نحوه تحلیل طلا در فارکس چگونه است؟

خواندن این مطلب

13 دقیقه

زمان میبرد!

نحوه تحلیل طلا در فارکس چگونه است؟

طلا کالایی است که می­‌توان آن را مانند ارزها در بازار اسپات یا نقدی خرید و فروش کرد. این فلز با ارزش مانند ارزها توسط هیچ بانک مرکزی کنترل نمی­‌شود؛ بنابراین به عنوان ذخیره ارزش یا دارایی استفاده می‌­شود. از طرفی طلا هرگز از سیاست­‌های پولی دولت­‌ها تاثیر نمی­‌پذیرد؛ از این رو به عنوان یک کالای امن در کنار ارزهایی چون فرانک سوئیس(CHF)و ین ژاپن (JPY) قرار می­‌گیرد.

معامله ارزها در بازار فارکس به این صورت است که یک ارز در مقابل ارز دیگری معامله می­‌شود، مانند فرانک در مقابل ین یا یورو در مقابل دلار. طلا نیز در مقابل ارز دلار معامله می­‌شود، بنابراین تحلیل قیمت دلار آمریکا یکی از ارکان مهم برای تحلیل طلا به شمار می‌­رود. در ادامه با ما همراه باشید تا تمام ابعاد تحلیل طلا در فارکس را به صورت کامل بررسی کنیم.

آشنایی با انواع تحلیل طلا در فارکس

انواع تحلیل طلا در فارکس

معامله طلا مشابه معاملات در بازار فارکس است. معامله­‌گران با استفاده از انواع تحلیل اعم از تحلیل تکنیکال یا فنی، تحلیل فاندامنتال یا خبری و تحلیل سنتیمنتال یا احساسات به تحلیل این فلز زرد می‌­پردازند و آن را معامله می­‌کنند. البته می­‌توان فقط از یک نوع تحلیل بهره‌­مند شد یا از ترکیب انواع تحلیل برای معامله این فلز زرد استفاده نمود.

این فلز زرد به عنوان ذخیره دارایی یا ارزش مورد استفاده قرار می­‌گیرد، زیرا می‌­توان آن را ذخیره کرد، همیشه برای آن تقاضا وجود دارد و در طول زمان به ارزش آن افزوده می­‌شود. در فارکس، طلا یا انس جهانی در مقابل دلار آمریکا معامله می‌­شود که با نماد  XAUUSD مشخص می‌‌شود. برای کسب سود در این جفت ارز شما باید با انواع تحلیل و نحوه استفاده از آن‌ها آشنایی داشته باشید. در این قسمت از مقاله اصول هر یک از این تحلیل­‌ها برای معامله طلا را شرح می‌دهیم تا شما بتوانید با خرید و فروش این فلز گران­ب‌ها کسب سود کنید:

تحلیل طلا در فارکس به کمک تحلیل تکنیکال یا فنی

تحلیل فنی یا تکنیکال به بررسی و تحلیل گذشته قیمت گفته می­‌شود. معامله‌­گرانی که برای معامله طلا از این نوع تحلیل استفاده می­‌کنند، روش‌­های متفاوتی دارند یا به بیانی دیگر سیستم معاملاتی آن‌ها برگرفته از ترکیبی از روش­‌ها است. برخی از معامله­‌گران در این نوع تحلیل از اندیکاتور­ها یا ترکیبی از آن‌­ها (برای مثال از اندیکاتور­های روندی) استفاده می‌­کنند. برخی دیگر از الگو­های قیمتی، الگو­های کندلی، الگو­های موج الیوت، الگوهای هارمونیک و… استفاده می­‌کنند. در ادامه مراحلی را که یک معامله­‌گر طلا می­‌تواند با درنظر گرفتن آن­‌ها در تحلیل تکنیکال طلا تصمیم بگیرد که وارد معامله شود یا این که از آن معامله صرف نظر کند را عنوان می­‌کنیم:

