آموزش فارکس برای مبتدیان

خواندن این مطلب

14 دقیقه

زمان میبرد!

آموزش فارکس برای مبتدیان

اکر به تازگی با بازار فارکس آشنا شده‌­اید و قصد دارید وارد این بازار پر هیاهو شوید، به عنوان فردی که مبتدی است باید به صورت صحیح آموزش ببینید و با تمام ابعاد این بازار بزرگ آشنایی کامل داشته باشید. بازار فارکس به عنوان بزرگ­ترین بازار مالی دنیا، روزانه حجم هنگفتی پول در آن در گردش است. در شرایط پیچیده اقتصادی امروز که کسب درآمد دلاری اهمیت یافته است، تمایل برای ورود به بازار فارکس نیز افزایش داشته است. با ادامه این مقاله همراه باشید تا آموزش فارکس برای مبتدیان را به صورت کاملا اصولی شرح دهیم.

فارکس چیست؟

فارکس محل مبادله ارزهای خارجی است.

فارکس برگرفته از عبارت Foreign exchange، محل تبادل ارز­های خارجی است. در حقیقت فارکس یک بازار غیر متمرکز برای تبادل ارز به شمار می­‌رود. تبادل ارزی برای هدف‌­های گوناگونی انجام می‌­شود، که یکی از آن‌ها کسب درآمد است.

به بیانی ساده‌تر، تصور کنید که شما قصد سفر از آمریکا به آلمان را دارید و میزان پولی که می­خواهید با خود به سفر بیاورید 10.000 دلار است؛ شما باید ابتدا با مراجعه به یک صرافی این میزان پول خود را به یورو تبدیل کنید. به صرافی مراجعه کرده و متوجه می­‌شوید نرخ تبدیل دلار به یورو مثلا 2 است، به این معنا که ارزش هر یک دلار با 2 یورو واحد پول آلمان برابری می­‌کند. درنتیجه با 10.000 دلار پولی که دارید، 20.000 یورو برای سفر به آلمان عایدتان خواهد شد. پس از اتمام سفر و برای اینکه از سفر برگردید نیز لازم است که شما پولی که به یورو دارید را به دلار تبدیل کنید. با مراجعه به صرافی متوجه می­‌شوید که نرخ تبدیل این دو ارز به یک‌دیگر افزایش داشته است و شما باید برای رسیدن به 10.000 دلار خود 15000 یورو پرداخت کنید. در این شرایط شما به طور مستقیم یک معامله فارکسی انجام داده­‌اید و در این معامله غیر مستقیم متضرر شده‌­اید.

بیش‌تر بخوانید:

بازار فارکس چیست؟

در واقع بازار فارکس محلی برای معامله ارزهای خارجی و کسب سود از اختلاف قیمت بین دو ارز است. به طور مثال شما با فرض اینکه ارزش یورو در مقابل دلار افزایش می­‌یابد، این جفت ارز را خریداری می­‌کنید تا از آن سود کسب کنید.

بازار فارکس فاقد بانک مرکزی است؛ به بیانی دیگر معاملات به صورت الکترونیکی در فرابورس(OTC) انجام می­‌شود. شما با داشتن یک سیستم کامپیوتری و اینترنت می‌­توانید در این بازار مالی غیرمتمرکز فعالیت کنید.

بیشتر بخوانید:

چه چیزی در این بازار معامله می­شود؟

یکی از سوالات بسیار مهم که در زمینه آموزش فارکس برای مبتدیان وجود دارد، این است که چه چیزهایی در این بازار معامله می­‌شود. در این بازار علاوه بر جفت ارزهای مختلف، امکان معامله در شاخص­‌های بورسی دنیا، نفت، طلا، نقره، گندم، برنج و … نیز وجود دارد.

بازار فارکس در چه روزها و چه ساعاتی فعال است؟

بازار فارکس یک بازار 24 ساعته است و شما می­‌توانید 5 روز در هفته به غیر از شنبه و یکشنبه در آن معامله کنید. به بیانی دیگر شما در هر منطقه زمانی که باشید قادر هستید در این بازار فعالیت کنید. هنگامی که روز معاملاتی در آمریکا تمام می­‌شود، روز معاملاتی در توکیو آغاز می‌­گردد. برخی از مراکز معاملاتی بزرگ نیز شامل نیویورک، لندن، توکیو، سنگاپور و فرانکفورت است.

