کال مارجین در فارکس چیست؟

خواندن این مطلب

6 دقیقه

زمان میبرد!

کال مارجین در فارکس چیست؟

کال مارجین در فارکس چیست؟

برای معامله موفق در بازارهای مالی، لازم است تا ابتدا اطلاعات کافی از انواع بازارهای مالی و نحوه خرید و فروش ارزها بدست آوریم تا ریسک معاملات را تا جایی که ممکن است، کاهش دهیم. در این مقاله می­خواهیم با چند مورد از اصطلاحات مهم و کاربردی در فارکس و بازارهای مالی آشنا شویم. یکی از این اصطلاحات مهم، کال مارجین است. اما پیش از آنکه به تعریف مارجین کال بپردازیم، لازم است تا با اصطلاح مارجین آشنا شویم.

مارجین چیست؟

مارجین (Margin) به میزان پولی اشاره دارد که برای خرید یک دارایی، نیاز است تا در حساب معاملاتی شما وجود داشته باشد. به عبارت دیگر، مارجین مبلغی است که باید به عنوان تضمین به حساب خود واریز کنید تا بتوانید یک موقعیت معاملاتی باز کنید و در بازار فعالیت داشته باشید.

مارجین به دو نوع تقسیم می‌شود: مارجین نقدی (Cash Margin) و مارجین درصدی (Percentage Margin). در مارجین نقدی، شما باید مبلغ پولی را که به عنوان مارجین نیاز دارید، به صورت نقدی واریز کنید. در مقابل، در مارجین درصدی، میزان مبلغ مورد نیاز برای باز کردن یک موقعیت، بر اساس درصدی از ارزش کل آن موقعیت معاملاتی تعیین می‌شود.

کال مارجین در فارکس چیست؟

کال مارجین را می‌توان یک پیام هشدار برای معامله‌گران ارزی تعریف کرد که نشان‌دهنده رسیدن مقدار زیان معامله به آستانه مارجین است. یعنی در این موقعیت تریدر برای جلوگیری از بسته شدن موقعیت معاملاتی خود باید چاره‌ای بیندیشد. برای اینکه با مفهوم Margin call بیشتر آشنا شویم، در ادامه لازم است تا چند اصطلاح کاربردی دیگر را نیز معرفی کنیم:

کل موجودی (Balance)

در بازار فارکس (Forex)، کل موجودی یا Balance به مجموعه تمام پولی گفته می‌شود که در حساب تجاری شما وجود دارد. این شامل پول‌هایی است که شما به حساب خود واریز کرده‌اید، درآمدی که از معاملات سابق به دست آورده‌‌اید و یا پول‌هایی که از حساب خود برداشت کرده‌اید.

یک مثال ساده:

فرض کنید که شما 5000 دلار به حساب تجاری خود واریز کرده‌اید و با استفاده از این پول، دو موقعیت خرید EUR/USD و GBP/USD با حجم 1 لات (صد هزار واحد ارز پایه)، از هر کدام باز کرده‌اید. اگر در نهایت سودی به میزان 1000 دلار از این دو موقعیت کسب کنید، کل موجودی شما به یک مبلغ 6000 دلار افزایش می‌یابد. اگر بعدا 1000 دلار از حساب خود برداشت کنید، کل موجودی شما به 5000 دلار کاهش خواهد یافت.

توجه داشته باشید که کل موجودی، تنها شامل پول نقد در حساب تجاری شما است و ارزش موقعیت‌های باز شما در بازار (مانند موجودی لحظه‌ای) را نشان نمی‌دهد.

موجودی لحظه‌ای (Equity)

این اصطلاح همان‌طور که از نامش پیداست، بیانگر کل دارایی تریدر در هر لحظه است. اکوئیتی به معنی مجموع ارزش مالی تمامی موقعیت‌های باز شما در بازار است. به عبارت دیگر، اگر شما همه موقعیت‌های باز خود را ببندید و پول‌هایی که در حساب دارید را برداشت کنید، موجودی لحظه‌ای شما برابر با کل موجودی شما خواهد بود.

یک مثال ساده:

فرض کنید که شما یک موقعیت خرید EUR/USD با حجم 1 لات باز کرده‌اید. ارزش فعلی این موقعیت با توجه به حجم آن 12000 دلار است. اگر در زمان باز کردن این موقعیت، شما 1000 دلار مارجین به حساب خود واریز کرده‌ باشید، موجودی لحظه‌ای‌تان برابر با 11000 دلار (ارزش فعلی موقعیت خرید – مارجین استفاده شده) خواهد بود. توجه داشته باشید که موجودی لحظه‌ای می‌تواند با تغییر قیمت بازار به طور مداوم تغییر کند.