1_ روند بلند مدت را مشخص کنید

حتما این جمله را که روند، دوست شما است را شنیده‌­اید. در تحلیل تکنیکال طلا، تعیین و بررسی روند بلندمدت بسیار حائز اهمیت است. مهم نیست که معامله‌­گر از کدام سبک معاملاتی استفاده می­‌کند، تعیین و بررسی تایم فریم­‌های بالا برای مشخص نمودن روند کلی طلا، از ارکان اصلی تحلیل تکنیکال طلا به شمار می­‌رود. همچنین امکان دارد، معامله­‌گر تحلیل خبری یا فاندامنتال را نیز در استراتژی معاملاتی خود بگنجاند. برای استفاده از چندین تایم فریم در تحلیل تکنیکال، معامله­‌گران نوسانی، از تایم فریم­‌های هفتگی، روزانه و 4 ساعته استفاده می­‌کنند، در صورتی که معامله­‌گران روزانه از تایم فریم‌­های 4 ساعته، 1 ساعته و 15 دقیقه بهره می­‌برند.

2_ مشخص کنید که آیا روند اصلاحی است یا خیر

تحلیل تکنیکال طلا در فارکسدر گام دوم تحلیل تکنیکال طلا معامله‌­گر باید تایم فریم هفتگی را بررسی کند، که آیا نماد مورد نظر در میان مدت در حال اصلاح است یا اینکه حرکت مورد نظر اصلی بوده و اصلاحی نبوده است. به مثال زیر توجه کنید:

در نمودار هفتگی طلا می‌­بینید که روند اصلی یا غالب در این نماد از سال 2011 کاهشی یا نزولی است. این روند نزولی با کف و سقف پایین­تر مشخص می‌شود. پس از این حرکت نزولی یک حرکت اصلاحی یا یک حرکت صعودی در این تایم فریم آغاز شده است، زیرا آخرین سقف در این نماد به سمت بالا شکسته شد. از این رو شما باید با درنظر گرفتن نکاتی که ارائه شد، مجددا نقطه ورود و خروج خود را ارزیابی کنید؛ و استراتژی معاملاتی خود را با توجه به صعودی بودن حرکت میان مدت تطابق دهید.

3_ سطوح مهم قیمتی را در تایم فریم­های روزانه و هفتگی مشخص کنید

همچنین تعیین سطوح حمایت و مقاومت در تایم فریم­‌های پایین­‌تر مهم است. به بیانی دیگر مشخص کردن سطوح مقاومتی در مسیر حرکت اصلاحی صعودی به ما کمک می­‌کند تا ببینیم قیمت در مسیر حرکت چه واکنشی به سطح مشخص شده دارد.

4_ روند میان مدت را تعیین کنید

تعیین روند میان مدت در تحلیل طلا در فارکسزمانی که سطوح مقاومت و حمایت در تایم فریم هفتگی مشخص شدند، معامله‌­گر باید در گام بعد روند میان مدت یا میانی را در تایم فریم پایین­‌تر یعنی روزانه تعیین کند. در تایم فریم‌­های پایین­‌تر از روزانه به وضوح دیده می­‌شود که روند میان مدت صعودی است. با رجوع به تایم 4 ساعته روند صعودی نیز تایید می‌شود.

در تایم فریم روزانه، روند صعودی است. این روند صعودی تا قیمت 1346 با مجموعه‌ای از کف و سقف­‌های بالاتر که مشخصه یک روند صعودی است، ادامه یافت. زمانی که این ساختار با یک کف پایین­تر شکسته شد، یک روند نزولی اصلاحی با ساختار کف و سقف پایین­تر شروع شد، زمانی که روند نزولی اصلاحی با یک سقف بالاتر شکسته شود، روند صعودی دوباره از سر گرفته می‌­شود.

