طلا در فارکس و نکاتی برای ترید بهتر

خواندن این مطلب

12 دقیقه

زمان میبرد!

معاملات طلا در فارکس و بازارهای مالی

طلا در فارکس و نکاتی برای ترید بهتر

اکثر تریدرها بر این باورند که طلا در فارکس یکی از پرجاذبه‌ترین دارایی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها برای ترید کردن در میان دیگر کالاها است. نقدینگی در مارکت طلا بسیار بالاست و ارزش معامله‌کردن را دارد. در مقایسه با دیگر کامودیتی‌ها، همیشه طلا یک سروگردن بالاتر بوده است. همچنین طلا یک دارایی و سرمایه‌گذاری امن، مخصوصا در زمان‌های بحرانی محسوب می‌شود.

ما در این مقاله سعی کرده‌ایم که مطالب کاربردی و مفیدی را درباره طلا و نحوه‌ی ترید کردن آن در اختیار شما قرار دهیم. پس اگر شما یک تریدر هستید و قصد دارید طلا را معامله کنید خواندن این مقاله بسیار به شما کمک خواهد کرد.

تاریخچه طلا در فارکس؛ طلایی‌ترین فلز

تاریخچه پیدایش طلا نشان می‌دهد که ارزش و اهمیت این فلز گرانبها در طی تاریخ بسیار پررنگ بوده و همچنان ادامه دارد. طلا یکی از قدیمی‌ترین و معروف‌ترین فلزات در تاریخ بشریت است. هزاران سال‌ است که طلا، نماد ثروت و ارزش محسوب می‌شود. طلا یک ابزار بسیار مهم برای تبادلات تجاری تمدن‌های باستانی بود و به عنوان پایه‌ای برای سکه‌ها و واحدهای پولی مورد استفاده قرار‌ می‌گرفت.

در دوره‌های تاریخی مختلف، معدن‌های طلا در نقاط مختلف جهان کشف شدند. اکتشاف معادن طلا در کشور‌هایی مانند آمریکا، استرالیا، آفریقا و کانادا به تحولات بزرگی در تاریخ مدرن منجر شد.

در دهه‌های اخیر طلا به عنوان یک سرمایه‌گذاری محبوب برای حفظ ارزش سرمایه و مقابله با تورم مورد توجه قرار گرفته است. افراد و سرمایه‌گذاران به طلا به عنوان یک دارایی امن در دوره‌های بحران اقتصادی روی آورده‌اند.

از طرفی معامله طلا به عنوان یکی از قدیمی‌ترین معاملات ارزی به حساب می‌آید. در گذشته، معامله طلا اغلب به صورت فیزیکی انجام می‌شد و افراد طلای خود را به صورت فیزیکی خریداری می‌کردند. با پیشرفت فناوری و ظهور اینترنت، معامله‌گران امکان معامله طلا در فارکس به صورت آنلاین نیز بوجود آمد.

اشکال مختلف طلا در بازارهای مالی

امروزه، طلا در بازار‌های مالی، از جمله بازار فارکس و بازار‌های آتی، مورد معامله قرار می‌گیرد. این امکان به سرمایه‌گذاران داده شده تا از تغییرات قیمت طلا بهره‌مند شوند. سرمایه‌گذاری روی طلا، یکی از پرکاربردترین معاملات در بازارهای مالی است. طلا در کنار فلزات گرانبهای دیگری همچون نقره یا پلاتینیوم، متعلق به بازار کالاها یا Commodities است. منظور از بازار کالا، مارکتی است که در آن خرید، فروش و مبادلات مواد اولیه و مواد خام صورت می‌گیرد.

بازار کالاها معمولا به دو دسته کالاهای سخت و کالاهای نرم تقسیم می‌شود. منظور از کالاهای سخت، کالاهای طبیعی است که باید استخراج شوند مثل: طلا، نفت و غیره. کالاهای نرم نیز، در واقع همان محصولات کشاورزی مثل: ذرت، گندم، قهوه، لوبیا، شکر، سویا و غیره است. این فلز زرد، به اشکال متفاوتی مثل: شمش طلا، سکه طلا، سهام‌های طلا و صندوق‌های سرمایه‌گذاری در مارکت‌های مالی معامله می‌شود.

 

 

 

 

روش های سرمایه‌گذاری و معاملات طلا

یکی از روشهای سنتی و ابتدایی سرمایه‌گذاری روی طلا، روش فیزیکی است. این دسته از معامله‌گران طلا، از طریق خریدن شمش‌ها یا سکه‌های طلا و یا خرید آن از جواهر فروشی‌ها، اقدام به سرمایه‌گذاری روی طلا می‌کنند.

