لات در فارکس چیست؟

خواندن این مطلب

12 دقیقه

زمان میبرد!

لات در فارکس چیست؟

لات در فارکس چیست؟

برای فعالیت در بازار‌های مالی از جمله فارکس، آموزش و یادگیری نقش کلیدی ایفا می‌کند. معامله‌گران باید قبل از ورود به بازار با مفاهیم و اصول اولیه آشنایی کافی داشته باشند، تا بتوان گفت موفقیت آن‌ها حتمی است. یکی از مفاهیم پایه‌ای و مهم در فارکس که معامله‌گران باید بدانند، لات است. لات در فارکس یک واحد اندازه‌گیری است. در این مقاله به تعریف لات، کاربرد آن در فارکس و نحوه محاسبه آن می‌پردازیم تا انتها همراه ما باشید.

لات در فارکس چیست؟

لات واحد اندازه‌گیری استاندارد برای توصیف حجم یک معامله است.

 

لات در معاملات فارکس یک واحد اندازه‌گیری استاندارد است که برای توصیف حجم یا اندازه یک معامله استفاده می‌شود. لات  مقدار یک جفت ارز خریداری شده یا فروخته شده در یک معامله را نشان می‌دهد. برای لات اندازه‌های مختلفی وجود دارد که معامله‌گران فارکس می‌توانند از آنها در بازار استفاده کنند.

انواع لات

برای لات اندازه‌های مختلفی وجود دارد؛ این اندازه‌ها شامل اندازه لات استاندارد برابر با 100000 واحد از ارز پایه، مینی لات برابر با 10000 واحد از ارز پایه و میکرو لات برابر با 1000 واحد از ارز پایه است. معامله‌گران باید در هنگام انتخاب بهترین اندازه یا حجم، به عوامل بسیاری نظیر میزان سرمایه، تحمل ریسک و سبک معاملاتی خود توجه کنند.

چرا درک لات در فارکس مهم است؟

درک لات و آشنایی با آن به دلایل گوناگونی کلیدی و مهم است؛ اولین موردی که درک لات در آن نقش کلیدی ایفا می‌کند، مدیریت ریسک است. اندازه لاتی که معامله گر انتخاب می‌کند، تاثیر مستقیمی بر میزان ریسک معامله‌ای که انجام می‌دهد، دارد. به طوری که هرچه اندازه لات بزرگ‌تر باشد، سود و زیان بیشتر بوده، درنتیجه میزان ریسک بالایی نیز دارد.

دلایل دیگری نیز در اهمیت درک لات نقش دارند که در زیر شرح داده شده است:

۱ـ مدیریت حساب

بروکرها معمولا برای افتتاح حساب معاملاتی به یک حداقل سپرده نیاز دارند و اندازه لات ممکن است بسته به نوع حساب متفاوت باشد. درک اندازه لات به معامله‌گران کمک می‌کند تا با توجه به سبک معاملاتی و میزان سرمایه‌ای که دارند، بهترین حساب را برای خود انتخاب کنند.

۲ـ استراتژی و سبک معاملاتی

یکی دیگر از دلایل اهمیت درک لات، نقش آن در انتخاب استراتژی معاملاتی است. استراتژی‌های معاملاتی مختلف ممکن است به اندازه لات‌های مختلفی نیاز داشته باشند. به عنوان مثال، معامله‌گری که سبک معاملاتی او روزانه است، (یعنی معاملات خود را در یک روز باز و در همان روز می‌بندد.) ممکن است به اندازه لات‌های کوچک‌تر نیاز داشته باشد. در حالی‌ که یک معامله‌گر بلند مدت که معاملات خود را در بازه زمانی طولانی‌تری باز نگه می‌دارد، به اندازه لات بزرگ‌تری نیاز دارد. درک اندازه لات به معامله‌گران کمک می‌کند تا اندازه لاتی را انتخاب کنند که با سبک معاملاتی آن‌ها هم‌سو باشد.

اندازه لات استاندارد

اندازه لات استاندارد بزرگترین اندازه لات موجود در فارکس با ارزشی معادل 100000 واحد است.

 

در معاملات فارکس، اندازه لات استاندارد، بزرگ‌ترین اندازه لات موجود با ارزشی معادل 100000 واحد از ارز پایه در یک جفت ارز به شمار می رود. برای مثال در جفت ارز یورو به دلار (EUR/USD)، یک لات استاندارد برابر با 100000 واحد از ارز پایه یعنی یورو است.

