آنچه درباره پراپ تریدینگ باید بدانید

خواندن این مطلب

9 دقیقه

زمان میبرد!

پراپ تریدینگ چیست

آنچه درباره پراپ تریدینگ باید بدانید

به دنبال بروکر مناسب کاربران داخل کشور هستید؟
برورکر fx24 یکی بهترین انتخاب‌هاست!

پراپ تریدینگ فرایندی مناسب برای آن دسته از علاقه‌مندان به بازارهای مالی است که سرمایه کافی برای فعالیت را ندارند یا نمی‌خواهند با سرمایه شخصی خودشان ریسک کنند. امروزه تبلیغات زیادی در بستر فضای مجازی تحت عنوان ترید بدون سرمایه وجود دارد اما این تبلیغات اکثرا غیرواقعی هستند. در این بین، تنها یک روش استاندارد و مناسب برای ترید کردن بدون سرمایه وجود دارد و آن هم پراپ تریدینگ است که در آن، شما با استفاده از سرمایه یک‌سری شرکت‌ها یا مجموعه‌ها می‌توانید در بازارهای مالی فعالیت کنید. البته پراپ تریدینگ به این سادگی‌ها هم نیست و برای این امر شروطی وجود دارند که برخی از این شروط عبارت‌اند از:

  • پذیرش حد ضرر
  • موفقیت در آزمون ورودی
  • توانایی و مهارت بالا در معامله‌گری

در صورتی‌که مشتاق به کسب اطلاعات بیشتر درباره فرایند پراپ ترید و شرایط آن که بررسی کردیم هستید، تا انتهای این نوشته از کندل، مرجع آموزش فارکس برای مبتدیان و آموزش‌های پیشرفته، همراه ما باشید.

پراپ تریدینگ چیست؟

پراپ تریدینگ راهکاری برای سرمایه گذاری مطمئن است

همانطور که در ابتدا گفته شد، پراپ تریدینگ فرایندی است که در آن می‌توانید به‌جای استفاده از سرمایه شخصی خود برای ترید کردن، از سرمایه یک‌سری شرکت‌ها استفاده کنید. به‌عبارت دیگر، می‌توان گفت که در این روش، معامله‌گران به استخدام برخی شرکت‌ها در آمده و با استفاده از سرمایه آنها ترید می‌کنند.

از آنجا که پای سرمایه یک شرکت در میان است، بدون شک این فرایند با قوانین سفت و سختی روبه‌رو خواهد بود. پیش از هر چیزی باید بدانید که تنها معامله‌گرانی می‌توانند رضایت شرکت‌ها را در آزمون‌های استخدامی جلب کنند که از مهارت و تجربه بالایی برخوردار باشند و در صورتی‌که یک معامله‌گر تازه‌کار هستید یا تنها با اصطلاحات فارکس و بازارهای مالی دیگر آشنایی دارید و فعالیت جدی نداشته‌اید، توصیه می‌شود ابدا روی پراپ تریدینگ حساب نکنید! پراپ تریدینگ فعالیت جدیدی است که در سال‌های اخیر، در ایران توسط چند شرکت و به‌شکل محدود اجرا شد اما به واسطه سود دهی مناسب و رضایت‌بخش بودن برای هر دو طرف، طرفداران زیادی پیدا کرده است.

 

 

 

 

مزایا و معایب پراپ تریدینگ

برای اینکه بتوانید تصمیم بگیرید که یک پراپ تریدر بشوید یا نه، توصیه می‌شود حتما مزایا و معایب این روش معامله‌گری را که در ادامه بررسی کرده‌ایم در نظر بگیرید.

  کال مارجین در فارکس چیست؟

مزایای پراپ تریدینگ

اگر بخواهیم به‌شکل کلی درباره پراپ تریدینگ نظر بدهیم، می‌توان گفت که اگر واجد شرایط کار با این روش معاملاتی باشید، پراپ تریدینگ روش مناسبی است و می‌تواند برای موفقیت در بازار فارکس به معامله‌گران کمک کند. مزایای این روش به شرح زیر هستند.

