نکاتی برای انتخاب بهتر استراتژی ورود و خروج در فارکس

خواندن این مطلب

6 دقیقه

زمان میبرد!

استراتژی ورود و خروج در فارکس

نکاتی برای انتخاب بهتر استراتژی ورود و خروج در فارکس

اگر تا به حال برای ساخت یک استراتژی ورود و خروج در فارکس تلاش کرده باشید احتمالا در اولین قدم، سوالات زیر برایتان بوجود آمده است:

  • اگر این طرح به نتیجه نرسد چه؟
  • اگر اشتباه کنم چه؟

بعد از این سوالات احتمالا یا با پاسخ مناسب، به یک استراتژی دقیق و کامل رسیده‌اید و یا بیخیال نوشتن استراتژی ورود و خروج به معامله در فارکس شده‌اید.

در این حالت احتمالا در زمان نامناسبی به خرید یا فروش می پردازید و در نتیجه آن استراتژی ورود و خروج معامله شما خراب می‌شود بنابراین اگر شما هم این مشکل را دارید و تا کنون استراتژی مناسب ورود و خروج از معامله را پیدا نکرده‌اید، این مقاله برای شماست.

در ابتدا، یک استراتژی معاملاتی موفق فارکس با ساخت استراتژی ورود و خروج کاملاً فکر شده شروع می‌شود. حتی با وجود دانستن زمان افزایش یا کاهش ارزش یک جفت ارز، تا زمانی که ندانید چه زمانی وارد بازار شوید و چه زمانی از آن خارج شوید، کسب سود کار غیر ممکنی است.

استراتژی ورود و خروج به شما کمک می کند تصمیم بگیرید چه زمانی و کجا وارد بازار شوید و در چه نقطه‌ای بهتر است از آن خارج شوید.

معامله گران فارکس که طبق یک برنامه از پیش تعریف شده معاملات خود را انجام می‌دهند، نسبت به کسانی که بدون برنامه معامله می کنند یا کسانی که با احساسات خود تصمیم می گیرند، موفق‌تر هستند.

در فارکس اگر نتوانید نقاط مهم و حساس برای ورود یا خروج را به درستی پیدا کنید، معاملات شما هیچ ارزشی نخواهند داشت. به طور مثال حتی اگر تحلیل شما از بازار یک موقعیت، نادرست باشد، در صورتی که استراتژی مناسبی داشته باشید می‌توانید نتایج مثبتی نیز بگیرید.

در صورتی که تازه معامله‌گری در بازار فارکس را شروع کرده‌اید به شدت توصیه می‌کنم که برای جلوگیری از ضررهای سنگین، یک استراتژی ورود و خروج مناسب برای خودتان پیدا کنید.

چرا؟ چون با استفاده از یک استراتژی مناسب می‌توانید کنترل بهتری روی سرمایه خود داشته باشید.

حتی معامله‌گران باتجربه فارکس نیز گاهی در زمان‌بندی سفارش‌های معاملاتی خود اشتباه می‌کنند. اگر یک استراتژی کاملا درست وجود داشت، هر معامله‌گری میلیونر می‌شد. با این حال، یک استراتژی ورود و خروج موفق، شما را در مسیر موفقیت قرار می‌دهد و ریسک از دست دادن پول را کمتر می‌کند.

نکاتی برای ایجاد یک استراتژی ورود و خروج از معامله

استراتژی ورود و خروج فارکس را می‌توان به روش‌های مختلفی اجرا کرد، اما برخی از موارد اساسی وجود دارد که هر معامله‌گر باید در نظر بگیرد. بیایید به صورت جداگانه به آنها بپردازیم.

انتخاب یک چهارچوب زمانی مناسب

برای موفقیت در معاملات فارکس، تصمیم‌گیری در مورد زمان ورود به معامله در فارکس، زمان خروج از معامله و کاهش ضرر، و زمان اوج گرفتن فرصت‌های معاملاتی اهمیت زیادی دارد. برای معامله در بهترین زمان، باید یک چهارچوبی زمانی مناسب برای معاملات خود در نظر بگیرید.

از طرفی انتخاب استراتژی ورود به معامله در فارکس و همچنین استراتژی خروج از معامله باید بر اساس بازه زمانی معامله‌گر باشد. به عنوان مثال استراتژی‌های بلندمدت برای معامله‌گران روزانه و اسکالپرها مناسب نیست، اما اگر شما یک در بازه زمانی بلندمدت معامله می‌کنید می‌توانید از استراژی‌های بلند مدت نیز استفاده کنید.

همچنین باید نوسانات بازار و بازه‌های زمانی مختلف آن را در نظر گرفت. استراتژی‌های موفق با توجه به شرایط بازار انتخاب می‌شوند.

از روند‌های بازار استفاده کنید

تسلط بر تحلیل روند بازار فارکس برای هر نوع استراتژی ورود و خروج بسیار مهم است. البته می‌دانید که معاملات فارکس نیازمند خرید در نقاط کف و فروش در نقاط سقف است. اما اگر ندانید این لحظات کی اتفاق می‌افتد، نمی‌توانید استراتژی مشخصی داشته باشید.

آگاهی از نحوه تحلیل روند به شما اجازه می‌دهد نقاط بالقوه ورود و خروج را شناسایی کنید و استراتژی خود را بر اساس آنها تنظیم نمایید. معامله‌گران باید از تکرار الگوهای بازار مطلع باشند تا انتظارات خود را مدیریت کنند.