آیا فارکس برای شما مناسب است؟

قبل از این که به طور کامل با اصطلاحات این بازار آشنا شویم، باید به نکاتی که در ادامه اشاره می­‌کنیم، توجه داشته باشید.

1ـ سرمایه شما برای ورود به بازار

اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که می‌­خواهید خانه خود را بفروشید و دراین بازار فعالیت کنید باید بگوییم سخت در اشتباهید؛ چرا که این بازار یک بازار پر نوسان و پر ریسک است و هر لحظه ممکن است شما سرمایه خود را از دست بدهید.

2ـ آموزش کافی

اگر می‌­خواهید بدون آموزش وارد این بازار شوید، محکوم به شکست خواهید بود؛ چرا که فعالیت در این بازار نیازمند دانش تخصصی و کسب مهارت است. شما بدون داشتن دانش لازم ممکن است متحمل ضرر­های جبران ناپذیری در زندگی شوید. بنابراین ضروری است قبل از ورود به بازار فارکس، آموزش‌­های فارکس برای مبتدیان را دنبال کنید تا با تخصص و دانش کافی وارد این بازار بزرگ مالی شوید.

3ـ ارزیابی خود

بازار فارکس یک بازار بسیار پر ریسک و پر مخاطره است و بسیاری از جنبه­‌های روانی شما را درگیر می­‌کند. بنابراین قبل از این که فعالیت را شروع کنید، جنبه‌­های روانی و شخصیتی خود را ارزیابی و بررسی کنید. آیا صبور هستید؟ تحمل ضرر در بازار را دارید؟ اگر اشتباه کنید، اشتباه خود را می­‌پذیرید یا آن را بر گردن دیگران می‌اندازید؟ آیا می‌­توانید در یک بازار پر ریسک فعالیت کنید؟ تمام این جنبه‌های روانی و شخصیتی باید ارزیابی و بررسی شود.

4ـ نداشتن  زمان کافی

اگر بسیار پر مشغله باشید، این بازار مناسب شما نیست؛ چرا که حضور در این بازار نیازمند این است که شما برای آموزش و کسب مهارت در آن زمان کافی صرف کنید.

5ـ داشتن علاقه به بازار

باید بگویم که اگر شما صرفا بدون داشتن علاقه به این بازار می­‌خواهید در آن به درآمد برسید، این کار عملاً غیر ممکن است. شما برای ورود به هر بازار یا عرصه‌­ای باید به آن علاقه داشته باشید. بدون داشتن علاقه شما فقط زمان خود را هدر خواهید داد و به نتیجه نیز نخواهید رسید.

آشنایی با اصطلاحات فارکس

معاملات در فارکس تحت عنوان جفت ارز انجام می‌شود.

برای گام دوم آموزش فارکس برای مبتدیان شما باید با اصطلاحات فارکسی آشنا شوید. برخی از اصطلاحات فارکسی به شرح زیر است:

1ـ جفت ارز چیست؟

تمام معاملات فارکسی تحت عنوان جفت ارز صورت می‌گیرد. به طور مثال مثال جفت ارز یورو دلار(EURUSD)، جفت ارز پوند دلار(GBPUSD) و دلار ین ژاپن(USDJPY) . در این جفت ارزها، ارزی که سمت چپ نوشته می‌­شود، ارز پایه و ارزی که سمت راست نوشته می‌­شود ارز متقابل نام دارد. به بیانی ساده‌تر شما با فروش جفت ارز یورو دلار پیش‌بینی می­‌کنید که یورو در مقابل دلار ضعیف می‌شود و یا با خرید آن انتظار دارید که یورو در مقابل دلار تقویت شود.