مفهوم کال مارجین در فارکس

مارجین آزاد (Free margin)

این مفهوم به معنی میزان پولی است که در حساب شما برای باز کردن موقعیت‌های جدید در دسترس است. به طور دقیق‌تر، مارجین آزاد برابر با موجودی لحظه‌ای شما منهای مارجین مورد نیاز برای هر موقعیت معاملاتی باز است. اگر مارجین آزاد شما به صفر برسد، شما نمی‌توانید موقعیت جدیدی را باز کنید تا زمانی که مارجین آزاد شما دوباره افزایش پیدا کند.

مارجین لول (Margin level)

این مفهوم به معنی نسبت موجودی لحظه‌ای شما به مارجین مورد نیاز برای همه موقعیت‌های باز شما است. به طور دقیق‌تر، مارجین لول برابر است با:

مارجین لول= (موجودی لحظه‌ای / مارجین مورد نیاز برای تمام موقعیت‌های باز) * 100

مارجین لول باید همیشه بیشتر از 100% باشد تا شما بتوانید موقعیت جدیدی را باز کنید. اگر مارجین لول شما به زیر 100% برسد، شما به خطر از دست دادن موقعیت‌های باز خود نزدیک هستید.

چه زمانی یک معامله‌گر کال مارجین می‌شود؟

بعد از آشنایی با چند اصطلاح مهم در فارکس، حالا می‌توانیم مفهوم کال مارجین را دقیق‌تر بررسی کنیم.

در موقعیت‌هایی که مقدار زیان معاملاتی شما از یک حدی بیشتر شود، کال مارجین رخ می‌دهد. البته باید در نظر داشته باشید که کال مارجین با لیکوئید شدن تفاوت دارد. همانطور که قبل‌تر گفتیم، مارجین کال یک پیام هشدار برای تریدر است. به این معنی که معامله انجام شده در موقعیت ضرر قرار دارد و اگر از آستانه مشخص عبور کند، امکان بسته شدن موقعیت معاملاتی وجود دارد.

مفهوم مارجین لول در فارکس

با توجه به ریسک بالای معامله در موقعیت مارجین، تریدرها همواره تلاش می‌کنند تا این ریسک را با رصد لحظه‌ای بازار و موجودی ‌لحظه‌ای، کاهش دهند. در ادامه به چگونگی محاسبه کال مارجین در فارکس اشاره می‌کنیم.

نحوه محاسبه کال مارجین چگونه است؟

کال مارجین (Margin Call) یک وضعیت در حساب تجاری است که در آن مارجین آزاد شما به صفر می‌رسد و شما دیگر نمی‌توانید موقعیت معاملاتی جدیدی را باز کنید. همین موضوع موجب از دست رفتن سرمایه‌تان می‌شود. برای جلوگیری از وقوع مارجین کال، شما باید به محاسبه مارجین مورد نیاز برای هر موقعیت معاملاتی باز خود توجه کنید. محاسبه مارجین کال به این صورت است:

فرمول مارجین کال
(مارجین مورد نیاز برای هر موقعیت باز شما * تعداد موقعیت‌های باز شما) – موجودی لحظه‌ای شما

به طور مثال، فرض کنید که شما دو موقعیت معاملاتی باز دارید، هر کدام با مارجین مورد نیاز 100 دلار و موجودی لحظه‌ای شما نیز 500 دلار است. در این صورت، مارجین کال شما به صورت زیر محاسبه می‌شود:

مارجین کال مورد نیاز در این مثال
500$ – (2*100$) = 300$

(300$) به این معناست که شما باید حداقل 300 دلار به حساب خود اضافه کنید تا مارجین آزاد شما به حداقل مقدار مورد نیاز برسد و شما بتوانید موقعیت جدیدی را باز کنید. در غیر این صورت، شما با وقوع مارجین کال مواجه خواهید شد و موقعیت‌های باز شما به صورت خودکار بسته خواهند شد.

آنچه در مورد کال مارجین خواندیم

در این مقاله به تعریف کال مارجین در فارکس پرداخیتم و نیز با برخی اصطلاحات مرتبط با مارجین مانند موجودی کل، موجودی لحظه‌ای و … آشنا شدیم. دانستیم که مفهوم مارجین یک اصطلاح بسیار مهم در بازارهای مالی است چرا که به شما اجازه می‌دهد تا با استفاده از سرمایه کم، موقعیت‌های بزرگی را در بازار فارکس باز کنید.

با این حال، باید با تمرکز بر مدیریت مارجین، از وقوع مارجین کال (Margin Call) در فارکس جلوگیری کنید. به عبارت دیگر، باید مطمئن شوید که هیچ‌گاه مارجین آزاد شما به صفر نمی‌رسد و موقعیت‌های باز شما به صورت خودکار بسته نمی‌شوند.

موفق و پرسود باشید.

میخواهید در مورد بازار فارکس بیشتر بدانید؟ این دو مقاله را بخوانید:

نوشته شده توسط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

دوره‌های جدید

دوره اشتباهات معامله‌گری
رایــگان

جستجو کنید ...

ثبت نام

نام*

ایمیل

شماره موبایل*

کد تایید*

کد تایید ارسال شده به موبایل خود را وارد کنید