ربات معامله گر فارکس چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

خواندن این مطلب

14 دقیقه

زمان میبرد!

ربات معامله‌گر چیست؟

ربات معامله گر فارکس چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

کدام یک در بازارهای مالی موفق‌تر عمل کرده و درآمد بیش‌تری دارد؟ ربات‌های خودکار یا یک انسان؟ بهترین ربات‌های فارکس قادر هستند هزاران بار سریع‌تر وضعیت موجود را تحلیل و تجزیه کنند، گزینه‌های ممکن را مرتب و بهترین را انتخاب کنند. از همه مهم‌تر ربات‌ها مانند انسان‌ها تحت تاثیر احساسات انسانی قرار نمی‌گیرند؛ این در حالی است که یک انسان می‌تواند در مواقع اضطراری تصمیم بگیرد، ریسک‌‌های بالایی مطابق با تحمل ریسک خود انجام دهد، انعطاف‌پذیر باشد و به شهود خود اعتماد کند که گاهی بسیار موثرتر از یک ربات یا الگوریتم ریاضی عمل می‌کند. بله درست متوجه شدید، می‌خواهیم در مورد ربات معامله‌گر فارکس صحبت کنیم. اگر می‌خواهید اطلاعات ارزشمندی در مورد ربات‌های معامله‌گر کسب کنید، تا انتهای این مقاله همراه باشید.

ربات‌ معامله‌ گر فارکس

ربات بدون دخالت انسانی معامله می‌کند.

ربات‌های معاملاتی فارکس یا مشاوران اکسپرت(EA)، سیستم‌های معاملاتی خودکاری هستند که بر پایه سیگنال‌های الگوریتمی عمل می‌کنند و معاملات فارکس را طبق الگوریتم مشخص شده به صورت یک کد، بدون دخالت انسان برای یک مدت زمان مشخصی باز و بسته می‌کنند. معاملات الگوریتمی فارکس، در دهه بین 80 تا 90 با گسترش و توسعه فناوری رایانه ظاهر شد. از آن‌جایی که سرعت بخشیدن به فرایند معاملات فارکس بسیار برای انسان ضروری به نظر می‌رسید، بنابراین تا حدی فرایند معاملات در فارکس اتوماتیک یا خودکار شد.

درحقیقت ربات معامله‌گر فارکس ابزاری است که معامله‌‌گران فارکس در دست دارند، اما تصمیم‌گیری با خود شخص است.

قبل از این که به شرح این ربات‌ها و نحوه کار آن‌ها بپردازیم، لازم است به چند واقعیت جالب اشاره کنیم:

 1. سیگنال انتقال کال فیبر نوری از شهر نیویورک به شهر شیکاگو، به طور متوسط 6.55 میلی ثانیه طول می‌کشد.
 2. برای افزایش سرعت، برخی از شرکت‌ها از امواج میکرو رادیویی استفاده می‌کنند که با کمک آن‌ها، سیگنال همان مسافت را در 4.25 میلی ثانیه طی می‌کند. این قضیه، مزیت رقابتی مهمی در انجام معاملات فارکس به شمار می‌رود.
 3. شرکت spread networks در کوتاه‌ترین راه ممکن بین شهر نیویورک و شهر شیکاگو، یک کابل فیبر نوری قرار داد که برای این کار مجبور شد یک حفره درون کوه ایجاد کند. این سرمایه‌گذاری بالغ بر 300 میلیون دلار برای کشور آمریکا هزینه داشت، اما نتیجه بسیار رضایت بخش بود؛ چون زمان انتقال سیگنال به 3 میلی ثانیه کاهش پیدا کرد.
 4. به طور متوسط یک ربات  معامله‌گر فارکسHFT، با انجام معامله در فارکس 0.09 سنت درآمد دارد؛ به طوری که طی 260 میلی ثانیه، در حدود 5000 معامله در فارکس انجام می‌دهد.
 5. طبق قوانین مختلف معاملاتی، 60 تا 80 درصد کل گردش مالی مربوط به استفاده از ربات‌های فارکس HFT، یادگیری ماشینی و هوش مصنوعی است. ارائه یک رقم دقیق در این باره بسیار دشوار است، چرا که بسیاری از استراتژي‌های معاملاتی قانون موجود را نقض می‌کنند.