ارزش یک پیپ در یک لات استاندارد با توجه به جفت ارز مورد معامله، قیمت لحظه‌ای جفت ارز و نوع ارزی که حساب معاملاتی با آن شارژ می‌شود، متغیر است؛ اما به طور کلی یک پیپ در یک لات استاندارد، ارزشی معادل 10 دلار در بیش‌تر جفت ارزها دارد. (اگرچه ارزش آن ممکن است در بعضی جفت ارزها متفاوت باشد.)

یک لات استاندارد معمولا توسط معامله‌گران حرفه‌ای و با تجربه استفاده می‌شود که حساب معاملاتی بزرگتری دارند و تصمیم دارند ریسک‌های بیشتری در معاملات خود داشته باشند.

معامله‌گران در چه صورت می‌توانند از اندازه لات استاندارد در معاملات خود استفاده کنند؟ معامله‌گر با توجه به مواردی که در زیر عنوان می‌شود، می‌تواند تصمیم بگیرد اندازه لات استاندراد برای او مناسب است یا خیر.

  • در معاملات با درصد بالای موفقیت: معامله‌گرانی که درصد موفقیت بالایی در پیش‌بینی بازار دارند، می‌توانند از اندازه لات استاندارد استفاده کنند؛ چرا که آنها دید قوی نسبت به بازار دارند و از جهت حرکت معامله تقریبا مطمئن هستند.
  • در معاملات بلند مدت: معامله‌گرانی که معاملات خود را برای مدت زمان طولانی باز نگه می‌دارند، ممکن است بخواهند از اندازه لات استاندارد برای معاملات خود استفاده کنند؛ چرا که پوزیشن معاملاتی بزرگتر به آن‌ها این امکان را می‌دهد تا حرکات قیمتی بزرگ را در بازار، برای مدت زمان طولانی‌تری شکار کنند.
  • تحمل ریسک بالا: معامله‌گرانی که تحمل ریسک بالاتری نسبت به بقیه دارند یا به عبارتی ریسک پذیری بالایی دارند می‌توانند از اندازه لات استاندارد استفاده کنند. با این حال ذکر این نکته ضروری است که استفاده از اندازه لات استاندارد، به منزله ریسک بیشتر است؛ درنتیجه به مهارت‌های بالایی در مدیریت ریسک نیاز دارد.

مزایای استفاده از لات استاندارد

اما استفاده از لات استاندارد چه مزایایی دارد؟ در ادامه به تعدادی از این موارد اشاره می‌کنیم.

۱ـ سود بالقوه بیشتر

معامله با یک لات استاندارد، به طور بالقوه می‌تواند منجر به سود بیشتری شود؛ چرا که اندازه لات بزرگ‌تر است. با این حال اگر حرکت قیمت برخلاف جهت پوزیشن معامله‌گر پیش رود، سبب زیان بیشتر معامله‌گر می‌گردد.

۲ـ مناسب برای معاملات بلندمدت

اندازه لات استاندارد معمولاً برای معاملات بلند‌مدت استفاده می‌شود؛ زیرا به معامله‌گران این امکان را می‌دهد تا حرکات قیمتی بزرگ‌تری را در بازه زمانی طولانی‌ شکار کنند.

۳ـ مدیریت ریسک بهتر

معامله با یک لات استاندارد، به معامله‌گران این امکان را می‌دهد تا به طور موثرتری ریسک معاملات خود را مدیریت کنند؛ چرا که آنها می‌توانند میزان ضرر احتمالی را محاسبه نموده و حجم معامله را بر اساس آن تنظیم کنند.

معایب استفاده از لات

آشنایی با معایب استفاده از لات استاندارد، به شما درک صحیح و کاملی از این موضوع می‌دهد.

۱ـ نیاز به مارجین بالاتری دارد

اندازه لات استاندارد به مارجین بالاتری نیز نیاز دارد، که ممکن است مانعی برای برخی معامله‌گران باشد.

۲ـ برای معاملات کوتاه مدت نامناسب است

استفاده از لات استاندارد برای معاملات کوتاه مدت می‌تواند نامناسب باشد، چرا که برای گرفتن حرکات کوچک ممکن است بسیار بزرگ باشد.

