چگونه با کاهش قیمت در بازار فارکس سود کنیم؟

خواندن این مطلب

7 دقیقه

زمان میبرد!

چگونه با کاهش قیمت در بازار فارکس سود کنیم؟

چگونه با کاهش قیمت در بازار فارکس سود کنیم؟

تجارت فارکس یکی از سودآورترین راه‌های کسب درآمد آنلاین است و معامله‌گران سالیانه سودهای خوبی را از این بازار به دست می‌آورند. با این حال، وقتی که این بازار تحت تأثیر عوامل خارجی دچار افت قیمت جفت ارزها می‌شود چالش و نگرانی‌های زیادی را برای معامله‌گران ایجاد می‌کند.  اما، چگونه با کاهش قیمت در بازار فارکس سود کنیم؟

مراحل شکل گیری بازار نزولی

کاهش قیمت در بازار فارکس

معمولاً چهار مرحله در بازار نزولی وجود دارد که عبارتند از:

1_ شناخت

مرحله شناخت معمولاً با احساسات بالای سرمایه‌گذار و قیمت‌های بالا مشخص می‌شود. در این مرحله، سرمایه‌گذاران تمایل دارند که شروع یک بازار نزولی را نادیده بگیرند و آن را با نوسانات عادی روزانه اشتباه می‌گیرند. در پایان این مرحله، برخی از سرمایه گذاران متوجه می‌شوند که یک بازار نزولی در راه است و شروع به فروش اوراق بهادار خود می‌کنند.

2_ ترس

در جایی که قیمت‌ها به شدت کاهش می‌یابد به ناچار سرمایه‌گذاران تسلیم می‌شوند. حجم معاملات رو به کاهش خواهد رفت و شاخص‌های اقتصادی ممکن است به بدتر شدن اقتصاد اشاره داشته باشند و در نهایت احساسات سرمایه‌گذاران رو به کاهش خواهد گذاشت.

 3_ تثبیت

در جایی که فروش شروع به کاهش می‌کند سرمایه گذاران شروع به درک و هضم دلیل کاهش قیمت می‌کنند. مرحله تثبیت، فرار متلاطم است و معمولاً بیشترین طول را در بین مراحل دیگر دارد. در این روند نزولی ممکن است با ورود سفته بازان بازی معکوس شود.

4_ پیش بینی

در جایی که قیمت‌ها شروع به یکسان شدن می‌کنند یا پایین می‌آیند، ارزش گذاری‌های پایین یا خبرهای خوب باعث جذب سرمایه گذاران بیشتر برای خرید می‌شود.

 

 

 

چگونه در بازار نزولی سود کنیم؟

چگونه از بازار نزولی درآمد کسب کنیم؟ این سوالی است که افراد باید قبل از مواجه شدن با چنین شرایطی برای آن راه‌حل‌هایی را بیابند تا در صورت وقوع چنین شرایطی سریعاً استراتژی‌های مناسب را به کار گیرند. راه‌های مختلفی وجود دارد تا در شرایط بازار نزولی هم معامله‌گران و هم سرمایه‌گذاران بتوانند از رکورد بازار سود ببرند، یا اینکه حداقل از دارایی‌های خود در برابر زیان‌های غیر ضروری محافظت کنند. این موارد عبارتند از:

1_ پوزیشن فروش کوتاه مدت (short-selling)

انتخاب پوزیشن کوتاه مدت در بازار نزولی

اتخاذ پوزیشن‌های کوتاه مدت در بازار نزولی یکی از رایج‌ترین استراتژی‌ها در میان تریدرها است. به عنوان یک معامله‌گر، زمانی که انتظار دارید قیمت بازار کاهش بیاید، موقعیت short-sell را پیش بگیرید.

2_ یافتن موقعیت ورودی

در هر نوع بازاری که هستید، یافتن موقعیت مناسب برای ورود می‌تواند یک معامله یا سرمایه‌گذاری را ایجاد یا شکست دهد. این امر، به خصوص در مورد بازارهای نزولی صادق است. یافتن موقعیت خود دقیقاً در زمان مناسب در طول بازار نزولی، فرصت‌هایی را برای معامله‌گران ایجاد می‌کند که در صورت پیش بینی درست، قیمت کاهش یابد و می‌توانید از بازار نزولی کسب درآمد داشته باشید. برای سرمایه گذاران این به معنای خرید سهام یا ETF با قیمت پایین‌تر و سپس فروش آن در دوره صعودی است.