ربات معامله‌گر فارکس نقشی مشابه انسان در انجام معاملات دارد. وظیفه اصلی این ربات‌ها این است که بدون ذره‌ای اتلاف وقت در سریع‌ترین زمان ممکن معامله‌ای انجام دهند و زمان صرف‌شده برای تجزیه و تحلیل را کاهش دهند. آن‌ها همچنین معاملات فارکس را خودکار یا اتوماتیک انجام می‌دهند؛ بنابراین عواطف انسانی در آن نقشی نداشته و به شما این امکان را می‌دهد تا در وقت خود صرفه‌جویی کنید.

بیشتر بخوانید:

یک ربات معامله‌گر فارکس چگونه کار می‌کند؟

ربات معامله گر فارکس تحلیل بنیادی نیز انجام می‌دهد.

مشاور معاملاتی فارکس(ربات ارز خارجی) یک الگوریتم معاملاتی اتوماتیک است که مطابق با سیگنال‌های ALGO انجام می‌شود. وظایف این مشاور یا ربات معامله‌گر فارکس به شرح زیر است:

 1. در سریع‌ترین زمان ممکن حجم زیادی از داده را پردازش می‌کند. برخی از ربات‌های معامله‌گر فارکس به صورت کاملا اتوماتیک، حتی تحلیل فاندامنتال یا بنیادی نیز انجام می‌دهند.
 2. معاملات فارکس را خودکار می‌کند؛ درنتیجه نیازی نیست به صورت دستی معامله انجام دهید.
 3. ریسک‌های بالا را مدیریت می‌کند؛ سیستم مدیریت ریسک تعبیه شده به صورت کد، احساسات انسانی را نیز حذف می‌کند.

ربات‌های کاملا خودکار بر اساس کدی که آن‌ها را هدایت می‌کند، کار می‌کنند. ساده‌ترین ربات معامله‌گر فارکس دارای تنطیماتی از قبیل حجم معاملات، ارائه سیگنال‌های ALGO در زمان رویداد‌های خاص و تنظیم سفارشات است. (در حالی که یک ربات معامله‌گر پیشرفته فارکس دارای ده‌ها مورد از این گونه تنظیمات است.) برای مثال آن‌ها را می‌توان به بلوک‌هایی تقسیم کرد که هر کدام مسئولیت جداگانه یک استراتژی معاملاتی را بر عهده دارند. از دیگر ویژگی‌های منحصر به فرد این ربات‌ها می‌توان به کنترل همه جانبه و انتخاب خودکار تنظیمات در صورت تغییر شرایط بازار اشاره نمود.

آیا یک ربات معامله‌گر فارکس واقعا کار می‌کند؟

شما می‌توانید با جستجویی در اینترنت به صدها ربات معامله‌گر فارکس پولی و رایگان دست پیدا کنید. منطقی است که فرض کنیم تمامی ربات‌ها نمی‌توانند سودآور باشند. کارآمدی آن‌ها در درجه اول به عوامل مختلفی بستگی دارد که از میان آن‌ها انتخاب تنظیمات درست، توقف انجام معاملات در زمان‌های لازم و ارزیابی ریسک‌های احتمالی، از اهمیت بالایی برخوردار هستند.

ربات معامله‌گر فارکس غول چراغ جادو نیست؛ بلکه ابزاری مفید برای آسان نمودن زندگی برای کسانی است که نحوه کار با آن‌ها را می‌دانند. اگر شخص نداند از یک ابزار چگونه به درستی استفاده کند، فقط وضعیت موجود را برای خود بدتر می‌کند.