۳ـ انعطاف پذیری کم‌تری دارد

استفاده از اندازه لات استاندارد برای معامله‌گر، در تصمیم‌گیری حجم معامله بر اساس شرایط بازار محدودیت ایجاد می‌کند.

بیشتر بخوانید:

مینی لات

یک مینی لات یک دهم یک لات استاندارد محسوب می‌شود که ارزشی معادل 10000 واحد از ارز پایه در یک جفت ارز به شمار می‌رود. به عنوان مثال در جفت ارز EUR/USD یک مینی لات معادل 10000 واحد از ارز یورو خواهد بود.

مینی لات‌ها معولا توسط معامله‌گران خرد استفاده می‌شوند که حساب‌های معاملاتی کوچک‌تری دارند و می‌خواهند با پوزیشن کوچک‌تری وارد معامله شوند.

مینی لات در چه شرایطی توسط معامله‌گران استفاده می‌شود:

  • تحمل ریسک پایین: معامله‌گرانی که تحمل ریسک پایینی دارند یا تازه‌کار هستند، می‌توانند از مینی لات استفاده کنند؛ زیرا به آنها این امکان را می‌دهد تا با پوزیشن کوچک‌تری وارد معامله شوند و زیان احتمالی را محدود کنند.
  • برای آزمودن استراتژی‌های جدید: معامله‌گرانی که در حال آزمون و خطای استراتژی‌های معاملاتی جدید هستند، می‌توانند تا زمانی که از استراتژی خود مطمئن نشدند، از اندازه مینی لات استفاده کنند.
  • تنوع بخشیدن به معاملات با جفت ارزهای گوناگون: معامله‌گرانی که می‌خواهند با پوزیشن کوچک‌تر در جفت ارزهای گوناگون معامله کنند، ممکن است استفاده از مینی لات را ترجیح بدهند.
  • سرمایه کم‌تر: معامله‌گرانی که میزان سرمایه موجود در حساب معاملاتی آنها کوچک‌تر است، استفاده از مینی لات به آنها این امکان را می‌دهد تا با حجم کم‌تری وارد معامله شوند.

مزایای استفاده از اندازه مینی لات

تعدادی از مزایای استفاده از مینی لات عبارتند از:

۱ـ ریسک کمتر

معامله با اندازه مینی لات ریسک کم‌تری دارد؛ زیرا ضرر و زیان احتمالی در مقایسه با معامله با یک لات استاندارد کم‌تر است.

۲ـ نیاز به مارجین کم‌تر

معامله با مینی لات در مقایسه با یک لات استاندارد، نیاز به مارجین کم‌تری دارد؛ درنتیجه به معامله‌گران این امکان را می‌دهد تا با حساب‌های معاملاتی کوچک همچنان بتوانند در بازار معامله کنند.

۳ـ انعطاف‌پذیری بهتر

معامله‌گر با استفاده از مینی لات می‌تواند انعطاف‌پذیری بهتری در حین انتخاب حجم پوزیشن معاملاتی، با توجه به موجودی حساب و تحمل ریسک خود داشته باشد.

۴ـ مناسب برای معاملات کوتاه مدت

معامله با یک مینی لات می‌تواند برای معاملات کوتاه مدت مناسب باشد، زیرا اندازه لات کوچک‌تر است؛ درنتیجه می‌تواند حرکات کوچک‌تر در بازار را شکار کند.

معایب استفاده از مینی لات

تعدادی از معایب استفاده از مینی لات عبارتند از:

۱ـ سود بالقوه کم‌تر

معامله با مینی لات منجر به سود بالقوه کم‌تری نسبت به لات استاندارد می‌شود؛ زیرا اندازه لات کوچک‌تر است.

۲ـ نقش کم‌رنگ در قیمت‌گذاری

معامله‌گران با پوزیشن‌های کوچک‌تر، اغلب از سوی تامین کنندگان نقدینگی، اولویت کم‌تری در قیمت‌گذاری نسبت به معامله‌گران با پوزیشن ‌های بزرگ‌تر دارند.

۳ـ محدودیت در استفاده از استراتژی‌های خاص

معامله با مینی لات، معامله‌گر را در استفاده از استراتژی‌های خاص که نیاز به حجم پوزیشن بزرگ‌تری نیاز دارد، محدود می‌کند.

