معامله بیت کوین در فارکس چگونه است؟

خواندن این مطلب

6 دقیقه

زمان میبرد!

معامله بیت کوین در فارکس چگونه است؟

معامله بیت کوین در فارکس چگونه است؟

اگر در بازارهای مالی فعال باشید، حتما نام بیت کوین (BITCOIN) و ارزهای دیجیتال به گوشتان خورده است. ارزهای دیجیتال برای نخستین بار در سال 2009 میلادی ایجاد شدند و در حال حاضر به قدری محبوبیت یافته‌اند که بسیاری از افراد و شرکت‌های بزرگ برای سرمایه‌گذاری بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال را در سبد سرمایه‌گذاری خود گنجانده‌اند. بیت کوین در بازار فارکس نیز معامله می‌شود و ما در این مقاله قصد داریم در مورد معامله بیت کوین در فارکس صحبت کنیم.

بازار فارکس

بازار فارکس، بزرگ‌ترین بازار مالی در دنیا شناخته می‌شود.

بازار فارکس، بزرگترین بازار مالی در دنیا شناخته می‌شود که می‌توان دارایی‌های زیادی را در آن معامله و یا به عبارتی خرید و فروش نمود.  یکی از دارایی‌های قابل معامله در فارکس بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال است که به دلیل افزایش محبوبیت به ویژه در سالهای اخیر به بروکرهای فارکس جهت معامله و خرید و فروش افزوده شده‌اند.

 

 

بیت کوین چیست؟

بیت کوین یک رمز ارز است که هیچ فرد یا نهاد واحدی بر روی آن مدیریت ندارد. به بیانی دیگر، همه چیز بر پایه الگوریتم و به کمک فناوری بلاک چین کنترل می‌شود. بیت‌ کوین برای نخستین بار در سال 2009 میلادی توسط یک یا چند فرد ناشناس به عنوان اولین و بزرگترین ارز دیجیتال دنیا شناخته شد.

همان گونه که گفته شد، بیت کوین یک نوع ارز دیجیتال است. بیت کوین مانند پول مرسوم کشورهای مختلف مانند دلار، در دنیای واقعی وجود ندارند و همه چیز به شکل دیجیتالی ذخیره می‌شود.

زمانی که شما یک ارز دیجیتال چون بیت کوین را به فرد دیگری ارسال می‌کنید، این انتقال به شکل فرد به فرد انجام شده و تراکنش ها بر روی بلاک چین (BLOCK CHAIN) ذخیره می‌شوند. از این رو، خبری از نهاد میانجی یا شخصی برای پردازش تراکنش‌ها نیست و تمامی این مراحل به طور غیر متمرکز انجام می‌گیرد. همچنین برخلاف ارز کشورها که توسط بانک مرکزی هر کشور مدیریت و کنترل می‌شود، در دنیای ارزهای دیجیتال از جمله بیت کوین خود کاربر و رایانه این کار را بر عهده دارند.

نماد بیت کوین در فارکس چیست؟

بیت‌کوین یک رمز ارز است.

نماد بیت کوین BTC است که در بازار فارکس می‌توان آن را با نمادهایی چون BTCUSD، BTCEUR و BTCGBP معامله نمود. به بیانی دیگر بیت کوین در مقابل ارزهایی چون یورو و دلار در فارکس مورد معامله قرار می‌گیرد که البته برای نشان دادن نماد آن از خط مورب یا خط تیره نیز استفاده می‌شود. برای مثال BTC/USD

بیت کوین در صرافی‌های ارز دیجیتال در مقابل رمز ارز تتر(USDT) معامله می‌شود و نماد آن به صورت BTCUSDT یا BTC/USDT نشان داده می‌شود. البته در این صرافی‌ها بیت کوین در مقابل دلار نیز معامله می‌شود و نماد BTCUSD در این صرافی‌ها ممکن است، مشاهده شود.

در بروکرهای مختلف شما می‌توانید بیت کوین را در مقابل ارزهای مختلفی از جمله GBP، EUR، USD و یا حتی JPY معامله کنید. اما به طور کلی بیت کوین با نماد BTCUSD در بازار فارکس معامله می‌شود.

باید توجه داشته باشید که برخلاف خرید نقدی یا اسپات بیت کوین در صرافی‌های ارز دیجیتال، هیچ بیت کوینی به کیف پول شما ارسال نمی‌شود. درحقیقت، شما تنها می‌توانید به عنوان یک معامله‌گر بر روی نوسانات قیمت بیت کوین معامله داشته داشته باشید و از این معاملات سود کسب کنید.

این در حالی است که شما با خرید نقدی یا اسپات بیت کوین یا دیگر ارزهای دیجیتال در صرافی‌های ارز دیجیتال چون بایننس، ارز دیجیتال خریداری شده چون بیت کوین به کیف پول داخلی شما در آن صرافی منتقل می‌گردد، اما در بازار فارکس این گونه نیست و تنها شما می‌توانید از نوسانات قیمتی بیت کوین و یا به عبارتی از افزایش یا کاهش آن با معاملات خرید و فروش سود کسب کنید.

