انواع جفت ارزها در فارکس

خواندن این مطلب

7 دقیقه

زمان میبرد!

جفت ارزها در فارکس

انواع جفت ارزها در فارکس

خرید و فروش در بازار فارکس یا ترید کردن، با معاملات در بازار‌های دیگر تفاوت‌هایی دارد. در بازار فارکس برای راحت‌تر شدن معاملات مفهو‌می ‌به نام جفت ارز وجود دارد. منظور از جفت ارز‌ها در فارکس این است که ارز‌ها به صورت جفتی خرید و فروش ‌می‌شوند. شما برای خرید مقدار معینی از یک ارز، باید مقدار مشخصی از ارز دیگر را پرداخت ‌‌کنید.

اهمیت شناسایی جفت ارزهای فارکس ‌می‌توانند تاثیر مستقیمی ‌بر روی سود و زیان شما داشته باشد؛ بنابراین شناسایی انواع مختلف ارز‌ها قبل از شروع معاملات در این بازار، توصیه ‌می‌شود.چ

بازار فارکس به عنوان بزرگ‌ترین و نقد شونده‌ترین بازار مالی در سرتاسر جهان شناخته ‌می‌شود. خرید و فروش در این بازار در 5 روز کاری هفته و به صورت 24 ساعته صورت ‌می‌گیرد. یکی از موارد مهم مورد معامله در این بازار، جفت ارز‌ها هستند. جفت ارز‌های فارکس انواع مختلفی دارند؛ که شناسایی آن‌ها به شما کمک می‌کند گام‌های مطمئن در مسیر سرمایه گذاری خود بردارید.

جفت ارز در فارکس چیست؟

اگر بخواهم به زبان خیلی ساده بگویم جفت ارز در فارکس چیست باید بگویم که جفت ارزها در فارکس به معنای ترکیب دو ارز است که با یکدیگر معامله می‌شوند. برای مثال، جفت ارز EUR/USD نشان می‌دهد که یک یورو معادل چند دلار است و بالعکس.

در بازار فارکس، هر جفت ارز دارای قیمت خرید و فروش است که به آنها نرخ تقاضا و نرخ عرضه می‌گویند. تفاوت بین این دو نرخ به اسپرید معروف است و نشان‌دهنده هزینه معامله است.

به صورت خلاصه جفت ارزها را می‌توان به سه دسته تقسیم کرد:

  • جفت‌های اصلی
  • جفت‌های فرعی
  • جفت‌های خارجی

جفت‌های اصلی شامل هفت جفت ارز هستند که دلار آمریکا در آنها حضور دارد.

جفت‌ ارزهای فرعی شامل جفت‌های ارزی هستند که دلار آمریکا در آنها حضور ندارد ولی از ارزهای اصلی تشکیل شده‌اند.

جفت‌های غیر معمول یا عجیب شامل جفت‌های ارزی هستند که از ارزهای کمتر معروف و کمتر مورد معامله تشکیل شده‌اند.

در مقاله مهم‌ترین اصطلاحات فارکس به صورت کامل در مورد عبارات و کلماتی که باید بدانید نوشته‌ایم اما اگر می‌خواهید در مورد جفت‌ارز‌ها بیشتر بدانید ادامه این مقاله به صورت کامل انواع جفت‌ ارزها در فارکس را به شما معرفی می‌کند.

انواع جفت ارز‌های فارکس

جفت ارزها یا Currency pairs به صورت کد سه حرفی نوشته ‌می‌شود، که دو حرف اول آن نشان دهنده نام کشور است و حرف سوم بیانگر واحد پول آن کشور ‌می‌باشد؛ برای مثال کد سه حرفی USD اختصاری برای نشان دادن دلار آمریکا است. در فرم نوشتاری جفت ارزهای معاملاتی فارکس، ارزی که در سمت چپ قرار ‌می‌گیرد ارز پایه (Base Currency) نام دارد و کد سه حرفی دوم، به عنوان ارز متقابل یا مظنه (Quote Currency) شناخته ‌می‌شود؛ برای مثال در جفت ارز (USD/EUR) ؛ دلار آمریکا به عنوان ارز پایه است و یورو ارز متقابل میباشد.

توضیحات جفت ارزها در فارکس

جفت‌ارز‌های اصلی | Major Currency Pairs

روزانه معاملات بسیاری در بازار فارکس انجام ‌می‌گیرد و برای این کار جفت ارزهای فارکس گوناگونی وجود دارد. در این بین جفت ارز‌های اصلی بیش از 85% حجم معاملات بازار را به خود اختصاص ‌می‌دهند. مشخصه اصلی جفت ارزهای معاملاتی فارکس اصلی در این است که در تما‌می‌ آن‌ها دلار آمریکا ارز پایه است.

یکی از مهم‌ترین جفت ارزهای فارکس اصلی، جفت ارز یورو به دلار (EUR/USD) است که به دلیل نقدینگی بالایی که دارد؛ نوسانات کم‌تری نیز تجربه ‌می‌کند و به همین دلیل به عنوان یک دارایی امن در نظر گرفته ‌می‌شود.

جفت ارز پوند انگلیس و دلار آمریکا (GBP/USD) که به اسم دروازه شرق نیز شناخته ‌می‌شود؛ از جمله معروف ترین جفت ارزهای فارکس، در طبقه‌بندی ارز‌های اصلی به شمار ‌می‌آید.

از آن جایی که این ارز‌ها ثبات نسبی در بازار دارند به همین دلیل برای ریسک کم‌تر به افراد تازه‌کار در بازار فارکس توصیه ‌می‌شود؛ ولی در مقابل معمولا میزان سود کمتری نیز در این معاملات وجود دارد.

