حساب سنتی در فارکس چیست؟

خواندن این مطلب

8 دقیقه

زمان میبرد!

حساب سنتی در فارکس چیست؟

حساب سنتی در فارکس چیست؟

بازار فارکس دارای ریسک‌های فراوانی است، از این رو به معامله‌گران مبتدی و تازه‌کار پیشنهاد می‌شود برای شروع فعالیت در این بازار به جای افتتاح حساب استاندارد، برای به حداقل رساندن ریسک از حساب سنتی استفاده کنند.

 • آیا می‌توان با حساب سنتی در فارکس سودهای زیادی در بازار کسب نمود؟

متاسفانه امکان کسب سودهای بزرگ در بازار در این گونه حساب‌ها امکان‌پذیر نیست و برای سودهای بزرگ بهتر است از سایر حساب‌ها از جمله استاندارد استفاده شود. در حقیقت این حساب برای معامله‌گران مبتدی و معامله‌گرانی که می‌خواهند تجربیات بیشتری از بازار داشته باشند و بدون ریسک استراتژی معاملاتی خود را تمرین کنند، طراحی شده است.

 • تفاوت حساب سنتی با حساب استاندارد چیست؟

در قیاس با حساب سنتی، حساب استاندارد برای معامله‌گران با تجربه‌تر طراحی شده است که دارای کارمزد کمتری به نسبت حساب سنتی است. همچنین مانند سایر حساب‌های معاملاتی و برخلاف حساب سنتی، موجودی حساب به سنت نمایش داده نمی‌شود بلکه بر اساس دلار است.

در ادامه مقاله به این سوال که حساب سنتی در فارکس چیست و چه کاربردی دارد پاسخ می‌دهیم، پس تا انتها همراه باشید.

 

حساب سنتی در فارکس چیست؟

حساب سنتی در فارکس چیست

حساب سنتی فارکس، نوعی حساب معاملاتی است که در آن ارزش پولی به جای واحد پول اصلی یعنی دلار یا یورو، بر اساس سنت محاسبه می‌شود. برای مثال 1 دلار به صورت 100 سنت نشان داده می‌شود.

به این معنا که وقتی معامله‌گر پول را به حساب خود واریز می‌کند، ارزش آن در 100 ضرب شده و به صورت سنتی نمایش داده می‌شود. برای مثال اگر معامله‌گر 10 دلار به حساب خود واریز کند، این 10 دلار به صورت 1000 سنت در حساب معاملاتی او نشان داده می‌شود.

تمام هدف یک حساب سنتی این است که موجودی و مقادیر مورد استفاده در معاملات را به گونه‌ای نشان دهد که گویی دلار هستند. در حقیقت، حساب سنتی به طور ویژه برای معامله‌گران مبتدی یا معامله‌گرانی که به دنبال تمرین استراتژی معاملاتی خود در شرایط واقعی بازار با حداقل ریسک هستند، ارائه می‌شود.

به بیانی دیگر، حساب سنتی برظاهر حجم معاملات، حداکثر سفارشات و پتانسیل سود در حساب معاملاتی شما تاثیر می‌گذارد. در حقیقت، مزیت کلیدی حساب سنتی این است که معامله‌گر می‌تواند با حجم بسیار کم با پول واقعی معامله کند، در حالی که سایر حساب‌ها دارای کارمزد و هزینه‌های بیشتری در مقایسه با حساب سنتی هستند.

تفاوت حساب سنتی با دیگر انواع حساب معاملاتی چیست؟

حساب سنتی با دیگر انواع حساب معاملاتی متفاوت است؛ چرا که میزان موجودی حساب، کمیسیون و هزینه‌ها به جای واحد پول کامل به سنت نمایش داده می‌شود.

حساب سنتی، به معامله‌گر این امکان را می‌دهد با حداقل موجودی سپرده‌گذاری کند، در نتیجه با حداقل مانع برای افتتاح حساب و فعالیت در بازار روبروست. از سوی دیگر در دیگر حساب‌های معاملاتی شما به سرمایه بیشتری برای افتتاح حساب نیاز دارید.

یکی دیگر از ویژگی‌های کلیدی حساب سنتی این است که بسیاری از کارگزاری ها یا بروکرها برای حساب سنتی ارتقای خودکار گنجانده‌اند، که در سایر حساب‌ها وجود ندارد، به این معنا که زمانی که موجودی حساب معامله‌گر به میزان مشخصی می‌رسد، حساب سنتی به طور خودکار به حساب استاندارد تبدیل می‌شود.

