غیر قابل پیش‌بینی در بازار گاهی اوقات سبب تغییرات بزرگ و سریع در قیمت ارزها می‌شوند. با این حال حتی نوسانات کوچک نیز در قیمت یک ارز منجر به ضررهای قابل توجهی می‌شود.

شما می‌توانید با استفاده از اهرم 100 درصد، مارجین خود را از دست بدهید!

معمولا بروکر تحت عنوان لیکوئیدی، معامله‌گر را به موقع از یک پوزیشن معاملاتی خارج می‌کند تا در صورت حرکت سریع قیمت علیه شما یا برخلاف پیش‌بینی شما از زیان بیش از حدتان جلوگیری کند. با این حال برخی وقایع هستند که با ایجاد گپ یا شکاف در بازار، کل سرمایه شما را در معرض ریسک قرار می‌دهند.

 • گپ یا شکاف چیست؟

در اصطلاحات فارکس، زمانی که قیمت یک جفت ارز به طور ناگهانی افزایش یا کاهش می‌یابد و معاملات اندکی در این بین انجام می‌شود، اصطلاحا گفته می‌شود که در نمودار قیمت، گپ یا شکاف ایجاد شده است.

بنابراین در صورت وجود یک ریزش ناگهانی در قیمت به دلیل وقوع یک رویداد غیر قابل پیش‌بینی، بازار ممکن است ده‌ها پیپ کاهش پیدا کند. این کاهش سبب ضرر‌های غیر قابل جبران و هنگفتی برای معامله‌گران با اهرم بالا می‌شود. به یاد داشته باشید، در این حالت بروکرها در قیمت موجود بعدی شما را از معامله خارج می‌کنند.

 اهرم 1:10

در اهرم 1 به 10 که به صورت 1:10 نوشته می‌شود، بروکر به 10 درصد مارجین شما به عنوان وثیقه نیاز دارد. شما در اهرم 1:10 قادر خواهید بود 10 دلار به ازای هر دلار را در حساب مارجین خود کنترل کنید. به بیانی دیگر شما به ازای هر دلار با استفاده از اهرم 10 دلار خواهید داشت.

تصور کنید می‌خواهید در یک معامله با اندازه 10000 دلار وارد یک پوزیشن شوید، درصورتی که قصد دارید از نسبت اهرمی 1:10 استفاده کنید، می‌توانید معامله 10000 دلاری را تنها با 1000 دلار در حساب مارجین خود باز کنید. در حقیقت شما 1000 دلار به عنوان وثیقه در بروکر قرار می‌دهید؛ بروکر نیز به شما 9000 دلار قرض می‌دهد تا معاملات خود را آغاز کنید. مارجین مورد نیاز برای یک معامله 10000 دلاری، 1000 دلار خواهد بود.

 • مارجین کال در فارکس چیست؟

مارجین کال زمانی رخ می‌دهد که بروکر به دلیل کمبود مارجین در دسترس، یک معامله را می‌بندد؛ چرا که معامله به زیر مارجین مورد نیاز رسیده است.

معاملات یا پوزیشن‌های باز بسته می‌شوند تا از منفی شدن موجودی حساب معاملاتی شما جلوگیری کنند. در اکثر اوقات زمانی که بروکر معاملات باز شما تحت عنوان مارجین کال می‌بندد، مارجین باقی مانده در حساب آزاد می‌شود و برای انجام معامله جدید در اختیار معامله‌گر قرار می‌گیرد.

احتمال منفی شدن موجودی حساب معامله‌گر به دلیل استفاده از اهرم یکی از دلایل اصلی پر ریسک بودن معاملات در بازارهایی چون فیوچرز، فارکس و cfd است. وقایع غیر قابل پیش‌بینی منجر به نوسانات بسیار شدید قیمتی و ایجاد گپ در بازار می‌شوند. درصورتی که میزان گپ از میزان مارجین مورد استفاده شما بیش‌تر باشد، میزان ضرر احتمالی نیز از میزان موجودی حساب شما فراتر می‌رود.

بیشتر بخوانید:

 معایب استفاده از اهرم در بازار فارکس

هر چیزی که در دنیای واقعی در استفاده از آن افراط شود، معایبی دارد. به خاطر داشته باشید هرچه میزان سود شما بیش‌تر شود، به همان میزان ضرر احتمالی نیز افزایش خواهد داشت. به بیانی دیگر به همان اندازه که سود را چند برابر می‌کند، زیان را نیز چند برابر می‌کند.