جفت ارزها به سه شاخه کلی تقسیم می­‌شوند:

الف) جفت ارزهای اصلی

جفت ارزهایی که یک طرف آن ها دلار و طرف دیگر، ارز کشورهای توسعه یافته باشد. این جفت ارزها عبارت اند از:

 • آمریکا   EUR/USD
 • پوند انگلیس_دلار آمریکا GBP/USD
 • دلار آمریکا_فرانک سوئیس USD/CHF
 • دلار آمریکا_دلار کانادا USD/CAD
 • دلار استرالیا_دلار آمریکا AUD/USD
 • دلار آمریکا_ین ژاپن USD/JPY
 • دلار نیوزیلند _دلار آمریکا NZD/USD

ب) جفت ارزهای فرعی

شاخه دوم، جفت ارزهای فرعی هستند؛ یعنی جفت ارزهایی که یک سمت آن‌ها دلار آمریکا نباشد:

 • یورو_پوند انگلیس EUR/GBP
 • یورو_ین ژاپن EUR/JPY
 • یورو_فرانک سوئیس EUR/CHF
 • یورو_دلار استرالیا EUR/ AUD
 • یورو_دلار کانادا EUR/CAD
 • یورو_دلار نیوزیلند EUR/NZD
 • دلار استرالیا_فرانک سوئیس  AUD/CHF
 • دلا استرالیا_دلار نیوزیلند AUD/NZD
 • دلار استرالیا ین ژاپن AUD/JPY
 • دلار استرالیا_دلار کانادا AUD/CAD
 • پوند انگلیس_دلار استرالیا  GBP/AUD
 • پوند انگلیس_دلار کانادا   GBP/CAD
 • پوند انگلیس_فرانک سوئیس   GBP/CHF
 • پوند انگلیس_ین ژاپن  GBP/JPY
 • دلار کانادا_ین ژاپن CDA/JPY
 • دلار نیوزیلند_ین ژاپن  NAD/JPY
 • دلار نیوزیلند_دلار کانادا NAD/CAD
 • دلار نیوزیلند_فرانک سوئیس NZD/CHF
 • فرانک سوئیس_ین ژاپن  CHF/JPY

پ) جفت ارزهای غیر معمول

در این جفت ارزها یکی از آن‌ها به جفت ارزهای اصلی و دیگری مربوط به ارز کشورهای در حال توسعه است.

 • دلار استرالیا پزو مکزیکAUD/MXN
 • دلارآمریکا_دلار هنگ کنگ USD/HKD
 • دلار نیوزیلند_دلار سنگاپور NZD/SGD
 • پوند انگلیس_رند آفریقا جنوبی GBP/ZAR
 • ین ژاپن_کرون نروژ   JPY/NOK
 • یورو_لیر ترکیه EUR/TRY

2ـ پیپ و لات چیست؟

لات بزرگترین واحد سنجش حجم معاملات است.

الف) پیپ

به کوچک‌­ترین واحد قیمتی برای سنجش حرکت یک جفت ارز، پیپ(PIP) گفته می­‌شود. به عنوان مثال، اگر جفت ارز یورو دلار از قیمت 1.1300 به قیمت 1.1350 تغییر یابد، اصطلاحا گفته می­‌شود این جفت ارز 50 پیپ افزایش داشته است.

به بیانی دیگر، پیپ برای محاسبه نوسات قیمتی و محاسبه سود و ضرر استفاده می‌­شود. برای نشان دادن قیمت جفت ارزها معمولا از 4 رقم اعشار استفاده می‌­شود که پیپ چهارمین رقم اعشار است. استثناهایی نیز در این باره وجود دارد، اما در حالت کلی به همین صورت است. ارزش هر پیپ برابر با یک درصد از یک صدم لات است.

ب) لات

بزرگ­ترین واحد سنجش حجم معاملات است که ارزش آن برابر 100000 واحد پولی از ارز مورد نظر است. بعد از لات به ترتیب مینی لات برابر با 10000 واحد پولی از ارز مورد نظر و میکرو لات برابر با ارزش 1000 واحد پولی از ارز مورد نظر هستند.

3ـ لانگ و شورت چیست؟

بازار فارکس یک بازار دو طرفه است؛ به این معنا که شما هم می‌­توانید با خرید جفت ارزها سود کنید و هم با فروش آن‌­ها. اصطلاح لانگ به خریداری یک جفت ارز و اصطلاح شورت به فروش یک جفت ارز گفته می‌­شود. به عنوان مثال، اگر شما جفت ارز یورو دلار را خریداری کنید، با افزایش قیمت آن سود می‌کنید و در صورتی که جفت ارز یورو دلار را بفروشید، با کاهش قیمت آن سود خواهید کرد. به طور کلی به معامله نیز پوزیشن (Position) گفته می‌شود.

