نماد نقره در فارکس چیست؟

خواندن این مطلب

8 دقیقه

زمان میبرد!

نماد نقره در فارکس چیست؟

نماد نقره در فارکس چیست؟

نقره یک کامودیتی بسیار پر طرفدار و پر تقاضا در دنیا است که کاربرد فراوانی در ساخت جواهرات و لوازم الکترونیکی دارد. اگرچه به اندازه طلا کمیاب نبوده و طرفدار ندارد، اما همچنان یکی از با ارزش‌ترین فلزات جهان و یکی از کامودیتی‌های مورد معامله در بازار فارکس است. با این مقاله از سایت کندل همراه باشید تا با نماد نقره در فارکس، نحوه تحلیل و عوامل موثر بر آن آشنا شوید.

نقره چیست و در چه چیزی استفاده می‌شود؟

نقره فلزی گرانبها است که مصارف زینتی و صنعتی بسیاری دارد.

نقره یک فلز گران‌بها است که در جواهرات مورد استفاده قرار می‌گیرد و دارای کاربرد‌های صنعتی در وسایل نقره‌ای و الکترونیکی است. سرمایه‌گذاران می‌توانند نقره را به صورت شمش یا سکه خریداری کنند و یا به صورت اسپات مورد معامله قرار دهند. نماد شیمیایی آن AG است که در بازار مالی فارکس با نماد XAG شناخته می‌شود و در مقابل دلار USD مورد معامله قرار می‌گیرد. از این رو نقره در بازار فارکس با نماد XAGUSD مشخص می‌شود.

با استفاده از نماد نقره در فارکس، می‌توان با پیش‌بینی و تحلیل نمودار قیمتی این نماد، از آن به عنوان شاخصی جهت سلامت اقتصادی استفاده نمود. همچنین با پیش‌بینی قیمت نقره در فارکس می‌توان قیمت طیف وسیعی از بازارهای دیگر از جمله کامودیتی‌های اصلی، جفت ارزها و بازار سهام را پیش‌بینی

کرد.

بیشتر بخوانید:

دلایل اهمیت نقره چیست و چرا باید در آن سرمایه‌گذاری کرد؟

نقره به مدت 5000 سال به عنوان ذخیره ثروت مورد استفاده قرار گرفته است. همچنین، برای یک بازه طولانی به عنوان ذخیره ارزش، در ساخت جواهرات و اشیای قیمتی کاربرد داشته است. با این حال با افزایش عرضه نقره نسبت به طلا، ارزش آن در مقایسه با طلا کاهش یافت. طوری که گفته می‌شود، حدود 1600 سال قبل از میلاد، در دسترس بودن نقره به حدی بود که قیمتش به نصف قیمت طلا کاهش یافته بود.

نقره به دارایی امن یا پناهگاه امن در بین سرمایه‌گذاران شناخته می‌شود. به بیانی دیگر، سرمایه‌گذاران به دنبال یافتن دارایی‌هایی هستند که در برابر بی ثباتی بازار ناشی از بحران‌های سیاسی و اقتصادی دارای مقاومت باشند. این دارایی‌ها به دارایی یا پناهگاه امن معروف هستند. این دارایی‌ها نه تنها در برابر بازار بی ثبات و آشفته مقاوم هستند، بلکه با افزایش قیمت چشمگیر و سرسام‌آور دیگر سرمایه‌گذاری‌ها، با افزایش قیمت روبرو هستند. نقره نیز به دلیل دارا بودن این ویژگی یک دارایی امن محسوب می‌شود.

قیمت نقره در بلند مدت صعودی است. نقره به طور فزاینده‌ای در صنعت به دلیل خواص شیمیایی آن مورد استفاده قرار می‌گیرد. بنابراین تقاضا برای آن در گذر زمان بیش‌تر می‌شود و این در حالی است که ذخایر جدید این فلز گرانبها به ندرت کشف می‌شود. اگر این واقعیت را که استخراج نقره از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه نیست، در نظر بگیریم، در می‌یابیم که تقاضا برای این فلز بسیار زیاد و عرضه بسیار کم‌تر است. این موضوع نشان می‌دهد که قیمت نقره در بلند مدت صعودی است.

برخلاف پول، نقره در برابر تورم دارای مقاومت است. نگه‌داشتن سرمایه در یک حساب بانکی می‌تواند روشی ایمن برای حفظ یا افزایش ارزش آن باشد، اما مشکل زمانی رخ می‌دهد که تورم افزایش یابد؛ چرا که با افزایش تورم، ارز ارزش خود را از دست می‌دهد. همان طور که اشاره کردیم، نقره در بلند مدت روند افزایشی دارد و تورم تاثیری بر این فلز گرانبها ندارد. از این رو، سرمایه‌گذاری در نقره، روشی امن برای حفظ ارزش سرمایه در زمان تورم به شمار می‌رود.

