بلاک ذهنی در معاملات فارکس چیست؟

خواندن این مطلب

7 دقیقه

زمان میبرد!

بلاک ذهنی در معاملات فارکس چیست؟

بلاک ذهنی در معاملات فارکس چیست؟

بلاک ذهنی در معاملات یک حالت روانی است که شما را از معامله باز می‌دارد. در واقع تمایل به معامله وجود دارد، اما یک چیز شما را مسدود می کند و دیگر نمی‌توانید موقعیتی در بازارهای مالی باز کنید. دلایل بلاک ذهنی بسیار و متنوع است. این عواقب بزرگی در زندگی معامله‌گر دارد، اما این وضعیت روانی قابل غلبه است. بلاک‌های ذهنی هنگام استفاده از یک حساب واقعی اتفاق می‌افتد.

بلاک ذهنی یکی از زیرمجموعه‌های موضوع روانشناسی معامله‌گری است که برای تبدیل شدن به یک معامله‌گر موفق، باید آگاهی کاملی نسبت به آن داشته باشید.

علل بوجود آمدن بلاک های ذهنی در معاملات چیست؟

مراحل زیان طولانی

همه استراتژی‌های معاملاتی دارای مراحل سود و زیان هستند. بدیهی است که پرداختن به مرحله ضرر از نظر روانی دشوارتر است و شما تمایل دارید که استراتژی معاملاتی خود را زیر سوال ببرید (حتی اگر قبلا آن را در یک حساب دمو آزمایش کرده باشید) سپس یک بلاک ذهنی در معاملات ایجاد می‌شود و معامله‌گر دیگر سیگنال‌هایی را که استراتژی به او می‌دهد در نظر نمی‌گیرد.

عدم اعتماد به یک استراتژی معاملاتی

اغلب معامله‌گران تازه‌کار استراتژی معاملاتی خود را در یک حساب دمو آزمایش نمی‌کنند در نتیجه، وقتی می‌خواهند به یک حساب واقعی سوئیچ کنند، هیچ ایده‌ای از عملکردی که استراتژی معاملاتی می‌تواند ایجاد کند، ندارند. این عدم اعتماد به استراتژی معاملاتی آنها می تواند منجر به یک بلاک ذهنی در معاملات فارکس شود. 

عدم اعتماد به نفس

افراد تازه‌کار این سوال را از خود می پرسند: آیا من قادر به بازگشت سرمایه هستم؟

معامله گران با تجربه تر این سوال را از خود می پرسند: آیا می توانم در بازارهای مالی دوام بیاورم؟

 اگر خیلی اعتماد به نفس ندارید، پرسیدن این سوال می‌تواند منجر به یک بلاک ذهنی شود.

 

 

 

 

 

ترس از باخت

برای اینکه بتوانید در معاملات برنده شوید، باید باخت را بپذیرید. ما مرتبا آن را در بازارهای مالی می‌بینیم، معامله‌گران تازه‌کار ضرر را نمی‌پذیرند آنها توقف ضرر نمی‌گذارند. آنها نقطه خروج ضرر خود را جابجا می‌کنند و گاهی اوقات یک معامله (با اهرم) کافی است تا حساب آنها را از بین ببرد. این ترس از دست دادن پول در میان معامله گران با تجربه‌تر نیز دیده می شود که از سرمایه زیادی برای معامله استفاده می‌کنند. این پول بخشی از پس انداز آنها است و ترس از دست دادن آن بسیار شدید خواهد بود!

ترس از باخت یکی از مواردیست که می‌تواند منجر به بلاک ذهنی در معامله شود.

احساس غرق شدن در معاملات

زمانی که در مرحله یادگیری هستید، هر چه بیشتر یاد بگیرید، بیشتر فکر می‌کنید که ترید یک فعالیت پیچیده است. گاهی اوقات این تصور را داریم که دیگر پیشرفت نمی‌کنیم، بازار را درک نمی‌کنیم. یک روش معاملاتی را با آزمون و خطا خودتان باید آن را پیدا کنید، زمان می‌برد و تجربه نقش مهمی دارد. سپس یک معامله‌گر می تواند به خود بگوید که هرگز به آنجا نمی‌رسد.