تریدکردن یا معامله طلا در فارکس، فرآیند خرید وفروش طلا برای کسب سود بیشتر است. همین‌طور که می‌دانید، بازار فارکس بزرگترین بازار مالی جهان با حجم معاملات روزانه بالغ بر ۷ میلیارد دلار است. شما در بازار فارکس قادر خواهید بود تا کالاها، مخصوصا طلا را نیز، معامله کنید. شما این کار را فقط می‌توانید از طریق بروکر یا کارگزارتان انجام دهید. کارگزار موظف است برای شما یک پلتفرم معاملاتی مهیا می‌کند و شما فقط از این طریق و با باز کردن یک حساب، می‌توانید دارایی مورد علاقه‌تان را ترید کنید. در ادامه به انواع روش‌های معامله طلا می‌پردازیم.

خرید اوراق بهادار با پشتیبانی طلا

یکی از روش‌های سرمایه‌گذاری روی طلا، خرید اوراق بهادار با پشتیبانی طلا می‌باشد. در این روش، شما به طور غیر‌مستقیم روی طلا سرمایه‌گذاری می‌کنید.

صندوق‌های ETF

صندوق‌های مبادله‌ای طلا (ETF) یک صندوق سرمایه‌گذاری است که دقیقا مانند سهام، در بورس اوراق بهادار معامله می‌شود. فراموش نکنید که این نوع سرمایه‌گذاری با سهام‌های ETF، فرق می‌کنند. طلای ETF، یک محصول مشتقه مالی است که دقیقا قیمت لحظه‌ای طلا را دنبال می‌کند.

سهام‌های معدنی طلا

روش دیگری که شما می‌توانید از آن طریق روی طلا سرمایه‌گذاری کنید، سهام های معدنی طلا می‌باشد. در این روش هم شما به طور مستقیم روی طلا سرمایه‌گذاری نمی‌کنید بلکه روی شرکتهای معدنی طلا، سرمایه گذاری می‌کنید.

طلاهای آتی و آپشن

روش بعدی، سرمایه‌گذاری روی طلاهای آتی و آپشن است. این نوع سرمایه‌گذاری روی طلا، یک روش کوتاه مدت درباره قیمت طلا می‌باشد. این روش، اندکی پیچیده است و با سرمایه گذاری روی طلای فیزیکی، کاملا متفاوت است.

معاملات اسپات طلا

روش دیگر، معاملات اسپات طلا است. در معاملات اسپات، شما واقعاً طلا را خریداری می‌کنید و آن را در اختیار دارید. معاملات اسپات در زمانی که معامله انجام می‌شود، قیمت فعلی بازار را برای خرید یا فروش طلا تعیین می‌کند. در نظر داشته باشید که طلای اسپات یک مکان فیزیکی نیست بلکه یک بازار الکترونیکی لحظه‌ای است که در آن مقادیر زیادی از کالاها مانند فلزات گرانبها، نفت، فولاد و غیره معامله می‌شود.

CFD

روش آخر CFD است که اکثرا معامله‌گران فارکس به همین روش طلا را معامله می‌کنند. در CFD، شما واقعا طلا را نمی‌خرید. به جای آن، یک قرارداد برای تفاوت در قیمت طلا در زمان معامله می‌باشد. این روش معمولاً با هزینه‌های کمتری نسبت به خرید فعلی طلا همراه هست و می‌توانید در هر دو جهت (صعودی و نزولی) معامله کنید.

فراموش نکنید در روش معامله طلا در فارکس از طریق یک بروکر، شما طلای فیزیکی را لمس نخواهید کرد و درست مثل دیگر تجارت ارزهای بین المللی فارکس، معاملات شما بدون حضور فیزیکی و خارج از بورس یا اصطلاحا Over The Counter است.