۴ـ دریافت اسپرد بالاتر توسط بروکر

معامله با مینی لات در مقایسه با لات استاندارد، منجر به درصد اسپرد بالاتری می‌شود؛ زیرا برخی از بروکرها برای اندازه لات‌های کوچک‌تر مثل مینی لات، اسپرد بیش‌تری دریافت می‌کنند.

میکرو لات در فارکس

یک میکرولات یک دهم یک مینی لات است.

 

یک میکرو لات یک دهم یک مینی لات است که ارزشی برابر 1000 واحد از ارز پایه در یک جفت ارز دارد. به عنوان مثال در جفت ارز EUR/USD، یک میکرو لات برابر 1000 واحد از ارز یورو محسوب می‌شود.

استفاده از میکرو لات در شرایط زیر مناسب است:

  • سرمایه محدود: معامله‌گرانی که سرمایه محدودی برای معامله دارند، می‌توانند از میکرولات استفاده کنند. استفاده از میکرولات به آنها این امکان را می‌دهد تا با میزان سرمایه کمتر در حساب معاملاتی، همچنان بتوانند به معامله بپردازند.
  • مدیریت ریسک: میکرولات همچنین می‌تواند برای اهداف مدیریت ریسک استفاده شود. معامله‌گران برای به حداقل رساندن ضرر با انتخاب پوزیشن معاملاتی کوچک‌تر، استفاده از میکرولات را ترجیح می‌دهند.
  • جهت آزمون و خطای استراتژی‌های جدید: برخی از معامله‌گران برای اینکه استراتژی‌های جدید خود را بسنجند، از میکرولات استفاده می‌کنند. آنها از میکرولات استفاده می‌کنند تا ببینند استراتژی در شرایط واقعی بازار با حداقل ریسک سرمایه حساب چگونه عمل می‌کند.

مزایای استفاده از میکرولات

تعدادی از مزایای استفاده از میکرولات عبارتند از:

۱ـ ریسک کمتر

استفاده از میکرولات به معامله‌گران این امکان را می‌دهد تا با پوزیشن کوچک‌تر و حداقل ریسک وارد معامله شوند. استفاده از میکرولات به ویژه برای معامله‌گران مبتدی مناسب است که می‌خواهند بدون اتخاذ پوزیشن‌های بزرگ‌تر، زیر و بم این بازار را بشناسند.

۲ـ انعطاف پذیری بیش‌تر

استفاده از میکرولات به معامله‌گران این امکان را می‌دهد تا در تصمیم‌گیری اندازه پوزیشن معاملاتی خود با انعطاف‌ بیشتری عمل کنند.

۳ـ سرمایه کم‌تر

معامله با میکرولات به سرمایه‌ کم‌ تری در مقایسه با لات استاندارد و مینی لات نیاز دارد.

معایب استفاده از میکرولات

تعدادی از معایب استفاده از میکرولات عبارتند از:

۱ـ سود محدود

استفاده از میکرولات به دلیل اندازه پوزیشن کو‌چک‌تر، برای معامله‌گر سود محدودی نیز دارد.

۲ـ حضور محدود در بازار

استفاده از میکرولات می‌تواند حضور معامله‌گر در بازار را محدود کند؛ زیرا آنها با اتخاذ پوزیشن‌های بزرگ‌تر ریسک نمی‌کنند.

۳ـ استراتژی‌های محدود

استفاده از استراتژی‌های موجود در بازار، برای معامله‌گر محدود می‌شود؛ زیرا اندازه پوزیشن کوچک‌تر به طور بالقوه اثربخشی تکنیک‌های خاص را محدود می‌کند.

بیشتر بخوانید:

انتخاب اندازه لات مناسب در فارکس

انتخاب اندازه لات در فارکس، یک تصمیم مهم برای معامله‌گر به شمار می‌رود و می‌تواند بر میزان بازدهی و مدیریت ریسک تاثیر بگذارد. معامله‌گران باید با توجه به اندازه حساب معاملاتی و میزان دانش خود از بازار و دیگر عوامل، اندازه لات مناسب را برای خود انتخاب کنند. عواملی که در انتخاب اندازه لات نقش دارند، عبارت اند از:

۱ـ ریسک‌پذیری

تحمل ریسک فاکتور بسار مهمی است که باید توسط معامله‌گر درنظر گرفته شود. معامله‌گرانی که ریسک‌پذیری کم‌تری دارند و یا به عبارتی ریسک‌گریزتر هستند، ممکن است برای به حداقل رساندن ریسک موجود، با اندازه لات کوچک‌تر معامله کنند. درحالی‌که سایر معامله‌گران ممکن است اندازه لات بزرگ‌تر را ترجیح بدهند.