چگونه از ربات معامله‌ گر فارکس استفاده کنیم؟

با گزینه‌های رایگان شروع کنید. شما در وهله‌ی اول باید بدانید که ربات مورد نظر برای تحلیل تکنیکال از چه اندیکاتور‌هایی استفاده می‌کند ( برای مثال برخی از ربات‌ها، معاملات باینری آپشن را به عنوان بخشی از پلتفرم خود ارائه می‌دهند، در حالی که برخی دیگر به طور خاص فقط برای این معاملات طراحی شده‌اند)، دوم این‌که روی چه دارایی‌ها و در چه تایم فریم‌هایی می‌توان آن را استفاده کرد، مورد سوم هم این‌که سیگنال‌های معاملاتی فارکس چگونه ایجاد می‌شوند. علاوه بر این، دانستن این‌که حجم معاملات چگونه محاسبه می‌شود و مدیریت ریسک و دیگر پارامترهای معاملاتی چگونه تنظیم می‌شوند نیز اهمیت دارد.

از یک حساب دمو یا آزمایشی استفاده کنید. روی این حساب تمرین کنید تا به نتیجه دلخواه برسید. در حقیقت شما باید تا زمانی که اصول معاملات الگوریتمی را درک کنید، در این حساب دمو تا می‌توانید تمرین کافی داشته باشید.

برای آزمایش ربات معامله‌گر فارکس یا به اصطلاح مشاور، با یک حساب سنتی شروع کنید. شما در این حساب باید شاهد رشد حساب معاملاتی سنتی خود باشید، اما در صورت منفی شدن رشد حساب خود باید به دنبال دلایل آن باشید.

بیشتر بخوانید:

چه زمانی از ربات معامله گر فارکس استفاده کنیم؟

استفاده از ربات معامله‌گر یا مشاور معاملات فارکس در شرایط زیر پیشنهاد می‌شود:

 • معاملات اسکلپ یا HFT؛ یعنی استراتژی‌های معاملاتی که در آن‌ها سرعت باز و بسته کردن معاملات فارکس و سرعت تصمیم‌گیری مهم است.
 • ترکیبی از استراتژی‌های  معاملاتی دستی و الگوریتمی. در حالی که ربات معاملاتی فارکس می‌تواند به صورت خودکار معامله کند، شما می‌توانید با استراتژی‌های معاملاتی دستی کار کنید. باید در نظر داشته باشید که یک معامله به صورت خودکار سطح مارجین شما را کاهش می‌دهد.
 •  یک استراتژی معاملاتی دستی اثبات شده دارید. اگر شما به عنوان معامله‌گر یک الگوریتم معاملاتی اثبات شده در بازار فارکس دارید، آن را به کد ترجمه کنید(برخی مهارت‌های برنامه نویسی لازم است)، این اقدام به صرفه جویی در زمان کمک می‌کند. درصورتی هم که مانیتورینگ حساب داشته باشید، می‌توانید آن را بفروشید.

به تدریج، شبکه‌های عصبی با یادگیری ماشین، جایگزین ربات معامله‌گر قدیمی در فارکس می‌شوند. براساس داده‌های ورودی و تنظیم و تعیین اهداف، بهترین ربات‌های معامله‌ گر فارکس می‌توانند هزاران الگوریتم ریاضی را محاسبه کنند، بهترین فرصت‌های معاملاتی را انتخاب کرده و به طور مستقل همسو با تغییرات بازار فارکس عمل کنند.

مزایا و معایب استفاده از ربات معامله‌ گر فارکس

برخی از مزایای استفاده از ربات معامله‌گر فارکس به شرح زیر است:

 1. برای معامله‌گران حرفه‌ای، استفاده از ربات معامله‌گر فارکس از اتلاف وقت جلوگیری کرده و در نتیجه به صرفه‌جویی در زمان کمک می‌کند. بنابراین آن‌ها می‌توانند به تجزیه و تحلیل بازار و جستجوی سیگنال‌های معاملاتی بپردازند.
 2. دارای سرعت در مدیریت معاملات و نظم است. در شرایطی که تصمیم‌گیری فوری و سریع نیاز باشد، انسان می‌تواند دچار خطا شود. با استفاده از معامله‌گر، احساسات انسانی از قبیل انکار، امید، ترس، طمع، شک و خستگی حذف می‌شود. ربات معامله‌گر فارکس به طور اتوماتیک از قوانین مدیریت ریسک و قوانین تعیبه شده در آن پیروی می‌کند.
 3. استرس انسانی در آن دخیل نیست. یکی از دلایلی که اکثر معامله‌گران پیشرفته و معامله‌گران بی‌تجربه مرتکب خطا و اشتباه می‌شوند، فشار ذهنی و خستگی است که استفاده از ربات معامله‌گر این موار را حذف می‌کند.
 4. معاملات اتوماتیک می‌شود. ربات‌های معاملاتی فارکس قادر به جمع‌آوری اطلاعات اولیه هستند و بر اساس محاسبات ریاضی، احتمال آماری یک رویداد را ارزیابی می‌کنند. برای مثال با شروع یک روند چه مثبت چه منفی، بر اساس آن تصمیمات معاملاتی را می‌گیرند.
 5. می‌توانند برای معامله‌گر ابزار کمکی باشند. علاوه بر ربا‌ت‌های کاملا اتوماتیک در فارکس که مستقیم با معاملات سر و کار دارند، اسکریپت‌هایی وجود دارند که عملکرد کمکی انجام می‌دهند. برای مثال جستجوی الگوهای جدید در بازار، ارزیابی اسپرد فعلی در بازار، ترسیم سشن‌های معاملاتی در نمودار قیمت و بسیاری اقدامات دیگر. این اسکریپت‌ها، اطلاعات لازم برای معاملات دستی را نیز به معامله‌گران حرفه‌ای و پیشرفته می‌دهند.

برخی از معایب استفاده از ربات معامله‌گر فارکس عبارت اند از:

 1. انعطاف‌پذیری ندارد. بازار فارکس یک بازار بی ثبات و دارای نوسان است که تحت تاثیر فاکتورهای بنیادی ای فاندامنتال، اقدامات مارکت میکرها (سازندگان مارکت) و رویداد‌های غیر منتظره است. این اتفاقات غیر منتظره نه پیش‌بینی می‌شود و نه می‌توان آن‌ها را در کد تعبیه کرد. بنابراین، ربات‌های معاملاتی باید به صورت مرتب با تغییر تنظیمات یا الگوریتم معاملات بهینه شوند.
 2. اگر از چندین استراتژی معاملاتی استفاده می‌کنید، استفاده از ربات ارزش چندانی ندارد. معامله‌گر باید اندیکاتور‌های خاص طراحی کند، سیستم معاملاتی برای خود تنظیم کند، برای توسعه کد پول هنگفتی بپردازد، آزمایش کند و متاسفانه تمام این اقدامات بسیار زمان بر است. با این حال اگر استراتژی شما بلند مدت باشد یا شامل باز نمودن 1 الی 2 پوزیشن معاملاتی در روز باشد، آیا واقعا توسعه یک ربات ارزش هزینه و زمان شما را دارد؟
 3. ممکن است کد تطابق نداشته باشد. در صورتی که کد ربات معامله‌گر فارکس با کد پلتفرم معاملاتی تطابق نداشته باشد، ربات کار نخواهد کرد. برخی از پلتفرم‌های معاملاتی به هبچ وجه از برنامه‌های نرم افزاری خودکار سفارشی پشتیبانی نمی‌کنند.
 4. هیچ تضمینی وجود ندارد و این قضیه فقط در مورد سودآوری صق نمی‌کند. اگر ربات معامله‌گر شما مورد آزمایش قرار نگرفته باشد، نمی‌دانید در چه نقطه‌ای ممکن است یک باگ ظاهر شود. همچنین هیچ کس از خطا مصون نمی‌باشد.
 5. آن‌ها باید 24 ساعت شبانه روز آنلاین باشند. راه حل این مشکل اجاره VPS (سرور خصوصی مجازی) است. در این حالت پلتفرم معاملاتی با مشاور (یعنی ربات) به جای قرار گرفتن در یارانه بر روی سرور قرار می‌گیرد.
 6. در نهایت به نظارت انسان نیاز دارد. اگرچه هدف ربات معامله‌گر فارکس حذف عامل انسانی (تا حد امکان) از روند معاملات است، اما همچنان نیاز به نظارت دائمی از سوی معامله‌گر وجود دارد؛ طوری که گاهی اوقات بهتر است معامله‌گر به صورت دستی معامله خود را ببندد.