فکر می­‌کنید قیمت کجا می‌­رود و یا در چه جهتی به دنبال فرصت­‌های معاملاتی خواهید بود؟ قطع به یقین روند صعودی صحیح است و شما باید در استراتژی معاملاتی خود روند صعودی را اتخاذ کنید؛ کف و سقف بالاتر را تعیین کنید. در قیمت 1346 و 1376 سطوح مقاومتی وجود دارد، که به عنوان کف بالاتر یا هدف حد سود مطرح می­‌شود. اما اگر قبل از رسیدن به این سطوح ساختار صعودی با یک کف پایین­‌تر شکسته شود، به احتمال خیلی زیاد روند صعودی پایان یافته است.

5_ از سیگنال­‌های برگشت قیمتی برای معامله طلا استفاده کنید

روش­‌های تحلیلی تکنیکالی بسیاری وجود دارد که به معامله‌­گر در تعیین نقاط برگشت قیمت یا سیگنال­‌های برگشتی کمک می­‌کنند. این روش‌­ها برای معامله طلا نیز استفاده می­‌شوند. از بین این روش‌­ها می‌­توان استفاده از اندیکاتور­های مومنتوم مانند مکدی (MACD)، اسیلاتورها اعم از RSI و استوکاستیک را (STOCHASTIC) به ویژه در تعیین و ارائه سیگنال واگرایی نام برد. از دیگر روش­‌ها می­‌توان به الگوهای کندلی برگشتی مانند کندل اینگولفینگ (INGULFING)، کندل ستاره صبحگاهی و عصرگاهی (Morning and evening star)، پین بار (Pin bar)، کندل چکش، کندل چکش برعکس، الگوهای قیمتی برگشتی، امواج الیوت و الگوهای هارمونیک اشاره کرد.

6_ نقاط ورود و خروج و نقاط حد سود و ضرر را چند بار بررسی کنید

پس از این که وارد معامله شدید، نقطه ورود و خروج خود را مشخص کردید، حتما برگردید و دوباره حد ضرر خود را بررسی کنید. بسیاری از معامله­‌گران اشتباهات احمقانه‌­ای در این باره انجام می‌­دهند، مثلا ممکن است حد ضرر اشتباهی برای خود انتخاب کرده باشند، از این رو دوباره بررسی کردن حد ضرر به آن­ها کمک می­‌کند از انجام چنین اشتباهاتی در امان باشند.

 

 

 

 

تحلیل طلا در فارکس به کمک تحلیل بنیادی یا خبری

همان طور که در بخش تحلیل تکنیکال گفته شد، در این نوع تحلیل از گذشته قیمت یا به اصطلاح از نمودارهای قیمتی جهت ارزیابی و تحلیل استفاده می­‌شود. اما در تحلیل بنیادی خبری از گذشته قیمت و عوامل درونی نیست؛ بلکه عوامل خارجی از داده­‌های اقتصادی تا میزان ذخایر و تقاضای این فلز زرد مورد بررسی قرار می­‌گیرند که در ادامه به طور مفصل آنها را شرح می‌­دهیم:

1_ ذخایر بانک‌­های مرکزی

بانک­‌های مرکزی دارای ذخایر ارز کاغذی و طلا هستند. قیمت طلا به طور کلی افزایش می‌­یابد، زیرا بانک‌­های مرکزی ذخایر پولی خود را از ارز کاغذی به سمت طلا سوق می­‌دهند. چندین کشور بزرگ دارای ذخایری هستند که عمدتا از طلا تشکیل شده است. بانک­های مرکزی جهانی در این میان بیش­ترین ذخایر طلا را به خود اختصاص می­‌دهند که این مقدار از زمان کنار گذاشتن استاندارد طلا توسط آمریکا در سال 1971 افزایش داشته است.

بر اساس تحلیل بنیادی بلومبرگ از طلا، میزان ذخایر طلا در سال 2019 نسبت به سال 2018 کاهش داشته است. به گفته شورای WGC ترکیه، در سال 2019 بزرگ­ترین وارد کننده طلا ترکیه بود. بعد از ترکیه به ترتیب روسیه، لهستان و چین در واردات طلا پیشتاز بوده‌اند. به طور کلی در سال 2019، 650 تن طلا توسط دولت­‌ها خریداری شده که نسبت به 656 تن طلا در سال 2018 کاهش داشته است.

