پیپ در فارکس چیست و چه کاربردی دارد؟

خواندن این مطلب

8 دقیقه

زمان میبرد!

پیپ در فارکس چیست؟

پیپ در فارکس چیست و چه کاربردی دارد؟

یکی از اصطلاحات رایج و مهم در بازار فارکس اصطلاح پیپ (PIP) است. قبل از هر گونه سرمایه‌گذاری و اقدام جدی در بازار باید با تمامی این اصطلاحات مهم آشنایی داشته باشید. درحقیقت هر معامله‌گری باید با اصطلاحات اولیه و پایه‌ای چون پیپ کاملا آشنا باشد تا بتواند به طور کارآمدی در بازار فعالیت داشته باشد؛ از این رو در این مقاله از سایت کندل به اصطلاح پیپ در فارکس، ارزش آن و نحوه محاسبه آن پرداختیم. اگر می‌خواهید با این اصطلاح کلیدی آشنا شوید تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

اصطلاح پیپ در فارکس

معامله‌گران باید مفهوم پیپ در فارکس را درک کنند تا بتوانند سود و زیان احتمالی خود را محاسبه نمایند.

معامله‌گران فارکس باید بتوانند حرکات بسیار کوچک در جفت ارزها را تحت نظر بگیرند؛ منظور از حرکات بسیار کوچک حرکاتی به کوچکی صدم و یا حتی هزارم سنت است. در حقیقت پیپ‌ به معامله‌گران این امکان را می‌دهد که تغییرات و حرکات بسیار کوچک در جفت ارزها را مورد ارزیابی قرار داده و در مورد آن‌ها صحبت کنند.

ضروری است معامله‌گران فارکس بدانند پیپ چیست و چگونه کار می‌کند؛ حتی یک پیپ بسته به اندازه معامله می‌تواند سبب تغییر بزرگی در سود یا زیان معامله مورد نظر شود.

بیشتر بخوانید:

پیپ(pip) چیست؟

پیپ یک واحد اندازه‌گیری برای ارزیابی حرکات در معاملات فارکس محسوب می‌شود که برای بیان تغییرات ارزش یا قیمت بین دو ارز مورد استفاده قرار می‌گیرد. پیپ مخخف عبارت price interest point یا percentage in point و کوچک‌ترین واحد اندازه‌گیری استاندارد برای تغییرات حرکت یک جفت ارز به شمار می‌رود. پیپ توسط معامله‌گران برای محاسبه اسپرد بین قیمت درخواستی(ask) و قیمت پیشنهادی(bid) و همچنین محاسبه میزان سود و زیان در یک معامله به کار می‌رود.

پیپ چگونه استفاده می‌شود؟

بازار جهانی فارکس 24 ساعت شبانه‌روز کار می‌کند و قیمت جفت ارزها دائم در حال نوسان است. پیپ معامله‌گران را قادر می‌سازد تا معاملات جفت ارزها را بر اساس حرکات قیمت به کوچکی یک ده هزارم(10000/1) واحد یک جفت ارز انجام دهند. این سطح از جزئیات در قیمت‌گذاری داده، فرصت‌های معاملاتی بی‌شماری برای معامله‌گران فارکس فراهم می‌کند؛ چرا که قیمت‌ها می‌توانند صدها بار در دقیقه تغییر کنند. به طور مثال شما یک جفت ارز را در قیمت 1.1356 خریداری می‌کنید و در قیمت 1.1360 می‌فروشید، شما در این معامله 4 پیپ سود بدست آورده‌اید. در این مثال شما باید ارزش پیپ را محاسبه کنید و با ضرب آن در اندازه لات ارزش دلاری سود را بدست آورید.

نحوه محاسبه ارزش پیپ(pip value) در فارکس

پیپ چهارمین رقم اعشار در قیمت جفت است.

در بیش‌تر جفت ارزهای اصلی، پیپ به عنوان رقم چهارم اعشار عنوان می‌شود، بنابراین همان طور که در بخش قبلی گفته شد یک پیپ تغییر معادل 0.0001 است. در این بین چند مورد استثنا وجود دارد، مانند ین ژاپن که پیپ در آن دومین رقم اعشار است. اگرچه یک پیپ معمولا دومین یا چهارمین رقم اعشار محسوب می‌شود، اما اغلب یک اعشار اضافی نیز نمایش داده می‌شود که کسری از پیپ را نشان می‌دهد.

ارزش هر پیپ به جفت ارز، نرخ تبدیل و حجم معامله بستگی دارد. زمانی که حساب معاملاتی شما بر حسب دلار آمریکا است و ارز دلار به عنوان دومین ارز یا ارز متقابل به شمار می‌رود، مانند جفت ارز یورو دلار(EURUSD) ارزش پیپ بر حسب همان یک ده هزارم محاسبه می‌شود.