4ـ اهرم یا لوریج (leverage)چیست؟

درحقیقت اهرم به سرمایه قرضی برای افزایش معاملات (بیش از سرمایه اصلی) گفته می‌­شود. به بیانی ساده‌تر اگر سرمایه شما 1000 دلار باشد، با استفاده از اهرم1.500 می­‌توانید تا 500000 دلار از ارز مورد نظر را خریداری کنید یا بفروشید.

این ویژگی برای افرادی که سرمایه اولیه کمی دارند، یک مزیت محسوب می­‌شود. چرا که می‌­توانند با اهرم تا چندین برابر سرمایه خود در بازار فارکس معامله کنند. البته باید توجه کنید که وجود اهرم مثل یک شمشیر دو لبه عمل می‌­کند؛ به این معنا که هر چه لوریج یا اهرم بیش­تر باشد، درست است که شما سود بیش‌­تری می‌­کنید اما میزان ضرر نیز بیش­تر می‌­شود.

بیشتر بخوانید:

5ـ بروکر چیست؟

بروکر واسطه‌ی بین معامله­‌گر و بازار مالی فارکس است. در حقیقت شما با استفاده از خدمات بروکر­ها به بازار مالی از جمله فارکس متصل می­‌شوید. به بیانی دیگر برای فعالیت در بازار فارکس شما باید در بروکر­هایی که برای این منظور هستند، ثبت نام کنید تا بتوانید به این بازار و نمودار­های قیمتی دست پیدا کنید.

بروکر­های مختلفی در این زمینه خدمات ارائه می‌­دهند که هر کدام ویژگی­‌های مخصوص به خود را دارند. یکی از مهم­ترین معیارهایی که باید در انتخاب بروکر درنظر بگیرید، اعتبار بروکر است. به بیانی دیگر بروکری انتخاب کنید که در سطح جهانی معتبر و دارای گواهینامه بین المللی باشد.

بیشتر بخوانید:

6ـ حساب معاملاتی

همان طور که گفته شد، برای فعالیت در بازار فارکس باید در بروکر ثبت نام کنید. پس از ثبت نام می‌­توانید با افتتاح حساب در بروکر­ها معاملات خود را در بازار آغاز کنید. دو نوع حساب وجود دارد:

الف) حساب دمو یا آزمایشی

پیش از آن که با پول واقعی معاملات خود را آغاز کنید، توصیه می­‌شود حساب دمو یا آزمایشی افتتاح کنید. این حساب به شما کمک می‌­کند تا در شرایط واقعی بازار قرار بگیرید و خرید و فروش کنید، تا آمادگی لازم برای معامله با پول واقعی را به دست بیاورید. به این صورت شما با این حساب تجربه کسب می‌کنید و با جنبه­‌های مختلف بازار آشنا می‌­شوید.

ب) حساب واقعی

در این نوع حساب شما با افتتاح حساب و شارژ حساب خود با پول واقعی به معامله می­‌پردازید. بروکر­ها انواع حساب معاملاتی را در اختیار کاربران قرار می‌‌دهند که شما می­‌توانید بر اساس میزان سرمایه‌­ای که دارید، مناسب­‌ترین حساب را برای خود برگزینید.

7ـ اسپرد چیست؟

برای هر جفت ارز دو نوع قیمت نمایش داده می­‌شود:

 • قیمت پیشنهادی(Bid)، که قیمت فروش ارز پایه جفت ارز مورد نظر است.
 • قیمت درخواستی(Ask)، که قیمت خرید ارز پایه جفت ارز مورد نظر نامیده می‌­شود.

