ساعت باز شدن بازار فارکس به وقت ایران چیست؟

خواندن این مطلب

7 دقیقه

زمان میبرد!

بازار فارکس به وقت ایران چه ساعتی باز می‌شود؟

ساعت باز شدن بازار فارکس به وقت ایران چیست؟

به دنبال بروکر مناسب کاربران داخل کشور هستید؟
برورکر fx24 یکی بهترین انتخاب‌هاست!

یکی از موضوعاتی که تریدرها باید در ابتدای ورود به بازار فارکس  بدانند، ساعت باز شدن بازار فارکس است. در حقیقت، یکی از عوامل بسیار مهم و کلیدی در معامله‌گری، زمان است که به ویژه برای تریدرهایی اهمیت دارد که از نوسانات بازار در زمان کوتاه، سود کسب می‌کنند. اگر شما هم تازه ترید را آغار کرده‌اید و می‌خواهید بدانید ساعت باز شدن فارکس چه زمانی است، این مقاله برای شما است. موضوعاتی که در این مقاله مورد بررسی قرار می‌گیرند، شامل عناوین زیر است:

  • ساعت باز و بسته شدن بازار فارکس به وقت ایران
  • آشنایی با سشن‌های مختلف بازار فارکس
  • بهترین زمان ترید در بازار فارکس به وقت ایران
  • همپوشانی سشن‌های بازار
  • بهترین روز هفته برای ترید در بازار فارکس
  • بیش‌ترین نوسان فارکس چه زمانی روی می‌دهد؟

ساعت باز و بسته شدن بازار فارکس به وقت ایران

بازار فارکس یک بازار 24 ساعته است.

بازار فارکس به صورت 24 ساعته، 5 روز در هفته به غیر از روزهای تعطیل شنبه و یکشنبه در حال فعالیت است. ساعت آغاز کار بازار فارکس به وقت ایران، 1:30 بامداد و پایان فعالیت آن 1:30 بامداد روز بعد خواهد بود. همان طور که می‌دانید، بازار فارکس یکی از بزرگترین بازارهای مالی در دنیا است که روزانه حجم زیادی پول در آن در گردش است.

در بازار فارکس، اساس فعالیت، انجام معاملات خرید و فروش جفت ارزها است، که ارز هر کشور در مقابل ارز کشور دیگر مورد خرید و فروش قرار می‌گیرد. برای مثال جفت ارز EURUSD که در آن ارز یورو در مقابل ارز دلار خرید و فروش می‌شود. قیمت ارز هر کشور نیز توسط بانک مرکزی آن کشور تعیین می‌شود، بنابراین، بازار فارکس در هر کشور با توجه به شروع فعالیت بانک مرکزی همان کشور آغاز می‌گردد.

بازار فارکس یک بازار 24 ساعته است که از بازار سیدنی استرالیا شروع می‌شود، بعد از استرالیا نوبت به بازار ژاپن و انگلستان می‌رسد و در نهایت نیز با بازار نیویورک تمام می‌شود؛ در حقیقت، زمانی که فعالیت بازار فارکس در یک کشور به پایان می‌رسد، این بازار فعالیت خود را در کشور دیگری ادامه داده تا مجددا با رسیدن ساعت کاری سیدنی، روز کاری دیگری در بازار شروع شود.

  حجم معاملات روزانه در فارکس چقدر است؟

 

 

 

 

آشنایی با سشن‌های مختلف بازار فارکس

سشن‌های بازار فارکس شامل سشن‌های سیدنی استرالیا، توکیو ژاپن، لندن انگلیس و نیویورک آمریکا است که ساعت باز و بسته شدن هر کدام از این سشن‌ها به وقت ایران به شرح زیر است:

سیدنی استرالیا ساعت 1:30 بامداد فعالیت خود را شروع کرده و در ساعت 10:30 پایان می‌یابد

توکیو ژاپن در ساعت 3:30 فعالیت خود را آغاز می‌کند و در ساعت 12:30 به پایان می‌رسد

لندن انگلیس در ساعت 11:30 به وقت تهران فعالیت خود را شروع کرده و در ساعت 20:30 پایان می‌یابد

نیویورک آمریکا در ساعت 16:30 شروع می‌شود و در ساعت 1:30 بامداد به پایان می‌رسد

بهترین زمان ترید در بازار فارکس به وقت ایران

بهترین زمان معامله در بازار فارکس، بین ساعت 16 تا 19 بعد از ظهر است.