حجم معاملات نقره در بازار فارکس

تعیین دقیق حجم معاملات این فلز گرانبها در بازار فارکس کار آسانی نیست. زیرا بسیاری از معاملات نقره در بازارهای خصوصی انجام می‌شود که معمولا از معاملات این بازارها اطلاعاتی در دست نیست. بر اساس بورس فلزات لندن (LME)، میانگین معاملات نقره به طورت روزانه به بیش از 170 میلیون انس نقره می‌رسد. بر اساس بورس شنگهای نیز، میانگین حجم معاملات روزانه در نقره، به بیش از 40 میلیون انس نقره می‌رسد.

بر اساس اطلاعات موجود، 12 درصد از عرضه طلا در حوزه صنعت استفاده می‌شود، در حالی که به دلیل مقرون به صرفه بودن و ارزان بودن نقره، این فلز در صنعت 56 درصد کاربرد دارد.

طلا یا نقره کدام یک برای سرمایه‌گذاری بهتر است؟

نقره در برابر تورم و بحران‌ها با ثبات است.

هر دوی این فلزات گران‌بها می‌توانند برای سرمایه‌گذاری و انجام معاملات برای شما سودآور باشند. اما با توجه به اهداف و برنامه‌ریزی شما برای سرمایه‌گذاری، طلا ممکن است مزایایی نسبت به نقره داشته باشد. رشد و ثبات بلند مدت، ارزش کلی و پوشش ریسک در برابر رکود از جمله دلایلی است که برای برتر بودن طلا مطرح می‌کنند. این در حالی است که گفته می‌شود نقره با ثبات‌تر است؛ طوری که با رشد اقتصادی افزایش می‌یابد و همچنین با این حال یک دارایی امن برای سرمایه‌گذاری در زمان‌ بحران‌ها محسوب می‌شود. ناگفته نماند که در بازه زمانی کوتاه، نقره می‌تواند بسیار نوسان داشته باشد.

همان طور که گفته شد، این که کدام یک برای سرمایه‌گذاری بهتر است، کاملا به شما و اهداف و تصمیماتتان برای سرمایه‌گذاری بستگی دارد.

بیشتر بخوانید:

بهترین زمان انجام معامله در نقره چه زمانی است؟

بهترین زمان انجام معاملات در نقره، زمانی است که نقدینگی در بازار بالا است.

بهترین زمان برای انجام معاملات نماد نقره در فارکس، عموما زمان‌هایی است که نقدینگی بسیار بالا باشد. این نقدینگی رابطه مستقیمی با شدت نوسانات بازار(VOLATILITY) دارد. به بیانی دیگر، اینکه یک دارایی در یک بازه زمانی مشخص تا چه حد متحمل تغییرات قیمتی می‌شود، بر نقدینگی تاثیر مستقیم می‌گذارد.

درحقیقت نوسانات بازار(VOLATILITY) نشانه خوبی از نقدشوندگی یک دارایی محسوب می‌شود؛ طوری که تقاضای بالا برای یک دارایی به معنی نقدینگی بالا برای آن دارایی است. زمانی که حجم معاملات در بازار زیاد باشد، یا به بیانی دیگر فعالیت بیش‌تری در بازار وجود داشته باشد، نوسانات بازار(VOLATILITY) شدت می‌گیرد. افزایش فعالیت معاملاتی در بازار ناشی از عواملی اعم از همپوشانی ساعات معاملات در مکان‌های مختلف(به طور مثال همپوشانی سشن لندن با سشن نیویورک) و انتشار اخبار اقتصادی مهم است.

حجم معاملات که بالا باشد، منجر به تغییرات سریع در قیمت می‌شود. درنتیجه، افزایش نوسانات بازار فرصت‌های بیش‌تری برای کسب سود ایجاد می‌کند؛ با این حال احتمال زیان نیز بیش‌تر می‌شود. (در مقاله‌ی «نوسان قیمت در بازار فارکس» بیش‌تر به این موضوع پرداخته‌ایم.)

نحوه انجام معامله نماد نقره در فارکس

برای معامله نماد نقره در فارکس کافی است که در بروکر مورد نظر خود یک حساب معاملاتی ایجاد کنید. با ایجاد حساب معاملاتی شما به نمودار قیمتی نقره در پلتفرم معاملاتی بروکر مربوطه دسترسی پیدا می‌کنید و می‌توانید معاملات خود را آغاز کنید. لازم به ذکر است که شما باید حتما برای معامله این نماد، استراتژی معاملاتی داشته باشید. بدون داشتن استراتژی در بازار دوامی نخواهید داشت. پس از این که برای خود یک استراتژی معاملاتی طراحی کردید، قبل از آن که با پول واقعی به انجام معاملات بپردازید، در حساب مجازی تا حد امکان بک تست بگیرید تا از مثبت بودن برآیند معاملات خود یقین پیدا کنید.