2_ ارزش دلار آمریکا (US DOLLAR)

شاخص دلار با طلا رابطه معکوس دارد.از آنجایی که طلا بر اساس دلار آمریکا قیمت­‌گذاری می­‌شود، رابطه‌­ای معکوس با ارزش دلار آمریکا دارد؛ طوری که با تقویت ارز دلار، قیمت طلا کاهش می­‌یابد و با کاهش ارزش دلار قیمت طلا صعودی می‌­شود، چرا که طلای بیش­تری نیز می­‌توان با کاهش ارزش دلار خریداری نمود. به طور کلی بین دلار آمریکا و دیگر ارزها و همچنین طلا ارتباط معکوس وجود دارد. طوری که کاهش دلار ارزش سایر ارزها را افزایش می­‌دهد. این امر تقاضا برای فلزاتی چون طلا را نیز افزایش می­‌دهد و از طرفی باعث افزایش قیمت طلا نیز می­‌شود. علاوه بر این، زمانی که دلار آمریکا ضعیف می­‌شود، سرمایه‌­گذاران توجه بیش­تری به دارایی­‌هایی امن از جمله طلا دارند.

از این رو فلز زرد در زمان تورم به عنوان یک پوشش تورمی شناخته می­‌شود. تورم زمانی رخ می­‌دهد که قیمت‌ها افزایش می‌­یابد، بنابراین زمانی که قیمت­‌ها افزایش می­‌یابد، ارزش دلار کاهش می­‌یابد. با افزایش تورم، قیمت طلا افزایش می­‌یابد، در نتیجه سرمایه­‌گذاری در آن نیز بیش­تر می‌­شود.

3_ نرخ بهره و قیمت طلا

به گفته برخی تحلیل­گران اقتصادی، بین قیمت طلا و نرخ بهره در شرایط عادی رابطه معکوس وجود دارد. افزایش بازدهی در اقتصاد نشان از قوی شدن اقتصاد دارد، تورم نیز ناشی از اقتصاد قوی است؛ از طرفی طلا نیز به عنوان یک پوشش تورمی عمل می­‌کند. در نتیجه به عنوان یکی از عوامل تاثیرگذار بر قیمت طلا مطرح می­‌شود. علاوه بر این، با افزایش نرخ بهره، معامله‌­گران به سرمایه­‌گذاری­‌های با درآمد ثابت روی می‌­آورند. بنابراین تقاضا برای طلا کاهش می­‌یابد اما قیمت­ بدون تغییر باقی می­‌ماند.

4_ تقاضا برای ساخت زیورآلات و کالاهای صنعتی

نیمی از تقاضای طلا مربوط به ساخت جواهرات زینتی است.WGC ادعا می­‌کند بیش از نیمی از تقاضای طلا مربوط به ساخت جواهرات و زیورآلات است. چین، هند و ایالات متحده بزرگ­ترین مصرف­‌کنندگان طلا هستند. 7.5 درصد تقاضا مربوط به کاربردهای تکنولوژی و صنعتی اعم از کاربرد طلا در ساخت تجهیزات پزشکی است. در نتیجه قیمت طلا و سرمایه­‌گذاری در طلا ممکن است تحت تاثیر عرضه و تقاضا قرار بگیرد؛ طوری که با افزایش تقاضا برای اقلام مصرفی اعم از جواهرات زینتی و الکترونیکی، قیمت طلا نیز افزایش می‌­یابد.