در بخش قبلی ذکر شد که بازار فارکس یک بازار 24 ساعته است، اما این بدان معنی نیست که تریدرها قادر هستند در هر ساعتی که می‌خواهند، معامله کنند. به بیانی دیگر، بهترین زمان معامله در بازار فارکس هنگامی است که حجم معاملات در بالاترین حد خود باشد، زیرا در این حالت، اسپرد قیمت کم بوده و حرکات کاذب در قیمت به حداقل می‌رسد.

البته اگر تریدر، معاملاتی از نوع اسکلپ بخواهد انجام دهد، بهترین زمان انجام معامله هنگامی است که نوسانات بازار یا به بیانی دیگر حجم معاملات نسبتا کم باشد، تریدر در این زمان می‌تواند سود خوبی از بازار کسب کند.

تریدرها می‌توانند در تمام ساعات شبانه روز از این بازار سود کسب کنند. در حقیقت، تریدر می‌تواند در هر بازاری چه صعودی باشد و چه نزولی سود کسب کند و فاکتور حجم معاملات فقط یکی از فاکتورهای تعیین کننده در انتخاب زمان مناسب معامله به شمار می‌رود. فاکتورهای دیگری نظیر ترجیحات شخصی، سبک معامله و نوع استراتژي معاملاتی نیز در انتخاب زمان مناسب برای انجام معامله در بازار فارکس دخیل هستند.

  نحوه تحلیل طلا در فارکس چگونه است؟

بنابراین، با توجه به فاکتور حجم معاملات، بهترین زمان معامله برای معامله‌گران ایرانی به وقت ایران بین ساعت 16 تا 19 بعد از ظهر است که حجم معاملات به اوج خود می‌رسد. به طور کلی، بیشترین حجم معاملات در بازار فارکس بین ساعت 4 تا 9 شب اتفاق می‌افتد. از طرفی بسیاری بر این باور هستند که بهترین ساعت برای انجام معامله بین ساعت 11:30 تا 12:30 ظهر است، زیرا در این ساعت دو بازار لندن انگلیس و ژاپن به طور همزمان در حال فعالیت هستند.

در ساعاتی که حجم معاملات در بازار فارکس به اوج خود می‌رسد، قیمت‌ها واقعی‌تر هستند، زیرا خریداران و فروشندگان زیادی در بازار حضور دارند، به همین دلیل می‌توان اظهار داشت که قیمت‌ها به عدد واقعی خود نزدیک‌تر هستند. تریدرهای حرفه‌ای معمولا در ساعاتی که حجم معاملات به اوج خود می‌رسد، ترید خود را انجام می‌دهند، زیرا آن‌ها تجربیات زیادی دارند و به خوبی می‌دانند که در این ساعات می‌توانند با ریسک کم‌تر، سود زیاد و معقولی کسب نمایند.

 

 

همپوشانی سشن‌های بازار فارکس

برخی سشن‌های معاملاتی با یکدیگر همپوشانی دارند.

اگر به زمان شروع و پایان فعالیت سشن‌های بازار توجه کنید، مشاهده می‌کنید که سشن‌های مختلف بازار در ساعاتی با یکدیگر همپوشانی دارند. به باور بسیاری از تریدرها، بهترین زمان معامله، هنگامی است که دو سشن بزرگ با یکدیگر همپوشانی داشته باشند. به بیانی دیگر، زمانی که دو سشن همزمان در حال فعالیت هستند، بهترین زمان معامله توسط بسیاری از معامله‌گران شناخته می‌شود.

  بهترین زمان معامله طلا در فارکس چیست؟

برای مثال، بین ساعات 13:30 تا 18:30 هر دو سشن لندن و نیویورک همزمان در حال فعالیت هستند، لذا بازار فارکس در شلوغ‌ترین ساعات خود به سر می‌برد. علاوه بر این، در فصل تابستان نیز بین ساعت 3:00 تا 4:00 صبح دو سشن توکیو و لندن نیز با هم فعال هستند. بسیاری از تریدرها، بهترین زمان معامله را در ساعاتی می‌دانند که سشن‌ها همپوشانی داشته باشند، زیرا در این ساعات همپوشانی بیشترین حجم معاملات اتفاق می‌افتد.