بیشتر بخوانید:

برترین ربات‌های معامله‌گر فارکس

ILAN از جمله ربات‌های پر طرفدار در فارکس است.

در این بخش قصد داریم برخی از بهترین ربات‌های معامله‌گر فارکس را معرفی کنیم که در طی چندین سال بر روی حساب‌های معامله‌گران خرد نتایج نسبتا خوبی داشته اند.

۱ـ ربات معامله‌گر اودین(ODIN)

EXPERT ADVISOR برای پلتفرم معاملاتی متاتریدر 4 توسط FOREX ROBOT TRADER توسعه یافته و به صورت اختصاصی برای تنظیم سفارشات پندینگ جهت گرفتن روندهای برگشتی و روندهای اصلاحی طراحی شده است.

الگوریتم آن به این صورت است که هنگامی که رویدادهای مشخص شده در الگوریتم اتفاق می‌افتند، ربات سفارشات پندینگ را در فاصله مساوی از یکدیگر قرار می‌دهد. فاصله توسط معامله‌گر با توجه به میانگین نوسانات انتخاب می‌شود و سفارشات ناموفق نیز حذف می‌شوند. امکان استفاده از ربات در جفت ارزهای اصلی و در تایم فریم 15 دقیقه به بالا وجود دارد.

 • تنظیمات: شامل تنظیمات اندیکاتورهای پایه از قبیل اندازه شبکه و تنظیم سیستم مدیریت ریسک است.
 • مزایا: چند ارزی بوده و سپرده پیشنهادی 500 دلار است.
 • معایب: اساسا تمام نسخه‌ها پولی است و ریسک بالایی دارد.

۲ـ ربات FORCE TRADER

یک مشاور و متخصص چند منظوره و طولانی مدت که بر اساس نسخه‌ای از سیستم الکساندر الدر ساخته شده است. این ربات شامل مجموعه‌ای از اندیکاتورها از قبیل شاخص قدرت، RSI، WPR، DEMAKER است. ویژگی منحصر به فرد این ربات این است که با در نظر گرفتن فیلترهای اعمال شده در تنظیمات، به طور همزمان روی چندین جفت ارز قابل معامله کار می‌کند.

الگوریتم سیگنال ورود، به روشی پیچیده مطابق با شرایط هر اندیکاتور تشکیل می‌شود. در صورتی که حتی یکی از شرایط مطابقت نداشته باشد، معامله باز نمی‌شود. تمام سفارشات در این ربات دارای حد سود و ضرر و دارای سیستم تریلینگ استاپ(جا به جایی حد ضرر) هستند. سپرده پیشنهادی در این ربات 1000 دلار است. برای تمامی جفت ارزهای اصلی و در تایم فریم روزانه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 • تنظیمات: تنظیمات این ربات شامل مجموعه‌ای پیپچیده و متشکل از چندین بلوک است. برای مثال تنظیمات حد ضرر و حد سود، شامل چندین بلوک برای خروج از بازار، تنظیمات مربوط به تریلینگ استاپ و دیگر پارامترها است که به بلوک‌های جداگانه تقسیم می‌شوند.
 • مزیت: بازدهی بالایی دارد.
 • عیب: تعداد بالایی از تنظیمات در آن وجود دارد.