به اختلاف قیمتی که بین این دو وجود دارد، اسپرد (Spread) گفته می‌­شود. منبع درآمد بسیاری از بروکر­ها از همین اسپرد است. برای مثال اگر بخواهید در جفت ارز یورو دلار معامله خرید باز کنید، بروکر آن را با قیمتی بالاتر از نرخی که خریداری نموده است به شما می‌­فروشد، یا این‌که بروکر، ارز مورد نظر شما را پایین‌تر از قیمتی که قرار است بفروشد، می‌خرد.

8ـ سوآپ یا بهره شبانه چیست؟

سوآپ (swap) یا بهره شبانه هزینه‌­ای است که معامله­‌گر بابت باز نگه داشتن پوزیشن معاملاتی بیش از یک روز پرداخت می‌­کند. اگر معامله‌گر پوزیشن خرید یا فروش را در همان روز باز کردن معامله ببندد، هزینه سوآپ از او دریافت نمی­‌شود. اما اگر بیش از یک روز پوزیشن معاملاتی خود را باز نگه­ دارد، باید بابت آن سوآپ بپردازد. البته سوآپ دو نوع مثبت و منفی است. در سوآپ منفی هزینه از شما دریافت می­‌شود و یا به عبارتی کسر می­‌شود. در سوآپ مثبت به شما هزینه پرداخت می‌­شود.

9ـ حد سود یا حد ضرر چیست؟

بحث مهمی که در آموزش فارکس برای مبتدیان مطرح می­‌شود، بحث مدیریت سرمایه است. حد سود (Take profit) و حد ضرر (Stop loss) دو مبحث بسیار مهم در مدیریت سرمایه هستند.

 • حد سود قیمتی است که شما تعیین می‌­کنید تا با رسیدن قیمت به آن نقطه معامله شما بسته شود.
 • حد ضرر قیمتی است که شما تعیین می‌­کنید تا با رسیدن قیمت به آن نقطه معامله شما بسته شود تا متحمل ضرر بیش­تر نشوید.

در نتیجه برای این‌که سرمایه خود را در معرض ریسک زیاد قرار ندهید، سود شما تضمین شود و متحمل ضرر هنگفتی در بازار نشوید، تعیین حد سود و حد ضرر از نکات مهم موفقیت در بازار است.

بیش‌تر بخوانید:

10ـ مارجین و مارجین کال

آشنایی با این دو مفهوم از اهمیت زیادی برخوردار است.

الف) مارجین (Margin)

به میزان پول اولیه جهت استفاده از معاملات اهرم‌دار مارجین گفته می­‌شود. به طور مثال اگر یک معامله با لورج 1.100 باز کنید، در این حالت شما تنها می­‌توانید 1 درصد کل سرمایه را درگیر آن معامله کنید که این 1 درصد نیز همان مارجین است. این کار درواقع نوعی تضمین برای ارائه وام کافی به شما و درحقیقت نوعی وثیقه است.

ب) مارجین کال (Margin call)

زمانی که شما در یک معامله به حدی وارد ضرر شده‌­اید که موجود حسابتان به عدد 0 رسیده است، در این حالت بروکر وارد عمل می‌­شود و از شما می­ خواهد سرمایه بیش­تری وارد حساب خود کنید تا معامله بسته نشود؛ در این حالت گفته می‌­شود که حساب شما مارجین کال شده است. در بعضی مواقع ممکن است بروکر پوزیشن معاملاتی شما را با ضرر ببندد. در حقیقت مارجین کال نوعی اخطار از سمت بروکر برای معامله­‌گر بوده و نشان از آن دارد که وضعیت پوزیشنی که باز نمودید خوب نیست و باید آن را مدیریت کنید.

11ـ استراتژی معاملاتی

یکی از ارکان اصلی و اساسی برای موفقیت در بازار فارکس، داشتن استراتژی معاملاتی است. در حقیقت شما بدون داشتن استراتژی معاملاتی در این بازار حتی به مدت یک ماه هم نمی‌­توانید دوام بیاورید. بنابراین یکی از گام­‌هایی که باید برای آموزش فارکس بردارید، طراحی استراتژی معاملاتی بر اساس انواع تحلیل‌ها و یا ترکیبی از آن‌ها (در ادامه به آن­‌ها می‌پردازیم) است.

انواع تحلیل در بازار فارکس

داشتن استراتژی معاملاتی بر اساس انواع تحلیل در بازار مهم است.