 و این می تواند منجر به بلاک ذهنی در معاملات شود.

انباشت ضرر

زمانی که معامله را شروع می‌کنید، ضررها اغلب قابل توجه است. راه‌اندازی یک حساب معاملاتی تقریباً بخشی از فرآیند یادگیری است (و به همین دلیل است که همیشه باید مبلغ کمی را در ابتدا واریز کنید). من معامله‌گران زیادی را می‌شناسم که حساب معاملاتی خود را از دست داده باشند برای برخی، انباشت ضرر (پس از سپرده گذاری جدید) می تواند منجر به عقب افتادن از معاملات شود.

سپس معامله‌گر به خود می‌گوید که معامله برای او نیست و می تواند یک بلاک ذهنی داشته باشد.

ترس از ریسک کردن

در معاملات فارکس، بدون ریسک کردن پول در نمی‌آورید. هرچه بیشتر ریسک کنید می توانید پول بیشتری به دست آورید که ممکن است بیشتر هم از دست بدهید! صرف ریسک کردن برخی از پول های خود (که اغلب به سختی به دست آورده اید) می‌تواند منجر به یک بلاک ذهنی شود.

نداشتن انگیزه

برای برخی افراد معامله‌گری یک سرگرمی است. هیچ انگیزه مالی پشت آن نیست. از طرفی می‌دانند که برای موفقیت باید تلاش زیادی کرد. بدون انگیزه واقعی، یک معامله‌گر می تواند منفعل بماند (در حالی که بازارهای مالی را دنبال می کند) هرگز در یک حساب واقعی سرمایه‌گذاری نمی‌کند حتی اگر او روزی نظرش را تغییر دهد، این انفعال پایدار ممکن است او را به یک بلاک ذهنی در معامله‌گری سوق دهد.

 

 

 

 

بلاک ذهنی در معاملات فارکس چه اثراتی دارد؟

بلاک ذهنی یک حالت روانی است که ممکن است شما را از ترید کردن باز دارد.

هر چند که شما تمایل به معامله داشته باشید اما یک چیز شما را مسدود می‌کند و دیگر نمی‌توانید موقعیتی در بازارهای مالی باز کنید. همچنین بلاک ذهنی پیامد‌هایی نیز به دنبال دارد. در ادامه برخی از این پیامد‌ها را آورده‌ایم که دانستن آن به شما کمک می‌کند تا بهتر خودتان و حالت روحی خودتان را بشناسید. اگر شما هم یکی از حالت‌های زیر را در هنگام ترید تجربه می‌کنید احتمالا به بلاک ذهنی دچار شده‌اید:

سرخوردگی

یک بلاک ذهنی منجر به ناامیدی برای معامله‌گر می‌شود. او در اعماق خود می‌داند که بلاک ذهنی توجیه پذیر نیست، اما نمی تواند بر آن غلبه کند. این ناتوانی دردناک است.

اضطراب

ناامیدی می تواند منجر به خشم علیه خود و همچنین به طور کلی در برابر معامله شود. سپس معامله‌گر بازار را مقصر می‌داند، شروع می‌کند به انتقاد از بازار این راهی است برای فرار از ناامیدی (که نمی‌توانیم با آن مبارزه کنیم)، سعی می‌کند از معامله دور شود.

کسالت

یک انسداد ذهنی باعث ایجاد نوعی کسالت می شود، گویی چیزی از زندگی شما کم شده است. شکست در یک فعالیت یک چیز است، اما شکست بدون تلاش واقعی بسیار دشوارتر است. این تصور را ایجاد می‌کند که یک کار ناتمام است که از نظر روانی، معامله گر را می خورد. او تعجب می کند که اگر یک بلاک ذهنی نداشت چه اتفاقی می‌افتاد. از نظر اخلاقی تخلیه کننده است و منجر به احساس پشیمانی می شود.