1_ کاهش ریسک کلی

زمانی‌که شما با سرمایه خودتان معامله می‌کنید، تمام ریسک معامله به‌شکل کامل متوجه سرمایه شخصی‌تان است اما جالب است بدانید که تقریبا تمام شرکت‌های پراپ تریدینگ، خودشان را نه‌تنها در سود، بلکه در ضرر و زیان معامله‌گران نیز شریک می‌کنند و در چنین شرایطی، ریسک کلی معاملات به‌حداقل می‌رسد. البته لازم به ذکر است که هر شرکت یک حد ضرر مشخص را برای معامله‌گران درنظر می‌گیرد و معامله‌گر مجاز نیست بیش از آن حد، شرکت را دچار ضرر و زیان کند.

2_ بهره‌مندی از یک محیط حرفه ای

در صورتی‌که یک معامله‌گر در پراپ ترید سود کند، یعنی شرکت نیز سود کرده و با توجه به همین معادله ساده، شرکت‌های ارائه‌دهنده سرمایه همواره در تلاش هستند تا بهترین موقعیت را برای معامله‌گران فراهم کنند تا به سود بیشتری برسند! این شرکت‌ها معمولا بهترین ابزار‌ها را در اختیار معامله‌گران قرار می‌دهند و همچنین تیم پشتیبانی و مربیان حرفه‌ای نیز دارند که می‌توانید در معاملات خود از دانش این افراد نیز استفاده کنید. از آنجا که شرکت‌های پراپ ترید در بازارهای معاملاتی مختلف فعالیت دارند، اینکه شرایط پراپ تریدینگ در بورس بهتر است یا فارکس یا ارز دیجیتال، به خود شرکت‌ها و حوزه کاری آنها بستگی دارد.

 

 

 

 

3_ امکان تعامل و یادگیری بیشتر

شرکت‌های پراپ ترید معمولا تریدر‌ها را به صورت حضوری استخدام می‌کنند. در این شرایط، تعامل شما با افراد باتجربه و متخصص دیگر در زمینه کاری خودتان بالاتر رفته و می‌توانید در یک محیط حرفه‌ای، از دانش و تجربه دیگر افراد نیز استفاده کنید. البته در این بین برخی شرکت‌ها نیز معامله‌گران را به‌شکل غیرحضوری استخدام می‌کنند که در این شرایط نیز باز هم امکان تعامل و یادگیری وجود دارد.

4_ انعطاف پذیری در شرایط کاری

شرکت‌های پراپ تریدینگ مانیفست خاصی برای کار کردن ندارند و هر کدام به‌شیوه خود عمل می‌کنند. این امر باعث می‌شود تا معامله‌گران بتوانند بر اساس شرایط زندگی خود و نیازهای‌شان، بهترین شرکت را برای همکاری انتخاب کنند. به‌عنوان مثال، همانطور که پیشتر گفته شد، برخی شرکت‌ها به‌شکل حضوری افراد را استخدام می‌کنند و برخی شرکت‌های دیگر به‌شکل غیر حضوری. یا اینکه در برخی شرکت‌ها امکان دسترسی سریع به سرمایه، بدون پشت سر گذاشتن فرایند طولانی و پیچیده ارزیابی وجود دارد و در برخی شرکت‌ها حتما باید ارزیابی صورت گیرد.

  مهمترین اصطلاحات فارکس که باید بدانید

با پراپ تریدینگ در کنار درآمد اصول تعامل را هم یاد بگیرید

معایب پراپ تریدینگ

در مقابل مزایای پراپ تریدینگ که بررسی کردیم، یک‌سری معایب نیز برای این روش وجود دارند که به شرح زیر هستند:

1_ وجود قوانین زیاد

از آنجا که در فرایند پراپ تریدینگ، پای سرمایه شرکت‌ها در میان است، بدیهتا این شرکت‌ها قوانین سخت‌گیرانه و حتی بعضا دست و پا‌گیری را برای انتخاب معامله‌گران وضع می‌کنند. حتی ممکن است که این شرکت‌ها یک‌سری سبک‌های معاملاتی خاص را برای معامله‌گران تعیین کنند و معامله‌گر اجازه فعالیت به‌سبک خود را نداشته باشد.