به عنوان مثال در کشور هند تقاضا برای طلا به دلیل فرهنگ، آداب و رسوم و امنیت مالی بالا است. طبق پژوهش­‌ها توسط WGC و FICCI مردم هند از طلا هم برای سرمایه­‌گذاری و هم برای مصرف زینتی در قالب جواهرات استفاده می‌­کنند، زمانی که از آن­ها پرسیده می‌­شود که چرا طلا برای خود اندوخته‌اند؛ بیش از 77 درصد آن­ها به امن بودن سرمایه­‌گذاری در آن اشاره کرده‌­اند.

تقاضای طلا در روستاها نیز وجود دارد. در کشور هند هر ساله 800 تا 860 تن طلا مصرف می‌­شود که 60 درصد از این مقدار توسط روستاییان هندی مصرف می­‌شود. باران‌­های موسمی تاثیر زیادی بر تقاضای طلا دارند، بنابراین اگر کشاورزان برداشت خوب و زیادی داشته باشند، از درآمد خود برای خرید طلا استفاده می­‌کنند، در نتیجه تقاضا برای طلا افزایش می­‌یابد. در سال­‌هایی که باران­‌های موسمی ناکافی بوده و برداشت آن­ها نیز کم باشد؛ اندوخته طلای خود را می­‌فروشند.

5_ تاثیر جفت ارز روپیه دلار بر قیمت طلا

جفت ارز روپیه دلار بر قیمت طلا در هند تاثیر می­‌گذارد، اما تاثیر کمی بر قیمت انس جهانی دارد. از آن جایی که طلا بیش­تر در این کشور وارد می­‌شود، اگر روپیه در مقابل دلار آمریکا ضعیف شود، قیمت طلا افزایش می­‌یابد. در نتیجه، کاهش روپیه ممکن است تقاضای این کشور برای طلا را کاهش دهد.

6_ حفظ سرمایه و ثروت

وقتی اقتصاد شرایط مطلوبی ندارد، افراد بیش­تری به سرمایه‌­گذاری در طلا روی می­‌آورند، زیرا در طول زمان ارزش این فلز زرد حفظ می‌­شود، این موضوع بر طلا و تقاضای آن اثر می­‌گذارد. در شرایط نابسامان اقتصادی طلا برای سرمایه­‌گذاران به عنوان یک دارایی امن شناخته می­‌شود. از این رو مردم تمایل به سرمایه­‌گذاری در طلا و خرید طلا دارند تا از خود در برابر اقتصاد متزلزل محافظت کنند؛ آن­ها همیشه دارایی­‌های ملموس را ترجیح می­‌دهند. مردم هند طلا را یک دارایی امن می­‌شناسند، زمانی که بازده واقعی یا پیش­بینی شده اوراق، سهام و املاک کاهش می‌­یابد، تقاضا برای سرمایه­‌گذاری در طلا افزایش می­‌یابد.

طلا ممکن است به عنوان پوشش یا یک سپر در برابر بحران­‌های مالی استفاده شود. در حقیقت طلا در زمان ناآرامی­‌های سیاسی امنیت را تامین می­‌کند. بر اساس تحلیل بنیادی طلا، چه اقتصاد داخلی در حال توسعه باشد؛ و چه در زمان بحران، سرمایه­‌گذاران طلا خریداری می­‌کنند که این موضوع یکی از عوامل جذابیت طلا محسوب می‌­شود.

7_ تاثیر عوامل ژئوپلیتیکی بر طلا

طلا در طول تحولات ژئوپلیتیکی عملکرد بسیار خوبی دارد. موضوعاتی از قبیل انرژی هسته‌ای کشورهای مختلف چون کره شمالی، جنگ و قحطی باعث بالا رفتن تقاضای این فلز زرد شده و قیمت آن را نیز افزایش می­‌دهند.

8_ تولیدات طلا

استرالیا، روسیه، چین، آفریقای جنوبی، ایالات متحده و پرو همگی از شرکت­‌کنندگان اصلی در صنعت معدن جهانی طلا هستند . بر اساس تحلیل بنیادی قیمت طلا متاثر از تولید جهانی طلا است. در سال 2018 خروجی معدن طلا حدود 3260 تن بود که بالاتر از 2500 تن در سال 2010 محسوب می‌­شود. علیرغم افزایش ده ساله، تولیدات معدن طلا حرکت قابل توجهی نداشته است، که آن را به یک عامل تاثیرگذار بر قیمت طلا تبدیل می­‌کند.