در جدول زیر مشخصات برخی از جفت ارز‌های معاملاتی فارکس اصلی ذکر شده است:

نماد معاملاتیعنوان مستعارعنوان جفت ارز
EUR/USDFiberیورو – دلار آمریکا
GBP/USDCableپوند انگلیس – دلار آمریکا
USD/CHFSwissyدلار آمریکا – فرانک سوئیس
USD/JPYGopherدلار آمریکا – ین ژاپن
AUD/USDAussieدلار استرالیا – دلار آمریکا
USD/CADLoonieدلار آمریکا – دلار کانادا
جدول جفت ارزهای ارزی

جفت ارزهای فرعی | Minor Pairs

دسته‌ای از جفت ارز‌های معاملاتی فارکس نیز وجود دارند که به اسم جفت ارز‌های فرعی یا جفت ارزهای کراس شناخته ‌می‌شوند.

مشخصه اصلی این جفت ارز‌ها در این است که دلار آمریکا در ساختار خود نداشته باشند. این جفت ارز‌ها نسبت به جفت ارز‌های اصلی حجم معاملات کم‌تری را در بازار فارکس دارند و همچنین نقدینگی کم‌تری دارند و خرید و فروش آنها نوعی ریسک به حساب ‌می‌آید.

از مهم‌ترین جفت ارز‌های فرعی ‌می‌توان به پوند/ین(GBP/JPY)، یورو/پوند (EUR/GBP) و یورو/فرانک (EUR/CHF) اشاره کرد. در جدول زیر مشخصات برخی از جفت ارزهای فارکس نوشته شده است:

عنوان جفت ارزنماد معاملاتی
یورو – پوند انگلیسEUR/GBP
یورو – ین ژاپنEUR/JPY
یورو – فرانک سوئیسEUR/CHF
یورو – دلار استرالیاEUR/AUD
یورو – دلار کاناداEUR/CAD
پوند انگلیس – دلار استرالیاGBP/AUD
پوند انگلیس – دلار کاناداGBP/CAD
پوند انگلیس – فرانک سوئیسGBP/CHF
پوند انگلیس – ین ژاپنGBP/JPY
دلار استرالیا – فرانک سوئیسAUD/CHF
دلار استرالیا – ین ژاپنAUD/JPY
دلار استرالیا – دلار کاناداAUD/CAD
دلار کانادا – ین ژاپنCAD/JPY
دلار نیوزلند – فرانک سوئیسNZD/CHF
جدول جفت ارزهای فرعی

جفت ارزهای غیر معمول یا عجیب | Exotic Pairs

مشخصه اصلی این نوع جفت ارز‌ها در این است که یک طرف و یا هر دو طرف آن شناخته شده نیستند. به همین دلیل نسبت به دو گروه جفت ارز معرفی شده، کم‌تر مورد توجه معامله کنندگان قرار ‌می‌گیرند. هزینه معاملاتی این نوع جفت ارز‌ها در مقایسه با سایر جفت ارز‌ها بیش‌تر است؛ به دلیل این‌که حجم معاملاتی خیلی کمتری نسبت به دو گروه دیگر دارند.  این جفت ارز‌ها با توجه به هر صرافی متفاوت ارائه ‌می‌شوند و لیست کامل و دقیقی از آن‎ها برای معاملات وجود ندارد.

عنوان جفت ارزنماد معاملاتی
یورو – لیر ترکیهEUR/TRY
دلار آمریکا – دلار هنگ‌کنگUSD/HKD
دلار نیوزلند – دلار سنگاپورNZD/SGD
پوند انگلیس – رند آفریقای جنوبیGBP/ZAR
دلار استرالیا – پزو مکزیکAUD/MXN
ین ژاپن –  کرون نروژJPY/NOK
جدول جفت ارزهای غیر معمول یا عجیب

در فارکس به جز جفت ارز چه چیزی معامله ‌می‌شود؟

نکته مهمی‌که برای انجام معاملات در فارکس باید بدانید این است که معاملات در این بازار تنها محدود به جفت ارزهای فارکس نمی‌شود. شناخت هر یک از این موارد ‌می‌تواند به شما کمک کند بتوانید سرمایه خود را به درستی مدیریت کنید. از جمله موارد دیگری که در فارکس معامله ‌می‌شوند ‌می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • فلزات ارزشمند همچون طلا، نقره، پلاتین و مس
  • منابع انرژی شامل گاز و انواع نفت
  • سهام شرکت‌های بزرگ اروپایی و آمریکایی
  • برخی از شاخص‌های بورس بازار سهام آمریکا و کشور‌های اروپایی
  • اوراق قرضه مثل اوراق قرضه ده ساله آمریکا
  • صندوق‌های قابل معامله

خلاصه‌ای از جفت ارزها در فارکس

امروزه فارکس به عنوان یکی از مهم‌ترین بازار‌های مالی به حساب ‌می‌آید. انجام معادلات در این بازار با جفت ارزهای فارکس صورت ‌می‌گیرد. شناسایی انواع مختلف جفت ارزهای معاملاتی فارکس به شما کمک می‌کند در خرید و فروش خود، سود دهی و پر معامله بودن هر یک را در نظر بگیرید و سپس اقدام به انجام معامله کنید.

نوشته شده توسط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

دوره‌های جدید

دوره اشتباهات معامله‌گری
رایــگان

جستجو کنید ...

ثبت نام

نام*

ایمیل

شماره موبایل*

کد تایید*

کد تایید ارسال شده به موبایل خود را وارد کنید