۳ـ ربات معامله‌گر ILAN

این ربات، یکی از بحث بر انگیزترین ربات‌های معاملاتی است که در محافل معاملاتی فارکس اغلب مورد اتقاد قرار می‌گیرد؛ با این حال یکی از محبوب‌ترین ربات‌های فارکسی محسوب می‌شود. این ربات دارای سه نسخه 1.0، 1.6 و 2.0 است.

الگوریتم آن به صورتی است که یک سری سفارشات متناسب با افزایش حجم معامله(لات) تنظیم می‌کند. از نظر مفهومی کسب سود از آن به طور مداوم غیر ممکن است. (اگر برای مدت زمان نامحدودی اجرا شود.) برای جفت ارزهای اصلی و در تایم فریم 5 و 15 دقیقه کاربرد دارد.

 •  تنظیمات: دارای بیش از 15 تنظیمات است.
 • مزیت: اکثر نسخه‌ها رایگان هستند و بازدهی بالایی دارند.
 • معایب: از ضریب مارتینگل برای محاسبه حجم معاملات استفاده می‌کند.

از دیگر ربات‌های معامله‌گر می‌توان به ربات معامله‌گر GREEZLY، BREAKOUT، FX-AGENCY ADVISOR3، WALL STREET FOREX ROBOT، MILKY WAYوSURVIVOR  اشاره نمود.

۴ـ ربات مخصوص پوشش ریسک (هجینگ)

پوشش ریسک(هج در فارکس) استراتژی‌‌  پر خطری است که اغلب در ربات‌های معاملاتی برای افزایش سپرده استفاده می‌شود. پوشش ریسک شامل باز نمودن چندین معامله در جهت‌های مختلف است. قیمت به هر طرفی که برود، پوزیشن اول در سود و پوزیشن دوم در ضرر خواهد بود. ماهیت این استراتژی این است که یک معامله‌ی در ضرر را در زمان مناسب ببندید و یا به معامله‌ی در سود، حجم اضافه کنید. یکی از ربات‌های جالب برای پوشش ریسک HEDGE GATE است که توسعه دهنده آن شرکتی است که از سال 2008 طراحی برنامه ‌های معاملاتی الگوریتمی بسیاری را در کارنامه‌ی خود دارد.

۵ـ ربات مخصوص معاملات اسکلپ

مزیت ربات‌های اکسپرت فارکس برای معاملات اسکلپ، سرعت است. در معاملات با فرکانس بالا، کسری از ثانیه هم مهم تلقی می‌شود و یک معامله‌گر ممکن است زمانی برای تجزیه و تحلیل بازار، جستجوی سیگنال‌های معاملاتی و واکنش به تغییرات در بازار نداشته باشد. یکی از بهترین ربات‌ها در این باره ربات VZLOMSHIK PRO است. این ربات معاملاتی چند ارزی فارکس، برای معاملات اسکلپ طراحی شده است و در فارکس با سه استراتژی مختلف کار می‌کند.

کلام آخر

در این مقاله به تعریف ربات معامله‌گر فارکس و نحوه عملکرد آن پرداختیم. می‌دانید که فعالیت در بازار فارکس دارای ریسک است، اگر می‌خواهید از ربات در معاملات خود استفاده کنید، توصیه می‌شود نخست در مورد ربات مورد نظر تحقیق نموده و آن را در حساب دمو ارزیابی کنید، از برترین ربات‌های دنیا استفاده کنید و در آخر ربات‌هایی انتخاب کنید که به صورت دوره‌ای بهینه سازی شوند. لازم به ذکر است که ربات اگر چه احساسات انسانی را حذف می‌کند اما مانند انسان انعطاف‌پذیر نیست؛ لذا لازم است به طور کامل به ربات متکی نباشید و خودتان نیز در آن نظارت کنید.

نوشته شده توسط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

دوره‌های جدید

دوره اشتباهات معامله‌گری
رایــگان

جستجو کنید ...

ثبت نام

نام*

ایمیل

شماره موبایل*

کد تایید*

کد تایید ارسال شده به موبایل خود را وارد کنید