تحلیل روند یک نوع تحلیل تکنیکال است که بر اساس حرکت‌های گذشته قیمت، روند آینده را پیش‌بینی می‌کند. این تحلیل برای سبک‌های معاملاتی کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت کاربرد دارد.

استراتژی ورود و خروج از معامله، هرچه ساده‌تر، بهتر

مهم است استراتژی ورود و خروج فارکس را تا حد امکان ساده نگه دارید. این کار یادگیری و تکرار آن را آسان می‌کند. نباید متغیرهای زیاد یا احتمال خطا در آن وارد کنیم. هرچه عناصر بیشتری در استراتژی باشد، احتمال اشتباه بیشتر است.

هرچقدر استراتژی پیچیده‌تر باشد، تشخیص عناصر ناکارآمد دشوارتر می‌شود. علاوه بر این، اجرای استراتژی‌های ساده استرس کمتری دارد. حذف استرس‌های غیرضروری باعث می‌شود بهتر بتوانیم معامله کنیم، چراکه ذهن ما متمرکزتر خواهد بود.

استاپ لاس از واجبات است

هنگام ورود یا خروج از بازار فارکس، قرار دادن سفارش توقف یا Stop Loss بسیار مهم است. بهتر است فوراً پس از ورود به معامله، استاپ لاس خود را تعیین کنید.

یک راه مؤثر این است که استاپ لاس را اندکی آن طرف سطوح حمایت یا مقاومت قرار دهید. این کار احتمال ضرر را کاهش می‌دهد. اگر شرایط مساعدتر شد، می‌توان استاپ لاس را بالاتر برد تا شانس سود بیشتر شود.

قبل از معامله، نسبت ریسک/پاداش را محاسبه کنید

استراتژی‌های ورود و خروج نمی‌توانند به طور مستقل طراحی شوند و رابطه آنها از طریق نسبت ریسک به پاداش مشخص می‌شود. این نسبت نشان‌دهنده میزان سودی است که نسبت به ریسک اولیه در یک معامله به دست می‌آید. بنابراین باید هنگام طراحی یک استراتژی به این نکته نیز توجه کنید.

نسبت ریسک به پاداش با تعیین اهداف اولیه توقف ضرر و سود محاسبه می‌شود. به عنوان مثال اگر با ریسک 1 دلاری به سود 3 دلاری برسیم، نسبت ریسک به پاداش 3 به 1 خواهد بود.

برای موفقیت در معاملات، قرار دادن معاملات با نسبت ریسک به بازده مشخص در برنامه مفید است. برای پوزیشن‌های بلندمدت تنها معاملات با نسبت 3 به 1 و برای پوزیشن‌های کوتاه‌مدت، معاملات با نسبت 2 به 1 توصیه می‌شود.

چرا استراتژی ورود به معامله اینقدر مهم است؟

هر معامله‌گر فارکس از استراتژی خاصی همچون استراتژی عرضه و تقاضا، استراتژی قیمت یا استراتژی امواج الیوت برای معاملات موفق استفاده می‌کند. اگرچه معامله‌گران فارکس با مناطق معاملاتی آشنایی دارند، اما اکثر آن‌ها استراتژی ورود کاملی برای پیدا کردن این فرصت‌ها ندارند و به جای آن، بر اساس شانس معامله می‌کنند که مانند معامله بدون توجه به شرایط بازار است.

هرچند معامله بر اساس شانس ممکن است سودآوری داشته باشد اما راهکار ممطمئنی نیست و قطعا معامله‌گری بر اساس شانس، نقاط ورود و خروج مشخصی را به شما نمی‌دهد.

نتیجه‌گیری

من، گوهر آزوع، در این مقاله سعی کردم با توجه به تجربیات خودم در معامله‌گری فارکس، تمامی تجربیات خودم را برای داشتن استراتزی ورود و خروج در فارکس را به شما انتقال دهم.

به صورت خلاصه در این مقاله به موارد زیر اشاره کردم:

  • انتخاب نقطه ورود مناسب بسیار مهم است و سطح قیمتی است که در آن تصمیم به باز کردن یک موقعیت خرید یا فروش می‌گیریم. نقطه ورود مناسب را می‌توان با تحلیل بازار و بر اساس استراتژی معاملاتی انتخاب کرد.
  • نقطه ورود درست می‌تواند سود معامله را به حداکثر برساند. به همین دلیل معامله‌گران حرفه‌ای برای یافتن بهترین نقاط ورود، قوانین سخت‌گیرانه‌ای دارند.
  • صرف‌نظر از نوع استراتژی یا بازار، همیشه باید بدانیم چگونه وارد بازار شویم، چه تاییدیه‌ای را دنبال کنیم و نقطه ورود دقیق کجاست.

این نکات باعث می‌شود که شما در معاملات خود حداقل ضرر داشته باشید و بتوانید به سود‌های حداکثری نیز دست پیدا کنید. امیدوارم با خواندن این مقاله اهمیت داشتن یک استراتژی ورود و خروج مناسب در فارکس را متوجه شده باشید.

نوشته شده توسط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

دوره‌های جدید

دوره اشتباهات معامله‌گری
رایــگان

جستجو کنید ...

ثبت نام

نام*

ایمیل

شماره موبایل*

کد تایید*

کد تایید ارسال شده به موبایل خود را وارد کنید