احساس تحقیر

دیگران می توانند این کار را انجام دهند چرا من نمی توانم؟ معامله‌گرانی که قربانی یک بلاک ذهنی شده‌اند اینگونه فکر می‌کنند. آنها سعی می‌کنند دلایل را بفهمند و متوجه شوند که مشکل از خودشان ناشی می‌شود. سپس معامله‌گر به خودش می‌گوید که ممکن است برای معامله باید ادامه دهد و مدام با خودش تکرار می کند مگر من از بقیه بدترم؟

تنهایی

اغلب صحبت در مورد یک بلاک ذهنی در معاملات دشوار است. اطرافیان شما ممکن است متوجه نشوند در مورد چه چیزی صحبت می کنید. علاوه بر این، صحبت در مورد آن اعتراف به این است که شما مشکل دارید و دوست ندارید نقاط ضعف خود را نشان دهید.و ترجیح می دهید با خود حل کنید.

 

 

 

 

چگونه بر یک بلاک ذهنی غلبه کنیم؟

در این مقاله در مورد بلاک ذهنی در معاملات فارکس نوشتم و تجربیات خودم را با شما به اشتراک گذاشتم. هرچند این موضوع، قوانین مکتوب و مشخصی ندارد و بیشتر یک بحث تجربی است اما باید بدانید در صورتی که با آن مواجه شدید چه اقداماتی را می‌توانید برای رفع آن انجام دهید.

در قدم اول، معامله کردن را برای مدتی فراموش کنید

زمان حلال تمامی مشکلات است. برای مدتی معامله کردن را رها کنید. اگر دیگر به بازارهای مالی توجه نکنید، تمایل شما به معامله به تدریج از بین می‌رود و این به شما کمک می‌کند تا تجربه بد خود در معاملات خود را فراموش کنید.

با گذشت زمان شما به یک فرد جدید تبدیل خواهید شد. اما مراقب باشید، اگر یک بار بلاک ذهنی رخ داده باشد، ممکن است دوباره ظاهر شود. بنابراین، تلاش برای فراموش کردن ترید بهترین راه حل نیست.

قدم دوم، بازگشت به یک حساب آزمایشی

استفاده از یک حساب واقعی ممکن است به شما احساس خطر دهد و این فشار و استرس هنگام استفاده از حساب‌های دمو وجود ندارد و می تواند به شما اجازه دهد اعتماد به نفس خود و استراتژی معاملاتی خود را دوباره به دست آورید و به یادگیری ادامه دهید.

بهترین راه برای غلبه بر ترس، رویارویی با آن است. با این حال، این به ریشه بلاک ذهنی شما بستگی دارد.

در آخر، از یک متخصص مشورت بخواهید

بهترین راه برای حل یک مشکل صحبت کردن در مورد آن است. منشا یک بلاک ذهنی لزوماً به راحتی قابل شناسایی نیست و بیان آن در کلمات می‌تواند به شما در مبارزه با آن کمک کند. صحبت کردن در مورد آن شما را به تجزیه و تحلیل خود سوق می‌دهد. اغلب، شما به تنهایی منبع مشکل را پیدا می‌کنید و سپس می توانید روی آن کار کنید. علاوه بر این، بسیاری از معامله‌گران در یک زمان قربانی یک بلاک ذهنی شده‌اند. کمک گرفتن از یک مشاور راه خوبی برای آشنایی با تجربه آنها و نحوه غلبه بر بلاک ذهنی آنهاست.

نوشته شده توسط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

دوره‌های جدید

دوره اشتباهات معامله‌گری
رایــگان

جستجو کنید ...

ثبت نام

نام*

ایمیل

شماره موبایل*

کد تایید*

کد تایید ارسال شده به موبایل خود را وارد کنید