درحقیقت، معامله بر روی نماد بیت کوین در بازار فارکس به صورت قراردادهای مابه‌التفاوت یا CFD انجام می‌گیرد که تا حدودی شبیه به معاملات در بازار فیوچرز در صرافی‌های رمز ارزی است.

 

 

 

 

نحوه معامله بر روی بیت کوین در فارکس

حال که می‌دانیم نماد بیت کوین در فارکس چیست، نوبت به نحوه معامله این نماد در بازار فارکس می‌رسد. برای معامله بیت کوین در فارکس ابتدا باید در یک بروکر ثبت نام کنید، پس از انجام ثبت نام احراز هویت کرد و حساب معاملاتی خود را افتتاح کنید. پس از تکمیل تمامی این مراحل شما می‌توانید نماد بیت کوین را در کنار سایر دارایی‌ها از جمله جفت ارزها معامله کنید.

نکته حائز اهمیت این است که مطمئن شوید که بروکر انتخابی شما از بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال پشتیبانی می‌کند. چرا که بسیاری از بروکرها این نماد را برای معامله به کاربران خود ارائه نمی‌دهند، درنتیجه شما نماد بیت کوین را در بین نمادهای معاملاتی در بروکر مورد نظر نمی‌بینید.

از بروکرهایی که از بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال پشتیبانی می‌کنند، میتوان به بروکر آلپاری و بروکر ویندزور اشاره کرد که هر دوی این بروکرها به کاربران ایرانی نیز خدمات ارائه می‌دهند.

همان طور که در قسمت بالا گفته شد، پس از ثبت نام و انجام احراز هویت در بروکری که از نماد بیت کوین پشتیبانی می‌کند، می‌توانید برای خود یک حساب معاملاتی افتتاح کرده و با نصب پلتفرم معاملاتی، معاملات خود را روی این نماد در فارکس آغاز کنید.

 

 

 

 

چگونه نماد بیت کوین را به پلتفرم معاملاتی خود اضافه کنیم؟

باید نماد بیت‌کوین را به پلتفرم معاملاتی اضافه نمایید.

اگر نماد بیت کوین را در پلتفرم معاملاتی بروکر مورد نظر پیدا نکردیم، چه کنیم؟ برای پیدا کردن و اضافه نمودن بیت کوین در لیست نمادهای معاملاتی در پلتفرم معاملاتی، بر روی گزینه VIEW در بالای صفحه کلیک کرده و وارد تب SYMBOLS می‌شوید. یک راهکار دیگر برای اضافه نمودن این نماد، نگه داشتن کلید کنترل و کلید U بر روی کیبورد است که با این کار پنجره مربوط به نمادهای معاملاتی برای شما باز می‌شود و شما می‌توانید نماد بیت کوین را به لیست خود اضافه کنید.

در پنجره مربوط به نمادها کافی است بر روی گزینه CRYPTO کلیک کنید تا این نماد و سایر ارزهای دیجیتال قابل معامله را رویت کنید. اگرچه نماد بیت کوین را می‌توان در مقابل بسیاری از ارزها از جمله یورو معامله کرد، اما بیشتر کاربران در سراسر دنیا ترجیح می‌دهند بیت کوین را در مقابل دلار معامله کنند که با نماد BTCUSD نشان داده می‌شود.

از این رو، برای معامله بیت کوین در فارکس کافی است این نماد را به لیست نمادهای معاملاتی خود در پلتفرم معاملاتی مورد‌ نظر اضافه کنید و معاملات خود را بر روی این نماد آغاز کنید.

 

 

مزایای معامله بر روی نماد بیت کوین در بازار فارکس چیست؟

مزیای معامله بر روی بیت کوین در فارکس به شرح زیر است:

  1. ارزش‌گذاری‌های غیر متمرکز
  2. اهرم قوی
  3. میزان سپرده اندک
  4. هزینه‌های پایین معامله
  5. امنیت بالا
  6. عدم محدودیت‌های جهانی

کلام آخر

امروزه معامله بر روی بیت کوین در بازار فارکس امکان‌پذیر است. بیت کوین در فارکس با نماد BTCUSD معامله می‌شود. از آنجا که بازار فارکس ریسک‌های فراوانی دارد، معامله بر روی بیت کوین که ریسک بالایی دارد، نیازمند تحلیل و ارزیابی دقیق، تجربه و استراتژی معاملاتی هدفمند است.

نوشته شده توسط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

دوره‌های جدید

دوره اشتباهات معامله‌گری
رایــگان

جستجو کنید ...

ثبت نام

نام*

ایمیل

شماره موبایل*

کد تایید*

کد تایید ارسال شده به موبایل خود را وارد کنید