فدرال رزرو چیست و تاثیر آن بر کنترل تورم چگونه است؟

خواندن این مطلب

6 دقیقه

زمان میبرد!

فدرال رزرو و کنترل تورم

فدرال رزرو چیست و تاثیر آن بر کنترل تورم چگونه است؟

فدرال رزرو (Federal Reserve) یا بانک مرکزی آمریکا یا به صورت خلاصه‌تر FED، بزرگ‌ترین نهاد مالی در دنیا محسوب می‌شود و اقتصاد ایالات‌متحده نیز اقتصاد اول دنیا است؛ در نتیجه دلار آمریکا مهم‌ترین ارز در بازارهای مالی به ویژه فارکس به شمار می‌آید. به همین دلیل سیاست‌های فدرال‌ رزرو و تصمیمات آن تاثیر مستقیمی بر نوسانات بازارفارکس دارد و سرمایه‌گزاران و فعالان‌بازار به دقت سیاست‌های پولی و تصمیمات فدرال رزرو را دنبال می‌کنند.

بانک مرکزی آمریکا به طور کلی سه هدف اصلی و مهم دارد:

  • رشد اقتصادی
  • حداکثر اشتغال
  • کنترل تورم

در این مقاله از سایت کندل قصد داریم ابزارهای فدرال رزرو برای کنترل تورم را بررسی کنیم. پس برای درک بهتر این موضوع تا آخر مقاله با ما همراه باشید.

تورم چیست؟

به‌طور کلی، تورم اینطور تعریف می‌شود:

افزایش مداوم سطح عمومی قیمت‌ها که معمولاً به افزایش حجم پول و اعتبارات، نسبت به کالاها و خدمات موجود نسبت داده می‌شود.

به عبارت دیگر، اگر تعداد واحدهای ارز (پول) در یک سیستم، بیش از کالا و خدمات موجود در اقتصاد افزایش یابد، در این صورت ما با کمبود عرضه و در نتیجه افزایش قیمت‌ها رو به رو می‌شویم.

تنظیم نرخ تورم به دو درصد توسط فدرال رزرو به عنوان هدف طولانی مدت سیاست‌پولی به نام «هدف تورم» (Inflation Targeting) شناخته می‌شود. این انتخاب دلایل مختلفی دارد:

استحکام قدرت خرید پایدار: هدف تورم دو درصدی برای اقتصاد ثبات ایجاد می‌کند. افزایش نسبتاً پایین تورم به معنای حفظ قدرت خرید پایدار است. این موضوع به مصرف‌کنندگان اعتماد برای خرید و به سرمایه‌گذاران اعتماد به سرمایه‌گذاری می‌دهد.

کنترل تورم بالا یا تورم کمتر از این هدف: تورم بیش از حد بالا می‌تواند به تحریک افزایشی قیمت ها منجر شود و قدرت خرید را کاهش دهد. تورم کمتر از 2 درصد ممکن است به ایجاد تورم منفی (کاهش قیمت‌ها) منجر شود که ممکن است بر رشد اقتصادی تأثیرات منفی داشته‌باشد.

پایداری سیاست پولی: هدف تورم 2 درصدی برای بلندمدت به بانک مرکزی امکان می‌دهد تا در طولانی مدت سیاست پولی را پایدار نگه دارد و نسبت به نوسانات کوتاه مدت پاسخگویی نداشته باشد.

در واقع، هدف تورم 2 درصد تعیین‌شده توسط فدرال رزرو نشان دهنده تلاش برای تحقق تعادل میان ایجاد تورم و حفظ قدرت خریدار است. این هدف تورمی به بانک مرکزی امکان می‌دهد تا سیاست‌های پولی را در جهت دستیابی به این هدف اتخاذ کند.

ابزارهای فدرال رزرو برای کنترل تورم چیست؟

وقتی که تورم افزایش یافته و از هدف دو درصدی بیشتر می‌شود، فدرال رزرو وارد عمل شده و با استفاده از ابزارهایی که در اختیار دارد تورم را کنترل می‌کند. این ابزارها به‌صورت ترکیبی استفاده می‌شوند تا بهتر بتوانند تورم را کنترل کنند. توجه به تورم و تنظیمات فدرال رزرو بر اساس شرایط اقتصادی فعلی صورت می‌پذیرد. ابزارهایی که فدرال رزرو (Federal Reserve) در ایالات متحده برای مبارزه با تورم استفاده می‌کند عبارتند از:

تعیین نرخ بهره: فدرال رزرو می‌تواند نرخ بهره را تنظیم کند و به این منظور از دو نوع سیاست استفاده می کند: سیاست انقباضی و سیاست انبساطی.

سیاست انقباضی: یعنی افزایش نرخ بهره در زمان افزایش تورم به منظور سخت شدن شرایط مالی و کنترل قیمت ها. فدرال رزرو با افزایش نرخ بهره می‌تواند تامین مالی را سخت کند و هزینه وام دهی را افزایش دهد، در نتیجه تقاضای مصرف کننده کاهش یافته و تورم کنترل می‌شود.

سیاست انبساطی: یعنی کاهش نرخ بهره که در زمان کاهش تورم و کاهش رشداقتصادی به منظور تحریک اقتصاد و بهبود رشداقتصادی و رسیدن تورم به هدف دو درصدی توسط فد اعمال می‌شود.