علت این امر آن است که قبلا استخراج طلا آسان بود، اما اکنون معدن­‌چیان باید برای دستیابی به ذخایر طلای با کیفیت عمیق‌­تر حفاری کنند. دشوار شدن شرایط استخراج طلا، مشکلات زیادی ایجاد می‌­کند. کارگران معدن طلا در معرض خطرات بیش­تری قرار دارند و اثرات زیست محیطی استخراج طلا بیش­تر می­‌شود. در نتیجه به دست آوردن طلای کم­تر گران­‌تر می‌­شود. افزایش هزینه­‌های مربوط به معدن تولید طلا، منجر به افزایش قیمت طلا می­‌شود.

 

 

تحلیل طلا در فارکس به کمک تحلیل سنتیمنتال یا احساسات

این نوع تحلیل به ارزیابی احساسات معامله­‌گران در مورد شرایط کلی بازار یا یک جفت ارز خاص اطلاق می‌­شود. روش­‌های مختلفی برای ارزیابی احساسات در بازار طلا وجود دارد:

1_ گزارش COT

گزارش تعهد معامله‌­گران (COT)، نگرشی درباره معاملات معامله­‌گران موسسات اعم از بانک­‌های بزرگ تجاری و هج فاندها (صندوق­های پوشش ریسک) ارائه می‌­کنند، که معامله­‌گران می‌­توانند با استفاده از این گزارش‌­ها پیش­بینی کنند، فعالان بازار در مورد طلا به نزول می‌­اندیشند یا به صعود.

2_ اندیکاتورهای سنتیمنت یا سنتیمنتال

اندیکاتور­های سنتیمنت بسیاری در این زمینه وجود دارد که معامله‌­گر توسط آن­ها می‌­تواند صعودی یا نزولی بودن مارکت را با ارزیابی احساسات دیگر معامله‌گران پیش­بینی کند. به طور مثال اندیکاتور ترس و طمع یا اندیکاتور VIX می­‌توانند بینشی در مورد احساسات کلی بازار ارائه دهند. افزایش طمع یا میزان نوسان ممکن است نشان دهنده افزایش بالقوه تقاضا برای دارایی­‌های امن از جمله طلا باشد.

3_ اخبار و احساسات رسانه­‌های اجتماعی

نظارت بر مقالات خبری، رسانه‌­های اجتماعی و ابزارهای تحلیلی احساسات، یک بینش در مورد احساسات کلی طلا به ما ارائه می­‌دهد. احساسات مثبت و منفی این موارد می­‌تواند بر روند بازار از جمله قیمت طلا اثر بگذارد.

کلام آخر

تجزیه و تحلیل طلا در فارکس برای افرادی که می­‌خواهند در معاملات خود تصمیمات آگاهانه‌­ای بگیرند، ضروری است. معامله­‌گران می­‌توانند با استفاده از ترکیب انواع تحلیل تکنیکال، فاندامنتال و سنتیمنتال تحلیل جامعی از بازار طلا و نماد معاملاتی XAUUSD داشته باشند. با این وجود، به خاطر داشته باشید که هیچ روش تحلیلی نمی‌­تواند پیش­‌بینی دقیق را برای شما تضمین کند. بنابراین، در استراتژی معاملاتی خود استراتژی مدیریت ریسک و مدیریت سرمایه باید نقش بسیار پر رنگی داشته باشد.

 

نوشته شده توسط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

دوره‌های جدید

دوره اشتباهات معامله‌گری
رایــگان

جستجو کنید ...

ثبت نام

نام*

ایمیل

شماره موبایل*

کد تایید*

کد تایید ارسال شده به موبایل خود را وارد کنید