چگونه یک حساب سنتی کار می‌کند؟

یک حساب سنتی در فارکس این گونه کار می‌کند که سرمایه حساب، تمامی معاملات به جای واحد ارزی استاندارد به سنت است و معامله‌گران را قادر می‌سازد تا معاملات خود را با حجم نانو لات باز کنند. برای درک بهتر به مثال زیر توجه کنید:

معامله‌گری را تصور کنید که مبلغ 50 دلار به حساب سنتی خود در فارکس واریز می‌کند، در این حساب سرمایه معامله‌گر به صورت 5000 سنت نشان داده می‌شود.

همین موضوع در مورد معاملات نیز صدق می‌کند، اگر معامله‌گر 10 سنت لات با اهرم 1:10 باز کند، به این معنی است که او باید در یک حساب معمولی 10 دلار داشته باشد.

ارزش هر پیپ در حساب سنتی در فارکس چقدر است؟

در یک حساب سنتی در فارکس، کوچکترین ارزش پولی که یک پیپ می‌تواند داشته باشد 0.001 دلار یا 0.1 سنت است. در حقیقت، در یک حساب سنتی، حداقل اندازه لاتی که می‌توانید برای خود برگزینید، 0.01 لات است، اما با توجه به ماهیت حساب، مقدار پیپ نه با یک لات میکرو بلکه با یک لات نانو یعنی 0.0001 لات یا 10 واحد از ارز پایه مطابقت دارد.

برای مثال اگر یک معامله‌گر، معامله‌ای با 1 لات نانو در یک حساب سنتی باز کند و آن را با 40 پیپ سود ببندد، درآمد او از این معامله 0.04 دلار یا 4 سنت خواهد بود.

 

 

حداکثر پوزیشن معاملاتی در حساب سنتی در فارکس

حداکثر ظرفیت پوزیشن معاملاتی در یک حساب سنتی با یک حساب استاندارد متفاوت است. اما به طور کلی حداکثر پوزیشن معاملاتی در یک حساب سنتی 50 پوزیشن و در یک حساب استاندارد 100 پوزیشن است. به بیانی دیگر، معامله‌گران در یک حساب سنتی تا حداکثر 50 معامله باز می‌توانند داشته باشند اما، در یک حساب استاندارد تا 100 معامله باز امکان‌پذیر است.

آیا حساب سنتی برای معامله‌گران مبتدی سودمند است؟

حساب سنتی روشی برای یادگیری معامله‌گران است.

حساب سنتی نقطه شروع ایده‌آِلی برای شروع معامله‌گران مبتدی به شمار می‌رود که در بین حساب استاندارد و آزمایشی بهترین گزینه برای آنها همین می‌تواند باشد. حساب سنتی در فارکس دارای چندین مزیت برای معامله‌گران مبتدی به شرح زیر است:

 1. حداقل میزان سرمایه برای افتتاح حساب برای معامله‌گران مبتدی
 2. اندازه لات کوچک، برعکس حساب استاندارد که به حداقل 200 دلار نیاز دارد، با کم‌ترین حجم ممکن می‌توان در این حساب معامله کرد
 3. فرصتی بینظیر برای تمرین و یادگیری
 4. آمادگی روانی برای انجام معاملات با حساب استاندارد به دلار

 

 

 

 

مزایا و معایب استفاده از حساب سنتی در فارکس

حساب سنتی در فارکس مانند دیگر انواع حساب دارای مزیت و معایبی است که در ادامه به آنها می‌پردازیم:

معایب

 • دارای پتانسیل سود کمتر به دلیل استفاده از اندازه لات کوچک‌تر
 • دارای پتانسیل سود کمتر به دلیل محدودیت در تعداد حداکثر معاملات باز
 • دشوار شدن فعالیت و رفتن به یک حساب استاندارد به دلیل عادت نمودن به صفرهای بیشتر
 • دارای محدودیت در تعداد دارایی‌های قابل معامله
 • دارای کارمزد بالا در مقایسه با حساب استاندارد

مزایا

 • مناسب برای معامله‌گران مبتدی به دلیل حجم معاملات پایین
 • عادت کردن به معامله با ارقام بزرگ
 • به حداقل رساندن زیان و ضرر به دلیل محدودیت در حجم  و تعداد معاملات
 • کمک به بهبود و توسعه روانشناسی معامله‌گری
 • آسان‌تر کردن انتقال از حساب دمو به حساب واقعی یا استاندارد
 • فرصتی بی‌نظیر برای یادگیری و تمرین به ویژه برای معامله‌گران مبتدی

بهترین حساب سنتی در کدام بروکرها ارائه می‌شود؟

بهترین بروکرها در ارائه حساب سنتی در فارکس، بروکرهایی نظیر FBS، FXTM و روبو فارکس هستند. این بروکرها دارای حساب سنتی با اسپردی کمتر در مقایسه با سایر بروکرها می‌باشند.