3_ میانگین Pound-cost

این استراتژی است که برخی از سرمایه گذاران در زمان بازار نزولی از آن استفاده می‌کنند. به این معنا که شما بدون توجه به شرایط اقتصادی در هر زمان، یکسری از سرمایه گذاری‌های کوچک را در دراز مدت برنامه‌ریزی خواهید کرد که در نهایت بازار نزولی را هموار و متعادل می‌کنید.

4_ معامله VIX

شاخص vix در بازار نزولی

یک شاخص بسیار مفید که در بازار نزولی باید به آن توجه کرد VIX است. از آنجایی که VIX نوسانات بازار را نمودارسازی می‌کند، شاخص خوبی برای نمایش احساسات معامله‌گران و سرمایه گذاران است. در حالی که برخی فقط به تماشای VIX می‌نشینند، اما برخی دیگر با استفاده از آن پیش بینی‌هایی را انجام می‌دهند. VIX اغلب همبستگی منفی بین آن و سایر شاخص‌ها و سهام را نشان می‌دهد. وقتی قیمت سایر دارایی‌ها کاهش می‌یابد VIX افزایش می‌یابد.

5_ شاخص‌های تجاری و ETF

یکی از استراتژی‌های محبوب در زمانی که بازار نزولی است استفاده از شاخص‌های تجاری و ETF است. و یک استراتژی محبوب در زمانی است که بازارهای روند نزولی دارند است. هر دو این موارد شما را در معرض دید گسترده‌ای قرار می‌دهند که یک گروه سهام را به طور همزمان ارائه می‌دهند و شما را قادر می‌سازند تا به طور مستقیم بر روی آنها سفته بازی کنید.

6_ متنوع کردن دارایی‌ها

این استراتژی که اغلب نادیده گرفته می‌شود در طی بازارهای نزولی می‌تواند برای شما مفید باشد. سرمایه گذاران و معامله‌گران می‌توانند دارایی‌هایی متنوع ایجاد کنند. اگر پرتفولیو شما از دارایی‌هایی تشکیل شده باشد که رفتارهای متفاوتی با یکدیگر دارند در شرایط مختلف بازار می‌توانند خوب عمل کنند.

7_ انتخاب سهام‌های پر بازده

برای سرمایه گذاری همواره به دنبال سهام‌هایی باشید که سودهای خوبی را پرداخت می‌کنند. این یک راه عالی برای کسب درآمد غیرفعال در طول یک بازار نزولی است. مهمتر از سود پرداختی، حفظ شهرتی است که پرداخت کنندگان آنها حتی در شرایط بازار نزولی باید آن را حفظ کنند.

8_ معاملات آپشن

معاملات آپشن که معمولاً به نام  قراردادهای اختیار خرید شناخته می‌شوند، به شما این امکان را می‌دهند که یک دارایی را با قیمت مشخصی در تاریخ خاصی خریداری کنید و یا آن را بفروشید. دو گزینه رایج برای روزهای سخت عبارتند از:

  • خرید اختیار فروش (Buying put options)
  • نوشتن اختیار تحت پوشش (Writing covered calls)

کاهش سرمایه در بازار فارکس به چه معناست؟

کاهش سرمایه به معنای میزان پولی است که شما ممکن است در نتیجه معاملات فارکس از دست داده باشید است. نقطه اوج (مقدار پولی است که یک معامله را با آن شروع کرده‌اید یا مقدار پولی است که به عنوان سود به دست آورده‌اید) و نقطه پایین (مقدار پولی که در یک معامله از دست داده‌اید) را بیان می‌کند و تفاوت بین این دو به صورت درصد بیان می‌شود. برای اینکه بهتر بدانید تا چگونه با کاهش قیمت در بازار فارکس سود کنید بهتر است به فرمول‌های محاسباتی را در کنار استراتژی‌های خود در نظر داشته باشیم.

بنابراین فرمول برای محاسبه کاهش سرمایه به صورت درصدی به شرح زیر است:

کاهش سرمایه= ((سرمایه اولیه- حداقل سطح واریز)/ سرمایه اولیه حساب) * 100%

فرض کنیم که موجودی حساب یک معامله‌گر در نقطه اوج 10000 دلار باشد و متعاقباً به 7500 دلار کاهش پیدا می‌کند. درصد کاهش در این سناریو به صورت زیر خواهد بود:

درصد کاهش سرمایه = ((10000-7500)/10000) *100

درک نحوه محاسبه کاهش سرمایه باعث می‌شود تا معامله‌گران ریسک‌های مرتبط با استراتژی‌های معاملاتی خود را به خوبی درک و ارزیابی کنند.