همان طور که در بخش قبلی گفته شد، شما بدون داشتن استراتژی معاملاتی محکوم به شکست خواهید بود. طراحی استراتژی معاملاتی بر اساس انواع تحلیل در بازار، از ارکان اصلی فعالیت در این بازار بزرگ است. تحلیل‌ها به سه شاخه کلی تقسیم می­‌شوند:

1ـ تحلیل تکنیکال

در این نوع تحلیل معامله­‌گر با استفاده از نمودارهای قیمتی که بروکر­ها ارائه می‌­دهند، بر اساس گذشته حرکت قیمت، آن را ارزیابی و تحلیل می‌­کند و بر اساس آن معاملات آینده خود را برنامه­‌ریزی می­‌کند. (در مقاله «تحلیل تکنیکال در فارکس» بیش‌تر به این موضوع پرداخته‌ایم.)

2ـ تحلیل فاندامنتال

هر یک از ارزهای قابل معامله در فارکس به یک کشور خاص تعلق دارند؛ بنابراین وضعیت اقتصادی آن کشور بر روی ارز تاثیر می­‌گذارد. ارزیابی و بررسی وضعیت اقتصادی، سیاسی و همچنین داده­‌های اقتصادی که به این منظور منتشر می­‌شوند، تحلیل فاندامنتال نام دارد. در حقیقت این نوع تحلیل کاری با گذشته قیمت ندارد و تنها به عوامل خارجی از قبیل داده‌­های اقتصادی، سیاسی و وضعیت اقتصادی می­‌پردازد. معامله­‌گران با استفاده از تقویم اقتصادی فارکس در وب سایت­‌هایی نظیر Investing.com می­‌توانند داده‌­های اقتصادی که منتشر می­‌شوند را دنبال کنند.

3ـ تحلیل سنتیمنتال

به ارزیابی احساسات معامله­‌گران در مورد وضعیت کلی بازار یا وضعیت یک جفت ارز خاص گفته می­‌شود. درحقیقت معامله­‌گران نظرات و تفکرات خود را در قالب موقعیت­‌های معاملاتی یعنی پوزیشن خرید و فروش بیان می­‌کنند. البته ناگفته نماند که ما در این بازار، نقش معامله­‌گران خرد را ایفا می­‌کنیم؛ از این رو نظر ما و دیگر معامله­‌گران خرد هیچ تاثیری بر بازار نخواهد داشت. این موسسات و بانک‌­های بزرگ هستند که می‌­توانند بر بازار تاثیر بگذارند.

خلاصه اقدامات برای آموزش فارکس به مبتدیان

در این قسمت به طور خلاصه اقدامات لازم جهت آموزش فارکس برای مبتدیان را شرح می­‌دهیم:

 1. آشنایی با فارکس و بازار فارکس
 2. آموزش و یادگیری
 3. انتخاب بروکر و ثبت نام در آن
 4. افتتاح حساب دمو و تمرین در آن برای کسب تجربه
 5. طراحی استراتژی معاملاتی
 6. افتتاح حساب واقعی و شروع معامله­‌گری

کلام آخر

درصورتی که بخواهید درآمد دلاری داشته باشید، بازار فارکس، بازار بسیار جذابی است. اما همان طور که گفته شد شما برای ورود به هر بازاری باید شناخت کافی داشته باشید. قبل از آن که وارد این دنیای پر ریسک شوید، اقدامات آموزشی فارکس برای مبتدیان را جدی بگیرید؛ در غیر این صورت، مدت زمان کوتاهی در این بازار دوام می‌­آورید و ممکن است متحمل ضرر­های هنگفت و جبران ناپذیری شوید. داشتن استراتژی معاملاتی نیز از ارکان اصلی موفقیت در این بازار است؛ بنابراین با طراحی استراتژی معاملاتی مسیر خود را در این بازار هموار کنید.

نوشته شده توسط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

دوره‌های جدید

دوره اشتباهات معامله‌گری
رایــگان

جستجو کنید ...

ثبت نام

نام*

ایمیل

شماره موبایل*

کد تایید*

کد تایید ارسال شده به موبایل خود را وارد کنید