انوع تیپ شخصیتی در معامله‌گری

خواندن این مطلب

5 دقیقه

زمان میبرد!

تیپ شخصیتی در معامله‌گری

انوع تیپ شخصیتی در معامله‌گری

در دنیای پویای معاملات و بازارهای مالی، تعامل انسانی و اتخاذ تصمیمات هوشمندانه از جمله عوامل حیاتی برای موفقیت در معامله‌گری محسوب می‌شود. در این حوزه، شخصیت و رفتار افراد نقشی بسیار مهم در تعاملات و عملکرد آن‌ها دارد. از همین رو، تحلیل و شناخت تیپ‌های شخصیتی معامله‌گران به عنوان یکی از عوامل کلیدی در موفقیت و یا شکست آن‌ها مورد توجه قرار گرفته است.

در دنیای امروزی که سرعت تغییرات بسیار بالاست، گرفتن تصمیمات هوشمندانه یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هاییست که افراد باید داشته باشند. در معامله‌گری و ترید نیز همینطور است. حقیقت ماجرا این است، اگر نتوانید تصمیمات درستی بگیرید، احتمالا موفق هم نخواهید بود.

شخصیت و رفتار افراد در بازارهای مالی نقش بسیار مهمی را دارد. برای موفقیت شما باید شخصیت خودتان را بشناسید.

تیپ‌های شخصیتی، الگوهایی از ویژگی‌ها، رفتارها و تمایلات فردی هستند که به صورت نسبتاً ثابت در طول زمان باقی می‌مانند و می‌توانند تأثیر مستقیمی بر روی تصمیم‌گیری‌ها و عملکرد افراد داشته باشند.

در معامله‌گری، شناخت تیپ شخصیتی معامله‌گران اهمیت چشمگیری دارد. افراد با شناخت دقیق‌تری از تیپ شخصیتی خود می‌توانند قوت‌ها و ضعف‌های خود را بهتر درک کرده و در نتیجه، استراتژی‌های بهتری برای معاملات خود انتخاب کنند.

در این مقاله از آکادمی کندل می‌خواهیم اهمیت شناخت تیپ‌های شخصیتی در معامله‌گری را بررسی کنیم.

تیپ شخصیتی در معامله‌گری چیست؟

روان‌شناسی معامله‌گری یعنی مطالعه‌ی احساسات و رفتارهای معامله‌گرا مثل هیجان، بی‌حوصلگی، ناامیدی، استرس، طمع و ترس. داشتن شناخت کافی در مورد خود، بسیار مهم است چرا که ذهن و روان شماست که واکنش و تصمیمات شما را در بازار کنترل می‌کند.

معامله‌گرهایی که بدانند چطور احساسات خود را مدیریت کنند، موفق‌تر عمل می‌کنند. برای حل این مشکل، اولین قدم خودشناسی است. هر معامله‌گر باید قبل از انتخاب استراتژی و شروع کار، به درک دقیقی از خودش برسد.

افراد مختلف رو می‌توان به چهاردسته اصلی طبقه‌بندی کرد:

  • درون‌گرا یا برون‌گرا
  • حسی یا شهودی
  • منطقی یا احساسی
  • ساختارمند یا انعطاف‌پذیر

البته که هرکدام از این دسته‌ها، ویژگی‌های مخصوص به خودشان را دارند.

هر معامله‌گر برای ورود به بازار در قدم اول باید خصوصیات و ویژگی‌های شخصیتی خودش رو به صورت کامل شناسایی کند. شناخت بهتر خود به معامله‌گران کمک می‌کنه که در شرایط مختلف بازار، تصمیمات بهتری رو بگیرند.

انواع تیپ شخصیتی در معامله‌گری

در ادامه این مقاله به بررسی تک به تک انواع تیپ شخصیتی در معامله‌گری می‌پردازیم:

دسته‌ درون‌گرا (Extrovert) و برون‌گرا (Introvert)

این دسته‌بندی به میزان و نوع ارتباط افراد با دیگران و محیط اطرافشان مربوط می‌شود.

افراد درون‌گرا تمایل دارند در تنهایی به سر ببرند، در محیط‌های آرام قرار گیرند و در افکار و تصورات ذهنی خود غرق شوند.