آیا تمام بروکرها دارای حساب سنتی هستند؟

متاسفانه باید بگوییم تمامی بروکرها در فارکس حساب سنتی ندارند. به بیانی دیگر ارائه حساب سنتی محدود است و فقط تعداد اندکی از بروکرها این خدمات را برای کاربران خود ارائه می‌دهند.دلایل زیادی وجود دارد، یک این که سود کمتری برای بروکرها و کارگزاری‌ها دارد، چرا که میزان سپرده و حجم معاملات کم است و در نتیجه، سود حاصل از اسپرد نیز برای آنها به حداقل می‌رسد.

از سوی دیگر، حساب‌های سنتی در فارکس، نیاز به زیرساخت اختصاصی دارند که منجر به افزایش هزینه‌های مدیریتی می‌شود. از این رو، بسیاری از بروکرها بر روی معامله‌گران با سرمایه بالاتر تمرکز می‌کنند و این نوع حساب را به کاربران خود ارائه نمی‌دهند.

بروکرهایی که حساب سنتی دارند، برای جبران این هزینه‌ها دارای کارمزدی بالاتر از حساب استاندارد هستند و همچنین تعداد دارایی‌های قابل معامله در این حساب‌ها محدود است. در نتیجه، اغلب بروکرها ترجیح می‌دهند به جای حساب سنتی، حساب‌های میکرو و مینی داشته باشند.

چگونه یک حساب سنتی در فارکس افتتاح کنیم؟

 افتتاح حساب سنتی در فارکس چیست؟

برای افتتاح حساب سنتی در فارکس کافی است مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. انتخاب بروکر دارای حساب سنتی: از آنجایی که تمام بروکرها حساب سنتی ندارند، شما باید بروکری که دارای حساب سنتی باشد، انتخاب کنید.
 2. ثبت نام در بروکر مورد نظر: پس از انتخاب بروکری که دارای حساب سنتی باشد، نوبت به ثبت نام در بروکر مورد نظر می‌رسد. برای این که حساب سنتی افتتاح کنید باید در این بروکر ثبت نام کنید.
 3. احراز هویت در بروکر: ثبت نام در بروکر برای افتتاح حساب سنتی کافی نیست و شما باید برای تکمیل ثبت نام خود، با بارگذاری مدارکی از قبیل کارت ملی، سند یا قبض آب این مرحله را پشت سر بگذارید.
 4. افتتاح حساب و واریز موجودی در آن: پس از ثبت نام و انجام احراز هویت، شما می‌توانید برای خود حساب سنتی افتتاح کنید، پس از افتتاح حساب شما باید سرمایه خود را به آن انتقال دهید تا بتوانید معاملات خود را آغاز کنید.
 5. نصب پلتفرم معاملاتی در سیستم: مرحله آخر برای انجام معامله در حساب سنتی، نصب پلتفرم معاملاتی در سیستم لپ تاب یا تلفن همراه شما است. پس از نصب پلتفرم معاملاتی چون متاتریدر 4 یا 5 می‌توانید معاملات خود را در حساب سنتی در فارکس شروع کنید.

کلام آخر

حساب سنتی در فارکس برای معامله‌گران مبتدی و معامله‌گرانی که می‌خواهند استراتژی معاملاتی خود را در شرایط واقعی بازار تمرین کنند، مناسب بوده و با این حال، این حساب علاوه بر مزیت‌هایی که دارد، دارای معایبی اعم از پتانسیل سود کمتر به دلیل حجم کم معاملات نیز هست. لازم به ذکر است که برای افتتاح حساب سنتی در فارکس باید بروکری انتخاب کنید که حساب سنتی داشته باشد.

نوشته شده توسط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

دوره‌های جدید

دوره اشتباهات معامله‌گری
رایــگان

جستجو کنید ...

ثبت نام

نام*

ایمیل

شماره موبایل*

کد تایید*

کد تایید ارسال شده به موبایل خود را وارد کنید