 

 

 

 

انواع کاهش سرمایه

دو نوع کاهش سرمایه در بازار فارکس وجود دارد که ممکن است معامله‌گران با آن مواجه شوند:

1_ کاهش سرمایه اکوئیتی (Equity Drawdown)

کاهش سرمایه اکوئیتی، کاهش موجودی حساب را از بالاترین نقطه به پایین‌ترین نقطه که به صورت درصد بیان می‌شود را اندازه گیری می‌کند. این یک معیار مهم برای ارزیابی ریسک مرتبط با یک استراتژی یا سیستم معاملاتی است.

2_ حداکثر کاهش سرمایه (Max Drawdown)

حداکثر کاهش، نشان دهنده حداکثر کاهش در مانده حساب از اوج تا پایین‌ترین سطح بعدی است. این معیار به معامله‌گران درک روشنی از بدترین سناریو که ممکن است در حین معامله با آن مواجه شوند را ارائه می‌دهد.

نکات مهم برای کسب سود در بازار نزولی

نکات مهم برای کسب سود در بازار نزولی

بازار نزولی ترس‌ها و نگرانی‌هایی را ایجاد می‌کند که ممکن است تصمیم‌گیری درست را دچار اختلال کند. در اینجا، قصد داریم تا به نکاتی اشاره کنیم که بتوانید در چنین بازاری کنترل و قدرت مدیریت خود را حفظ کنید و بتوانید از شرایط بد پله‌ای برای موفقیت بسازید.

ترس‌های خود را کنترل کنید

یکی از بهترین شیوه‌های مدیریتی این است که شما احساسات خود را از تصمیم گیری‌های سرمایه گذاری جدا کنید و واقع بینانه به مسئله نگاه کنید. به خاطر داشته باشید که ترس عاملی است که قضاوت منطقی یک موقعیت را دچار اختلال می‌کند.

بازی Dead

بازی Dead از نظر مالی به این معنا است که بخش بیشتری از پرتفولیو خود را در اوراق بهادار مانند گواهی سپرده و سایر ابزارهای با نقدینگی بالا و سر رسید کوتاه قرار دهید.

ایجاد تنوع در سرمایه گذاری

اینکه چگونه کیک سرمایه گذاری خود را برش دهید به میزان تحمل ریسک، افق زمانی، اهداف و … بستگی دارد. وضعیت هر سرمایه گذار متفاوت از دیگری است. یک استراتژی مناسب برای تخصیص سرمایه گذاری می‌تواند به شما این امکان را دهد که از اثرات منفی بازار نزولی در امان بمانید و تمام تخم مرغ‌های خود را در یک سبد قرار ندهید.

به دنبال ارزش‌های خوب باشید

بازارهای نزولی می‌توانند فرصت‌های خوبی را برای سرمایه‌گذاران فراهم کند. سرمایه گذاران ارزشی مانند Warren Buffett اغلب به بازارهای نزولی به عنوان فرصت‌های خرید نگاه می‌کند.

سهام تدافعی

سهام تدافعی یا غیر چرخه‌ای، اوراق بهاداری هستند که عموماً در زمان‌های بد، عملکرد بهتری را نسبت به کل بازار دارند. این نوع سهام، بدون توجه به وضعیت کلی بازار، سود سهام ثابت و پایداری را ارائه می‌دهند.

فروش کوتاه

یکی از راه‌های سود بردن از کاهش قیمت‌ها فروش کوتاه است. فروش کوتاه یکی از راه‌های انجام این کار است. وام گرفتن سهام یک شرکت یا ETF و فروش آنها به امید خرید مجدد آنها با قیمت پایین‌تر یکی از راه‌های سود بردن از بازار نزولی است.

منابع:

نوشته شده توسط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

دوره‌های جدید

دوره اشتباهات معامله‌گری
رایــگان

جستجو کنید ...

ثبت نام

نام*

ایمیل

شماره موبایل*

کد تایید*

کد تایید ارسال شده به موبایل خود را وارد کنید