 

 

 

 

محرک های طلا در فارکس

محرک‌هایی که می‌توانند به افزایش یا کاهش قیمت طلا در فارکس (Forex) منجر شوند، متنوع و پیچیده هستند. این محرک‌ها شامل عوامل اقتصادی، سیاسی، مالی، و جهانی می‌شوند. در زیر، مهم‌ترین محرک‌های قیمت طلا در بازار فارکس آورده شده است:

طلا در فارکس

عوامل جهانی و سیاسی

رخدادهای جهانی مثل بحران‌های سیاسی، جنگ، تنش‌های بین‌المللی، تغییرات در پالایش نفت، و تحریم‌های اقتصادی می‌توانند روی قیمت طلا در فارکس موثر باشند؛ در زمانهای بحران و ناآرامی، سرمایه‌گذاران از طلا به عنوان پوششی در مقابل تورم، استفاده می کنند. شهرت طلا به عنوان یک پناهگاه امن، ناشی از استفاده سنتی آن به عنوان ذخیره کالایی با ارزش و با ثبات در طول زمان، اثبات شده است.

استفاده در تکنولوژی و صنعت

بیشتر تقاضا برای طلا، از سمت جواهرفروشان، سرمایه‌گذاران و استفاده در تکنولوژی و کالاهای الکترونیکی است. تقاضای دائم و متفاوت برای طلا، به این معنی است که مارکت تقریبا با ثبات است. به عنوان مثال، زمان هایی که ناآرامی های اقتصادی ممکن است تقاضا را از سمت جواهرفروشان و کالاهای الکترونیکی کاهش دهند، جریان‌های سرمایه‌گذاری، باعث جلوگیری از نوسانات شدید قیمت طلا در فارکس می‌شود.

ذخایر و اکتشافات طلا

مثلا به طور ناگهانی می‌شنویم که در نقطه‌ای از دنیا، اکتشافات جدیدی از طلا شکل گرفته است. در حال حاضر، بیش از 75% از عرضه طلا توسط معادن صورت می‌گیرد. در نتیجه هر گونه اکتشاف جدید طلا، موجودی طلا را بالاتر می‌برد و در کوتاه مدت روی قیمت ها اثر می‌گذارد. دومین منبع بزرگ عرضه طلا، بازیافت از طریق تکنولوژی و جواهر‌فروشی‌ها است.

دلار آمریکا و سیاست های پولی بانک های مرکزی

از آنجا که قیمت طلا به دلار امریکا محاسبه می‌شود، هرگونه نوسان در قیمت دلار، جذابیت طلا را برای سرمایه‌گذاری بیشتر و یا کمتر، می‌کند. غالبا ارتباط معکوس بین ارزش دلار آمریکا و قیمت طلا وجود دارد. زمانی که دلار قوی می‌شود، قیمت طلا معمولاً کاهش می‌یابد، و بالعکس. نکته دیگر، تصمیمات مهم بانک‌های مرکزی جهان، مخصوصا فدرال رزرو ایالات متحده امریکا درباره نرخهای بهره است. به عنوان مثال، نرخ بهره بالاتر، باعث کاهش قیمت طلا و برعکس نرخهای بهره پایین‌تر، باعث افزایش قیمت طلا خواهد شد.

سیکل‌های اقتصادی

وضعیت اقتصادی کشورها و جهان به طور کلی می‌تواند تأثیر زیادی بر قیمت طلا داشته‌باشد. هنگامی که اقتصادها درگیر رکود می‌شوند و سنتیمنت ریسک‌گریزی بر مارکت حاکم است، تقاضای سرمایه‌گذاران برای طلا به عنوان دارایی امن افزایش می‌یابد. در دوره‌های رونق اقتصادی و افزایش نرخ بهره، سرمایه‌گذاران معمولاً به دنبال سرمایه‌گذاری در دارایی‌های با بازده بالا مانند سهام می‌گردند. در این مواقع، تقاضای کمتری برای طلا وجود دارد و این ممکن است منجر به کاهش قیمت طلا شود.

تورم و رکودتورمی

زمانی که تورم فراتر از اهداف بانک مرکزی است و سیاست های پولی انقباضی شروع شده، افزایش تورم و دیتاهای قوی اقتصادی به ضرر طلاست. اما در زمان رکود تورمی طلا بشدت نفع میبرد و با تقاضای شدیدی مواجه می‌شود و صعود بزرگی را تجربه میکند. در زمانی که رکود به پایان می‌رسد طلا معمولا با اقبال مواجه نمی‌شود و می‌تواند در ابتدا نزول کند.
به طور کلی زمانی که‌ تورم در محدوده‌ی دو درصد هدف بانک مرکزی‌های کشورهای اصلی فارکس قرار دارد، سنتیمنت مثبت هست و در نتیجه طلا نزولی یا رنج خواهد بود.

