نماد پوند در فارکس چیست؟

خواندن این مطلب

7 دقیقه

زمان میبرد!

نماد پوند در فارکس چیست؟

نماد پوند در فارکس چیست؟

بر اساس آمار منتشر شده، انگلستان یکی از قدرت‌های برتر اقتصادی در دنیا شناخته می‌شود، همین امر باعث شده ارز پوند که در مقابل دلار معامله می‌شود، به یکی از دارایی‌های پر معامله در فارکس تبدیل شود. به بیانی دیگر جفت ارز پوند دلار(GBPUSD)، در کنار جفت ارز یورودلار (EURUSD) از پر معامله‌ترین دارایی‌ها در فارکس به شمار می‌روند. بله همان طور که پیدا است در این مقاله قصد داریم به موضوع نماد پوند در فارکس بپردازیم.

نماد پوند در فارکس

نماد پوند در فارکس GBP است.

پوند استرلینگ بریتانیا با علامت پوند (£) نشان داده می‌شود و گاهی اوقات به عنوان استرلینگ یا با نام مستعار quid شناخته می‌شود. نماد پوند در فارکس GBP است که مخفف عبارت GREAT BRITAIN POUND  می‌باشد. پوند انگلیس سومین ذخیره ارزی در دنیا به شمار می‌رود. این نماد در فارکس چهارمین ارز پر تقاضای معامله‌گران بعد از دلار آمریکا، ین ژاپن و یورو می‌باشد. بعد از نماد یورودلار (EURUSD)، محبوب‌ترین دارایی قابل معامله در جهان نماد پوند دلار است.

نماد پوند در متاتریدر

نماد این ارز در فارکس GBP است که در مقابل ارزهایی چون دلار، ین ژاپن، دلار کانادا، دلار استرالیا، دلار نیوزیلند معامله می‌شود.  درحقیقت نمادهای GBP در فارکس به شرح زیر است:

  • GBPUSD
  • GBPJPY
  • GBPCHF
  • GBPCAD
  • GBPAUD
  • EURGBP

 

 

 

 

معاملات نماد پوند در فارکس

پوند همان گونه که گفته شد، ارز رسمی کشور انگلستان است که البته قدیمی‌ترین واحد پولی در جهان نیز به شمار می‌رود. نماد پوند در فارکس GBP است، معاملات این ارز 13 درصد کل حجم معاملات روزانه در فارکس را شامل می‌شود. بیشترین حجم معاملات روزانه در فارکس مربوط به نمادهای زیر است:

  • پوند دلار آمریکا GBP/USD
  • پوند فرانک سوئیس GBPCHF
  • پوند ین ژاپن GBPJP
  • یورو پوند انگلیس EURGBP

نماد پوند در فارکس به وقت ایران از بامداد دوشنبه تا اواخر روز جمعه توسط معامله‌گران سراسر جهان معامله می‌شود. بیشترین حجم معاملات مربوط به این نماد در سشن لندن و زمانی است که هر دو سشن لندن و نیویورک باز باشند.

عوامل تاثیرگذار بر قیمت پوند انگلیس

تغییرات نرخ بهره بر قیمت پوند تاثیر می‌گذارد.

فاکتورهای مختلفی بر قیمت پوند انگلیس تاثیر می‌گذارند که از میان آنها می‌توان به عواملی نظیر داده‌های مهم اقتصادی، نرخ بهره، سیاست‌های بانک مرکزی این کشور، عوامل سیاسی و شرایط بازارهای جهانی اشاره نمود.

به بیانی دیگر، پوند انگلیس همواره تحت تاثیر این عوامل که در بالا عنوان شد، مدام در حال نوسان است. همان طور که می‌دانید برای سنجش تغییرات ارزش یک ارز، آن را با ارز کشورهای دیگر مقایسه می‌کنند که در مورد پوند انگلیس این مقایسه با دلار آمریکا انجام می‌شود. حال بیایید عوامل اثرگذار بر قیمت پوند را به طور مفصل بررسی کنیم:

1_ داده‌های اقتصادی

داده‌های مهم اقتصادی نظیر، تولید ناخالص داخلی، نرخ بیکاری، نرخ تورم و دیگر داده‌ها اطلاعات ارزشمندی از وضعیت اقتصادی یک کشور می‌دهند، از این رو، زمانی که این داد‌های مهم انتشار می‌یابند، می‌توانند بر روی پوند و جفت ارزهای معاملاتی مربوط به آن تاثیر بگذارند. برای دنبال کردن این داده‌های مهم می‌توانید از تقویم اقتصادی فارکس بهره ببرید.

2_ شرایط بازارهای جهانی

روند‌های موجود در اقتصاد جهانی، رخدادهای سیاسی و احساسات سرمایه‌گذاران همگی در تعیین قیمت این ارز اثر می‌گذارند. از این رو، تمامی این اتفاقات می‌توانند سبب افزایش یا کاهش قیمت این ارز شوند.

3_ نرخ بهره

سیاست‌های بانک مرکزی انگلیس، نقش مهمی در قیمت پوند انگلستان دارد. تفاوتی که بین نرخ بهره انگلیس و نرخ بهره ارزی که در مقابل پوند معامله می‌شود، وجود دارد سبب نوسان بین  پوند و ارز مقابل می‌گردد. از طرفی سیاست‌های بانک مرکزی این کشور از جمله در پیش گرفتن سیاست انقباضی یا انبساطی و یا کاهش و افزایش نرخ بهره در قیمت پوند تاثیرگذاراند. به بیانی دیگر، زمانی که بانک مرکزی این کشور، نرخ بهره را کاهش می‌دهد ارزش پوند نیز کاهش می‌یابد، زمانی که نرخ بهره افزایش بیابد، ارزش پوند نیز افزایش می‌یابد.