2_ عدم انعطاف پذیری در معاملات

هرچقدر که پراپ تریدینگ می‌تواند از نظر شرایط کاری انعطاف‌پذیر باشد، از نظر شرایط معامله نیست! وجود حد ضرر و دراودان روزانه باعث می‌شود تا نتوانید با دست باز و مانند شرایطی که با سرمایه خود ترید می‌کنید فعالیت داشته باشید.

3_ نبود فرصت برای اشتباه

شرکت‌های پراپ تریدینگ معمولا شرکت‌های بخشنده‌ای نیستند و در صورتی‌که حتی یک دلار از حد ضرر روزانه بیشتر ضرر کنید، اکانت شما بسته و تمامی زحمات شما از بین خواهد رفت.

4_ کمبود گزینه‌ها برای فعالیت

شرکت‌های زیادی در سراسر دنیا پراپ تریدینگ را برای کاربران امکان‌پذیر می‌کنند اما به واسطه تحریم‌های بین‌المللی، عملا امکان کار کردن با هیچ کدام از این شرکت‌ها وجود نداشته و معامله‌گران داخل کشور مجبور هستند تنها از بین یک‌سری گزینه‌های محدود موجود در داخل کشور، یک شرکت را برای همکاری انتخاب کنند.

5_ فشارهای فکری به جهت انتظارات بالا

مدیریت سرمایه در فارکس به‌خودی خود با فشار‌های فکری زیادی همراه است؛ حال در این بین اگر انتظارات هم از شما بالا باشد که در شرکت‌های پراپ تریدینگ اینگونه نیز است، امکان دارد که استرس روی روند کاری شما تاثیر منفی داشته باشد. به‌شکل کلی، انتظارات مدیران شرکت‌های پراپ تریدینگ بالا است وهمین شرایط یک فضای رقابتی شدید را ایجاد می‌کند که از طرفی می‌تواند باعث رشد معامله‌گران شده و از طرف دیگر می‌تواند برای معامله‌گران کم‌تجربه عامل فشار روانی و استرس باشد.

  معرفی بروکر فیبوگروپ (FIBO GROUP)

 

 

 

 

قوانین و شرایط پراپ تریدینگ چیست؟

پراپ تریدینگ یک فعالیت رسمی و نظام‌مند نیست و از این رو، همانطور که پیشتر نیز گفتیم مانیفست خاص و قوانین مشخصی ندارد. در این روش، هر بروکر معتبر فارکس و شرکت پراپ تریدینگ، دارای قوانین خاص خود است که در هنگام بستن قرارداد به معامله‌گر ارائه می‌شود. اما با این وجود برخی قوانین عمومی وجود دارند که تقریبا در قرارداد‌های تمامی شرکت‌ها به‌چشم می‌خورند؛ این قوانین عبارت‌اند از:

  • معامله‌گر برای کار یا جلسات مهم باید در شرکت حاضر شود.
  • فرد باید بتواند در آزمون ارزیابی عملکرد مناسبی داشته باشید.
  • معامله‌گر باید از شگردهای معاملاتی شرکت برای معامله استفاده کند.
  • معامله‌گر باید در برخی دوره‌های آموزشی شرکت کند (در بعضی شرکت‌ها).
  • حد و حدود ضرر روزانه توسط مدیران تعیین شده و معامله‌گر باید به آن پایبند باشد.

مراحل فعالیت در پراپ تریدینگ چیست؟

در صورتی‌که خود را واجد شرایط پراپ تریدینگ می‌بینید، با طی کردن یک‌سری مراحل بسیار ساده می‌توانید فعالیت خود را شروع کنید. در ادامه به این مراحل بیشتر پرداخته‌ایم:

1_ بهترین شرکت‌های پراپ تریدینگ را پیدا کنید

اولین و مهم‌ترین قدم برای شروع فعالیت در پراپ تریدینگ، انتخاب یک شرکت ارائه‌دهنده سرمایه معتبر است. همانطور که پیشتر گفته شد، اگر در ایران ساکن هستید، گزینه‌های شما محدود هستند و در این بین باید توجه داشته باشید که سایت‌های کلاهبردار نیز وجود دارند! از این رو پیش از هر چیزی باید سایت و شرکت مدنظر خود را به‌خوبی اعتبار سنجی کنید. در انتخاب شرکت، علاوه‌بر سنجش اعتبار باید شرایط همکاری و قوانین شرکت را نیز به‌خوبی بررسی کرده و با تمایلات شخصی خود مطابقت دهید.