برای معامله نماد نقره در فارکس شما می‌توانید از تحلیل تکنیکال و بنیادی یا ترکیبی از این دو بهره ببرید؛ که البته ما پیشنهاد می‌کنیم برای انجام معاملات از هر دو نوع تحلیل استفاده کنید؛ چرا که مکمل یکدیگر هستند.

در تحلیل تکنیکال شما با توجه به گذشته قیمت و شناسایی الگوهای قیمتی، قیمت نماد نقره را پیش‌بینی و تحلیل می‌کنید. در این نوع تحلیل شما می‌توانید از انواع خطوط روند و اندیکاتورها بهره ببرید.

در تحلیل بنیادی یا فاندامنتال نیز شما داده‌های اقتصادی را که بر نقره تاثیر‌گذارند، دنبال می‌کنید و برنامه معاملاتی خود را بر اساس این داده‌های مهم برنامه‌ریزی می‌کنید. شما می‌توانید برای دنبال نمودن این داده‌ها از تقویم اقتصادی فارکس استفاده کنید.

بیشتر بخوانید:

قیمت نقره تحت تاثیر چه عواملی است؟

قیمت نقره با عرضه و تقاضا تعیین می‌شود. اگر تقاضا برای نقره از عرضه آن پیشی بگیرد، قیمت نقره افزایش می‌یابد. اگر عرضه نقره بر تقاضا پیشی بگیرد، قیمت کاهش می‌یابد. قیمت نقره نسبت به سایر فلزات نوسانات بالاتری دارد؛ از این رو، باید از عوامل موثر بر آن اطلاعات کافی داشته باشیم. در ادامه مهم‌ترین این عوامل را شرح خواهیم داد:

۱ـ عدم ثبات سیاسی و اقتصادی

مانند طلا، نقره نیز به عنوان یک دارایی امن جهت سرمایه‌گذاری در دوران بحران شناخته می‌شود. هر دوی این فلزات گران‌بها، ارزش خود را در دوران بحران‌ها حفظ می‌کنند؛ در حالی که سایر دارایی‌ها روند نزولی دارند. به بیانی دیگر، زمانی که تورم افزایش می‌یابد، نقره به عنوان یک دارایی امن بر دارایی‌های پر ریسک جهت سرمایه‌گذاری برتری دارد.

۲ـ مصارف صنعتی

نقره، رسانای قوی، ضد باکتری و بسیار انعطاف‌پذیر است. این ویژگی‌های منحصر به فرد سبب شده همیشه در حوزه صنعت برای آن تقاضا وجود داشته باشد.

۳ـ دلار آمریکا

مانند بسیاری از کامودیتی‌های دیگر، نقره به دلار قیمت‌گذاری می‌شود و یا به اصطلاح در مقابل دلار معامله می‌شود. از این رو هر گونه نوسان در قیمت دلار، بر قیمت نقره نیز اثر می‌گذارد؛ به طوری که با افزایش قیمت دلار، خرید نقره برای سرمایه‌گذاران دیگر ارزها گران می‌شود. درنتیجه تقاضا برای این فلز کاهش می‌یابد.

۴ـ استخراج سایر فلزات

فلز نقره به ندرت به شکل خالص پیدا می‌شود؛ چرا که اغلب با مواد دیگری چون گوگرد، آرسنیک و گالن ترکیب می‌شود. از این رو، نقره بیش‌تر از طریق استخراج فلزات دیگر کشف می‌شود. بنابراین، هر گونه افزایش تقاضا برای فلزاتی چون مس و سرب می‌تواند باعث افزایش عرضه در فلز نقره شوند.

کلام آخر

نماد نقره در فارکس با XAGUSD مشخص می‌شود. عوامل زیادی اعم از دلار، افزایش مصرف در صنعت و استخراج دیگر فلزات بر قیمت این فلز تاثیر می‌گذارند. برای معامله این فلز گران‌بها باید برای خود یک استراتژی معاملاتی داشته باشید که در بلند مدت برآیند مثبتی داشته باشد. برای تحلیل نقره شما می‌توانید از انواع تحلیل اعم از تکنیکال و بنیادی یا ترکیبی از این دو بهره ببرید.

نوشته شده توسط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

دوره‌های جدید

دوره اشتباهات معامله‌گری
رایــگان

جستجو کنید ...

ثبت نام

نام*

ایمیل

شماره موبایل*

کد تایید*

کد تایید ارسال شده به موبایل خود را وارد کنید