  • اگر جفت ارز یورودلار(EURUSD) از قیمت 1.1025 به 1.1035 برسد، 10 پیپ افزایش داشته است.
  • اگر جفت ارز یورودلار(EURUSD) از قیمت 1.1035 به 1.1025 برسد، 10 پیپ کاهش داشته است.
  • درصورتی که جفت ارز دلارین(USDJPY) از قیمت 106.20 به 106.40 برسد، 20 پیپ افزایش قیمت داشته است.
  • درصورتی که جفت ارز دلارین(USDJPY) از قیمت 106.05 به 105.95 برسد، 10 پیپ کاهش قیمت داشته است.

به طور کلی محاسبه پیپ در فارکس را می‌توانیم به سه‌دسته‌ی کلی تقسیم کنیم:

1ـ جفت ارزهایی که دلار ارز متقابل یا ارز دوم است

در این حالت ارزش یک پیپ با ضرب حجم معامله(یا اندازه لات) در 0.0001 محاسبه می‌شود. بنابراین برای جفت ارز یورودلار حجم معامله یعنی 10.000 در 0.0001 ضرب شده و ارزش هر پیپ 1 دلار برآورد می‌شود. به بیانی دیگر اگر معامله‌گر 10.000 واحد یورو در مقابل دلار با قیمت 1.0801 خریداری کند و در قیمت 1.0811 بفروشد، میزان سود او ده پیپ یا ده دلار است.

2ـ جفت ارزهایی که دلار ارز پایه است

زمانی که دلار ارز پایه یا اولین ارز باشد، مانند جفت ارز دلار آمریکا به دلار کانادا(USDCAD)، برای ارزش پیپ نرخ تبدیل نیز درنظر گرفته می‌شود. با تقسیم 0.0001 بر نرخ تبدیل و ضرب در حجم معامله، ارزش هر پیپ در این گونه جفت ارزها محاسبه می‌شود.

به عنوان مثال 0.0001 بر نرخ تبدیل این جفت ارز(USDCAD) 1.2829 تقسیم و سپس بر حجم معامله 100.000 ضرب می‌شود و ارزش هر پیپ 7.79 دلار برآورد می‌شود. به عبارت دیگر اگر معامله‌گر 100.000 واحد دلار آمریکا در مقابل دلار کانادا در قیمت 1.2829 خریداری کند و در قیمت 1.2830 بفروشد، یک پیپ به ارزش 7.79 دلار سود نموده است.

3ـ جفت ارزهای دارای ین ژاپن

در جفت ارزهایی که دارای ین ژاپن هستند، پیپ به عنوان رقم دوم اعشار خوانده می‌شود. به عنوان مثال در جفت ارزهایی از قبیل یورو ین ژاپن (EURJPY) و دلار آمریکا ین ژاپن (USDJPY) 0.01 در نرخ تبدیل یا قیمت جفت ارز مربوطه تقسیم می‌شود. مثلا در EURJPY، 0.01 در قیمت جفت ارز 132.62 تقسیم می‌شود و نتیجه این معادله 0.0000754 است. به بیانی دیگر با اندازه لات 100.000 واحد یورو، ارزش هر پیپ  7.54 دلار برآورد می‌شود.

بیشتر بخوانید:

ارزش هر پیپ به دلار چقدر است؟

قانون کلی نیز در این باره وجود دارد؛ از آن‌جایی که در برخی از جفت ارزها ارزش هر پیپ کم‌تر از 1 دلار است، گفته می‌شود که هر یک پیپ برابر با حدود 1 دلار به ازای هر 10.000 واحد از ارز پایه است. این مقیاس خطی به صورت زیر است:

اندازه میکرو که برابر با 1000 واحد از ارز پایه است، ارزش پیپ در این حجم از معامله تقریبا 10 سنت محاسبه می‌شود.

اندازه مینی که برابر با 10000 واحد از ارز پایه بوده و ارزش هر پیپ با این میزان حجم تقریبا 1 دلار است.

اندازه استاندارد که برابر با 100.000 از ارز پایه است، ارزش پیپ در این حجم از معامله تقریبا معادل 10 دلار است.

پیپت چیست و چه تفاوتی با پیپ دارد؟

تفاوت میان پیپ و پیپت چیست؟

پیپت به صورت کسری از پیپ گفته می‌شود که کوچک‌تر از پیپ است و در نتیجه مقیاس اندازه‌گیری بسیار دقیق‌تری محسوب می‌شود.  پیپت به صورت یک عدد بالانویس در انتهای قیمت یک جفت ارز نمایش داده می‌شود. کسری از پیپ یا پیپت، 0.1 پیپ محاسبه می‌شود.