عملیات بازار باز Open Market Operation

فدرال رزرو

اولین خط دفاعی فدرال رزرو در برابر تورم، عملیات بازار باز است. در این استراتژی، فدرال رزرو اوراق بهادار مانند اسناد خزانه‌داری را به بانک‌های عضو می‌فروشد و در مقابل پول می‌گیرد. این اقدام باعث کاهش سرمایه موجود در سیستم بانکی می‌شود و آنها کمتر می‌توانند وام دهند. این کار پول را از اقتصاد دور می‌کند. در نتیجه، بانک‌ها نرخ بهره را افزایش داده و تورم کاهش پیدا می‌کند.

نرخ تنزیل Discount Rate

نرخ تنزیل، همان نرخی است که بانک‌های عضو می‌توانند با آن نرخ از فدرال رزرو وام بگیرند. در اینجا نیز فدرال رزرو با افزایش نرخ می‌تواند پول در گردش را از اقتصاد خارج کند. در نتیجه پول موجود برای وام‌دهی کاهش می‌یابد و در نهایت تورم کاهش پیدا می‌کند.

نرخ وجوه فدرال Fed Fund Rate

نرخ وجوه فدرال یا نرخ بهره، احتمالا شناخته‌ شده‌ترین ابزار فدرال رزرو است. البته این استراتژی نیز بخشی از عملیات بازار باز است. در این استراتژی نرخ بهره بین بانکی که بانک‌ها وام‌های شبانه به یکدیگر پرداخت می‌کنند افزایش داده می‌شود تا پول از اقتصاد خارج شده و تورم کاهش پیدا کند.

نکته مهم: در پایان هرروز، بانک‌های ایالات متحده (و هر کشور دیگری) باید وجوه را با یکدیگر تسویه کنند. بانک‌هایی که منابع مازاد دارند، می‌خواهند آنها را وام بدهند و بانک‌هایی که کسری منابع دارند باید کسری را جبران کنند. فدرال رزرو برای وام دادن به بانک‌ها و یا وام گرفتن از آنها دو سطح تعیین می‌کند.

به عنوان مثال فدرال رزرو به بانک‌ها اعلام می‌کند که با نرخ ۱ درصد، ذخایر مازاد آنها را می‌پذیرد و با نرخ ۲ درصد، به بانک‌هایی که کسری ذخایر دارند، وام می‌دهد. در این جا بانک‌ها با یکدیگر وارد معامله شده و بانک‌هایی که ذخایر مازاد دارند، این ذخایر را به بانک‌هایی که کسری ذخایر دارند وام می‌دهند چراکه اگر از بانک مرکزی وام بگیرند باید بهره بیشتری بدهند.

ذخیره مورد نیاز Reserve Requirement

قدرتمندترین ابزاری که در اختیار فدرال رزرو است، ذخیره مورد نیاز (قانونی مشابه ذخیره قانونی) است. بانک فدرال، قانون ذخیره مورد نیاز بانکها را از ۲۶ مارس ۲۰۲۰ حذف کرد. این اقدام پس از شروع بحران کرونا صورت گرفت تا بانک‌ها ذخایر لازم برای وام دادن را داشته باشند. به این معنی که بانکها دیگر نیاز نبود ذخیره مشخصی را نزد فدرال رزرو نگه دارند. به این ترتیب بانک‌ها چند برابر ظرفیت خود شروع به وام دادن کردند.
وقتی اقتصاد بهبود پیدا کرده و تورم به حدود ۲ درصد یا بیشتر از آن برسد، فدرال رزرو می‌تواند این قانون را تغییر داده و بانک‌های عضو را مجبور کند که ذخیره مورد نیاز را دوباره ایجاد کنند. این هم ابزار دیگری است که باعث حذف پول از اقتصاد و در نتیجه کاهش تورم می شود.

مدیریت انتظارات

همچنین اعلام‌ها و اقدامات فدرال‌رزرو و سخنرانی‌های اعضای آن می‌توانند توقعات بازار و مصرف‌کنندگان را تغییر دهند. در این مواقع لحن صحبت اعضای بانک‌مرکزی‌آمریکا و تعیین موضعی که انجام می‌دهند برای فعالان بازار انتظاراتی را ایجاد می‌کند که در تصمیم‌گیری‌های آنان بسیار تاثیر‌گذار است. در نتیجه این مساله می‌تواند تأثیر مهمی بر کنترل تورم داشته‌باشد که در تقویم اقتصادی، می‌توان اخبار مربوط به آن را دنبال کرد.

جمع‌بندی کنترل تورم توسط فدرال رزرو

ترکیب این سیاست‌های پولی و تصمیم‌گیری‌های فدرال رزرو به تورم کنترل شده و پایدار در اقتصاد آمریکا کمک می‌کند. تصمیمات به موازات شرایط اقتصادی جاری گرفته می‌شوند و همچنین با هدف‌های دیگر اقتصادی همگام می‌شوند، از جمله اشتغال و رشد اقتصادی.

برای درک بهتر مسائل اقتصادی و بهبود عملکرد معاملاتی خود می‌توانید سایر مقاله‌های این بخش از سایت کندل را مطالعه کنید:

نوشته شده توسط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

دوره‌های جدید

دوره اشتباهات معامله‌گری
رایــگان

جستجو کنید ...

ثبت نام

نام*

ایمیل

شماره موبایل*

کد تایید*

کد تایید ارسال شده به موبایل خود را وارد کنید