2_ در سایت سایت ثبت نام کنید

اغلب سایت‌های پراپ تریدینگ برای ثبت نام مبلغ ورودی دریافت می‌کنند که بسته به شرایط همکاری می‌تواند متفاوت باشد. در صورتی‌که یک شرکت معتبر باشد، می‌توانید با خیال راحت این مبلغ را پرداخت کنید. همچنین شرایط ثبت نام و اطلاعات درخواستی شرکت‌ها نیز می‌تواند متفاوت باشد.

3_ در آزمون‌های سایت شرکت کنید

در رابطه با آزمون‌های پراپ تریدینگ نیز نمی‌توان به‌شکل دقیق صحبت کرد چرا که هر شرکت، به سبک خود آزمون طراحی می‌کند! به هر جهت باید بتوانید در آزمون‌ها به‌خوبی ظاهر شوید تا صلاحیت شما برای ترید کردن با سرمایه آن شرکت تایید شود.

  منظور از بازار مالی فارکس چیست و شرایط فعالیت در آن چگونه است؟  

4_ بررسی نتایج آزمون و شروع فعالیت در صورت قبولی

شرکت‌های پراپ تریدینگ در مواجه با نتایج آزمون‌ها بسیار سخت‌گیر هستند و این موضوع باعث می‌شود تا پاسخ آزمون قدری دیر حاضر شود؛ البته باز هم زمان آمدن نتایج آزمون به تیم شرکت مربوط است. به هر جهت در صورتی‌که در آزمون قبول شده باشید، می‌توانید با شرکت مدنظر قرار داد بسته و کار خود را شروع کنید.

 

 

 

 

پرداخت سود یا حقوق در پراپ تریدینگ چگونه است؟

دریافت درصدی از سود یا حقوق ثابت از محل درآمد در تراپ تریدینگ امکان پذیر است

به‌شکل کلی دو روش پرداخت در فرایند پراپ تریدینگ وجود دارد که بعضی شرکت‌ها از یک مورد و بعضی شرکت‌ها از هر دو مورد استفاده می‌کنند. این روش‌ها به شرح زیر هستند:

پرداخت حقوق ثابت

همانطور که از نام این روش پیدا است، در پرداخت حقوق ثابت شما درست مانند یک کارمند برای شرکت، کار ترید را انجام داده و در نهایت یک مقدار حقوق ثابت را دریافت خواهید کرد. اینکه پایه این حقوق ثابت چقدر باشد، به توانایی‌های شما بستگی دارد. همچنین برخی شرکت‌ها برای افزایش انگیزه، علاوه‌بر حقوق ثابت مقداری از سود را نیز به معامله‌گران می‌دهند.

پرداخت به شکل درصدی از سود

در این روش که روش پرداختی محبوب پراپ تریدر‌ها است، بسته به قرارداد، مقداری از سود به شرکت رسیده و مقدار دیگر متعلق به معامله‌گر است. از آنجا که در این روش هر چقدر موفقیت در معاملات بیشتر باشد، سود پرداختی نیز بیشتر است، معامله‌گران انگیزه بیشتری برای فعالیت دارند و به همین واسطه این روش محبوبیت بالا‌تری دارد.

کلام آخر

اگر فکر می‌کنید که در معامله‌گری توانا هستید اما سرمایه لازم برای فعالیت را ندارید؛ بهترین راهکار برای شما پراپ تریدینگ است. در این روش شما می‌توانید با سرمایه یک‌سری شرکت‌ها و بروکرها، در بازارهای مالی فارکس یا ارز دیجیتال یا حتی بورس ایران فعالیت کرده و کسب درآمد کنید. ما در‌این نوشته از کندل به بررسی تمام جزئیات پیرامون پراپ تریدینگ پرداختیم و امید است که مطالب مذکور مورد توجه شما قرار گرفته باشند.

نوشته شده توسط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

دوره‌های جدید

دوره اشتباهات معامله‌گری
رایــگان

جستجو کنید ...

ثبت نام

نام*

ایمیل

شماره موبایل*

کد تایید*

کد تایید ارسال شده به موبایل خود را وارد کنید