در بازار فارکس، پیپ یک واحد اندازه‌گیری استاندارد برای سنجش تغییرات قیمتی ارز به شمار می‌رود که برابر با 0.0001 واحد از ارز پایه است. در حقیقت این مقیاس در بیشتر جفت ارزها، کوچک‌ترین واحد اندازه‌گیری برای ارزیابی تغییرات قیمتی محسوب می‌شود.

یک پیپت برابر با 0.1 پیپ و کسری از 0.0001 است. یک پیپ به حرکت دومین رقم اعشار در کراس های ین ژاپن و چهارمین رقم اعشار در سایر جفت ارزها گفته می‌شود، درحالی‌که پیپت به حرکت پنجمین رقم اعشار بالا نویس گفته می‌شود.

ارزش هر پیپ در جفت ارزهای مختلف

سایت‌های گوناگونی برای محاسبه ارزش  پیپ یا PIP VALUE وجود دارند که به کمک آن‌ها می توانید در کوتاه‌ترین زمان ارزش پیپ در یک جفت ارز را محاسبه کنید. یکی از این وب سایت‌ها babypips.com است. با مراجعه به این سایت تنها کافی است با وارد نمودن حجم معامله، ارزش پیپ را مشاهده کنید. البته حجم معامله باید بر حسب لات وارد شود؛ برای مثال اگر 0.01 لات بخواهید معامله کنید، میزان حجم را 1000 دلار در نظر بگیرید یا اگر بخواهید 1 لات معامله کنید که برابر با 100000 واحد از ارز پایه است، حجم را 100000 دلار وارد نمایید.

پیپ چه ارتباطی با اسپرد دارد؟

اسپرد به اختلاف قیمت بین قیمت درخواستی(ask) و قیمت پیشنهادی(bid) گفته می‌شود؛ این میزان اختلاف بر حسب پیپ بیان می‌شود. همان طور که می‌دانید منبع درآمد بسیاری از بروکرها همین اسپرد است. بنابراین زمانی که در پلتفرم معاملاتی خود به قیمت جفت ارزها نگاهی می‌اندازید، دو قیمت برای هر جفت ارز مشاهده می‌کنید؛ یکی قیمت درخواستی بروکر که برای خریداری جفت ارز مورد نظر به شما نشان داده می‌شود و دیگری قیمت پیشنهادی بروکر که برای فروش جفت ارز برای شما به نمایش گذاشته می‌شود.

محاسبه اسپرد نیز کار بسیار آسانی به شمار می‌رود، کافی است قیمت درخواستی را از قیمت پیشنهادی کم کنید. به مثال زیر توجه کنید:

  • قیمت پیشنهادی برای جفت ارز یورودلار(eurusd)، 1.0877
  • قیمت درخواستی برای جفت ارز یورودلار(eurusd)، 1.0879
  • محاسبه اسپرد: اختلاف قیمت بین این دو برابر است با 0.0002

بیشتر بخوانید:

سوالات پر تکرار

  • چرا درک مفهوم پیپ برای معامله‌گران مهم است؟

زیرا پیپ به معامله‌گران این امکان را می‌دهد تا بتوانند میزان سود و زیان احتمالی را برای معاملات خود تعیین کنند و بر همین اساس معاملات خود را مدیریت کنند.

  • ارزش هر پیپ بر چه اساسی تعیین می‌شود؟

ارزش هر پیپ با توجه به جفت ارز، حجم معامله و قیمت لحظه‌ای محاسبه می‌شود.

  • ارزش پیپ pip value چیست؟

ارزش پیپ 10 دلار یا 0.0001 در یک لات استاندارد است که به حرکت دومین رقم اعشار در کراس های ین ژاپن و چهارمین رقم اعشار در سایر جفت ارزها گفته می‌شود.

کلام آخر

درک مفهوم پیپ در بازار فارکس بسیار حیاتی است و به عنوان یک اصل اولیه و مهم برای تصمیم‌گیری در معاملات محسوب می‌شود. در حقیقت پیپ معیاری جهت ارزیابی تغییرات حرکت قیمت در ارزها به شمار می‌رود. کوچک‌ترین واحد اندازه‌گیری برای ارزیابی حرکت قیمت در ارزها که درک آن برای معامله‌گران بسیار ضروری است؛ زیرا پیپ به معامله‌گران این امکان را می‌دهد تا میزان سود و ضرر احتمالی در یک معامله را مشخص کنند و بر اساس آن اهرم و میزان ریسک معاملات خود را مدیریت کنند.

نوشته شده توسط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

دوره‌های جدید

دوره اشتباهات معامله‌گری
رایــگان

جستجو کنید ...

ثبت نام

نام*

ایمیل

شماره موبایل*

کد تایید*

کد تایید ارسال شده به موبایل خود را وارد کنید