4_ رخدادهای سیاسی

اتفاقات سیاسی در سراسر جهان تاثیر بسیار زیادی بر بازارهای مالی دارند. برای مثال جنگ بین کشورها، قحطی و شیوع بیماری بر قیمت ارزها اثر می‌گذارند که پوند انگلیس نیز از این قاعده مستثنی نیست.

5_ همبستگی میان ارزها

یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار بر قیمت پوند، همبستگی میان ارزها است. برای مثال ارز پوند با ارزهای دیگری چون یورو دارای همبستگی مثبت است. بنابراین، افزایش قیمتی در یورو بر پوند انگلیس نیز اثر می‌گذارد و ممکن است باعث افزایش قیمت در پوند شود.

شما به عنوان یک معامله‌گر یا سرمایه‌گذار اگر جفت ارزی انتخاب نموده‌اید که یک طرف جفت ارز مربوطه، پوند انگلیس است، باید تمامی عوامل ذکر شده در قسمت بالا را درنظر بگیرید و تا حد امکان این عوامل اثرگذار را مورد تحلیل قرار دهید.

 

 

 

 

نحوه معامله نماد پوند در فارکس

از طریق منوی VIEW می‌تواند نماد پوند را به متاتریدر اضافه نمود.

در اکثر بروکرهای فارکس، معامله بر روی نماد پوند امکان پذیر است. پوند در فارکس یکی از ارزهای بسیار مهم برای معامله به شمار می‌رود. در بین تمامی جفت ارزهای دارای پوند انگلیس، جفت ارز پوند دلار در کنار جفت ارزهای دیگری چون دلار فرانک سوئیس، یورو دلار، دلار استرالیا دلار آمریکا و دلار آمریکا ین ژاپن، 5 جفت ارز برتر قابل معامله در فارکس محسوب می‌شوند.

برای معامله نماد پوند در فارکس کافی است در یک بروکر معتبر ثبت نام کنید، پس از ثبت نام و احراز هویت شما می‌توانید یک حساب معاملاتی برای خود افتتاح کنید. پس از افتتاح حساب شما می‌توانید با نصب پلتفرم معاملاتی نظیر متاتریدر 4 یا 5 در سیستم خود اعم از لپ تاب یا گوشی همراه معاملات خود را در نماد پوند در فارکس آغاز کنید. بعد از این که پلتفرم معاملاتی را نصب نمودید، اکنون وقت آن است از بین جفت ارزهای پوند یکی را برای معامله انتخاب کنید.

نحوه اضافه کردن جفت ارزهای پوند در متاتریدر هم بسیار ساده ست. درصورتی که جفت ارز مورد نظر شما در قسمت MARKET WATCH مشاهده نشد، می‌توانید با کلیک راست و انتخاب گزینه SHOW ALL، تمامی جفت ارزهای معاملاتی پوند را به پلتفرم معاملاتی خود اضافه کنید. راهکار دیگری نیز برای اضافه نمودن این نماد وجود دارد، از قسمت view، گزینه symbols را انتخاب کرده و نمادهای معاملاتی پوند را به پلتفرم معاملاتی خود اضافه کنید. پس از اضافه نمودن نمادهای معاملاتی پوند به پلتفرم معاملاتی خود، اکنون می‌توانید معاملات خرید و فروش خود را در این نماد آغاز کنید.

آیا معامله بر روی نماد پوند سودآور است؟

پوند چهارمین ارز پر خرید و فروش در بازار ارزهای خارجی است و یکی از محبوب‌ترین گزینه‌های معامله‌گران در فارکس محسوب می‌شود. ارز پوند به دلیل ثبات بسیار بالایی که دارد یکی از گزینه‌های امن برای معامله و سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود. همچنین، در کنار این ثبات، دارای نوسانات نسبی بسیار بالایی در مقایسه با دیگر ارزها است که همین موضوع باعث می‌شود، معامله‌گران بتوانند با معاملات خرید و فروش در آن به اندازه کافی سود کسب نمایند.

البته ذکر این نکته ضروری است که شما باید برای معامله در هر جفت ارزی اعم از جفت ارزهای معاملاتی پوند، استراتژی معاملاتی داشته باشید، بدون استراتژی معاملاتی نمی‌توانید به طور مداوم در این بازار سود کسب کنید و به زودی با ضرر ممکن است از بازار خارج شوید. بنابراین، برای جلوگیری از ضرر و زیان هنگفت در بازار برای خود سبک معاملاتی داشته باشید و تا حد امکان آن را در حساب دمو یا حساب نانو تمرین کنید تا تجربه کافی برای معامله داشته باشید.

کلام آخر

نماد پوند در فارکس GBP است، این ارز در مقابل ارزهایی چون دلار، یورو  ین ژاپن معامله می‌شود.برای معامله بر روی نمادهای معاملاتی پوند، ابتدا باید در یک بروکر ثبت نام کنید، پس از ثبت نام و احراز هویت می‌توانید با افتتاح حساب معاملاتی در بروکر، معاملات خود را در نماد پوند در فارکس آغاز کنید.

نوشته شده توسط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

دوره‌های جدید

دوره اشتباهات معامله‌گری
رایــگان

جستجو کنید ...

ثبت نام

نام*

ایمیل

شماره موبایل*

کد تایید*

کد تایید ارسال شده به موبایل خود را وارد کنید