۲ـ استراتژی معاملاتی

استراتژی معاملاتی نیز بر اندازه لات شما تاثیر دارد. یک معامله‌گر روزانه که در طی یک روز معامله را باز و بسته می‌کند ممکن است اندازه لات کوچک‌تر را برای مدیریت ریسک بهتر ترجیح بدهد.

۳ـ شرایط بازار

شرایط بازار اعم از میزان نوسانات و نقدینگی نیز می‌تواند بر اندازه لات شما تاثیر بگذارند، برای مثال در بازار‌های بی ثبات و یا به عبارتی پر نوسان معامله‌گر ممکن است برای مدیریت ریسک بهتر از اندازه لات کوچک‌تر استفاده کند در حالیکه در بازارهای نقدشونده‌تر ممکن است بخواهند با اندازه پوزیشن بزرگ‌تر وارد معامله شوند.

۴ـ پلتفرم معاملاتی بروکر

پلتفرم معاملاتی بروکر نیز ممکن است استفاده از اندازه لات‌های موجود را برای شما محدود کند. برخی از این پلتفرم‌ها فقط اجازه معامله با اندازه لات استاندارد یا مینی را می‌دهند، درحالیکه برخی دیگر اندازه لات میکرو یا حتی نانو را نیز در اختیار معامله‌گران قرار می‌دهند.

نحوه محاسبه اندازه لات در فارکس

محاسبه اندازه لات در فارکس به عواملی چون نوع جفت ارز معاملاتی و اندازه حساب بستگی دارد. برای محاسبه اقدامات زیر را انجام دهید:

۱ـ میزان ریسک را مشخص کنید

اولین قدم برای محاسبه اندازه لات، تعیین میزان ریسکی است که می‌خواهید در معامله اتخاذ کنید، که بر اساس درصدی از میزان سرمایه و یا به صورت دلاری مشخص می‌شود.

۲ـ اندازه پوزیشن را بر حسب واحد تعیین کنید

در قدم دوم شما باید اندازه پوزیشن را بر حسب واحد محاسبه کنید؛ فرمول این محاسبه به جفت ارزی که معامله می‌کنید و اندازه لات بستگی دارد. برای مثال اگر جفت ارزی که معامله‌ می‌کنید دلار ارز پایه و اندازه لات 100000 واحد باشد، شما می‌توانید با ضرب میزان حد ضرر خود به پیپ، در ارزش پیپ در هر لات، اندازه پوزیشن را محاسبه کنید.

۳ـ اندازه پوزیشن را به اندازه لات تبدیل کنید

زمانی که شما با استفاده از فرمول ذکر شده در قدم دوم، اندازه پوزیشن را به واحد محاسبه کردید، با تقسیم آن بر اندازه لات نتیجه نهایی بدست می‌آید. برای مثال اگر شما یک مینی لات معامله‌ می‌کنید، با تقسیم اندازه پوزیشن بر 10000، اندازه لات را بدست خواهید آورد.

کلام آخر

لات بزرگ‌ترین واحد استاندارد اندازه‌گیری برای تعیین حجم معاملات است. همان طور که بیان شد، چه معامله‌گر تازه‌کاری باشه چه معامله‌گر باتجربه، انتخاب اندازه لات و درک آن از عوامل بسیار کلیدی در راستای موفقیت شما در این بازار به شمار می‌رود. هر اندازه لاتی معایب و مزایای خود دارد؛ بنابراین انتخاب اندازه لات مناسب تصمیم بسیار مهمی است که بر عملکرد و مدیریت ریسک شما می‌تواند تاثیر بگذارد.

نوشته شده توسط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

دوره‌های جدید

دوره اشتباهات معامله‌گری
رایــگان

جستجو کنید ...

ثبت نام

نام*

ایمیل

شماره موبایل*

کد تایید*

کد تایید ارسال شده به موبایل خود را وارد کنید