نرخ بهره بانکی و بازده اوراق قرضه آمریکا

نرخ بهره بانکی تأثیر مستقیمی بر قیمت طلا دارد. زمانی که نرخ بهره‌ها کاهش می‌یابد، بازده اوراق نیز کاهش یافته و سرمایه‌گذاران به تدریج سرمایه‌گذاری در طلا را ترجیح می‌دهند، در نتیجه ایجاد تقاضا برای طلا به افزایش قیمت آن منجر می‌شود.

 

 

 

 

همبستگی‌های طلا

همبستگی طلا با ارزهای مختلف می‌تواند تأثیرات متفاوتی داشته باشد و به شرایط بازار و عوامل اقتصادی بستگی دارد. در زیر، همبستگی طلا با چند ارز معمول در بازار فارکس را بررسی می‌کنیم:

  • همبستگی منفی یا معکوس با دلار آمریکا: طلا معمولاً همبستگی معکوسی با دلار آمریکا دارد، به این معنا که زمانی که ارزش دلار آمریکا کاهش می‌یابد، قیمت طلا معمولاً افزایش می‌یابد، و بالعکس. این امر به دلیل نقش طلا به عنوان دارایی امن در زمان‌های کاهش ارزش دلار است.
  • همبستگی مثبت با یورو: طلا به طور معمول همبستگی مثبتی با یورو دارد، به این معنا که زمانی که ارزش یورو افزایش می‌یابد، قیمت طلا نیز معمولاً افزایش می‌یابد. این ممکن است به دلیل نقش اروپا در بازارهای طلا و تقاضای بیشتر از سوی سرمایه‌گذاران اروپایی باشد.

طلا معمولاً همبستگی مثبتی با ارزهای امن مانند فرانک سوئیس (CHF) و ین ژاپن (JPY) دارد. این به معنای افزایش همزمان قیمتهای طلا و این ارزها در مواقعی بحران و رکود اقتصادی است.

همیچنین چین و هند و اقتصاد این دو کشور بر روی تقاضای طلای فیزیکی تاثیر‌گذار هستند. و تاثیرات این دو کشور روی قیمت طلا قابل اعتنا است.

همبستگی طلا با سایر ارزها می‌تواند متغیر باشد و بستگی به شرایط بازار و عوامل اقتصادی داشته باشد. برای مثال، در برخی مواقع ممکن است همبستگی مثبتی با ارزهای دیگر مثل استرلینگ بریتانیا (GBP) و دلار کانادا (CAD) داشته باشد.

به طور کلی، همبستگی طلا با ارزها در بازار فارکس می‌تواند تغییر کننده باشد و تحت تأثیر تغییرات در شرایط بازار و عوامل اقتصادی قرار گیرد. برای معاملات موفق در بازار فارکس، مهم است که این همبستگی‌ها را به دقت بررسی کرده و به تحلیل مناسبی از وضعیت بازار بپردازید.

 

 

 

 

نمادهای طلا در بازارهای مالی

طلا در بازارهای مالی با چندین نماد معامله می‌شود. سه مورد از اصلی‌ترین نمادهای معامله برای طلا در بازارهای مالی عبارتند از:

XAU/USD

این نماد برای معامله طلا در بازار فارکس (Forex) استفاده می‌شود. “XAU” نمایانگر طلا به عنوان کد جهانی این فلز گرانبها است، و “USD” نمایانگر دلار آمریکا به عنوان ارز مقابل می‌باشد. این نماد نشان می‌دهد که چقدر دلار برای خرید یک اونس (اهرم) از طلا لازم است.

Gold

در برخی پلتفرم ها مانند تریدینگ ویو برای ترید در بازار فارکس طلا با نماد Gold  نمایش داده می‌شود.

GC

این نماد برای معامله طلا در بازارهای آتی (Futures) استفاده می‌شود. نماد “GC” به عنوان کد مخفف برای معاملات آتی طلا شناخته می‌شود. معامله گران معمولاً از این نماد برای خرید و فروش قراردادهای آتی طلا استفاده می‌کنند.

علاوه بر این، طلا در برخی بازارهای دیگر نیز با نمادهای مختلف معامله می‌شود. به عنوان مثال، در بازارهای اکسچنج‌های طلا در بورس‌ها، نمادهای دیگری نیز برای معامله طلا ممکن است موجود باشند. برای هر بازار خاص، نمادهای معامله طلا مشخص و تعیین شده‌اند تا معامله‌گران بتوانند به راحتی این فلز گرانبها را خرید و فروش کنند.