احتمالا یکی از بزرگ‌ترین معایب استفاده از اهرم یا لورج همین باشد؛ سود بیش‌تر، ضرر بیش‌تر را نیز در پی دارد. در صورتی که در معامله بدون اهرم میزان ضرر شما ممکن است اصلا قابل توجه نباشد، با استفاده از اهرم ضرر شما چندین برابر می‌شود. درصورت استفاده از اهرم بالا حتی ممکن است نتوانید معامله خود را کنترل کنید؛ درنتیجه احتمال از دست رفتن کل سرمایه وجود دارد.

همان طور که گفته شد یکی از معایب استفاده از اهرم بالا از دست رفتن کل سرمایه معامله‌گر است. معامله‌گر یک معامله با اهرم بالا باز می‌کند، بازار برخلاف انتظار او پیش می‌رود و در این حالت حداقل مارجین مورد نیاز بروکر از کل موجودی حساب معامله‌گر پیشی می‌گیرد. با این رخداد بروکر از شما درخواست می‌کند تا سرمایه بیش‌تری به حساب خود منتقل کنید تا معامله شما بسته نشود؛ این رخداد تحت عنوان مارجین کال شناخته می‌شود.

 مزایای استفاده از اهرم در بازار فارکس

استفاده صحیح و به جا از اهرم نه تنها ریسک ندارد، بلکه ابزاری قدرتمند محسوب می‌شود. یکی از اصلی ترین مزایای استفاده از اهرم، چند برابر شدن سود احتمالی و آزاد ماندن بقیه مارجین یا سرمایه برای انجام دیگر معاملات و سرمایه‌گذاری ها است.

در صورت داشتن تخصص و تجربه کافی، اهرم ابزاری قدرتمند برای کسب سود‌های قابل توجه به شمار می‌رود. در حقیقت اولین و بزرگ‌ترین مزیت استفاده از اهرم در معاملات، کسب سود با درگیر نمودن بخش کمی ازسرمایه به مثابه معاملات بزرگ است.

مزیت دیگر استفاده از اهرم در معاملات نیز آزاد ماندن بخش بزرگی از سرمایه برای انجام دیگر سرمایه‌گذاری‌ها و معاملات است.

سوالات پر تکرار

 • لوریج یا اهرم چیست؟

اهرم به سرمایه قرضی گفته می‌شود که بروکر در اختیار معامله‌گر قرار می‌دهد تا چندین برابر سرمایه خود معامله کند. استفاده از اهرم در بازار فارکس مانند شمشیر دو لبه عمل می‌کند.

 • آیا استفاده از اهرم در بازار فارکس خوب است؟

اهرم به معامله‌گران در بازار فارکس این امکان را می‌دهد که بدون درگیر نمودن بخش زیادی از سرمایه، در یک پوزیشن به معامله بپردازند و سود حاصل از معامله نیز چند برابر خواهد شد. اما باید توجه داشت که به همان نسبت که سود بیشتر می‌شود، زیان نیز چند برابر خواهد شد.

 • بهترین نسبت اهرمی در بازار فارکس چقدر است؟

بهترین نسبت اهرمی به عوامل زیادی از جمله میزان سرمایه معامله‌گر بستگی دارد. اما به طور کلی گفته می‌شود بهترین نسبت اهرمی در بازار فارکس 1:100 و 1:200 است. در اهرم 1:100 میزان سرمایه 500 دلاری شما با سرمایه قرضی بروکر 50000 دلار خواهد شد.

کلام آخر

لوریج یا اهرم در صورت استفاده صحیح ابزار قدرتمندی محسوب می‌شود که به شما این امکان را می‌دهد از کوچک‌ترین حرکات و نوسانات بازار سود قابل توجهی کسب نمایید. اما توجه کنید که به همان اندازه که سود می‌کنید ممکن است متحمل ضرر شوید. درحقیقت استفاده از اهرم بالا به معامله‌گران مبتدی اصلا توصیه نمی‌شود؛ چرا که با نوسانات ناگهانی در بازار، قادر به کنترل و مدیریت معامله خود نخواهند بود و ممکن است کل سرمایه خود را از دست بدهید.

 

نوشته شده توسط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

دوره‌های جدید

دوره اشتباهات معامله‌گری
رایــگان

جستجو کنید ...

ثبت نام

نام*

ایمیل

شماره موبایل*

کد تایید*

کد تایید ارسال شده به موبایل خود را وارد کنید