معمولاً معامله‌گران درون‌گرا ترجیح می‌دهند به تنهایی و با حساب شخصی خود معامله کنند یا در بخش منظم و ساختارمندی از یک شرکت فعالیت نمایند.

در مقابل، افراد برون‌گرا علاقه‌مندند در قالب تیم کار کرده و تصمیم‌گیری‌ها را به صورت گروهی انجام دهند.

 

 

 

 

دسته فکری (Feeling) و احساسی (Thinking)

این دسته‌بندی بر اساس نحوه تصمیم‌گیری افراد صورت می‌گیرد.

افراد با گرایش فکری، تمایل دارند با در نظر گرفتن تمام عوامل مؤثر، به طور منطقی و بدون دخالت احساسات به بازار نگاه کنند.

در مقابل، افراد با گرایش احساسی در نقش‌هایی که نیازمند همدلی و برقراری ارتباط‌های شخصی است، عملکرد بهتری دارند.

افراد دارای شخصیت احساسی باید توجه داشته باشند که عدم کنترل احساسات می‌تواند معاملات آنها را با خطر مواجه کند. پس این افراد نیازمند کنترل بیشتر احساسات و جلوگیری از تصمیم‌گیری‌های مبتنی بر فرضیات نادرست هستند تا هزینه‌های سنگینی متحمل نشوند.

دسته ساختارگرا (Judging) و ادراکی (Perceiving)

افراد ساختارگرا علاقه‌مند به برنامه‌ریزی منظم هستند و از تغییرات ناگهانی اجتناب می‌کنند. این افراد بسیار مسئولیت‌پذیر بوده و از برنامه‌ریزی دقیقی برخوردارند. از لحاظ منظم بودن و داشتن برنامه، معامله‌گران موفق‌تری محسوب می‌شوند.

در مقابل، افراد ادراکی نسبت به تغییرات انعطاف‌پذیرتر عمل کرده و خود را با شرایط جدید تطبیق می‌دهند. این افراد به راحتی دیدگاه خود را با توجه به تغییرات بازار اصلاح می‌کنند و واقعیت‌های جدید بازار را می‌پذیرند.

 

 

 

 

 

حسی (N-intuitive) یا شهودی (sensing)

این طبقه‌بندی مرتبط با نحوۀ پردازش اطلاعات در افراد است:

افراد حسی، جزئی‌نگر هستند و تمرکز بیشتری روی کارهایشان دارند. این تیپ شخصیتی برای مدیریت اموری با تغییرات کم مناسب است و نسبت به حوادث ناگهانی، بیشتر غافلگیر می‌شوند.

در مقابل، افراد شهودی، کلی‌نگر هستند و توانایی بالایی در پیش‌بینی تحولات و رویدادها دارند.

نقش هر دو گروه بسیار مهم است. افراد حسی باید اخبار و وقایع مهمی را که می‌تواند موجب نوسانات شدید بازار شود، دنبال کنند تا غافلگیر نشوند.

درصد بالایی از تریدر‌های موفق را افراد با تیپ شخصیتی NT تشکیل می‌دهند. چرا که افراد با تیپ شخصیتی N علاقه‌مند به پیش‌بینی فرصت‌ها و اتفاقات آینده هستند و همچنین T تیپ شخصیتی افرادیست که تصمیم‌های خود را بر اساس تحلیل‌های منطقی انجام می‌دهند و بر عواطف و احساسات خود تسلط کافی دارند و قضاوت‌های شخصی و تحلیل‌های غیر منطقی را وارد معاملات خود نمی‌کنند.

خلاصه

به صورت کلی تریدرهایی که همواره به دنبال یادگیری هستند، در برابر موقعیت‌های مختلف و حساس صبورند و در تصمیم‌گیری‌های خود منعطف و منطقی عمل می‌کنند، میزان ریسک پذیری بالایی دارند و استراتژی‌های خود را مطابق با روحیات خود تنظیم می‌کنند.

نوشته شده توسط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

دوره‌های جدید

دوره اشتباهات معامله‌گری
رایــگان

جستجو کنید ...

ثبت نام

نام*

ایمیل

شماره موبایل*

کد تایید*

کد تایید ارسال شده به موبایل خود را وارد کنید