زمان مناسب معامله طلا در فارکس

معامله‌های طلا در فارکس به نوسانات قمیت وابسته هستند و همین باعث شده زمان‌های پرنوسان توجه معامله‌گرها را جلب کند. معامله‌گران در زمان‌هایی که نوسان‌ها بالا باشد، خرید و فروش را آغاز کرده و از نوسانات موجود در بازار طلا کسب سود می‌کنند.

بهترین زمان معامله طلا را می‌توان از ظهر تا هشت شب (به وقت لندن) دانست، در واقع بازار طلا در این ساعات بیشترین میزان نوسان را دارد. در این بازه‌زمانی، بازار جهانی طلا باز بوده و بیشترین فعالیت را دارد اما لندن، تنها کشوری نیست که روی معاملات اثری قابل‌توجه دارد.

زمانی‌که سشن‌های لندن و نیویورک هم‌پوشانی دارند را می‌توان بهترین زمان معامله طلا دانست. یعنی از ساعت 16:30 تا 20:30 (به وقت تهران). در این بازه‌زمانی میزان نقدینگی در بازار بسیار بالا بوده و مناسب‌ترین زمان معامله طلا در فارکس است.

چند نکته در مورد معاملات طلا

جهت انجام معامله‌های طلا در فارکس، زمان انتخاب بروکر باید به برخی نکات توجه داشته باشید. این نکات در ادامه آورده شده است:

  • میزان و نوع اسپرد:

ماهیت طلا باعث شده نسبت به دیگر جفت ارزها در بازار فارکس، نوسانات کمتری داشته باشد. جهت کسب سود بیشتر از معاملات، لازم است سراغ بروکری بروید که اسپرد کمتری را ارائه می‌کند. برای معامله طلا در بازار فارکس (XAU/USD) به اسپرد 0 پیپ نیاز دارید، یعنی حساب ECN که امکان معامله مستقیم با دیگر معامله گرها را فراهم کرده است.

  • مقدار کمیسیون:

بروکرها برای هر لات، یک کمیسیون مشخص دریافت می‌کنند و نباید هزینه بیشتری دریافت گردد.

همچنین توجه داشته باشید که زمان انتخاب بروکر فارکس جهت انجام معاملات طلا، مجوزهای آن را بررسی کنید. توصیه ما این است که قبل از انجام هرگونه معامله، یک حساب دمو ایجاد کرده و برای یک مدت زمان مشخص از این حساب استفاده کنید. 

  • لوریج:

با استفاده از لوریج (ابزار انجام معامله‌های بزرگ با سود کم) می‌توانید سودهای بیشتری را کسب کنید و هرچه لوریج بیشتر باشد بهتر است. اما باید از لوریج در معاملاتی استفاده کنید که از ریسک آنها اطمینان داشته باشید.

  • سرعت اجرای معاملات:

در حساب‌های ECN، در متاتریدر 4 می‌توانید سرعت اجرای سفارش‌ها را برای هر بروکر مورد بررسی قرار دهید.

  • قابلیت کپی تریدینگ:

به کمک قابلیت کپی تردینگ، می‌توانید از رفتار معامله‌گرهای حرفه‌ای الگوبرداری کرده و عملکردتان را ارتقا دهید. در صورتی که بروکر مورد نظر شما این قابلیت را ارائه کرده باشد، یک مزیت فوق‌العاده به شمار می‌رود.

نتیجه گیری معامله طلا در فارکس و بازارهای مالی

به طور کلی، طلا در فارکس علاوه‌ بر نقشش به عنوان یک دارایی مالی، به عنوان یک شاخص برای سنجش ارزش دلار و وضعیت اقتصاد جهانی نیز شناخته می‌شود و تأثیرگذاری زیادی در تصمیم‌گیری‌های معامله‌گران دارد. برای ترید کردن طلا و به سود رسیدن، شما باید آگاهی کاملی نسبت به بازار کالاها داشته باشید. تحلیل تکنیکال و فاندامنتال فارکس و روانشناسی بازار فارکس را بدانید. همچنین مطالعه‌ای درباره ارتباط طلا با بازارهای دیگر و اقتصاد کلان نیز، داشته باشید.

اگر این مقاله برای شما مفید بود آن را با دوستانتان به اشتراک بگذارید.

نوشته شده توسط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

دوره‌های جدید

دوره اشتباهات معامله‌گری
رایــگان

جستجو کنید ...

ثبت نام

نام*

ایمیل

شماره موبایل*

کد تایید*

کد تایید ارسال شده به موبایل خود را وارد کنید