بهترین روز هفته برای تریدر در بازار فارکس

بهترین روزهای هفته برای ترید در بازار فارکس بین روز سه شنبه تا پنج شنبه است، این سه روز در طول هفته بهترین روزهای هفته برای انجام ترید به شمار می‌روند، زیرا در ابتدای هفته روز دوشنبه، هنوز معامله‌گران سردرگم هستند و بازار هنوز روند خود را پیدا نکرده است، از طرف دیگر در انتهای هفته روز جمعه نیز حجم معاملات به طرز چشمگیری کاهش پیدا می‌کند. از این رو، بهتر است در این دو روز هفته احتیاط بیش‌تری کنید و تا حد ممکن از انجام ترید اجتناب کنید.

روزهای شنبه و یکشنبه نیز تعطیل هستند که بهتر است، معاملات خود را حداکثر تا روز جمعه به پایان برسانید و پوزیشن‌های خود را ببندید، زیرا در طی این دو روز ممکن است اتفاقات غیر منتظره‌ای بیفتد و سبب تشکیل گپ‌ در بازار گردد.

بنابراین، در روزهایی از هفته که حجم معاملات به طرز چشمگیری کاهش پیدا می‌کند، از انجام ترید بپرهیزید، زیرا زمانی که حجم معاملات در بازار کم باشد، تحلیل تکنیکال نیز کارایی خاصی نخواهد داشت و اغلب سیگنال‌هایی که ایجاد می‌شود، کاذب و فیک خواهد بود.

 

  چه چیزی در فارکس معامله می‌شود؟ به زبان ساده

 

بیش‌ترین نوسان در بازار فارکس در چه زمانی روی می‌دهد؟

در سشن لندن، بازار بیشترین نوسانات و حجم معاملات را تجربه می‌کند. پس از سشن لندن بیشترین نوسانات بازار مربوط به سشن نیویورک است. همچنین بسیاری از تریدرها بر این عقیده هستند،  زمانی که سشن لندن و نیویورک دارای همپوشانی هستند؛ یعنی به طور همزمان فعال هستند، بازار بیشترین حجم معاملات را به خود اختصاص می‌دهد و بنابراین، نوسانات زیادی نیز در بازار حاکم خواهد بود.

نکاتی در مورد اخبار مهم اقتصادی

یک تریدر علاوه بر این‌که باید  زمان معاملات و نوع سشن معاملاتی را تحت نظر بگیرد، باید به زمان انتشار اخبار اقتصادی مهم نظیر تعیین نرخ بهره توسط بانک مرکزی، جلسات بانک مرکزی، تولید ناخالص داخلی GDP، نرخ بیکاری و دیگر اخبار مهم توجه کند، زیرا در زمان انتشار این اخبار، بازار دارای نوسانات زیادی است و تریدر باید بتواند پوزیشن‌های معاملاتی خود را مدیریت کند.

از این رو، یک تریدر حرفه‌ای باید دارای یک استراتژي معاملاتی بوده و خارج از قواعد استراتژی خود عمل نکند. اگر تریدر بدون استراتژی یا برنامه معاملاتی در این بازار پر هیاهو فعالیت داشته باشد، دیر یا زود شکست می‌خورد و ممکن است با ضرر هنگفتی از بازار خارج شود.

کلام آخر

یکی از مزایای اصلی فعالیت در بازار فارکس آن است که این بازار یک بازار 24 ساعته است. به عبارتی دیگر، فعالیت این بازار بی توقف ادامه داشته و به طور پیوسته از یک کشور به کشور دیگری ادامه دارد. بازار فارکس با سشن سیدنی استرالیا آغاز می‌شود، با سشن‌های توکیو و لندن ادامه یافته و در نهایت با سشن نیویورک پایان می‌یابد، سپس این چرخه دوباره تکرار می‌گردد. یک تریدر حرفه‌ای باید استراتژی معاملاتی داشته و زمان فعالیت برای انجام معامله را نیز به طور دقیق در آن مشخص کرده باشد.

 

نوشته شده توسط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

دوره‌های جدید

دوره اشتباهات معامله‌گری
رایــگان

جستجو کنید ...

ثبت نام

نام*

ایمیل

شماره موبایل*

کد تایید*

کد تایید ارسال شده به موبایل خود را وارد کنید